Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, adi32 είπε

stock 

stock02

gcam

gcam

Σε αυτό το πλάνο μπορώ να πω πως η stock μου άρεσε περισσότερο. Έχει πιο ζωντανά χρώματα και λιγο καλύτερες λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι τα χρώματα είναι πιο έντονα και φαίνονται πιο όμορφα αλλά η πραγματικότητα είναι  πιο κοντά στη gcam. Οι λεπτομέρειες νομίζω δεξιά πίσω στο βουνό είναι καλύτερες στη gcam 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, adi32 είπε

Ναι τα χρώματα είναι πιο έντονα και φαίνονται πιο όμορφα αλλά η πραγματικότητα είναι  πιο κοντά στη gcam. Οι λεπτομέρειες νομίζω δεξιά πίσω στο βουνό είναι καλύτερες στη gcam 

Βασικά το μεγάλο δέντρο δεξιά εχει πολύ περισσότερη λεπτομέρια στη Gcam. Επιπλέον η gcam έχει ανοιξει περισσότερο τις σκιές (πχ στο κέντρο στη σκιά κάτω απο τα δέντρα).

Και που να δουλευες την gcam για τις ημερήσιες. Αυτή ειναι από την βελτιωμένη "νυχτερινή" που έστησα προχθές και εκανα συγκριτικο.

Η αληθεια ειναι οτι αυτή φαινεται all around και ενας που βαριέται να χρησιμοποιεί άλλη τη μέρα και άλλη τη νυχτα ειναι αρκετά καλή (αν και εχω τσιμπησει λιγο το sharpening που τη μέρα δείχνει λιγο "σκληρο" )

 

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η stock παιδια και εγω,υπερβολικα (δε βρισκω την καταλληλη λεξη) ......πολυ αγρια ρε παιδι μου η gcam!

σιγουρα η stock και εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Η stock παιδια και εγω,υπερβολικα (δε βρισκω την καταλληλη λεξη) ......πολυ αγρια ρε παιδι μου η gcam!

σιγουρα η stock και εγω.

Ναι αυτό λέγω και γω...  εχει παραπανω sharpening και contrast. Για μέρα προτείνω άλλη. Αν και γενικά μέρα στέκεται πολύ καλά η στοκ. Τη νυχτα ειναι το ζουμί και Indoor.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι έχετε mi a3, ανανέωσα το post με τις gcam (εβαλα 3 νεα xml για xcam) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7910276#post7910276

Ίσως να δουλεύουν καλά και σε mi9, mi9t, mi9t pro, mi9 se ή mi9 lite.

Οπότε όσοι έχετε αυτές τις συσκευές δοκιμάστε. Αν σας φαινονται εντονα τα χρώματα μειώστε το saturation (το εχω 0.9 και 1.4)

Επεξ/σία από Antretng
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@adi32 πολυ καλυτερη,διαφορετικη ωρα οποτε δεν ειναι απολυτη η συγκριση.

βασικα εχετε καλη μαμα εφαρμογη,τουλαχιστον μερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, georgerapp είπε

@adi32 πολυ καλυτερη,διαφορετικη ωρα οποτε δεν ειναι απολυτη η συγκριση.

βασικα εχετε καλη μαμα εφαρμογη,τουλαχιστον μερα.

Eμενα κ το βράδυ καλή μου φαίνεται απλά δεν είναι στο επίπεδο της gcam τουλάχιστον σε λεπτομέρεια Στα πολλά σκοτάδια όμως 6:40 το πρωί η gcam απλά δερνει...

Επεξ/σία από vargas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Come hell or high water

 Μια τώρα το πρωί που έχει εξαιρετική απεικονίση χρώματος. Κ  δύο φωτό στοκ vs gcam 7 το πρωί . Νομίζω δεν υπάρχει καν σύγκριση στο πολύ σκοτάδι. Αν υπάρχει φως η στοκ το παλεύει .

Stock

Στοκ    

Gcam

Gcam

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανανεωμένες νυχτερινές gcam για το α3. Προσοχή, τη μέρα είναι λιγο "αγριες"... οπότε για ημερήσιες προτιμήστε την άλλη .
Δείτε ενα γρήγορο συγκριτικό με τη σειρά stock και μετα gcam με xml night, night-lc, night-lc-cleaner

Το xml "night" μαυρίζει τον ουρανό και τις σκιες οπότε και "κρυβει" τον θορυβο χωρις να χρειαστεί πολύ noise reduction. Το "night-lc" εχει πιο φυσικό αποτέλεσμα με χαμηλότερο contrast και πιο ανογμενες σκιες (την καθιστά και πιο all around πχ μπορει να αρεσει και μερα ή προσωπα αν και λιγο "άγριες") αλλα δυστυχώς θα εμφανίσει θόρυβο στον ουρανό (ανοίγει μαζί με τις υπόλοιπες σκιες). Το "night-lc-cleaner" είναι σαν την "night-lc" αλλα με λιγο πιο επιθετικό noise reduction στα υψηλότερα iso (δηλαδή όταν ειναι αρκετά σκοτεινά θα έχει λιγότερο θόρυβο αλλά και λιγότερη λεπτομέρια). Επισης να πω ότι και τα 3 xml ειναι ενα κλικ κατω το saturation/κορεσμος από ότι τα είχα στην αρχή.

Έκδοση gcam: https://f.celsoazevedo.com/file/cfiles/gcm1/MGC_6_1_021_xcam6_beta11.apk
Ρυθμισεις xml: https://drive.google.com/open?id=1ek7OE0xMssHPrDbrT8qy2BXdG0pPoNKO

stock.jpg

night.jpg

night-lc.jpg

night-lc-cleaner.jpg

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Stock xωρίς night 

IMG_20191006_003411

 

Stock nigh shot

IMG_20191006_003515

 

Gcam

 

IMG_20191006_003318

Δεν είχα και σταθερό χέρι...

 

Και μία με gcam από το ίδιο σημείο κατά τη δύση του ηλίου.

IMG_20191005_184506

Επεξ/σία από afragorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, afragorn είπε

Και μία με gcam από το ίδιο σημείο κατά τη δύση του ηλίου.

IMG_20191005_184506

Βασικά είχαμε πει να κάνουμε ενα post με φωτογραφίες την ημέρα για να τις βρισκουμε πιο εύκολα και να μειωθει τυχον σπαμάρισμα που έχει τυχει να δούμε σε άλλα sites. ;) :) 

Χωρίς διάθεση αρνητική φυσικά. :) Απλα για να έχουμε ενα μπούσουλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...