Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7590 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

μόλις έλαβα οριστική απάντηση-λύση στο πρόβλημα μου από το Skroutz

η οποία με καλύπτει καθώς παραδέχονται το λάθος τους

θα γίνει η επιστροφή της γερμανικής έκδοσης με την συνεργαζόμενη μεταφορική εταιρεία και η αντικατάσταση της με την διεθνή έκδοση από συνεργαζόμενο κατάστημα του Skroutz

καθώς όποια ενέργεια (απομακρυσμένα/με φυσική παρουσία) και να έκανε η COSMOTE το συγκεκριμένο μηχάνημα αρνείται να δουλέψει η VoIP τηλεφωνία όπως επίσης αρνείται να συνεργαστεί με WiFi Access Point TP-Link και με WiFi Extender TP-Link.

 

Ακολουθεί η απάντηση του Skroutz.

Καλησπέρα σας,
Κατόπιν επικοινωνίας με τα υπόλοιπα καταστήματα, μας επιβεβαίωσαν ότι διαθέτουν την international version του προϊόντος. Αντιθέτως, το κατάστημα *****, κατόπιν επικοινωνίας με τον προμηθευτή του, μας ενημέρωσε ότι εκ παραδρομής του παρέδωσαν πράγματι τη γερμανική έκδοση.
Παρακαλούμε να μας ενημερώσετε πως επιθυμείτε να προχωρήσουμε, καθώς δεν επιθυμείτε να επιστραφεί.
Από πλευράς μας προτείνουμε την επιστροφή του προϊόντος και την αντικατάστασή του με νέο από εναλλακτικό κατάστημα όταν το πρώτο παραδοθεί στη συνεργαζόμενη μεταφορική εταιρεία που θα στείλουμε στο χώρο σας.
Παρακαλούμε να μας ενημερώσετε εάν σας εξυπηρετεί κάτι εναλλακτικό.
Βρισκόμαστε στη διάθεσή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2021 στις 8:20 ΜΜ, ikorolis είπε

μόλις έλαβα οριστική απάντηση-λύση στο πρόβλημα μου από το Skroutz

η οποία με καλύπτει καθώς παραδέχονται το λάθος τους

θα γίνει η επιστροφή της γερμανικής έκδοσης με την συνεργαζόμενη μεταφορική εταιρεία και η αντικατάσταση της με την διεθνή έκδοση από συνεργαζόμενο κατάστημα του Skroutz

καθώς όποια ενέργεια (απομακρυσμένα/με φυσική παρουσία) και να έκανε η COSMOTE το συγκεκριμένο μηχάνημα αρνείται να δουλέψει η VoIP τηλεφωνία όπως επίσης αρνείται να συνεργαστεί με WiFi Access Point TP-Link και με WiFi Extender TP-Link.

 

Ακολουθεί η απάντηση του Skroutz.

Καλησπέρα σας,
Κατόπιν επικοινωνίας με τα υπόλοιπα καταστήματα, μας επιβεβαίωσαν ότι διαθέτουν την international version του προϊόντος. Αντιθέτως, το κατάστημα *****, κατόπιν επικοινωνίας με τον προμηθευτή του, μας ενημέρωσε ότι εκ παραδρομής του παρέδωσαν πράγματι τη γερμανική έκδοση.
Παρακαλούμε να μας ενημερώσετε πως επιθυμείτε να προχωρήσουμε, καθώς δεν επιθυμείτε να επιστραφεί.
Από πλευράς μας προτείνουμε την επιστροφή του προϊόντος και την αντικατάστασή του με νέο από εναλλακτικό κατάστημα όταν το πρώτο παραδοθεί στη συνεργαζόμενη μεταφορική εταιρεία που θα στείλουμε στο χώρο σας.
Παρακαλούμε να μας ενημερώσετε εάν σας εξυπηρετεί κάτι εναλλακτικό.
Βρισκόμαστε στη διάθεσή σας.

Πληροφοριακά, αυτό που είχες μέχρι ποιο firmware είχε κάνει update?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, st@kas είπε

Πληροφοριακά, αυτό που είχες μέχρι ποιο firmware είχε κάνει update?

τα ιδια update παιρνουν. Εγω εχω το Fritz 3000 repeater την γερμανικη εκδοση, και δουλευει κανονικα και η γλωσσα ειναι αυτη που επελεξα, αγγλικα. Ομως στα ρουτερ που ειναι γερμανικα και οχι international, εχουν προβληματα εκτος γερμανιας. Για εκδοσεις ολα θα παρουν την 7.25 https://en.avm.de/fritz-lab/

Στις 29/4/2021 στις 5:17 ΜΜ, djuan1988 είπε

Αν θυμάμαι καλά από κάποια έκδοση λογισμικού και επάνω δεν έχει σημασία η έκδοση του hardware. Μπορεί με software να γίνει international.

Επειδή όμως δεν το έχω, ας το επιβεβαιώσει κάποιος που το έχει κάνει.

EDIT 

https://en.avm.de/press/press-releases/2020/07/fritzos-720-more-performance-convenience-security/

Multi-language user interface and network storage

19. Users can now select language and country in the FRITZ!Box user interface. Up to seven languages (German, English, French, Italian, Polish, Dutch, Spanish) and more than 40 countries can be selected.

Από την 7.20 και μετά.

Γλωσσα μπορεις να αλλαξεις. Το Γερμανικο ΔΕΝ μπορει να αλλαξει firmware και να γινει international. 

Επεξ/σία από DimosthenisG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο δικό μου Γερμανικό δεν παίρνει την τηλεφωνία αυτόματα σε cosmote.

Τηλέφωνο στην τεχν. υποστήριξη, στέλνουν το token στο κινητό σου, το περνάς χειροκίνητα και είσαι έτοιμος.

Επεξ/σία από Andresalonika
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, st@kas είπε

Πληροφοριακά, αυτό που είχες μέχρι ποιο firmware είχε κάνει update?

Το τελευταίο Firmware είχε

τρείς (3) φορές του έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

τρείς (3) φορές μου έδωσαν κωδικό από το 13788 αλλά δεν δούλεψε η VoIP τηλεφωνία

τρείς (3) φορές προσπάθησε η COSMOTE απομακρυσμένα να το κάνει να δουλέψει αλλά τίποτα

έστειλε τεχνικό στο σπίτι μου οποίος προσπάθησε πάνω από πέντε (5) φορές να περάσει κωδικούς κτλ αλλά τίποτα

έτσι αν και τώρα που θα γίνει επιστροφή η γερμανική για να μου το αντικαταστήσουν με την διεθνή δεν δουλέψει θα ζητήσω επιστροφή χρημάτων και θα πάρω άλλο Gaming Router που θα το συνδυάσω με το Speedport Plus.

20 λεπτά πριν, Andresalonika είπε

Στο δικό μου Γερμανικό δεν παίρνει την τηλεφωνία αυτόματα σε cosmote.

Τηλέφωνο στην τεχν. υποστήριξη, στέλνουν το token στο κινητό σου, το περνάς χειροκίνητα και είσαι έτοιμος.

αυτό είναι το πρόβλημα όμως ότι δεν την παίρνει ούτε χειροκίνητα (αφού δεν την παίρνει αυτόματα όπως έγινε με την σύνδεση με το διαδίκτυο (COSMOTE FTTH 100/10) πήρε όλα τα στοιχεία αυτόματα ούτε κωδικούς έβαλα ούτε τίποτα και πες εγώ να έκανα πατάτα (3) τρεις φορές επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλαγή γλώσσας σε αγγλικά και αλλαγή τοποθεσίας σε ελλάδα , πέρασμα χειροκίνητα των κωδικών τηλεφωνίας τίποτα απολύτως - το ίδιο έγινε και όταν το έκανε η εταιρεία COSMOTE άρα τι συμπέρασμα βγάζεις? γιατί εγώ το είπα ξεκάθαρα στο Skroutz ότι αν και το International Version κάνει τα ίδια δεν θα ασχοληθώ παραπάνω από (1) μια φορά έφυγε για επιστροφή χρημάτων αίτημα και αγορά Gaming Router που θα το βάλω παρέα με το Speedport Plus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ikorolis είπε

αυτό είναι το πρόβλημα όμως ότι δεν την παίρνει ούτε χειροκίνητα (αφού δεν την παίρνει αυτόματα όπως έγινε με την σύνδεση με το διαδίκτυο (COSMOTE FTTH 100/10) πήρε όλα τα στοιχεία αυτόματα ούτε κωδικούς έβαλα ούτε τίποτα και πες εγώ να έκανα πατάτα (3) τρεις φορές επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλαγή γλώσσας σε αγγλικά και αλλαγή τοποθεσίας σε ελλάδα , πέρασμα χειροκίνητα των κωδικών τηλεφωνίας τίποτα απολύτως - το ίδιο έγινε και όταν το έκανε η εταιρεία COSMOTE άρα τι συμπέρασμα βγάζεις? γιατί εγώ το είπα ξεκάθαρα στο Skroutz ότι αν και το International Version κάνει τα ίδια δεν θα ασχοληθώ παραπάνω από (1) μια φορά έφυγε για επιστροφή χρημάτων αίτημα και αγορά Gaming Router που θα το βάλω παρέα με το Speedport Plus.

Όντως πολύ περίεργο που δεν παίζει παρόλο που το βάζεις χειροκίνητα.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι ίσως παίζει κάποιο ρόλο το ότι είσαι σε FTTH.

Μακάρι να ξεμπερδέψεις σύντομα και να δουλέψουν όλα κανονικά με το International κομμάτι ή ότι άλλο επιλέξεις.

Σε νιώθω γιατί κι εγώ όταν είδα ότι μου έφεραν Γερμανικό κομμάτι ξενέρωσα άσχημα αλλά εντάξει ευτυχώς δούλεψαν οκ με χειροκίνητη εισαγωγή κωδικού.

Επεξ/σία από Andresalonika
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Andresalonika είπε

Όντως πολύ περίεργο που δεν παίζει παρόλο που το βάζεις χειροκίνητα.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι ίσως παίζει κάποιο ρόλο το ότι είσαι σε FTTH.

Μακάρι να ξεμπερδέψεις σύντομα και να δουλέψουν όλα κανονικά με το International κομμάτι ή ότι άλλο επιλέξεις.

Σε νιώθω γιατί κι εγώ όταν είδα ότι μου έφεραν Γερμανικό κομμάτι ξενέρωσα άσχημα αλλά εντάξει ευτυχώς δούλεψαν οκ με χειροκίνητη εισαγωγή κωδικού.

Ειλικρινά δεν θα ασχοληθώ παραπάνω μου αρέσει το Fritzbox για κάποιες ιδιαιτερότητες που έχει αλλά...

Το συγκεκριμένο ρούτερ την πρώτη φορά που το αγόρασα (International Version) τα πήρε όλα αυτόματα (σύνδεση με το διαδίκτυο και τηλεφωνία) αλλά το έδωσα στην κοπέλα μου η οποία το έστειλε στο πατρικό της στην Θεσσαλονίκη έτσι είπα να το ξανά αγοράσω (άλλωστε το έχουν αγοράσει και άλλοι φίλοι/συνάδελφοι που έχουν COSMOTE FTTH και δεν φανταζόμουν αυτά τα προβλήματα που συνάντησα...

ήδη έχω μιλήσει με το Skroutz αν γίνει το παραμικρό με το Fritzbox 7590 International Version κάνω αίτημα επιστροφής χρημάτων και προχωράω στην αγορά Gaming Router που θα το συνδέσω με το Speedport Plus.

2 ώρες πριν, st@kas είπε

Το ίντερνετ λειτούργησε καθόλου; 

ΝΑΙ με το που σύνδεσα το καλώδιο δικτύου που έρχεται από το ONT (NOKIA) στην θύρα WAN πήρε αυτόματα όλες τις ρυθμίσεις και έπαιξε κανονικά

τα κόλπα τα έκανε στην VoIP τηλεφωνία και με το WiFi που δεν συνεργαζόταν με κάποιες συσκευές.

 

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, DimosthenisG said:

Περιμένουμε το wifi 6E που είναι πραγματικά επαναστατικό. Το wifi 6 δεν λέει πολλά.

Η "επανάσταση" είναι η επιπλέον συχνότητα των 6ghz?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, DimosthenisG said:

Ναι βέβαια

Διαφωνώ, θεωρώ ότι είναι πιο χρήσιμο το OFDMA που μπήκε από το 6.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, DimosthenisG είπε

Ναι βέβαια

Καλή τύχη στο να περάσει το wifi τους τοίχους του επόμενου δωματίου... εδώ στα 5 GHz και η κάλυψη μειώθηκε σημαντικά σε σχέση με τα 2.4 GHz, σκέψου τί έχει να γίνει με τη συχνότητα των 6 GHz... θέλουν να μας γεμίσουν το σπίτι με routers και extenders. Δεν ξέρω τί θα γίνει στην πορεία του χρόνου αλλά οι early adopters σίγουρα δε θα δουν τη βελτίωση που περιμένουν ή τουλάχιστον θα γίνει κάποια σημαντικά μειονεκτήματα, τουλάχιστον στην αρχή.

Κατά τα λοιπά θα συμφωνήσω και με τους ανωτέρω φίλους, δεν είναι τόσο σημαντική αναβάθμιση. Και το λέω έχοντας ήδη παραγγείλει και αναμένοντας το 7590. Δεν το μετανιώνω γιατί ναι μεν καλό το νέο wifi 6 αλλά δεν μπορείς σε ένα τέτοιο ρούτερ να μην βάζεις όχι μία αλλά 4 θύρες δικτύου των 2.5 Gbps!!! Είναι μία απλή αναβάθμιση του παλιού ρούτερ, καλή βέβαια αλλά περίμενα περισσότερα για ένα προϊόν που θα το κρατήσεις πολλά χρόνια. Και μπορεί να λένε ότι θα είναι διαθέσιμη από τέλη Μαΐου αλλά αν κρίνω από το 7530 AX (η διεθνής έκδοση δεν είναι διαθέσιμη ακόμα στο amazon de) μας βλέπω να περιμένουμε πολύ ακόμα για την διεθνή έκδοση. Η cosmote δεν έχει κάνει καν νύξη για το 7530 ax, οπότε καταλαβαίνετε....

Επεξ/σία από lamargos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...