Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7590 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, poulinos είπε

@kifinas

Στο vdsl υπαρχει annex a annex b annex c(band plans)  στο οποιο είμαστε annex b αλλα δεν εχει να διαλεξεις κατι παραπανω στο fritz!box

Thanks!

-

Σχετικά με τα custom router κλπ που αναφέρθηκαν. Δεν μιλάμε για ένα enterprise router αλλά για ένα κουτάκι το οποίο είναι ταυτόχρονα ρούτερ, μόντεμ, access point με MU MIMO, VOIP PBX, DECT station κλπ. Για μένα είναι overpriced σε σχέση με τα υπόλοιπα μοντέλα της αλλά ok, έχουν δικαίωμα να επιλέξουν την εμπορική πολιτική που επιθυμούν. 

Για το 35b δεν θα επέλεγα προσωπικά μηχανάκι. Η WAN σε αυτά τα μηχανάκια είναι future saver. Θα έβαζα πάνω το μόντεμ του παρόχου σε bridge αν τύχαινε να είμαι ένας από τους ελάχιστους τυχερούς που θα είχαν την δυνατότητα για 200Mbps με super vectoring. 

Επεξ/σία από kifinas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για Modem/Router αυτήν την στιγμή που υποστηρίζει super vectoring μεχρι 50mbps   profile χωρις τηλεφ. τι θα πέρνατε ?

To ποιο φτηνο για να σουταρω το speedport2

Επεξ/σία από Damachi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Damachi είπε

Για Modem/Router αυτήν την στιγμή που υποστηρίζει super vectoring μεχρι 50mbps   profile χωρις τηλεφ. τι θα πέρνατε ?

To ποιο φτηνο για να σουταρω το speedport2

Κράτα το speedport bridge mode, και βάλε ενα Mikrotik με PPP client, δεν θα το πιστεύεις το αποτέλεσμα, ειδικά σε πολλές συνδέσεις και με πολλούς πάνω στο δίκτυο, MikroTik hAP mini (22 ευρώ!) 

MikroTik hEX RB750Gr3 (αμα θες gigabit, no wifi)

 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, isay said:

@poulinos

Ωραίο review και μη γελιόμαστε σαν μηχανάκι τα σπάει. Καμία σχεση με τα της σειράς.

Αποτρεπτικό η τιμή, αλλά το αξίζει. Ο,τι πληρώνεις παιρνεις

 

@isay
για ελληνικα δεδομενα σιγουρα η τιμη ποναει.δεν σημαινει ομως οτι δεν αξιζει τα λεφτα που ζητανε για αυτα που εχει. αλλα απο την αλλη ναι δεν το λες οκ οτι ειναι για home use αν ειναι πχ να μην χρησιμοποιησεις τις fxs ή καποια bri.

6 hours ago, TopicStrarter said:

Τα απο πάνω απλά για έμπνευση υπάρχουν ένα σορό έτοιμα kits αν δεν έχετε κάποιο παλιό netbook ή laptop κτλ για να μετατρέψετε σε ρούτερ.. σταματήστε να πληρώνετε φύκια για μεταξωτές κορδέλες... βλέπετε και στις φωτό του review πως το PCB δεν έχει τίποτα και ζητάνε 300 ευρώ για αυτό το κομμάτι πλαστικό που ειναι 100 φορές πιο αδύναμο απο το κινητό σας.... 

 

@TopicStrarter
Δεν μπορεις να συγκρινεις custom λυσεις με ετοιμες λυσεις.ειναι σαν διαφορετικες κατηγοριες.και τα mikrotik τα σπανε και εχουν πολυ καλη τιμη αλλα ποσοι μπορουν να τα σεταρουν.σε ολα τα ετοιμα ειτε λεγεται fritz ειτε λεγεται draytek ειτε λεγεται cisco που ενα μοντελο vdsl κανει 600 ευρω πληρωνεις οτι ειναι ready out of the box.το να παρω ενα pc να του βαλω καρτα για bri,για fxs να βαλω ενα access point ξεχωριστα δεν ειναι για τον καθενα.Παντα ενα custom μπορει να βγει πιο φτηνα και καλυτερο αλλα οταν
ο αλλος δεν ξερει τι σημαινει lan ip τι σημαινει δεν ξερω τι, ε ναι δεν θα το στησει ποτε.
Ειναι το ιδιο που λεμε και για τα hot spot.Ξερεις απο mikrotik καντο με Mikrotik.δεν ξερεις
πηγαινε Ubiquiti ή hp η cisco meraki με τις αναλογες τιμες που τα εχεις ολα ετοιμα.Οπως και με τα Nas.Το παιρνεις ετοιμη λυση θα το πληρωσεις 300 ευρω .Αλλιως παρε
ενα Hp microserver καντον nas με 20 φορες καλυτερο Hardware.Για το Fritz συγκεκριμενα
ειναι πολυ ευκολο στο μενου του ακομα και για καποιον που ξερει τα βασικα.για αυτο εγραψα οτι πολυ ωραιο για καποιον που δεν ξερει αλλα για καποιον που ξερει πολλα λειπουν καποιες advanced ρυθμισεις.Οποτε στην τιμη θα τα πληρωσεις ολα αυτα.
Οπως και η cisco χρεωνει τρελλα ποσα αλλα κοινως σε οποιον θελει.Αλλιως custom με οτι συν και πλην μπορει να εχει. Αλλα η συγκριση Custom με ετοιμο για μενα είναι άτοπη γιατι απευθυνεται σε διαφορετικα ατομα.

4 hours ago, Damachi said:

Για Modem/Router αυτήν την στιγμή που υποστηρίζει super vectoring μεχρι 50mbps   profile χωρις τηλεφ. τι θα πέρνατε ?

To ποιο φτηνο για να σουταρω το speedport2

θες κατι να υποστηριζει Super vectoring 35b που θα φτασει τα 300mbps ή θες κατι για απλο vectoring μεχρι 100mbps.υπαρχει η λυση να βαλεις του παροχου σε bridge και απο πισω ενα router ή να αγορασεις ενα vdsl router που να υποστηριζει 35b για να εισαι και Future proof αν θελησεις να πας σε 200 mbit ή 300mbit.αλλιως μπορεις να παραμεινεις οπως εισαι και μελλοντικα οταν πεσουν οι τιμες και αλλαξεις και πακετο πχ 100 ή 200 να παρεις κατι.για 35b παντως οτι modem/router κυκλοφορει εχει αρκετα ακριβη τιμη προς ωρας και ειναι λιγα τα μοντελα.οποτε δεν ξερω αν εχει νοημα εφοσον εχεις 50αρι να πας σε κατι αλλο εκτος αν δεν θες με τιποτα το speedport οπου εκει θα πρεπει να παρεις κατι και με Fxs ή θα πρεπει να αφησεις το speedport εστω να σηκωνει την τηλεφωνια. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα σημειωθει οτι ειναι καθαρα για καποιον επαγγελματια αυτο το router/Modem ή για καποιον που το προορίζει για δουλειές γραφείου ή στελεχώνει καποιο γραφείο. ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ! δεν ειναι για εσενα που θα παιξεις λολακι στις 4 το πρωι φοιτητη ..γιαυτο μη φας το ενοικιο των γονιων σου -και κατι παραπανω- για να το αγορασεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας. Μιας και είμαι άσχετος με το κομμάτι της ευρυζωνικής τηλεγωνίας, ήθελα να ρωτήσω το εξής. Τώρα έχω κανονική τηλεφωνία με NOVA και συνδεδένεμη με splitter στην πρίζα μαζί με το VDSL modem/router που έχω. Ξέρω όμως ότι σύντομα θα γίνει ευρυζωνική. Με το συγκεκριμένο θα μπορώ να συνδέσω το τηλέφωνο πάνω σε αυτό και κανονικά όπως γίνεται με τα modem των παρόχων; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, jimmmi είπε

Ένα φοβερό χαρακτηριστικό που έχουν τα Fritzbox ειναι ότι όταν είσαι εκτός σπιτιού το κινητό κάνει αυτόματα vpn με το ρούτερ και δουλεύει η εφαρμογή τηλεφωνου κανονικά σαν να είσαι στο σπίτι. Που σημαίνει ότι δέχεσαι κλήσεις του σταθερού, παίρνεις τηλ με το νούμερο σταθερού και τα δωρεάν λεπτά του, ακόμα και εσωτερικές με το σπίτι και ας βρίσκεσαι αλλού. Που για να γίνουν αυτά θέλει σε άλλη περίπτωση εξοπλισμό πιο πολύπλοκο. Προσωπικά ενθουσιάστηκα. 

Έχω το 7490 αλλά κλίσεις εκτός σπιτιού από το σταθερό δεν μπορώ να κάνω, ούτε να δεχτώ. Μονο μου στέλνει ενημέρωση αν είχα κλίση στο σταθερό, μήπως κάτι δεν έχω κάνει σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, -TRANE- είπε

βλεπωντας το κουτι του,νομιζεις οτι ειναι ρουτερ 10ετιας!

Ναι αλλά αντέχουν και 10ετια και βάλε , ακόμα έχω το 7140 της βοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για απλο vectoring μεχρι 100mbps παω πχ tp link archer ; Μονο μοντεμακι vdsl θελω , αμα εχει και το ιδιο  τσιπ  infineon με οτε ακομα καλυτερα

Επεξ/σία από Damachi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω 30αρα με speedport 2i και ευρυζωνικη, αν πάρω το fritz 7490 θα παίζει η τηλεφωνία; θα μπορω να χρησιμοποιήσω το σταθερο τηλ εκτος σπιτιου; ειναι κατι ευκολο να γίνει αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το technicolor που δίνει η Wind αξίζει; Δεν βρίσκω τίποτα γι' αυτό. Η πλάκα είναι πως μου το έδωσαν ένα μηνα πριν και τη γραμμή μου δεν την έφτιαξαν ακόμη! :(

Ξεφέυγω, sorry!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, skiabox είπε

SiLeNtOne-- : Τι λέει αυτό το microtik hap mini;

Έχω καμια 30αρα γιατι ειμαι WISP, δεν μου εχει χαλασει κανενα, τρελό VFM να εχεις RouterOS σε αυτην την τιμη (Το Firewall και γενικα τα features ειναι συγκρισιμα με ενα Cisco)!!

Απλά δεν εχουν Gigabit, και δεν ειναι για σπιτι με πανω απο 10 ατομα, γιατι το CPU ειναι....mini οπως λεει ο τιτλος του :P

28 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Το technicolor που δίνει η Wind αξίζει; Δεν βρίσκω τίποτα γι' αυτό. Η πλάκα είναι πως μου το έδωσαν ένα μηνα πριν και τη γραμμή μου δεν την έφτιαξαν ακόμη! :(

Ξεφέυγω, sorry!

Το εχω εγω. εμενα βγαζει 270M/20M (~60M απο το κουτι ειμαι) αλλα μου το εχουν κοψει στα 200/20, το εχω bridge mode, αρα δεν μπορω να σου πω για σταθεροτητα γενικα γιατι δεν το κουραζω, αλλα ειναι μια συσκευη με φοβερά χαρακτηριστικα, 2 USB 3.0 (!!) (μπορεις να βαλεις δισκους για samba share), εχει αναγνωριση κλησεων μεσα στο UI, 5Ghz AC Wave1 (20/40/80 mhz channel width) WiFi σε γενικες γραμμες φενεται αριστο για την εποχη του G.Fast. Με iPhone SE (AC WiFi) βγάζει 180Μ Speed Test οταν είσαι διπλα του φυσικα μην περιμενεις το ιδιο σε ολο το σπιτι.

Επεξ/σία από SiLeNtOne--
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...