Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7590 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/4/2018 στις 11:12 ΜΜ, jimmmi είπε

Ένα φοβερό χαρακτηριστικό που έχουν τα Fritzbox ειναι ότι όταν είσαι εκτός σπιτιού το κινητό κάνει αυτόματα vpn με το ρούτερ και δουλεύει η εφαρμογή τηλεφωνου κανονικά σαν να είσαι στο σπίτι. Που σημαίνει ότι δέχεσαι κλήσεις του σταθερού, παίρνεις τηλ με το νούμερο σταθερού και τα δωρεάν λεπτά του, ακόμα και εσωτερικές με το σπίτι και ας βρίσκεσαι αλλού. Που για να γίνουν αυτά θέλει σε άλλη περίπτωση εξοπλισμό πιο πολύπλοκο. Προσωπικά ενθουσιάστηκα. 

δηλαδη για να καταλαβω... Αν ειμαι εξω στο δρομο μπορει να συνδεθει το κινητο μου με το ρουτερ μεσω δεδομενων κινητου και να παρω οπου θελω τηλεφωνο με το νουμερο του σταθερου?? Ετσι δεν χρειαζεται να βαζω καρτα στο κινητο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, HackerIglo said:

δηλαδη για να καταλαβω... Αν ειμαι εξω στο δρομο μπορει να συνδεθει το κινητο μου με το ρουτερ μεσω δεδομενων κινητου και να παρω οπου θελω τηλεφωνο με το νουμερο του σταθερου?? Ετσι δεν χρειαζεται να βαζω καρτα στο κινητο?

αυτο εννοουν οτι γινεται αν σηκωσεις vpn.Οπως εγραψα προσωπικα δεν το δοκιμασα εκτος wifi.Καρτα στο κινητο θα αναγκαστεις να βαλεις για να εχεις data οπως και να μην απενεργοποιηθει το νουμερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

αυτο εννοουν οτι γινεται αν σηκωσεις vpn.Οπως εγραψα προσωπικα δεν το δοκιμασα εκτος wifi.Καρτα στο κινητο θα αναγκαστεις να βαλεις για να εχεις data οπως και να μην απενεργοποιηθει το νουμερο.

Σε ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δουλεύω χρόνια τώρα την τηλεφωνία απ' έξω, καθώς έχουν περάσει πολλά Fritz από το χέρια μου. Αυτή την στιγμή είμαι με ένα 7270 στο οποίο παίζει η VoIP τηλεφωνία του ΟΤΕ.

Κάποια στιγμή είχα δοκιμάσει ανεπιτυχώς να λειτουργήσει κατευθείαν από άλλη σύνδεση (προφανώς μέσω DDNS), αλλά και πάλι δεν το συμβουλεύω σε κανέναν να το δοκιμάσει καθώς το άνοιγμα της πόρτας 5060, αποτελεί κερκόπορτα για να πληρώσετε τα μαλλιά της κεφαλής σας σε τηλεφωνικές κλήσεις στον παροχό σας.

Πάντα το κάνω μέσω VPN. Στην αρχή χρησιμοποιούσα την αντίστοιχη υπηρεσία που προσφέρουν τα Fritz (IPSec), αλλά τελικά κατέληξα στο ασφαλέστερο και περισσότερο πραγματοποιήσιμο OpenVPN. 

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί το FRITZ!App Fon της εταιρείας ή οποιαδήποτε άλλη SIP εφαρμογή (έχω δοκιμάσει με επιτυχία Zoiper, CSipSimple και Grandstream Wave).

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια βοηθεια . Τσεκαρα το προφιλ μεσα απο το Speedort2 του ποτε ολα σερνονται

Downstream 35674 kbps Upstream 4999 kbps

 

 
Actual Rate(Up/Down) 4999/35674 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 8274/32142 kbps
Noise Margin(Up/Down) 16.1/6 dB
Line Attenuation(Up/Down) 8.3/17.6 dB
Output Power(Up/Down) 1.5/14.5 dBm
Data Path(Up/Down) Fast/Fast
Interleave Depth(Up/Down) 1/1
Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms
INP(Up/Down) 0/0 symbols
Profile 17a
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 0/210622 σε 10 λεπτα ?  Τι στραβο γινεται ??
FEC Errors(Up/Down) 2/0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μαλλον θα ησουν καλυτερα να πηγαινες σε interleaved με τοσα λαθη.

και 3-5 mbit θα τσιμπησεις.

δεν νομιζω οτι μπορουν να γινουν και πολλα. αμα φτασεις να εχεις τα 39-40 σωστα και χωρις σκαμπανεβασματα και προβληματα καλα θα εισαι για μενα.

ενα αλλο μοντεμ μπορει να σου δωσει κατι παραπανω σε σταθεροτητα και κανα δυο mbit παραπανω αλλα μην περιμενεις απαραιτητα και θαυματα.

εισαι μια περιπτωση που αξιζει να επενδυσεις σε ενα καλο modem, καθαρα για να βελτιωσει οσο γινεται τον συγχρονισμο και την ποιοτητα του.

Επεξ/σία από rofl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με τοσα λαθη λογικο. το fast path δεν τα δειχνει καν ολα. 

το interleaved αυτο κανει διορθωνει αυτα τα λαθη

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, rofl είπε

παραγνωριζεις το γεγονος οτι ουτως η αλλως ειναι ενα πολυ  ικανο και πολυ πλουσιο σε features router. σε μια 24αρα μια 50αρα και μια 200αρα,

Οχι δεν είναι αυτό λέμε τόση ώρα..

 

Τα feature του είναι "κράχτες" έχει δηλαδή υποδοχή για να συνδέσεις αναλογικό τηλέφωνο πω πω κάτι μας είπε..

 

Το θέμα τού ειναι ότι δεν έχει δυνατό επεξεργαστή ούτε πολύ ram και για οτιδήποτε υπερβεί το να εξυπηρετήσει εναν πελάτη την φορά θα είναι υποδεέστερη απο την custom ως  λύση. 

Η οποία θα είναι είτε στα ίδια λεφτά είτε φθηνότερη σε κάθε περίπτωση σίγουρα θα είναι καλύτερη. 

 

Επαναλαμβάνω κάτι που είπα τουλάχιστον 3 φορές αλλά μάλλον περάστηκε στο ντούκου τα διάφορα κολλήματα, τα reset βάλε βγάλε απο την μπρίζα, τα ανεβασμένα Ping οι χαμηλότερες ταχύτητες μεταφοράς κτλ που παρατηρεί κάποιος (ειδικά όταν έχει πάνω απο 2 υπολογιστές/συσκευές σε ένα δίκτυο πχ κινητό nas hometheatre laptop kai PC κτλ)  εδώ και εκει εν μέρει ειναι θέμα QoS αλλά κυρίως είναι θέμα αδύναμου hardware που δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε πολλαπλά και ταυτόχρονα αιτήματα όπως πχ δεν μπορεί μια 1050 να παίξει crysis 4k σε 60 FPS αλλά αντίθετα βγάζει μόνο 25fps έτσι αντίστοιχα καθυστερεί και το αδύναμο ρούτερ και πέφτουν οι ταχύτητες (πχ όταν μεταφέρεις 300 εικόνες της DSLR σου που έχεις στην κάρτα συνδεδεμένη στο PC και θέλεις να τις πάς στο NAS για backup και μέσα η γυναίκα streamάρει ταινία απο το nas και ο γιος στο άλλο δωμάτιο παίζει counter )

και ξαφνικά ανεβαίνει το Ping στον γιο εσύ δεν πιάνεις ούτε κοντά στο 1Gbit μεταφορά και ας έχεις τόσο εσύ όσο και το NAS 1gbit nic κτλ κτλ 

 

όλα αυτά ειναι ΚΑΙ  θέμα hardware (επίσης και QoS αλλά το QoS ειναι απλά πολιτική δηλαδή ρυθμίσεις software αν το hardware δεν τραβάει τι να σου κάνει και αυτό.. και στα περισσότερα έτοιμα ρούτερ ειδικά απο fritz και κάτω δεν τραβάει το hardware) 

 

Έπειτα το pfsense έχει τόσα plugins και ρυθμίσεις ασφαλείας αλλά και ευχρηστίας που δεν τα έχει το fritz και όλα μπαίνουν άνετα τα περισσότερα plugins ειναι κυριολεκτικά υπόθεση του να πατήσεις το + να διαλέξεις το Pluigin και να πατήσεις 1,2 τιμούλες ΑΝ χρειαστεί (πχ στο να στήσεις VoIP ο wizard θα σου ζητήσει πόσα Mbps θες να δώσεις up και down για όταν τρέχεις VoIP) μπορείς να βάλεις ενσωματωμένο addblock (και δεν θα μπορούν να το καταλάβουν οι σελίδες που αν δουν το firefox/chrome addblock σου λένε να το απενεργοποιήσεις) και γενικά έχει πολλά μικρά και μεγάλα καλούδια που πραγματικά κάνουν την διαφορά συνολικά. 


Δέχομαι αυτό που λέει ο πουληνός ότι δεν ειναι για όλους και ότι υπάρχουν πολλοί που δεν καταλαβαίνουν καν τα βασικά (οι γονείς μου για παράδειγμα) αλλά αυτό που απαντάω και σε αυτόν ειναι ότι αυτοί που δεν καταλαβαίνουν και δεν μπορούν να μάθουν να ρυθμίζουν 2,3 βασικά πράματα σε ενα user-friendly gui όπως αυτό του pfsense δεν έχουν καμία δουλειά να πάρουν frtiz γιατί και αυτό δεν θα μπορούν να ρυθμίσουν.

Δεν θέλει περισσότερες γνώσεις να λειτουργείς fritz απο το να λειτουργείς pfsense.

 

και επαναλαμβάνω ότι μπορείς να έχεις και ALL IN ONE λύση μικρή και κομψή που να τρώει ελάχιστο ρεύμα όσο ένα φθηνό router που δίνει τζάμπα ο ISP ... αλλά αυτό φυσικά θα κοστίσει παραπάνω και απλά επισήμανα ότι την ίδια δουλειά θα μπορούσε να την κάνει κάποιος τζάμπα ανακυκλώνοντας κάποιο πεταμένο/παλιό λαπτοπ κτλ  δεν ειναι όμως ανάγκη σώνει και ντε να βάλεις το windows 95 tower σου και να του περάσεις pfsense.

 

Τέσπα αν θέλει κάποιος το fritz ας το πάρει δεν μου πέφτει λόγος ούτε έχω μετοχές σε κάποια εταιρία ανταγωνιστική .... απλά την άποψη μου είπα απο εκει και πέρα ας κάνει κάποιος με τις πληροφορίες που μοιράστηκα ότι καταλαβαίνει. 


Επιγραμματικά για να πάρεις μια ιδέα για τις δυνατότητες του pfsense (nai 26 λεπτά είναι αλλά ειναι επιγραμματικά όπως είπα μιας και θα μπορούσε να κρατήσει ώρες αν ήταν αναλυτικός και υπάρχουν και βίντεο με κάθε feature ξεχωριστά που κρατάνε τόσο :P ) 

 

 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως δεν εχει ρε αδερφε δυνατο επεξεργαστη?

τουλαχιστον εδω, γιατι δεν το βρηκα στα specs

https://www.techradar.com/reviews/fritzbox-7590

Processor: Dual quad-core MIPS CPU @ 2GHz

Και 512 ram

 

με αυτα τα specs, σα ρουτερ 100% σηκωνει ανετα 1 gigabit με σωστο qos και routing (δηλ απαιτητικα σεναρια) σε ενα soho περιβαλλον.

ανετα εχει και το nat και το qos.

για 200αρι δεν συζηταμε καν. αυτο σου λεω. δεν χρειαζεσαι 8πυρηνο για να κανεις routing μια vdsl. τι θα εχεις 800 clients?

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, rofl είπε

Πως δεν εχει ρε αδερφε δυνατο επεξεργαστη?

τουλαχιστον εδω, γιατι δεν το βρηκα στα specs

https://www.techradar.com/reviews/fritzbox-7590

Processor: Dual quad-core MIPS CPU @ 2GHz

Και 512 ram

με αυτα τα specs, σα ρουτερ 100% σηκωνει ανετα 1 gigabit με σωστο qos και routing (δηλ απαιτητικα σεναρια) σε ενα soho περιβαλλον.

ανετα εχει και το nat και το qos.

για 200αρι δεν συζηταμε καν. αυτο σου λεω. δεν χρειαζεσαι 8πυρηνο για να κανεις routing μια vdsl. τι θα εχεις 800 clients?

είπα εγώ ότι δεν έχει επεξεργαστή; είπα ότι έχει αδύναμο hardware.....

 

έχει ενα 16 bit MIPS τσιπάκι για επεξεργαστή με δύο πυρήνες (όχι quad που γράφεις) sta 2GHz (ανάθεμα αν τα πιάσει ποτέ αυτά λόγω θέρμαλς) και 512MB ram και that's it..

 

To pcb που έδειξα μερικές καρτέλες πριν στα ~120 ευρώ έχει 64bit quad core AMDx86 επεξεργαστή στο 1GHz kai 4GB DDR3....

και μην κοιτάς μόνο τα GHz... άλλο MIPS και άλλο x86

 

To λαπτοπ 5ετίας στην αποθήκη σου έχει και αυτό καμια 4GB ramddr3 και κάνα i5 στα 2,4 GHz τετραπύρινο... και κάνα 512GB σκληρό... και αν δουλεύει η μπαταρία του είναι και σαν UPS σχεδόν δηλαδή όταν πέσει το ρεύμα απο κάνα blackout θα συνεχίσεις να έχεις internet :P 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

είπα εγώ ότι δεν έχει επεξεργαστή; είπα ότι έχει αδύναμο hardware.....

έχει ενα 16 bit MIPS τσιπάκι για επεξεργαστή με δύο πυρήνες (όχι quad που γράφεις) sta 2GHz (ανάθεμα αν τα πιάσει ποτέ αυτά λόγω θέρμαλς) και 512MB ram και that's it..

To pcb που έδειξα μερικές καρτέλες πριν στα ~120 ευρώ έχει 64bit quad core AMDx86 επεξεργαστή στο 1GHz kai 4GB DDR3....

και μην κοιτάς μόνο τα GHz... άλλο MIPS και άλλο x86

δεν το γραφω εγω κλοπυ paste εκανα το techradar εκανα. και μενα το dual quad δεν μου βγαζε νοημα

αλλα 

για του λογου το αληθες.

 διπυρηνο στα 1000 εχω (r7000) σε 100αρα γραμμη.

α) με παραλληλο upload 700 kb~

https://www.dslreports.com/speedtest/32642366

β) ολα free

https://www.dslreports.com/speedtest/32642609

 

βλεπεις να χω κανα προβλημα με qos ?

χρειαζομαι κατι πιο δυνατο? μπορω να παιξω και καλυτερα?

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, rofl είπε

δεν το γραφω εγω κλοπυ paste εκανα το techradar εκανα. και μενα το dual quad δεν μου βγαζε νοημα

αλλα 

για του λογου το αληθες.

 διπυρηνο στα 1000 εχω (r7000) σε 100αρα γραμμη.

α) με παραληλλο upload 700 kb~

https://www.dslreports.com/speedtest/32642366

β) ολα free

https://www.dslreports.com/speedtest/32642609

βλεπεις να χω κανα προβλημα με qos ?

χρειαζομαι κατι πιο δυνατο? μπορω να παιξω και καλυτερα?

φίλε μου δεν σε ξέρω ούτε ξέρω τις ανάγκες σου ούτε τιποτα αν καταλαβαίνεις αγγλικά τσέκαρε το τελευταίο βίντεο που σου σήκωσα πιο πάνω έχει μια γενική περιγραφή για το τι εστί pfsense 

 

Αν δεις πως σε ενδιαφέρει κάτι απο αυτά που λέει τότε σίγουρα αξίζει έστω να δοκιμάσεις (τζάμπα ειναι)

 

Αλλιώς αν βαριέσαι απλα το αφήνεις...

 

Δεν πρόκειται να κατεβάζεις γρηγορότερα πάντως αυτό έχει να κάνει με την ποιότητα της γραμμής σου μπορεί να δεις διαφορές σε άλλα πράματα που έχουν να κάνουν με τον LAN σου όμως (ενδεικτικά τσέκαρε κάτι μετρήσεις που βρήκα στο ars technica https://arstechnica.com/gadgets/2016/01/numbers-dont-lie-its-time-to-build-your-own-router/ kai   https://arstechnica.com/gadgets/2016/09/the-router-rumble-ars-diy-build-faces-better-tests-tougher-competition/ )
Τέλος όπως είπα πιο πάνω δεν ειναι μόνο οι επιδόσεις το θέμα αλλά και η άνεση και η ασφάλεια οπότε τσέκαρε λίγο το παραπάνω βίντεο και αν θες δοκίμασε. 

 

 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αδερφε το ξερω οτι ειναι πολυ καλο, overkill σου λεω οτι ειναι για τους πιο πολλους χρηστες,

το ξερω οτι το ρουτερ που εχω δεν σηκωνει gigabit με nat και qos, και εχω χειροτερο hw απο σενα.

και ειλικρινα μπραβο σου που θες να ενημερωσεις τον κοσμο.

και εγω ανοιχτα προτυπα προτιμω. linuxακι wrt τρεχω. και ενοειται οτι σα ρουτερ 1:1 to pfsense ξεσκιζει.

αυτο που σου λεω εγω ειναι οτι σε αυτες τις ταχυτητες που τρεχουμε δεν εχουν και τις τρελες hardwareικα απαιτησεις.

τουλαχιστον για ενα οικιακο δικτυο. ακομα και soho ~ 5-10 ατομα

-----------------------------------------------------

και αν επαιρνα εγω 3 κατοσταρικα μηχανημα δεν θα πηγαινα σε fritz. για την ακριβεια δεν θα πηγαινα σε 300αρικα μηχανημα:P

και δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα το voip και η φωνη.(μαλλον ουτε και σενα)

οι αναγκες σου και οι αναγκες μου ειναι αρκετα κοντα.

αλλα αν καποιο μικρο γραφειο η επιχειρηση δεν εχει τις γνωσεις και το χρονο και την ορεξη,  η θελει παπαδες στην τηλεφωνια με ευκολια support και εγγυηση, αριστο ειναι το fritz.

και στο ξαναλεω. αρκετος κοσμος παιρνει παλια φθηνα fritz για να τα βαλει πισω απ το router του. αν σε ενδιαφερουν τα features τους φυσικα.

ειλικρινα αλλο all in one δεν μπορω να πω οτι αξιζει οσο τα fritz. ολα παντοφλα hw αλλα ουτε το μισο λογισμικο και features.

απ το να παρω κανα χρεπι netgear η tplink μοντεμ με webif για τα μπαζα με 150- 200 ευρω, ανετα fritz με 300

Επεξ/σία από rofl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...