Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7590 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kinitos
Αυτό που σου έγραψα. Πήγαινε στην διαδρομή Internet, DSL information, DSL, G.Vector και γράψε τι βλέπεις. 

Επεξ/σία από kifinas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οκ δεν λεω οτι ειναι τραγικο αλλα ειναι 11 ...ισως βαλω το speedport με bridge αν το βρω και να εχω 100...

οταν το εβαλα πρωτη φορα μπηκε σε anex a λιγο καλυτερα ηταν και μπηκε ον λαιν γρηγοροτερα το γυρισα σε b και αργει να συγχρωνισει και επεσε η ταχυτητα 2 μ.

α και κατι ακομα καπου εβαλα share μια ιπ αυτο ειναι κατι σαν dmz? με το που το εβαλα ανοιξε σε ενα παιχνιδι το mode se open ενω αν το βγαλω απο εκει παει σε moderate.h ειναι τελείως άσχετο?

Επεξ/σία από kinitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, kinitos said:

οκ δεν λεω οτι ειναι τραγικο αλλα ειναι 11 ...ισως βαλω το speedport με bridge αν το βρω και να εχω 100...

οταν το εβαλα πρωτη φορα μπηκε σε anex a λιγο καλυτερα ηταν και μπηκε ον λαιν γρηγοροτερα το γυρισα σε b και αργει να συγχρωνισει και επεσε η ταχυτητα 2 μ.

α και κατι ακομα καπου εβαλα share μια ιπ αυτο ειναι κατι σαν dmz? με το που το εβαλα ανοιξε σε ενα παιχνιδι το mode se open ενω αν το βγαλω απο εκει παει σε moderate.h ειναι τελείως άσχετο?

Δοκίμασε αυτά που σου είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μιάς και πήρα ηδη το 7590 περιμένωντας το modem για το ftth σκέφτομαι να το αντικαταστήσω στην υπάρχων vdsl forthnet που έχω αντι του draytek , μετα οταν βάλω το wan του nokia θα χρειαστεί να ξανα κάνω reset ολες τις ρυθμίσεις η απλά δεν θα δουλεύει πλέον το vdsl και θα πρέπει να κάνω ρυθμίσεις για να δει την τηλέφωνία και να πάρει το internet ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, SPANK said:

Μιάς και πήρα ηδη το 7590 περιμένωντας το modem για το ftth σκέφτομαι να το αντικαταστήσω στην υπάρχων vdsl forthnet που έχω αντι του draytek , μετα οταν βάλω το wan του nokia θα χρειαστεί να ξανα κάνω reset ολες τις ρυθμίσεις η απλά δεν θα δουλεύει πλέον το vdsl και θα πρέπει να κάνω ρυθμίσεις για να δει την τηλέφωνία και να πάρει το internet ?

θα πρεπει να ρωτησεις οτι το Internet ειναι πλεον στην wan και οχι στην dsl. στην τηλεφωνια δεν ξερω αν θα χρειαστει κατι.πιθανοτατα να το καταλαβει μονη της οτι πρεπει να βγει απο αλλο interface.δεν μπορω να θυμηθω απεξω αν διαλεγεις interface στην τηλεφωνια ή αν παιρνει το default που εχεις.

εχει καποιες επιλογες αλλα δεν θυμαμαι κατι περισσοτερο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα
είμαι κάτοχος του ευρωπαικού  7590 εδώ και αρκετούς μήνες. Το έχω σετάρει μόνος... αν και δεν είμαι πολύ σχετικός.
Έχω τα παρακάτω θέματα θέματα... οπότε θα ήθελα την γνώμη σας... 

Είμαι στον ΟΤΕ voip με vdsl 50
1. Για κάποιο λόγο το ρουτερ δημιουργεί προβλήματα όταν κάνει κλήση στην εταιρία του συναγερμού. Μία καλεί μία όχι ... Άκρη δεν έβγαλα.
  Οπότε σύνδεσα 2η γραμμή. Αν υπάρχει κάποια ιδέα?
2. Είμαι με annex A μήπως έπρεπε να είμαι με Β?

3. 

maximum stability
 
maximum performance
 
 
Receive Direction  
Intended signal-to-noise ratio
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Impulse Noise Protection (INP)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Identification of radio frequency interference (RFI)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Send Direction  
Intended signal-to-noise ratio
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Τα είχα όλα στο performance αλλά είχε πολλά σφάλματα... και το κατάλαβα προχτές που είχα αγοράσει συνδρομή Paok Tv και στο 1080p συνέχεια κόλλαγε... ενώ είμαι παντού με ethernet. 
Το γύρισα προς το stability και όλα καλά. Αξίχει να το ψάξω περαιτέρω με τις ρυθμίσεις αυτές? Κατά κύριο λόγο με ενδιαφέρει το online gaming (να μην έχω θέματα) και το streaming.
 

FRITZ!Box Connection DSL Central Exchange
 
box.gif
 
 49,99 Mbit/s
4.996 kbit/s 
 
illu_dslam.gif

 

150 m

 
DSL version:
*.***.***.**
DSL active since:
20 minutes
VDSL2 17a (ITU G.993.2)
Broadcom:
164.161

 

 

Negotiated Connection Properties

    Receive Direction Send Direction
Max. DSLAM throughput kbit/s 50000 5000
Min. DSLAM throughput kbit/s 128 128
Attainable throughput kbit/s 58605 28129
Current throughput kbit/s 49996 4996
Seamless rate adaptation   off off
       
Latency   1 ms fast
Impulse Noise Protection (INP)   0.1 0
G.INP   off off
       
Signal-to-noise ratio dB 13 16
Bitswap   on on
Line attenuation dB 9 7
approximate line length m 150  
       
Profile 17a    
G.Vector   off off
       
Carrier record   A43 A43

 

Error Counter

  Seconds With Not Remediable Errors (CRC)
  Errors (ES) Many
Errors (SES)
per
Minute
Last
15 Minutes
FRITZ!Box 0 0 0 0
Central exchange 0 0 0 0

 

Ευχαριστώ

 

Επεξ/σία από Leoniums
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω μια ερωτηση το συγκεκριμενο μοντελο αξιζει;  επειδη  θελω να αγορασω ενα νεο  ρουτερ, και δεν ,μπορω να ειμαι με αυτο  που μου εχει δωσει ο οτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2020 στις 7:14 ΜΜ, kinitos είπε

το εβαλα σημερα και απο 99999 επεσα σε 83700 ελπιζω να μην ειναι ετσι συνεχεια (απο το speedport 2 plus)

Δυστυχώς το 7590 δεν είναι για μακρινές γραμμές. Το πιο πολυ που έχω δει είναι 77mbps ενώ με το Plus σταθερά 88mbps (έχω πιάσει και 92mpbs με SRA on) και είμαι σχεδόν 500μέτρα (17attenuation) από το KV. Το Plus έχει γίνει πολύ καλό μετά το τελευταίο update. 

Ένα μειονέκτημα στο 7590 για μένα είναι που δεν έχει ρυθμίσεις για SRA - G.INP - Bitswap On-Off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Έχω vodafone και 50αρα γραμμή. Το τωρινό μου modem στο attainable αναφέρει ταχύτητα 134mbps οπότε φαντάζομαι ότι και να πάρω ένα fritz τα 50 (ή τα 100 αργότερα) θα τα πιάνω.

Με τα μέχρι τώρα modem των παρόχων είχα θέμα με τις πολλές ασύρματες συσκευές. Επειδή πειραματίζομαι με διάφορες συσκευές για smarthome από ένα σημείο και μετά, όταν μπαίνει μια νέα ασύρματη, πετάει εκτός μια παλιά. Προς το παρόν έχω βάλει ένα εξτρά modem για να συνδέονται οι ασύρματες εκεί για ip άλλα αυτό δημιουργεί άλλα προβλήματα.

 

Σκέφτομαι να προβώ σε αγορά του συγκεκριμένου. Αρχικά για την ύπαρξη των filters που αναφέρει το review (μέχρι να βρω χρόνο να στήσω ένα ξεχωριστό firewall για το σπίτι) και επίσης επειδή μου επιβεβαίωσαν ότι, εφόσον ξέρω τους κωδικούς μου τηλεφωνίας, μπορώ να τους περάσω εδώ και αν παίξει. Επίσης πολύ βολικό θα είναι το FRITZ!FON app που από όσο καταλαβαίνω λειτουργεί σαν το cyta4u. Όταν δούλευε ακόμα.

 

Υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή σε αυτά τα χρήματα περίπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Κυκλοφορει το μοντελο στα 219,90€ στο Γερμανο (+1% επιστροφη με eurobank) για οποιον ενδιαφερεται. Λειτουργει για το τηλεφωνο μονο σε Cosmote ακομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...