Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις κάμερας κινητών και συγκρίσεις


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, Payne83 είπε

Υπέροχη πόλη μέχρι ένα κινητό που βγάζει πολύ όμορφες φωτογραφίες. Και τα δύο μαζί μπόμπα 

Ναι εντάξει η πόλη είναι άλλη φάση . Δεν την λένε τυχαία αιώνια πόλη. Κ πόλη που μπορείς να βγάλεις τρομερές φωτό .btw , είναι κ αρκετά φτηνή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπέροχη η Ρώμη, θέλω πολύ να την επισκεφθώ!

Συνεχίζω στο κλίμα με Ενετικό λιμάνι Χανίων...

Redmi Note 7, gcam

IMG_20191006_175823 IMG_20191005_121347 IMG_20190928_113514 IMG_20190928_113055

 

Επεξ/σία από afragorn
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@afragorn βάλε και ποια συσκευή είναι όπως και αν είναι στοκ ή gcam ;)

Γενικά δείτε λίγο το πρώτο post :)

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vargas είπε

Ναι εντάξει η πόλη είναι άλλη φάση . Δεν την λένε τυχαία αιώνια πόλη. Κ πόλη που μπορείς να βγάλεις τρομερές φωτό .btw , είναι κ αρκετά φτηνή 

Κρίμα που δεν είχα το Mi8 με gcam όταν είχα πάει πριν 3 χρόνια. Πάντως εάν μπορέσετε και έχετε χρόνο και διάθεση επισκεφτείτε πάρκο και villa borghese και για φωτογραφίες με θέα από ψηλά Castel Sant Angelo και κήπο των πορτοκαλιών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιώργο όταν με το καλό γυρίσεις, δοκίμασε μια απο τις προτεινομενές μου για νυχτα. Πολύ περισσότερη λεπτομέρια από αυτή που δουλεύεις. 

Βασικά ακόμα και η στοκ πρέπει να είναι καλύτερη από αυτές. 

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Antretng είπε

Γιώργο όταν με το καλό γυρίσεις, δοκίμασε μια απο τις προτεινομενές μου για νυχτα. Πολύ περισσότερη λεπτομέρια από αυτή που δουλεύεις. 

To ξέρω ρε φίλε . Κάτι έκανε στο κινητό  το κιρασιο και μου έσβησε την gcam. Την πέρασα ξανά αλλά χωρίς τα xml

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vargas είπε

To ξέρω ρε φίλε . Κάτι έκανε στο κινητό  το κιρασιο και μου έσβησε την gcam. Την πέρασα ξανά αλλά χωρίς τα xml

Τράβα στοκ τότε. Αλήθεια θα είχες καλύτερες φωτογραφίες. Εδώ έχει παστελιασει το σύμπαν. Ή τουλάχιστον βάλε model nexus 6p.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aπό χθεσινή βόλτα. Σύγκριση Redmi Note 7 με stock και gcam.

Πάντως όσο και να έπαιξε με τις ρυθμίσεις του gcam, δεν έβγαινε εμφανώς βελτιωμένη η photo. Έπαιξα με αρκετούς συνδυασμούς, αλλά στο τέλος απογοητεύτηκα (κατσαδιάστηκα και από τη γυναίκα...🥴 ) και το άφησα στο auto.

Θέλω ακόμα προπόνηση... :P 

 

IMG_20191010_202426

 

IMG_20191010_202404

 

 

Για τον Αντρέα:

IMG_20191010_192817 IMG_20191010_192742

 

Επεξ/σία από afragorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Antretng είπε

Καλύτερες από τις ρυθμίσεις που έχω δώσει για rn7 δεν θα βρεις εύκολα. Εκτός αν βγει κάτι ριζοσπαστικα νέο σε gcam. ;)

Χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο τη 1η από τις 3 που είχες δώσει, αλλά χθες κάτι δε μου άρεσε με το φωτισμό.  Δημιουργούσε έντονη αντανάκλαση στις λάμπες και δε ξέρω τι μπορεί να έφταιξε. Το φόντο που ήταν κατάμαυρο μήπως; Να μην είχα πολύ σταθερό χέρι; Το focus; Δε ξέρω αν επιτρέπεται να ποστάρω και άλλη εικόνα για να καταλάβεις τι εννοώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, afragorn είπε

Χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο τη 1η από τις 3 που είχες δώσει, αλλά χθες κάτι δε μου άρεσε με το φωτισμό.  Δημιουργούσε έντονη αντανάκλαση στις λάμπες και δε ξέρω τι μπορεί να έφταιξε. Το φόντο που ήταν κατάμαυρο μήπως; Να μην είχα πολύ σταθερό χέρι; Το focus; Δε ξέρω αν επιτρέπεται να ποστάρω και άλλη εικόνα για να καταλάβεις τι εννοώ...

Βαλτην στο ιδιο post και θα τη δω.

Κοιτα, αν εχει πολυ υψηλό contrast, για να μην καψει highlights υποεκθετει ακόμα περισσότερο και μετα την φωτιζει. Σε αυτή τη περίπτωση εμφανιζει περισσοτερο θόρυβο. Οπότε μετα το noise reduction παστελιάζει. Αν δεις η gcam εχει σωσει απεναντι τα φωτισμένα. Ενδεχομένως εχουν και μια διαφορά στην εστίαση.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...