Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7590 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, rofl είπε

αδερφε το ξερω οτι ειναι πολυ καλο, overkill σου λεω οτι ειναι για τους πιο πολλους χρηστες,

το ξερω οτι το ρουτερ που εχω δεν σηκωνει gigabit με nat και qos, και εχω χειροτερο hw απο σενα.

και ειλικρινα μπραβο σου που θες να ενημερωσεις τον κοσμο.

και εγω ανοιχτα προτυπα προτιμω. linuxακι wrt τρεχω. και ενοειται οτι σα ρουτερ 1:1 to pfsense ξεσκιζει.

αυτο που σου λεω εγω ειναι οτι σε αυτες τις ταχυτητες που τρεχουμε δεν εχουν και τις τρελες hardwareικα απαιτησεις.

-----------------------------------------------------

και αν επαιρνα εγω 3 κατοσταρικα μηχανημα δεν θα πηγαινα σε fritz. για την ακριβεια δεν θα πηγαινα σε 300αρικα μηχανημα:P

και δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα το voip και η φωνη.(μαλλον ουτε και σενα)

οι αναγκες σου και οι αναγκες μου ειναι αρκετα κοντα.

αλλα αν καποιο μικρο γραφειο η επιχειρηση δεν εχει τις γνωσεις και το χρονο και την ορεξη,  η θελει παπαδες στην τηλεφωνια με ευκολια support και εγγυηση, αριστο ειναι το fritz.

και στο ξαναλεω. καργα κοσμος παιρνει παλια φθηνα fritz για να τα βαλει πισω απ το router του. αν σε ενδιαφερουν τα features τους φυσικα.

ειλικρινα αλλο all in one δεν μπορω να πω οτι αξιζει οσο τα fritz.

Δεν είναι θέμα ταχύτητας το πιο απλό πράμα για το πιο φθηνό κινέζικο ρούτερ ειναι πχ να κατεβάζει 6MB/s απο μια συγκεκριμένη πηγή άστο να κατεβάζει χρόνια αυτό ειναι το πιο "φθηνό" πράγμα για το router...

 

Οι συνδέσεις ειναι το πρόβλημα ... σου έτυχε ποτέ να κατεβάζεις πιο αργά; ή να μην φορτώνει κάποια σελίδα ή να κολλάει το ρούτερ σου και να θέλει reset ή να το βγάλεις απο την μπρίζα; ένας λόγος που συμβαίνει αυτό ειναι γιατί πχ οι συνδέσεις ειναι τόσο πολλές που ξεπέρασαν την RAM σου.

 

Πχ μια σελίδα όπως το insomnia δεν ειναι μια σύνδεση ειναι πολλαπλές (άλλες για την διαφήμιση αλλές για το authentication άλλες για το κυρίως περιεχόμενα αλλές για τις εικόνες avatar κτλ) 

ειδικά αν κατεβάζεις torrent μπορεί να κάνεις ένα σορό συνδέσεις και χιλιάδες ακόμη... 

 

το θέμα ειναι ότι κάθε μια απο αυτές τις συνδέσεις τρώει ενα ποσοστό RAM όσο μικρό και αν ειναι αν το πολλαπλασιάσεις πχ επί 1000 θα βγει ενας σεβαστός αριθμός και (πχ 200MB ) και τα περισσότερα router δεν έχουν τόσο και 1000 δεν ειναι υπερβολικός αριθμός συνδέσεων (γιατί δεν ειναι μόνο τι κάνεις εσύ αλλά και τι κάνουν τα windows στο παρασκήνιο πχ για update ή telemetry, το antivirus σου κτλ) 

 

όλα αυτά έχουν σαν συνέπεια πχ να αυξάνεται το lag/ping να μην φορτώνουν πράματα όπως θα έπρεπε να αρχίσουν τα disconnect, packet loss κτλ

 

Το QoS ειναι απλά ρυθμίσεις που βάζουν κάποιες συνδέσεις σε προτεραιότητα εναντίων κάποιων άλλων (απλοϊκά) δεν μπορεί όμως να σου κάνει τον επεξεργαστή ισχυρότερο ή να σου προσθέσει ram 

και έπειτα όπως ξαναείπα δεν ειναι μόνο οι επιδόσεις ο λόγος για να πας σε μια custom λύση αλλά και η ασφάλεια και η άνεση που σου παρέχει με τις επιπλέον δυνατότητες που αποκτάς τόσο λόγω ισχυρότερου hardware (spam/add filter, printserver, phoneserver κτλ κτλ) όσο και λόγω software.

 

 

Το χρειάζονται όλοι;

 

όχι. 

 

Αλλά αυτοί που σκέφτονται να αναβαθμίσουν ρούτερ (να δώσουν λεφτά δηλαδή) σίγουρα θα πρέπει τουλάχιστον να το δοκιμάσουν. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 423
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

 

Οι συνδέσεις ειναι το πρόβλημα ... σου έτυχε ποτέ να κατεβάζεις πιο αργά; ή να μην φορτώνει κάποια σελίδα ή να κολλάει το ρούτερ σου και να θέλει reset ή να το βγάλεις απο την μπρίζα; ένας λόγος που συμβαίνει αυτό ειναι γιατί πχ οι συνδέσεις ειναι τόσο πολλές που ξεπέρασαν την RAM σου.

Πχ μια σελίδα όπως το insomnia δεν ειναι μια σύνδεση ειναι πολλαπλές (άλλες για την διαφήμιση αλλές για το authentication άλλες για το κυρίως περιεχόμενα αλλές για τις εικόνες avatar κτλ) 

ειδικά αν κατεβάζεις torrent μπορεί να κάνεις ένα σορό συνδέσεις και χιλιάδες ακόμη... 

το θέμα ειναι ότι κάθε μια απο αυτές τις συνδέσεις τρώει ενα ποσοστό RAM όσο μικρό και αν ειναι αν το πολλαπλασιάσεις πει 1000 θα βγεί ενας σεβαστός αριθμός και (πχ 200MB ) και τα περισσότερα router δεν έχουν τόσο και 1000 δεν ειναι υπερβολικός αριθμός συνδέσεων (γιατί δεν ειναι μόνο τι κάνεις εσύ αλλά και τι κάνουν τα windows στο παρασκήνιο πχ για update ή telemetry, το antivirus σου κτλ) 

όλα αυτά έχουν σαν συνέπεια πχ να αυξάνετε το lag/ping να μην φορτώνουν πράματα όπως θα έπρεπε κτλ

Το QoS ειναι απλά ρυθμίσεις που βάζουν κάποιες συνδέσεις σε προτεραιότητα εναντίων κάποιων άλλων (απλοϊκά) δεν μπορεί όμως να σου κάνει τον επεξεργαστή ισχυρότερο ή να σου προσθέσει ram 

και έπειτα όπως ξαναείπα δεν ειναι μόνο οι επιδόσεις ο λόγος για να πας σε μια custom λύση αλλά και η ασφάλεια και η άνεση που σου παρέχει με τις επιπλέον δυνατότητες που αποκτάς τόσο

οχι φυσικα, οπως ειδες στα speedtest με παραλληλο upload (torrent) αερα πηγαινα και το ping δεν εβαζε κιχ. φαινεται απ τα  γραφηματα.

δεν μιλαμε για χρεπια μηχανακια. με κανα tplink netgear η asus modem/router των 100 ευρω ναι  θα τα δεις αυτα. με ενα  καλο ρουτερ σωστα σεταρισμενο οχι. 

 και δεν πιστευω οτι ουτε το fritz θα εχει τετοια bottlenecks

512 ram ειναι επισης υπεραρκετη. το δικο μου εχει 256. δεν ειναι χρεπι αυτα τα hw specs. 

 

και πιστεψε με  ανετα με upload στο 70%(σε torrents) παιζω παιχνιδακι:P και 32000 connections τα σηκωνει. και ανετα λογικα, τοσα ειναι το recommendation.

 

 

και για να μη λες οτι σε παπατζωνω οριστε

BUUDkxh.png

2000 connections φυσικα με qos  καθεται το cpu και η ram στο 20%

να μην μπορω να σερβιρω 5-6 ατομα ανετα για καθε χρηση? δεν καλυπτεται ενα σπιτι?

νταξει προφανως θα εχεις ανωτερο hw με ενα dedicated mini pc αλλα αληθεια χρειαζεται για 100αρα (και 500αρα) ? και το αστεια κουτσουρεμενο uplοad που εχουμε.

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@TopicStrarter, δεν μπορώ να καταλάβω τι προσπαθείς να πεις και ποιο είναι το κόλλημά σου; Προφανώς όπως έγραψαν και τα άλλα μέλη το pfSense έχει περισσότερες δυνατότητες και χαρακτηριστικά από οποιαδήποτε all-around συσκευή οποιουδήποτε κατασκευαστή.

ΑΛΛΑ (κεφαλαία) σου ξεφεύγει το ζουμί. Σε ποιους απευθύνονται αυτές οι συσκευές ανάλογα με τα χαρακτηριστικά και τις δυνατότητες που έχουν. Προφανώς κι εγώ δεν προτιμώ τις λύσεις όλα-σε-ένα, αλλά η μεγάλη πλειοψηφία των χρηστών σε όλο τον πλανήτη έχει διαφορετική άποψη. Ειδικά όταν μιλάμε για απλές συνδέσεις xDSL σε ταχύτητες κάτω του Gigabit.

Ακριβό το Fritz; Ναι, πανάκριβο και δεν θα το αγόραζα ποτέ (κι έχουν περάσει δεκάδες Fritz από τα χέρια μου). Αλλά σήμερα δεν υπάρχει καμία άλλη εναλλακτική που σε αυτό το πόσο να προσφέρει αυτά που παρέχει και με την ελάχιστη κατανάλωση. Για να στήσω ένα μηχάνημα με pfSense (κι έχεις δώσει πολλά link) θέλω τουλάχιστον τα διπλάσια χρήματα και αν προσθέσουμε τις δυνατότητες τηλεφωνίας (ΡΒΧ με SIP server/client, TDM και DECT) τουλάχιστον το τριπλάσιο κόστος. Εε, λοιπόν σε πληροφορώ ότι ελάχιστοι είναι οι οικιακοί χρήστες (αλλά και μικρές επιχειρήσεις) που θα επιλέξουν την δικιά σου πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, rofl είπε

μαλλον θα ησουν καλυτερα να πηγαινες σε interleaved με τοσα λαθη.

και 3-5 mbit θα τσιμπησεις.

δεν νομιζω οτι μπορουν να γινουν και πολλα. αμα φτασεις να εχεις τα 39-40 σωστα και χωρις σκαμπανεβασματα και προβληματα καλα θα εισαι για μενα.

ενα αλλο μοντεμ μπορει να σου δωσει κατι παραπανω σε σταθεροτητα και κανα δυο mbit παραπανω αλλα μην περιμενεις απαραιτητα και θαυματα.

εισαι μια περιπτωση που αξιζει να επενδυσεις σε ενα καλο modem, καθαρα για να βελτιωσει οσο γινεται τον συγχρονισμο και την ποιοτητα του.

Asus AC55U η Archer VR600 για ΟΤΕ να κλειδωνω κανα 40ρι ποιο λες να συνεργαζεται καλυτερα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Damachi είπε

Asus AC55U η Archer VR600 για ΟΤΕ να κλειδωνω κανα 40ρι ποιο λες να συνεργαζεται καλυτερα ;

για το 600 δεν ξερω αν σηκωνει πειραγμα snr.

εγω παιρνω απο καμπινα και το speedport δεν εχει κανενα θεμα οποτε δεν με εχει απασχολησει να κοιταξω για αλλα μοντεμ,   δεν εχω ιδεα.

απο παλια με την κακη adsl τα εχω περασει αυτα 

ρωτα καλυτερα εδω , η στο adslgr. σα μαρκα μονο asus ξερω οτι εχουν snr tweak. τουλαχιστον out of the box.

 

 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το N14U ειχα βαλει και στις 2 DSL και με αυτο εβαζα SNR αλλα ειναι DSL . Επειδη εχω και το Nighthawk για ρουτερ και τα φτηνα tplink ειναι ψιλομαπα ελεγα μην υπαρχει κανα απλο vdsl modem και ας μη ειναι φλασαρικο με κεραιες  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι δυσκολο αυτο. δεν ξερω. το πιο φθηνο asus με snr tweak.

---------------------

 

μια καλη επιλογη και σχετικα φθηνη επιλογη θα ειναι 

αν βρεις κανα μτχ 9980 με κανα 40αρι. δεν υποστηριζει vectoring και γιαυτο τα πουλανε πολλοι οταν γυρνανε σε καμπινες, αλλα οσο εισαι απο  ΑΚ αξιζει.

με την προυποθεση οτι ανοιγει telnet και μπορεις να πειραξεις snr.

βαριεμαι να το ψαξω γιαυτο θα κανω ενα ping στον @jkoukos που τα ξερει αυτα :P η αν ξερει κανα αλλο καλο οικονομικο μοντεμ που να εχει snr tweak.

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείραγμα SNR σε VDSL δεν γνωρίζω καθώς δεν έχω. Το καλό με το 9980 (και τα 8890 και 8970) είναι ότι με περασμένο το OpenWRT παίζει κανονικά το Vectoring και υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης του SNR, αρκεί να μην είναι κλειδωμένο από τον πάροχο.

Το κακό είναι ότι το φλασσάρισμα του OpenWRT θέλει κάποιες γνώσεις κι εξοπλισμό, δεν είναι συμβατό με όλες τις εκδόσεις των μοντέλων και στα 9980 και 8890 δεν δουλεύει μέχρι σήμερα η μπάντα των 5GHz (γίνονται προσπάθειες με άγνωστο ορίζοντα).

Στο adslgr διαβάζω ότι τα Asus έχουν εγγενή υποστήριξή για SNR ρύθμιση, αλλά δεν το έχω ψάξει παραπάνω. Είμαι σε ADSL και έχω ρυθμίσει το δικό μου 8960v5 στο 3, παίζοντας σταθερότατα εδώ και πάρα πολύ καιρό στα ~22/1Mbps.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Damachi είπε

Asus AC55U η Archer VR600 για ΟΤΕ να κλειδωνω κανα 40ρι

αυτο τωρα το ειδα. 

δεν υπαρχουν εγγυησεις φιλε μου. 

εσυ  στο screen που εβαλες εχεις snr 6 οποτε και ψηλο συγχρονισμο εχεις εφοσον πας στα 39.

το πιθανοτερο βεβαια ειναι οτι ανεβοκατεβαινει και δεν ειναι ενδεικτικο.

το προβλημα ειναι οτι δεν εισαι σταθερος στα 39,

αλλα εχεις πολλα errors και μαλλον μεγαλες ασταθειες.

αν γυρισεις απο fast path σε interleaved αυτο μπορει να αλλαξει και να κερδισεις και κατι σε ταχυτητα.

για μενα αυτο κανε πρωτα, δες τι ταχυτητα πιανεις και αν παιζει σωστα η γραμμη, και μετα κοιτας και για ενα αλλο modem με την ησυχια σου που ισως αν παιζει και snr tweak να τσιμπησεις και κατι παραπανω.

------------------

μπορεις να κανεις και τ αναποδο, και να παρεις ενα μοντεμ να δεις αν κραταει καλυτερα τη γραμμη ως εχει σε fast path.

και κατι τετοιο δεν αποκλειεται, αλλα ειναι ρισκο και οχι εγγυημενο. παντως το entry δεν κλειδωνει και πολυ ψηλα απ οτι λενε.

Επεξ/σία από rofl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα, όπως επίσης ότι μάταια περίμενε να κάνουν έλεγχο και μέσα στο σπίτι (που δεν είναι δουλειά τους αλλά δικό μας θέμα).

Πιάνει 35 με Attainable 32 και SNR 6, που σημαίνει ότι είναι στο όριο και μάλιστα με Fastpath. Με εξασθένιση 17,6dB, φυσιολογικά θα είχε κάπου στα 42-45Mbps, αλλά παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες. Ας κοιτάξει πρώτα την εσωτερική του εγκατάσταση και μετά τα λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 4/25/2018 at 14:43, rofl said:

νταξει μην το κουραζουμε. αλλο πραγμα και αλλες απαιτησεις το ενα αλλες το αλλο.

για μια  μικρη εταιρια η εναν χρηστη με απαιτησεις στην τηλεφωνια και τηλεφωνικο κεντρο το κοστος ειναι αστειο.

και για να τα βαλει ολα αυτα σε custom λυση,  και πιο ακριβα θα του βγει, και δεν θα ναι all in one/ plug and play και με επισημο support και 5 χρονια εγγυηση.

-----------------------

@TopicStrarter

παραγνωριζεις το γεγονος οτι ουτως η αλλως ειναι ενα πολυ  ικανο και πολυ πλουσιο σε features router. σε μια 24αρα μια 50αρα και μια 200αρα,

 η υπολογιστικη ισχυς του fritz ειναι υπερ υπεραρκετη για να κανει σωστο routing qos κτλ.

δεν χρειαζεσαι pfsense και τετοιο hardware σε τετοιες ταχυτητες. οποιοδηπωτε  ρουτερ γυρω στα 100 ευρω  με καλο λογισμικο,

παει και διαχειριζεται τετοιες ταχυτητες για πλακα.

τα pfsense τα παιζουν ειτε για χαβαλε, ειτε σε καταστασεις που οντως υπαρχει hw bottleneck δηλ σε gigabit + καταστασεις.

στις ταχυτητες που εχουμε,κερδιζεις τιποτα σε σχεση με το ρουτερ μου?

κερδιζεις σε τιποτα σε σχεση με το fritz? τιποτα και στο υπογραφω.

οτι μπορεις να κανεις εσυ, το κανω κι εγω, το κανουν και τα wrt το κανουν και τα mikrotik και αλλα μηχανηματα.

--------------------------------------------------------------------------------------------

και δεν παραγνωριζω το γεγονος οτι ενα small form factor μηχανημα με pfsense, ισως εχει ενδιαφερον και ειναι καλη λυση για πολλους enthusiasts.

και ισως αξιζει να την εξετασουν.

αλλα να βαλω μια γκουμουτσα κουτα με xeon oπως του screenshot σου, για να μου διαχειριζεται το vdsl, δεν το βλεπω καθολου ελκυστικη λυση, και ουτε οι περισσοτεροι.

ποσοι tower και για ποσες δουλειες να μπουν σε να ρημαδοσπιτο:P σιγουρα παντως μια 10gbps καρτα θες και ισως και να  εισαι ετοιμος και  για τα 10 gbps που ισως δουμε σε καμια 10ετια με ενα τετοιο μηχανημα.

300 ευρω για εταιρεια δεν ειναι τιποτα οπως ειπες.οπως και αρκετες εταιρειες πληρωνουν cisco πληρωνουν draytek.
σε πιο μεγαλα bandwidth τωρα που παιζουν οπτικες 1gbps και τετοια εκει ετσι και αλλιως ο παροχος θα παει με cisco οποτε ο πελατης δεν εχει να αγορασει τιποτα.

 

On 4/25/2018 at 15:28, HackerIglo said:

Σε ευχαριστω πολυ!

ρωτησα και καποιον αλλον και μου ειπε οτι το εχει κανει κανονικα με vpn.

On 4/25/2018 at 16:35, jkoukos said:

Δουλεύω χρόνια τώρα την τηλεφωνία απ' έξω, καθώς έχουν περάσει πολλά Fritz από το χέρια μου. Αυτή την στιγμή είμαι με ένα 7270 στο οποίο παίζει η VoIP τηλεφωνία του ΟΤΕ.

Κάποια στιγμή είχα δοκιμάσει ανεπιτυχώς να λειτουργήσει κατευθείαν από άλλη σύνδεση (προφανώς μέσω DDNS), αλλά και πάλι δεν το συμβουλεύω σε κανέναν να το δοκιμάσει καθώς το άνοιγμα της πόρτας 5060, αποτελεί κερκόπορτα για να πληρώσετε τα μαλλιά της κεφαλής σας σε τηλεφωνικές κλήσεις στον παροχό σας.

Πάντα το κάνω μέσω VPN. Στην αρχή χρησιμοποιούσα την αντίστοιχη υπηρεσία που προσφέρουν τα Fritz (IPSec), αλλά τελικά κατέληξα στο ασφαλέστερο και περισσότερο πραγματοποιήσιμο OpenVPN. 

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί το FRITZ!App Fon της εταιρείας ή οποιαδήποτε άλλη SIP εφαρμογή (έχω δοκιμάσει με επιτυχία Zoiper, CSipSimple και Grandstream Wave).

καλο ειναι σε τετοιες περιπτωσεις αν και το ξερεις ηδη εστω μια φραγη σε διεθνη νουμερα αν καποιος δεν τα χρησιμοποιει βεβαια ωστε να την γλυτωσει αν γινει βλακεια.αυτος ειναι βεβαια και ο λογος που και οι παροχοι πχ forthnet εχουν αφησει την τηλεφωνια να μην βγαινει απο το ιντερνετ αλλα μονο απο το 8/36 η το αντιστοιχο 836 vlan στο vdsl.

On 4/25/2018 at 17:29, Damachi said:

Ρε παιδια βοηθεια . Τσεκαρα το προφιλ μεσα απο το Speedort2 του ποτε ολα σερνονται

Downstream 35674 kbps Upstream 4999 kbps

 
Actual Rate(Up/Down) 4999/35674 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 8274/32142 kbps
Noise Margin(Up/Down) 16.1/6 dB
Line Attenuation(Up/Down) 8.3/17.6 dB
Output Power(Up/Down) 1.5/14.5 dBm
Data Path(Up/Down) Fast/Fast
Interleave Depth(Up/Down) 1/1
Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms
INP(Up/Down) 0/0 symbols
Profile 17a
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 0/210622 σε 10 λεπτα ?  Τι στραβο γινεται ??
FEC Errors(Up/Down) 2/0

εφοσον παιρνεις απο το αστικο κεντρο οπως ειχαμε πει και εχεις και τετοιο attenuation δεν αξιζει ουτε fast να εχεις γιατι και errors μαζευεις και χανεις σε ταχυτητα.επισης η καλωδιωση σου πρεπει να ειναι σωστη με βαση αυτο

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

για να παρεις τα max και να μην εχεις bridge taps.καλο θα ηταν δοκιμη για αρκετες ωρες στον κατανεμητη για να δεις αν θα εχεις τα ιδια θεματα με αποσυνδεσεις και errors.17 attenuation δεν ειναι και λιγο.μετα οπως ειπα το πας για βλαβη μηπως βρεις καλυτερο απερχομενο αν τα προβληματα δεν ειναι σε σενα.αν δηλαδη και στον κατανεμητη βλεπεις μια 30 μια 39 μπορει ενα αλλο ζευγαρι να παιξει πιο σταθερα χωρις να σημαινει οτι θα παιξεις παραπανω.

 

On 4/25/2018 at 17:41, rofl said:

μαλλον θα ησουν καλυτερα να πηγαινες σε interleaved με τοσα λαθη.

και 3-5 mbit θα τσιμπησεις.

δεν νομιζω οτι μπορουν να γινουν και πολλα. αμα φτασεις να εχεις τα 39-40 σωστα και χωρις σκαμπανεβασματα και προβληματα καλα θα εισαι για μενα.

ενα αλλο μοντεμ μπορει να σου δωσει κατι παραπανω σε σταθεροτητα και κανα δυο mbit παραπανω αλλα μην περιμενεις απαραιτητα και θαυματα.

εισαι μια περιπτωση που αξιζει να επενδυσεις σε ενα καλο modem, καθαρα για να βελτιωσει οσο γινεται τον συγχρονισμο και την ποιοτητα του.

καλο θα ειναι να δει και καλωδιωση σε κατανεμητη.επισης με τα modem το κακο ειναι οτι πρεπει να κανει δοκιμες για να δει τι θα παιξει σταθερα.τα technicolor Παιζουν σταθερα συνηθως αλλα αν εχει voip τηλεφωνια πρεπει να βαλει απο πισω το speedport.

On 4/25/2018 at 20:44, rofl said:

με τοσα λαθη λογικο. το fast path δεν τα δειχνει καν ολα. 

το interleaved αυτο κανει διορθωνει αυτα τα λαθη

ο οτε αν εχω καταλαβει καλα πρεπει πλεον να ενεργοποιει κιολας απο default fast/fast αντι για fast/interleave που εκανε πριν.ετσι εγραψαν 2-3 ατομα.αντι για σταθεροτητα τους νοιαζει το ping? συν οτι χανει σε mbit ο αλλος αν δεν εχει μεγαλο attainable.

On 4/25/2018 at 19:50, Damachi said:

Ούτε σελίδα δεν ανοίγει :wacko: ότι download θα βγαίνει corrupted file

ζητα fast και κανε ελεγχους.στην περιοχη που εισαι εχουν μπει καθολου νεες καμπινες?τι περιοχη εισαι γιατι δεν θυμαμαι αν τα εχουμε πει.

On 4/25/2018 at 18:53, rofl said:

αν προβλεπονται καμπινες σε κανα χρονο τοτε μην ξοδευεσαι και κανε υπομονη.

λογικα στην αποσταση που ειναι πρεπει να ξεπερναει το χιλιομετρο οποτε καποια στιγμη θα μπουν καμπινες εκτος αν μας πει οτι εχουν βαλει σε αλλα σημεια και οχι εκει που ειναι αυτος που δυσκολο

23 hours ago, TopicStrarter said:

Οχι δεν είναι αυτό λέμε τόση ώρα..

Τα feature του είναι "κράχτες" έχει δηλαδή υποδοχή για να συνδέσεις αναλογικό τηλέφωνο πω πω κάτι μας είπε..

Το θέμα τού ειναι ότι δεν έχει δυνατό επεξεργαστή ούτε πολύ ram και για οτιδήποτε υπερβεί το να εξυπηρετήσει εναν πελάτη την φορά θα είναι υποδεέστερη απο την custom ως  λύση. 

Η οποία θα είναι είτε στα ίδια λεφτά είτε φθηνότερη σε κάθε περίπτωση σίγουρα θα είναι καλύτερη. 

Επαναλαμβάνω κάτι που είπα τουλάχιστον 3 φορές αλλά μάλλον περάστηκε στο ντούκου τα διάφορα κολλήματα, τα reset βάλε βγάλε απο την μπρίζα, τα ανεβασμένα Ping οι χαμηλότερες ταχύτητες μεταφοράς κτλ που παρατηρεί κάποιος (ειδικά όταν έχει πάνω απο 2 υπολογιστές/συσκευές σε ένα δίκτυο πχ κινητό nas hometheatre laptop kai PC κτλ)  εδώ και εκει εν μέρει ειναι θέμα QoS αλλά κυρίως είναι θέμα αδύναμου hardware που δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε πολλαπλά και ταυτόχρονα αιτήματα όπως πχ δεν μπορεί μια 1050 να παίξει crysis 4k σε 60 FPS αλλά αντίθετα βγάζει μόνο 25fps έτσι αντίστοιχα καθυστερεί και το αδύναμο ρούτερ και πέφτουν οι ταχύτητες (πχ όταν μεταφέρεις 300 εικόνες της DSLR σου που έχεις στην κάρτα συνδεδεμένη στο PC και θέλεις να τις πάς στο NAS για backup και μέσα η γυναίκα streamάρει ταινία απο το nas και ο γιος στο άλλο δωμάτιο παίζει counter )

και ξαφνικά ανεβαίνει το Ping στον γιο εσύ δεν πιάνεις ούτε κοντά στο 1Gbit μεταφορά και ας έχεις τόσο εσύ όσο και το NAS 1gbit nic κτλ κτλ 

όλα αυτά ειναι ΚΑΙ  θέμα hardware (επίσης και QoS αλλά το QoS ειναι απλά πολιτική δηλαδή ρυθμίσεις software αν το hardware δεν τραβάει τι να σου κάνει και αυτό.. και στα περισσότερα έτοιμα ρούτερ ειδικά απο fritz και κάτω δεν τραβάει το hardware) 

Έπειτα το pfsense έχει τόσα plugins και ρυθμίσεις ασφαλείας αλλά και ευχρηστίας που δεν τα έχει το fritz και όλα μπαίνουν άνετα τα περισσότερα plugins ειναι κυριολεκτικά υπόθεση του να πατήσεις το + να διαλέξεις το Pluigin και να πατήσεις 1,2 τιμούλες ΑΝ χρειαστεί (πχ στο να στήσεις VoIP ο wizard θα σου ζητήσει πόσα Mbps θες να δώσεις up και down για όταν τρέχεις VoIP) μπορείς να βάλεις ενσωματωμένο addblock (και δεν θα μπορούν να το καταλάβουν οι σελίδες που αν δουν το firefox/chrome addblock σου λένε να το απενεργοποιήσεις) και γενικά έχει πολλά μικρά και μεγάλα καλούδια που πραγματικά κάνουν την διαφορά συνολικά. 


Δέχομαι αυτό που λέει ο πουληνός ότι δεν ειναι για όλους και ότι υπάρχουν πολλοί που δεν καταλαβαίνουν καν τα βασικά (οι γονείς μου για παράδειγμα) αλλά αυτό που απαντάω και σε αυτόν ειναι ότι αυτοί που δεν καταλαβαίνουν και δεν μπορούν να μάθουν να ρυθμίζουν 2,3 βασικά πράματα σε ενα user-friendly gui όπως αυτό του pfsense δεν έχουν καμία δουλειά να πάρουν frtiz γιατί και αυτό δεν θα μπορούν να ρυθμίσουν.

Δεν θέλει περισσότερες γνώσεις να λειτουργείς fritz απο το να λειτουργείς pfsense.

και επαναλαμβάνω ότι μπορείς να έχεις και ALL IN ONE λύση μικρή και κομψή που να τρώει ελάχιστο ρεύμα όσο ένα φθηνό router που δίνει τζάμπα ο ISP ... αλλά αυτό φυσικά θα κοστίσει παραπάνω και απλά επισήμανα ότι την ίδια δουλειά θα μπορούσε να την κάνει κάποιος τζάμπα ανακυκλώνοντας κάποιο πεταμένο/παλιό λαπτοπ κτλ  δεν ειναι όμως ανάγκη σώνει και ντε να βάλεις το windows 95 tower σου και να του περάσεις pfsense.

Τέσπα αν θέλει κάποιος το fritz ας το πάρει δεν μου πέφτει λόγος ούτε έχω μετοχές σε κάποια εταιρία ανταγωνιστική .... απλά την άποψη μου είπα απο εκει και πέρα ας κάνει κάποιος με τις πληροφορίες που μοιράστηκα ότι καταλαβαίνει. 


Επιγραμματικά για να πάρεις μια ιδέα για τις δυνατότητες του pfsense (nai 26 λεπτά είναι αλλά ειναι επιγραμματικά όπως είπα μιας και θα μπορούσε να κρατήσει ώρες αν ήταν αναλυτικός και υπάρχουν και βίντεο με κάθε feature ξεχωριστά που κρατάνε τόσο :P ) 

@topicstrarter δεν μπορεις να λες οτι ειναι κραχτες τα χαρακτηριστικα του.να μου πεις για το ac να σου πω ναι
αλλα οχι να θεωρεις κραχτες την bri και την fxs.κραχτης με την καλη εννοια ειναι το dect station.επισης καταλαβε κατι.
εσυ για σενα θες ενα router και τιποτε αλλο.οτι εσυ δεν θες fxs δεν θες bri δεν θες dect station δεν σημαινει οτι δεν τα θελει καποιος αλλος.
αν δεν τα θες αυτα πολυ απλα δεν πας σε αυτο το ρουτερ.σε αυτο το ρουτερ πας για αυτα που δινει πιο πολυ στην τηλεφωνια.
δεν υπαρχει επισης περιπτωση με ενα πελατη οπως λες να το πιταρεις.technicolor 788 εχω και για νορμαλ χρηση με vdsl 50 δεν εχει κανενα θεμα.
επισης τα Reset βαλε βγαλε που τα ειδες ?αν τα ειδες σε κανα crypto ή σε κανα zte 108 παω πασο αλλα ουτε στο fritz τα ειδα
ουτε καν στο 788 που ειχα uptime 30 ημερα και 40ημερα χωρις καν reboot.μην τα ισοπεδωνουμε ολα οτι κολλανε τα παντα.
επισης δεν σημαινει οτι ο average χρηστης εχει 47 συσκευες μεσα στο δικτυο.επισης για τα ανεβασμενα ping μην ξεχνας οτι παρα πολλες φορες
δεν ειναι θεμα ρουτερ ειδικα οταν καποιος εχει καλο ρουτερ αλλα ειναι θεμα οτι ο αλλος παταει ολο το bandwidth κατω επειδη δεν ξερει να φτιαξει ουτε bandwidth management ουτε
να φτιαξει το qos.επισης κανενας εξοπλισμος δεν εχει φτιαχτει για τα θεωρητικα τεστ που μπορει καποιος να το βαλει.ειναι ενα average μηχανημα για average χρηση και οχι για high performance.αμα ηταν High performance θα εβγαζε και καλυτερη ταχυτητα στην Usb κτλ,
αν εσυ παιρνεις fritz για να εχεις 23ωρες το 24 ωρο να αντιγραφεις αρχεια σε 48 Pc με gigabit ταχυτητα τοτε μαλλον δεν πηρες τον σωστο εξοπλισμο.
με την ιδια λογικη και τα gbit switch αμα τα πιταρεις σε ολες τις πορτες θα τα παιξουν γιατι δεν ειναι για αυτην την χρηση.
μην περνουμε σαν δεδομενο τον ενα χρηστη που θα κανει τρελη κινηση και αφηνουμε το 99 τις 100 των χρηστων που κανει νορμαλ χρηση ακομα και αν ειναι εταιρεια.
δεν ειναι μονο η παραμετροποιηση που σου ειπα θεωρω πολυ ευκολο το Fritz παροτι εχει τοσα πραγματα πανω αλλα η ολη φαση.απο την αγορα του μεχρι δεν ξερω τι.
ειναι απλα ενα modem που θα πας να το παρεις ετοιμο απο ενα καταστημα.ουτε παλιο Pc Ουτε καρτες ουτε παραγγελια απο ιντερνετ ουτε τιποτα.πας το αγοραζεις το βαζεις και παιζεις.ακομα και ενας παροχος θα δωσει μια ετοιμη λυση δεν θα δωσει ποτε κατι custom γιατι θελει ενα x support απο πισω αμα γινει κατι.
και οπως σου ειπα καταλαβαινω την λογικη σου αλλα δες ποσα ατομα εχουν all in one router ειτε λεγεται Fritz και ποσοι εχουν custom.to custom δεν θα πουλησει σε καμια κατηγορια ειτε λεγεται ρουτερ ειτε δεν ξερω τι.
μπορει να κανει παπαδες αλλα ο κοσμος το θελει ετοιμο.
ακομα και αυτο που λες οτι πχ οι γονεις σου δεν ξερουν.παλι αν πανε σε ενα καταστημα να παρουν ενα ρουτερ εστω και αν αυτο δεν ειναι fritz παλι θα παρουν μια ετοιμη λυση ενα ρουτερ πχ των 100 ευρω που θα τους πει ο πωλητης οτι εχει καλα χαρακτηριστικα παρα να δουν τι θα παρουν σαν custom.το ετοιμο πουλαει καλως η κακως.και δεν ειναι μονο για το fritz vs το pfsense αλλα
οποιοδηποτε ρουτερ μπορει να εχει μια λιγο πιο ακριβη τιμη πχ 100 ευρω.
ακομα και σε μεγαλα hotspot θα δεις ο αλλος να δινει 1000 και 1500 ευρω για να παρει εναν controller που στην πραξη ο controller αυτος ειναι ενα pc της πλακας που τρεχει μια ετοιμη λυση.
πχ colubris msc 5500.

επισης γιατι βγαζεις αχρηστη την fxs και την bri και οτι ειναι απαρχαιωμενες και ο κοσμος μπορει να βαλει voip.οτι εσυ δεν τις χρειαζεσαι παλι δεν ισχυει εξω.απειροι παροχοι δινουν fxs και bri σε εταιρειες και απειρες τηλεφωνικες εταιρειες εχουν τηλεφωνικα κεντρα 5 και 10 χρονων με bri/fxs που κανουν μια χαρα την δουλεια τους.ειναι σαν να λες να καταργηθουν ολες οι Pri και να παιζουν ολοι με sip trunk.ο κοσμος κοιταει να κανει την δουλεια του και οχι να ειναι upto date

 

 

23 hours ago, rofl said:

Πως δεν εχει ρε αδερφε δυνατο επεξεργαστη?

τουλαχιστον εδω, γιατι δεν το βρηκα στα specs

https://www.techradar.com/reviews/fritzbox-7590

Processor: Dual quad-core MIPS CPU @ 2GHz

Και 512 ram

με αυτα τα specs, σα ρουτερ 100% σηκωνει ανετα 1 gigabit με σωστο qos και routing (δηλ απαιτητικα σεναρια) σε ενα soho περιβαλλον.

ανετα εχει και το nat και το qos.

για 200αρι δεν συζηταμε καν. αυτο σου λεω. δεν χρειαζεσαι 8πυρηνο για να κανεις routing μια vdsl. τι θα εχεις 800 clients?

και εγω στα χαρακτηριστικα αυτο βρηκα dual quad core.αλλωστε αν μια εταιρεια εχει απειρους clients πανω αυτοι θα σκασουν σε ενα switch οποτε το fritz δεν θα φαει φορτο.αν τωρα καποιος εχει βαλει δισκο πανω στο Fritz τοτε το gigabit ουτε καν μας νοιαζει αφου θα πανε ολα με ταχυτητα Usb 3 και χαμηλοτερα.

22 hours ago, TopicStrarter said:

είπα εγώ ότι δεν έχει επεξεργαστή; είπα ότι έχει αδύναμο hardware.....

έχει ενα 16 bit MIPS τσιπάκι για επεξεργαστή με δύο πυρήνες (όχι quad που γράφεις) sta 2GHz (ανάθεμα αν τα πιάσει ποτέ αυτά λόγω θέρμαλς) και 512MB ram και that's it..

To pcb που έδειξα μερικές καρτέλες πριν στα ~120 ευρώ έχει 64bit quad core AMDx86 επεξεργαστή στο 1GHz kai 4GB DDR3....

και μην κοιτάς μόνο τα GHz... άλλο MIPS και άλλο x86

To λαπτοπ 5ετίας στην αποθήκη σου έχει και αυτό καμια 4GB ramddr3 και κάνα i5 στα 2,4 GHz τετραπύρινο... και κάνα 512GB σκληρό... και αν δουλεύει η μπαταρία του είναι και σαν UPS σχεδόν δηλαδή όταν πέσει το ρεύμα απο κάνα blackout θα συνεχίσεις να έχεις internet :P 

dual quad core βρηκα και εγω οτι φοραει αλλα μπορουμε να ρωτησουμε ευκολα και την fritz(AVM) να μας πει..η cpu παιζει κατω απο ψυκτρα γενικοτερα.επισης αυτο με το αν πεσει το ρευμα θα εχεις ιντερνετ ειναι λιγο off topic διοτι αν δεν εχεις ups στα pc δεν θα εχεις τιποτα ουτε εσυ.αν τωρα θες τοσο πολυ να παιζει το router ωστε να εχεις στα κινητα η βαζεις μικρο ups με 30 ευρω ή αν το κοστος ειναι μεγαλο πουλανε και powerbanks 12volt.

22 hours ago, rofl said:

δεν το γραφω εγω κλοπυ paste εκανα το techradar εκανα. και μενα το dual quad δεν μου βγαζε νοημα

αλλα 

για του λογου το αληθες.

 διπυρηνο στα 1000 εχω (r7000) σε 100αρα γραμμη.

α) με παραλληλο upload 700 kb~

https://www.dslreports.com/speedtest/32642366

β) ολα free

https://www.dslreports.com/speedtest/32642609

βλεπεις να χω κανα προβλημα με qos ?

χρειαζομαι κατι πιο δυνατο? μπορω να παιξω και καλυτερα?

οσους βλεπω με θεματα σε ping ειναι ειτε λογω wireless ειτε οπως λενε οι ιδιοι καποιος κατεβαζει αβερτα και τρωει ολο το bandwidth και δεν ξερουν καν τι ειναι το qos.η εχουν γραμμη 2 -3 mbit που ετσι και αλλιως πιταρει για πλακα.

22 hours ago, TopicStrarter said:

φίλε μου δεν σε ξέρω ούτε ξέρω τις ανάγκες σου ούτε τιποτα αν καταλαβαίνεις αγγλικά τσέκαρε το τελευταίο βίντεο που σου σήκωσα πιο πάνω έχει μια γενική περιγραφή για το τι εστί pfsense 

Αν δεις πως σε ενδιαφέρει κάτι απο αυτά που λέει τότε σίγουρα αξίζει έστω να δοκιμάσεις (τζάμπα ειναι)

Αλλιώς αν βαριέσαι απλα το αφήνεις...

Δεν πρόκειται να κατεβάζεις γρηγορότερα πάντως αυτό έχει να κάνει με την ποιότητα της γραμμής σου μπορεί να δεις διαφορές σε άλλα πράματα που έχουν να κάνουν με τον LAN σου όμως (ενδεικτικά τσέκαρε κάτι μετρήσεις που βρήκα στο ars technica https://arstechnica.com/gadgets/2016/01/numbers-dont-lie-its-time-to-build-your-own-router/ kai   https://arstechnica.com/gadgets/2016/09/the-router-rumble-ars-diy-build-faces-better-tests-tougher-competition/ )
Τέλος όπως είπα πιο πάνω δεν ειναι μόνο οι επιδόσεις το θέμα αλλά και η άνεση και η ασφάλεια οπότε τσέκαρε λίγο το παραπάνω βίντεο και αν θες δοκίμασε. 

σκεψου τις αναγκες των περισσοτερων οχι των λιγως.μπαινουμε internet εχουμε και ενα δισκο να πεταμε 5-10 αρχεια.και για να μην λεμε για το Fritz φαντασου ποσοι πελατες εκει εξω παιζουν με παρομοια modem router με το fritz .πχ one access που το εδινε η hol,aethra που το δινει η Forthnet οι οποιοι τα εχουν σε εταιρειες.εκει παλι δεν σημαινει οτι κανουν τρελα πραγματα ουτε σημαινει οτι βαζουν το fritz να κανει τα παντα ή το one access.εκει συνηθως το modem router ειναι να σηκωνει ιντερνετ και να το δινει σε ενα switch και να σηκωνει την τηλεφωνια απο τις fxs/bri.

22 hours ago, rofl said:

αδερφε το ξερω οτι ειναι πολυ καλο, overkill σου λεω οτι ειναι για τους πιο πολλους χρηστες,

το ξερω οτι το ρουτερ που εχω δεν σηκωνει gigabit με nat και qos, και εχω χειροτερο hw απο σενα.

και ειλικρινα μπραβο σου που θες να ενημερωσεις τον κοσμο.

και εγω ανοιχτα προτυπα προτιμω. linuxακι wrt τρεχω. και ενοειται οτι σα ρουτερ 1:1 to pfsense ξεσκιζει.

αυτο που σου λεω εγω ειναι οτι σε αυτες τις ταχυτητες που τρεχουμε δεν εχουν και τις τρελες hardwareικα απαιτησεις.

τουλαχιστον για ενα οικιακο δικτυο. ακομα και soho ~ 5-10 ατομα

-----------------------------------------------------

και αν επαιρνα εγω 3 κατοσταρικα μηχανημα δεν θα πηγαινα σε fritz. για την ακριβεια δεν θα πηγαινα σε 300αρικα μηχανημα:P

και δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα το voip και η φωνη.(μαλλον ουτε και σενα)

οι αναγκες σου και οι αναγκες μου ειναι αρκετα κοντα.

αλλα αν καποιο μικρο γραφειο η επιχειρηση δεν εχει τις γνωσεις και το χρονο και την ορεξη,  η θελει παπαδες στην τηλεφωνια με ευκολια support και εγγυηση, αριστο ειναι το fritz.

και στο ξαναλεω. αρκετος κοσμος παιρνει παλια φθηνα fritz για να τα βαλει πισω απ το router του. αν σε ενδιαφερουν τα features τους φυσικα.

ειλικρινα αλλο all in one δεν μπορω να πω οτι αξιζει οσο τα fritz. ολα παντοφλα hw αλλα ουτε το μισο λογισμικο και features.

απ το να παρω κανα χρεπι netgear η tplink μοντεμ με webif για τα μπαζα με 150- 200 ευρω, ανετα fritz με 300

ειδικα αρκετα fritz για παραγγελιοληψια πετυχαινω για την bri που εχει.αν τωρα καποιος δεν θελει dect station<δεν θελει bri,δεν θελει Fxs ε ναι του ειναι αχρηστο το fritz.

22 hours ago, TopicStrarter said:

Δεν είναι θέμα ταχύτητας το πιο απλό πράμα για το πιο φθηνό κινέζικο ρούτερ ειναι πχ να κατεβάζει 6MB/s απο μια συγκεκριμένη πηγή άστο να κατεβάζει χρόνια αυτό ειναι το πιο "φθηνό" πράγμα για το router...

Οι συνδέσεις ειναι το πρόβλημα ... σου έτυχε ποτέ να κατεβάζεις πιο αργά; ή να μην φορτώνει κάποια σελίδα ή να κολλάει το ρούτερ σου και να θέλει reset ή να το βγάλεις απο την μπρίζα; ένας λόγος που συμβαίνει αυτό ειναι γιατί πχ οι συνδέσεις ειναι τόσο πολλές που ξεπέρασαν την RAM σου.

Πχ μια σελίδα όπως το insomnia δεν ειναι μια σύνδεση ειναι πολλαπλές (άλλες για την διαφήμιση αλλές για το authentication άλλες για το κυρίως περιεχόμενα αλλές για τις εικόνες avatar κτλ) 

ειδικά αν κατεβάζεις torrent μπορεί να κάνεις ένα σορό συνδέσεις και χιλιάδες ακόμη... 

το θέμα ειναι ότι κάθε μια απο αυτές τις συνδέσεις τρώει ενα ποσοστό RAM όσο μικρό και αν ειναι αν το πολλαπλασιάσεις πχ επί 1000 θα βγει ενας σεβαστός αριθμός και (πχ 200MB ) και τα περισσότερα router δεν έχουν τόσο και 1000 δεν ειναι υπερβολικός αριθμός συνδέσεων (γιατί δεν ειναι μόνο τι κάνεις εσύ αλλά και τι κάνουν τα windows στο παρασκήνιο πχ για update ή telemetry, το antivirus σου κτλ) 

όλα αυτά έχουν σαν συνέπεια πχ να αυξάνεται το lag/ping να μην φορτώνουν πράματα όπως θα έπρεπε να αρχίσουν τα disconnect, packet loss κτλ

Το QoS ειναι απλά ρυθμίσεις που βάζουν κάποιες συνδέσεις σε προτεραιότητα εναντίων κάποιων άλλων (απλοϊκά) δεν μπορεί όμως να σου κάνει τον επεξεργαστή ισχυρότερο ή να σου προσθέσει ram 

και έπειτα όπως ξαναείπα δεν ειναι μόνο οι επιδόσεις ο λόγος για να πας σε μια custom λύση αλλά και η ασφάλεια και η άνεση που σου παρέχει με τις επιπλέον δυνατότητες που αποκτάς τόσο λόγω ισχυρότερου hardware (spam/add filter, printserver, phoneserver κτλ κτλ) όσο και λόγω software.

Το χρειάζονται όλοι;

όχι. 

Αλλά αυτοί που σκέφτονται να αναβαθμίσουν ρούτερ (να δώσουν λεφτά δηλαδή) σίγουρα θα πρέπει τουλάχιστον να το δοκιμάσουν. 

τα τορρεντς μπορει να ανοιξουν οπως ειπες απειρες συνδεσεις αλλα το να αφηνεις να ανοιξουν απειρες συνδεσεις χωρις να τις περιορισεις απλα σε καποιο σημειο δεν εχει νοημα αφου εχεις μονο 50mbit ταχυτητα και στην πραξη δεν θα κερδισεις τιποτα με τα παραπανω connections.παιζει και απλα να χασεις δηλαδη απο περιττο bandwidth.

22 hours ago, rofl said:

οχι φυσικα, οπως ειδες στα speedtest με παραλληλο upload (torrent) αερα πηγαινα και το ping δεν εβαζε κιχ. φαινεται απ τα  γραφηματα.

δεν μιλαμε για χρεπια μηχανακια. με κανα tplink netgear η asus modem/router των 100 ευρω ναι  θα τα δεις αυτα. με ενα  καλο ρουτερ σωστα σεταρισμενο οχι. 

 και δεν πιστευω οτι ουτε το fritz θα εχει τετοια bottlenecks

512 ram ειναι επισης υπεραρκετη. το δικο μου εχει 256. δεν ειναι χρεπι αυτα τα hw specs. 

και πιστεψε με  ανετα με upload στο 70%(σε torrents) παιζω παιχνιδακι:P και 32000 connections τα σηκωνει. και ανετα λογικα, τοσα ειναι το recommendation.

και για να μη λες οτι σε παπατζωνω οριστε

BUUDkxh.png

2000 connections φυσικα με qos  καθεται το cpu και η ram στο 20%

να μην μπορω να σερβιρω 5-6 ατομα ανετα για καθε χρηση? δεν καλυπτεται ενα σπιτι?

νταξει προφανως θα εχεις ανωτερο hw με ενα dedicated mini pc αλλα αληθεια χρειαζεται για 100αρα (και 500αρα) ? και το αστεια κουτσουρεμενο uplοad που εχουμε.

το πιο πιθανο θα ειναι να πιταρεις την 50 αρα και την 100αρα συνδεση παρα το modem/router εκτος αν το εχεις βαλει για wifi σε καμια καφετερια και μπουν καμια 30 αρια ατομα πανω που ναι δεν ειναι η χρηση του.

11 hours ago, Damachi said:

Asus AC55U η Archer VR600 για ΟΤΕ να κλειδωνω κανα 40ρι ποιο λες να συνεργαζεται καλυτερα ;

για πειραγμα snr ειχαν γραψει το draytek 2760 αλλα ειναι ακριβο.και τα 2 υποστηριζουν vectoring οπως βλεπω.πανω κατω στα ιδια χαρακτηριστικα κυμαινονται.βεβαια αν το προβλημα ειναι καλωδιωσης ειτε μεσα ειτε εξω δεν θα κερδισεις τιποτα.οποτε αν βρεις κανενα για δοκιμη θα ηταν καλη αρχη.

14 hours ago, jkoukos said:

@TopicStrarter, δεν μπορώ να καταλάβω τι προσπαθείς να πεις και ποιο είναι το κόλλημά σου; Προφανώς όπως έγραψαν και τα άλλα μέλη το pfSense έχει περισσότερες δυνατότητες και χαρακτηριστικά από οποιαδήποτε all-around συσκευή οποιουδήποτε κατασκευαστή.

ΑΛΛΑ (κεφαλαία) σου ξεφεύγει το ζουμί. Σε ποιους απευθύνονται αυτές οι συσκευές ανάλογα με τα χαρακτηριστικά και τις δυνατότητες που έχουν. Προφανώς κι εγώ δεν προτιμώ τις λύσεις όλα-σε-ένα, αλλά η μεγάλη πλειοψηφία των χρηστών σε όλο τον πλανήτη έχει διαφορετική άποψη. Ειδικά όταν μιλάμε για απλές συνδέσεις xDSL σε ταχύτητες κάτω του Gigabit.

Ακριβό το Fritz; Ναι, πανάκριβο και δεν θα το αγόραζα ποτέ (κι έχουν περάσει δεκάδες Fritz από τα χέρια μου). Αλλά σήμερα δεν υπάρχει καμία άλλη εναλλακτική που σε αυτό το πόσο να προσφέρει αυτά που παρέχει και με την ελάχιστη κατανάλωση. Για να στήσω ένα μηχάνημα με pfSense (κι έχεις δώσει πολλά link) θέλω τουλάχιστον τα διπλάσια χρήματα και αν προσθέσουμε τις δυνατότητες τηλεφωνίας (ΡΒΧ με SIP server/client, TDM και DECT) τουλάχιστον το τριπλάσιο κόστος. Εε, λοιπόν σε πληροφορώ ότι ελάχιστοι είναι οι οικιακοί χρήστες (αλλά και μικρές επιχειρήσεις) που θα επιλέξουν την δικιά σου πρόταση.

μαλλον ελαχιστοι.συνηθως σε εταιρειες ετοιμες λυσεις βλεπω σε ολα ειτε λεγεται internet ειτε λεγεται τηλεφωνικο κεντρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, rofl said:

για το 600 δεν ξερω αν σηκωνει πειραγμα snr.

εγω παιρνω απο καμπινα και το speedport δεν εχει κανενα θεμα οποτε δεν με εχει απασχολησει να κοιταξω για αλλα μοντεμ,   δεν εχω ιδεα.

απο παλια με την κακη adsl τα εχω περασει αυτα 

ρωτα καλυτερα εδω , η στο adslgr. σα μαρκα μονο asus ξερω οτι εχουν snr tweak. τουλαχιστον out of the box.

καποια tp link εδιναν αλλα δεν ξερω μοντελα.παντως και snr tweak να κανει δεν εχει νοημα.εχει ηδη πολλα errors και διακυμανση συγχρονισμου οποτε δεν εχει νοημα να χαμηλωσει το snr.απλα θα γινει χειροτερα.

11 hours ago, Damachi said:

Το N14U ειχα βαλει και στις 2 DSL και με αυτο εβαζα SNR αλλα ειναι DSL . Επειδη εχω και το Nighthawk για ρουτερ και τα φτηνα tplink ειναι ψιλομαπα ελεγα μην υπαρχει κανα απλο vdsl modem και ας μη ειναι φλασαρικο με κεραιες  :P

ta asus εχουν snr tweak.αλλα γιατι θες να πειραξεις το snr αφου δεν εχει νοημα να το πας πιο κατω .θα ανεβαζεις παραπανω errors.απλο vdsl modem μονο η draytek πρεπει να εχει ενα που ειναι μονο modem.αλλιως μετα το πιο φτηνο ή κανα technicolor 589,788 απο το Forum ή κανα tp link χωρις να σημαινει οτι πειραζεις snr. τα technicolor εχουν σταθεροτητα αλλα για να γυρισει σε bridge δεν ειναι ευκολο εκτος αν μπορει να παιξει pppoe passthrough που δεν το εχω δοκιμασει.

11 hours ago, rofl said:

Ναι δυσκολο αυτο. δεν ξερω. το πιο φθηνο asus με snr tweak.

---------------------

μια καλη επιλογη και σχετικα φθηνη επιλογη θα ειναι 

αν βρεις κανα μτχ 9980 με κανα 40αρι. δεν υποστηριζει vectoring και γιαυτο τα πουλανε πολλοι οταν γυρνανε σε καμπινες, αλλα οσο εισαι απο  ΑΚ αξιζει.

με την προυποθεση οτι ανοιγει telnet και μπορεις να πειραξεις snr.

βαριεμαι να το ψαξω γιαυτο θα κανω ενα ping στον @jkoukos που τα ξερει αυτα :P η αν ξερει κανα αλλο καλο οικονομικο μοντεμ που να εχει snr tweak.

kalo θα ειναι να παρει κατι με vectoring για μελλοντικα.καποια tp link το 8970 μπορουσε με dd-wrt να παρει vectoring αν θυμαμαι καλα.

10 hours ago, jkoukos said:

Για πείραγμα SNR σε VDSL δεν γνωρίζω καθώς δεν έχω. Το καλό με το 9980 (και τα 8890 και 8970) είναι ότι με περασμένο το OpenWRT παίζει κανονικά το Vectoring και υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης του SNR, αρκεί να μην είναι κλειδωμένο από τον πάροχο.

Το κακό είναι ότι το φλασσάρισμα του OpenWRT θέλει κάποιες γνώσεις κι εξοπλισμό, δεν είναι συμβατό με όλες τις εκδόσεις των μοντέλων και στα 9980 και 8890 δεν δουλεύει μέχρι σήμερα η μπάντα των 5GHz (γίνονται προσπάθειες με άγνωστο ορίζοντα).

Στο adslgr διαβάζω ότι τα Asus έχουν εγγενή υποστήριξή για SNR ρύθμιση, αλλά δεν το έχω ψάξει παραπάνω. Είμαι σε ADSL και έχω ρυθμίσει το δικό μου 8960v5 στο 3, παίζοντας σταθερότατα εδώ και πάρα πολύ καιρό στα ~22/1Mbps.

και εδω ειχαν γραψει για τα asus αλλα οσοι εγραφαν ηταν adsl.για vdsl ειχα ακουσει μονο τον spank να το λεει για το draytek 2760 οτι εχει να πειραξεις snr.παιρνει βεβαια απο αστικο κεντρο με forthnet οποτε δεν ξερω τι παιζει απο τα kv του οτε.

9 hours ago, rofl said:

αυτο τωρα το ειδα. 

δεν υπαρχουν εγγυησεις φιλε μου. 

εσυ  στο screen που εβαλες εχεις snr 6 οποτε και ψηλο συγχρονισμο εχεις εφοσον πας στα 39.

το πιθανοτερο βεβαια ειναι οτι ανεβοκατεβαινει και δεν ειναι ενδεικτικο.

το προβλημα ειναι οτι δεν εισαι σταθερος στα 39,

αλλα εχεις πολλα errors και μαλλον μεγαλες ασταθειες.

αν γυρισεις απο fast path σε interleaved αυτο μπορει να αλλαξει και να κερδισεις και κατι σε ταχυτητα.

για μενα αυτο κανε πρωτα, δες τι ταχυτητα πιανεις και αν παιζει σωστα η γραμμη, και μετα κοιτας και για ενα αλλο modem με την ησυχια σου που ισως αν παιζει και snr tweak να τσιμπησεις και κατι παραπανω.

------------------

μπορεις να κανεις και τ αναποδο, και να παρεις ενα μοντεμ να δεις αν κραταει καλυτερα τη γραμμη ως εχει σε fast path.

και κατι τετοιο δεν αποκλειεται, αλλα ειναι ρισκο και οχι εγγυημενο. παντως το entry δεν κλειδωνει και πολυ ψηλα απ οτι λενε.

το snr το 6 μαλλον πρεπει να ειναι μετα απο σκαμπανεβασμα.ο οτε δεν δινει 6 margin στο adsl θα δωσει στο vdsl?για 8 η 9 οπως στο adsl το κοβω να ειναι το default του.και αν πηγαινει απο τα 39 στα 30 και αναποδα το snr σιγουρα κανει κουλα.και οσο παιζει χαλια το snr tweak δεν θα τον βοηθησει. καλο θα ηταν ενα δανεικο Modem.

5 hours ago, rofl said:

τα ιδια μετρανε και στον κατανεμητη εγραψε 32-38~

τοτε αν ειναι τα ιδια καλο θα ηταν να το δωσει βλαβη να δοκιμασουν αλλο κεντρικο/απερχομενο μηπως και

3 hours ago, Damachi said:

Ρε παιδιά μια κεντρική πρίζα έχω στο ισόγειο και ένα τηλέφωνο ούτε ντουμπλεξ ούτε τίποτα άλλο

δεν σημαινει οτι μπορει να μην φταιει κατι στο σπιτι.θελει δοκιμη κατανεμητη αλλιως αν το κανει και εκει μονο βλαβη αν το δωσεις.επισης πισω απο την πριζα ενα ζευγαρι υπαρχει?μην εχει συνδεσει καποιος και κανα αναπληρωματικο.

4 hours ago, jkoukos said:

Το είδα, όπως επίσης ότι μάταια περίμενε να κάνουν έλεγχο και μέσα στο σπίτι (που δεν είναι δουλειά τους αλλά δικό μας θέμα).

Πιάνει 35 με Attainable 32 και SNR 6, που σημαίνει ότι είναι στο όριο και μάλιστα με Fastpath. Με εξασθένιση 17,6dB, φυσιολογικά θα είχε κάπου στα 42-45Mbps, αλλά παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες. Ας κοιτάξει πρώτα την εσωτερική του εγκατάσταση και μετά τα λέμε.

αν πιανει 35 με attainable 32 και snr 6 τοτε το κανονικο snr ειναι 8 και επειδη εχει πεσει στο 6 (σκαμπανεβασμα)βλεπει μικροτερο attainable απο το sync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...