Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7590 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα τελευταία μοντέλα Fritz με κάποιο bootloader version και μετά, δεν γίνεται αλλαξοκωλιά στο firmware με τους γνωστούς παλαιόθεν τρόπους (που μνημονεύει και η παράθεση του φίλου). Θέλει άλλα πράγματα, κατά πολύ δυσκολότερα για έναν απλό χρήστη, απαιτώντας σχετική εμπειρία. Σε περίπτωση λάθους, η συσκευή είναι για πέταμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 421
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν μπορει να το γυρισει πισω τοτε σιγουρα ειναι οτι καλυτερο για να μην εχει και θεμα με εγγυηση αν παθει κατι.5 χρονια εγγυηση εχει ειναι κριμα να πανε χαμενα.βεβαια αν δεν πει τιποτα οτι εχει χασει το firmware η οτι πηγε να περασει International firmware συνηθως την γλυτωνει.απο ποιο καταστημα το πηρε και του εδωσαν με γερμανικο firmware?απο που το εφερε ο αλλος με γερμανικο firmware αραγε..

19 hours ago, jkoukos said:

Στα τελευταία μοντέλα Fritz με κάποιο bootloader version και μετά, δεν γίνεται αλλαξοκωλιά στο firmware με τους γνωστούς παλαιόθεν τρόπους (που μνημονεύει και η παράθεση του φίλου). Θέλει άλλα πράγματα, κατά πολύ δυσκολότερα για έναν απλό χρήστη, απαιτώντας σχετική εμπειρία. Σε περίπτωση λάθους, η συσκευή είναι για πέταμα.

αν το ξαναξεκινησει και αλλαξει το  "firmware_version"  avme  παλι σε av λογικα θα πρεπει να ξεκινησει το γερμανικο firmware ξανα αν βεβαια δεν εχει σβηστει...?? μπορει βεβαια το firmware να το ξαναβρει το γερμανικο ή καποιο beta που δινει και το Recovery tool.τα καινουρια Fritz σιγα σιγα θα ερχονται και με το FRITZ!OS 7 το official οποτε εκει πραγματι μπορει να εχουν αλλαξει αρκετα πραγματα σε bootloaders κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίρνει avme ή rukernel και τα σχετικά και δεν έχει σχέση με το v7 firmware. O bootloader άλλαξε πριν από αυτό, απλά δεν έχει περάσει σε όλα τα ενεργά μοντέλα. Φυσικά για τα παλαιότερα δεν τίθεται τέτοιο θέμα αφού δεν αλλάζει ποτέ. Και ισχύει σε όλα τα μοντέλα (από το 7490 και πάνω) που έχουν Bootloader 1.3179 και νεώτερο.

Πληροφορίες εδώ. Είναι σε γερμανικό φόρουμ και θέλει μετάφραση σε όποιον δεν κατέχει την γλώσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2018 στις 10:15 ΜΜ, -TRANE- είπε

βλεπωντας το κουτι του,νομιζεις οτι ειναι ρουτερ 10ετιας!

πωωω ήταν το πρώτο μου ρουτερ που το είχα παρει το 2004...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, jkoukos said:

Δεν παίρνει avme ή rukernel και τα σχετικά και δεν έχει σχέση με το v7 firmware. O bootloader άλλαξε πριν από αυτό, απλά δεν έχει περάσει σε όλα τα ενεργά μοντέλα. Φυσικά για τα παλαιότερα δεν τίθεται τέτοιο θέμα αφού δεν αλλάζει ποτέ. Και ισχύει σε όλα τα μοντέλα (από το 7490 και πάνω) που έχουν Bootloader 1.3179 και νεώτερο.

Πληροφορίες εδώ. Είναι σε γερμανικό φόρουμ και θέλει μετάφραση σε όποιον δεν κατέχει την γλώσσα.

τοσο καλα :( ελεγα μηπως αλλαξαν και τον bootloader τωρα που βγηκε και το Ios 7 ειτε στην beta ειτε στην official εκδοση.αν μπορει να δει τον bootloader τοτε μπορει να δει αν τον παιρνει να το κανει αν και δεν μας ειπε ακομα απο που το πηρε γιατι αν μπορει να το αλλαξει θα ειναι καλυτερα.απορω ακομα απο που το πηρε και αυτος που του το εδωσε απο που τα φερνει και πηρε γερμανικη εκδοση.

10 hours ago, onelonelystar said:

πωωω ήταν το πρώτο μου ρουτερ που το είχα παρει το 2004...!!

παλια τα εδιναν και δωρεαν απο την Hol αν θυμαμαι σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, poulinos είπε

παλια τα εδιναν και δωρεαν απο την Hol αν θυμαμαι σωστα.

ειχα κάνει σύνδεση με μια άλλη εταιρεία που έκλεισε αργότερα, μου διαφεύγει το όνομά της... αλλά νομίζω το είχα πληρώσει κανονικά γύρω στα 30-40 ευρώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ κάτοχος του 7590 κάποιους μήνες τώρα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Το ρουτερ κάνει παπάδες. 

Για το ιστορικό αφού το έψαχνα αρκετό καιρό ώστε να τσιμπήσω κάποια προσφορά, το πήρα από amazon warehouse σε τιμή χώμα (κάπου 155 ευρώ), επειδή απλά η συσκευασία ήταν στραπατσαρισμένη αρκετά. 

Κατά τα άλλα το ρουτερ ήταν καινούριο με ζελατίνες, International version και τα πάντα στο κουτί του όπως πρέπει. 

Δε κολλάει πουθενά, το Wifi του αρκετά καλύτερο από τα speedport. Έχω ρυθμίσει και την ISDN γραμμή μου πάνω σε αυτό και έχω και το σταθερό On the go. Ιδιαίτερα χρήσιμο επίσης το VPN για να λειτουργεί το σταθερό και εκτός σπιτιού + για τις κάμερες! 

Επεξ/σία από baskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω οτι ειμαι σε νημα αλλο μοντελου , αλλα ,η εταιρεια παροχης ιντερνετ εδω που ειμαι  δινει το 7560 . Ολα καλα , αλλα χτες ειπα να δοκιμασω αν λειτουργει το ip 6 (δεν λειτουργει : ( )  και απο τοτε αρνειται να ξεκινησει , εχει κολλησει σε ενα αεναο κυκλο restart. Υπαρχει ενας συνδιασμος πληκτρων που μπορω να κανω reset? Exω ψαξει παντου , μονο κατι με τηλεφωνο βρηκα, και αυτο δεν λειτουργει στην περιπτωση μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/10/2018 at 21:32, onelonelystar said:

ειχα κάνει σύνδεση με μια άλλη εταιρεία που έκλεισε αργότερα, μου διαφεύγει το όνομά της... αλλά νομίζω το είχα πληρώσει κανονικά γύρω στα 30-40 ευρώ..

και 30-40 ευρω να το πληρωσες ειναι χωμα η τιμη.ακομα και τα φτηνα fritz ειναι πανω απο 100

On 18/10/2018 at 10:02, baskon said:

Και εγώ κάτοχος του 7590 κάποιους μήνες τώρα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Το ρουτερ κάνει παπάδες. 

Για το ιστορικό αφού το έψαχνα αρκετό καιρό ώστε να τσιμπήσω κάποια προσφορά, το πήρα από amazon warehouse σε τιμή χώμα (κάπου 155 ευρώ), επειδή απλά η συσκευασία ήταν στραπατσαρισμένη αρκετά. 

Κατά τα άλλα το ρουτερ ήταν καινούριο με ζελατίνες, International version και τα πάντα στο κουτί του όπως πρέπει. 

Δε κολλάει πουθενά, το Wifi του αρκετά καλύτερο από τα speedport. Έχω ρυθμίσει και την ISDN γραμμή μου πάνω σε αυτό και έχω και το σταθερό On the go. Ιδιαίτερα χρήσιμο επίσης το VPN για να λειτουργεί το σταθερό και εκτός σπιτιού + για τις κάμερες! 

Μιση τιμη το πηρες.who cares για την συσκευασια.το βασικο ειναι να μπορεις να εκμεταλευτεις τα 5 χρονια εγγυηση. μην ξεχασεις να περασεις και το fritz os 7 για να εχεις ολα τα νεα Feautures(mesh κτλ).

On 18/10/2018 at 10:17, The_Sheep said:

Ξερω οτι ειμαι σε νημα αλλο μοντελου , αλλα ,η εταιρεια παροχης ιντερνετ εδω που ειμαι  δινει το 7560 . Ολα καλα , αλλα χτες ειπα να δοκιμασω αν λειτουργει το ip 6 (δεν λειτουργει : ( )  και απο τοτε αρνειται να ξεκινησει , εχει κολλησει σε ενα αεναο κυκλο restart. Υπαρχει ενας συνδιασμος πληκτρων που μπορω να κανω reset? Exω ψαξει παντου , μονο κατι με τηλεφωνο βρηκα, και αυτο δεν λειτουργει στην περιπτωση μου

αυτο βρηκα μονο

https://en.avm.de/service/fritzbox/fritzbox-7560/knowledge-base/publication/show/3_Loading-the-FRITZ-Box-factory-settings/

θα σου λεγα να επικοινωνησεις με το support της fritz.αλλωστε εχει  και 5 χρονια εγγυηση.

δεν βρισκω και recovery tool για αυτο το μοντελο.

ελα για δες αυτο ειδικα το πρωτο Link

https://en.avm.de/service/fritzbox/fritzbox-7560/knowledge-base/publication/show/160_Restoring-the-FRITZ-OS-of-your-FRITZ-Box/

https://en.avm.de/service/fritzbox/fritzbox-7560/knowledge-base/publication/show/257_Installing-an-older-FRITZ-OS-downgrade/

λογικα θα κανεις δουλεια γιατι θα στο κανει Hard reset.εκτος αν εχει παθει κατι αλλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μη χρειαστώ τα 5 χρόνια εγγύηση. Δε ξέρω αν ισχύουν στη περίπτωση μου.. Φαντάζομαι ναι. 

Η 7 έχει περαστεί καιρό τώρα αυτόματα. 

Σε λίγο θα με κάνει υποχρεωτικά voip ο ποτέ και περιμένω να δω πως θα παίξει η τηλεφωνία και αν θα χω πρόβλημα (είμαι με isdn και κάποια msn).. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, baskon said:

Ελπίζω να μη χρειαστώ τα 5 χρόνια εγγύηση. Δε ξέρω αν ισχύουν στη περίπτωση μου.. Φαντάζομαι ναι. 

Η 7 έχει περαστεί καιρό τώρα αυτόματα. 

Σε λίγο θα με κάνει υποχρεωτικά voip ο ποτέ και περιμένω να δω πως θα παίξει η τηλεφωνία και αν θα χω πρόβλημα (είμαι με isdn και κάποια msn).. 

λογικα το πηρες πιο φτηνα λογω προβληματος στην συσκευασια.δεν νομιζω οτι αλλαζει κατι στην εγγυηση.το ιδιο εχει γινει και με Laptop που ειχα παρει.καποιος το πηρε το γυρισε πισω και επειδη ηταν λιγο ταλαιπωρημενο στην συσκευασια το ειχαν χαμηλοτερη τιμη.παρολα αυτα το καταστημα μου κοψε νεα αποδειξη με 2 χρονια εγγυηση και οταν το πηγα για καποιο προβλημα το εστειλαν κανονικα για επισκευη.αλλο τοσο που εσενα ειναι με ζελατινες πανω.ναι η 7 εχει καμποσο καιρο που βγηκε Official σε αυτο.

λογικα δεν θα εχεις θεμα.απλα πρεπει να δεις σε ποια Interface θα βγαλεις την τηλεφωνια και πως θα την σεταρεις για να κανεις την δουλεια σου.αλλωστε και ο οτε δινει το 7590 οποτε τις ρυθμισεις τις ξερουν για να σεταρουν την τηλεφωνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.  έχω μια γραμμή vdsl 200 από ΟΤΕ και σκέφτομαι να πάρω το συγκεκριμένο ρουτερ γιατί  έχω το γνωστό speedport plus με τα γνωστά του προβλήματα και με τρελάνει κάθε λίγο και λιγάκι . Λοιπόν η ταχύτητα μου καλώδιο είναι 200 άρα κανονικά. Ε WiFi όμως απογοήτευση όπου με ενδιαφέρει περισσότερο.  το μαξ που έχω δει είναι 125 και θα ήθελα να τα πιάνω και τα 200 όταν χρειάζεται κάποιο κατέβασμα με WiFi όμως.  στο laptop που με ενδιαφέρει δεν έχω δει download σε torrent πάνω από 50. Αξίζει λέτε να πάρω αυτό ώστε να έχω και το voip σταθερό μου?  θα μου δίνει μαξ της γραμμής σου κατέβασμα με WiFi? 

Θέλω  να πάρω και ένα καλό router να μείνει. Θέλω να φύγω και από τα router που δίνει ο ΟΤΕ τζάμπα. 

Επεξ/σία από eseccer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, eseccer said:

Καλησπέρα παιδιά.  έχω μια γραμμή vdsl 200 από ΟΤΕ και σκέφτομαι να πάρω το συγκεκριμένο ρουτερ γιατί  έχω το γνωστό speedport plus με τα γνωστά του προβλήματα και με τρελάνει κάθε λίγο και λιγάκι . Λοιπόν η ταχύτητα μου καλώδιο είναι 200 άρα κανονικά. Ε WiFi όμως απογοήτευση όπου με ενδιαφέρει περισσότερο.  το μαξ που έχω δει είναι 125 και θα ήθελα να τα πιάνω και τα 200 όταν χρειάζεται κάποιο κατέβασμα με WiFi όμως.  στο laptop που με ενδιαφέρει δεν έχω δει download σε torrent πάνω από 50. Αξίζει λέτε να πάρω αυτό ώστε να έχω και το voip σταθερό μου?  θα μου δίνει μαξ της γραμμής σου κατέβασμα με WiFi? 

Θέλω  να πάρω και ένα καλό router να μείνει. Θέλω να φύγω και από τα router που δίνει ο ΟΤΕ τζάμπα. 

εχει wifi ac 1733mbit οποτε αν δεν καταφερεις να τα πιασεις δεν μπορεις να κανεις και πολλα.επισης το καλο ειναι οτι με το 7590 μπορεις να εχεις και την τηλεφωνια.λογικα και με το 7530 απλα το ac παιζει σε λιγοτερα mbit απο οτι στο 7590.η αλλη λυση θα ηταν καποιο access point.βεβαια οτι το fritz 7590 παιζει 1733 δεν σημαινει οτι και η wireless καρτα στην συσκευη σου ειναι τοσο.μπορει να ειναι πολυ λιγοτερο.δεν ειχα 200αρα γραμμη για να καταφερω να κανω δοκιμη δυστυχως και δεν το δοκιμασα ουτε σε μεταφορα αρχειων πχ μεταξυ lan και wlan για να δω ποσο ηταν το μεγιστο.το usb stick που ειχα ηταν ac 860mbit. για το λαπτοπ οτι πιανει 50 σε τορρεντ μπορει να φταινε πολλα.λιγοι seeders πολλα connections ή δεν ξερω τι αλλο. με το λαπτοπ εχεις 125mbit ή με αλλη συσκευή? σε vdsl 50ara παντως ειχα 50 sync και 50 και σε τορρεντ. σιγουρα ειναι μια πολυ καλη αγορα το fritz!box 7590 και το 7530 αφου ειναι και super vectoring και την τηλεφωνια μπορει να παρει πανω μεχρι και 4g backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, poulinos είπε

εχει wifi ac 1733mbit οποτε αν δεν καταφερεις να τα πιασεις δεν μπορεις να κανεις και πολλα.επισης το καλο ειναι οτι με το 7590 μπορεις να εχεις και την τηλεφωνια.λογικα και με το 7530 απλα το ac παιζει σε λιγοτερα mbit απο οτι στο 7590.η αλλη λυση θα ηταν καποιο access point.βεβαια οτι το fritz 7590 παιζει 1733 δεν σημαινει οτι και η wireless καρτα στην συσκευη σου ειναι τοσο.μπορει να ειναι πολυ λιγοτερο.δεν ειχα 200αρα γραμμη για να καταφερω να κανω δοκιμη δυστυχως και δεν το δοκιμασα ουτε σε μεταφορα αρχειων πχ μεταξυ lan και wlan για να δω ποσο ηταν το μεγιστο.το usb stick που ειχα ηταν ac 860mbit. για το λαπτοπ οτι πιανει 50 σε τορρεντ μπορει να φταινε πολλα.λιγοι seeders πολλα connections ή δεν ξερω τι αλλο. με το λαπτοπ εχεις 125mbit ή με αλλη συσκευή? σε vdsl 50ara παντως ειχα 50 sync και 50 και σε τορρεντ. σιγουρα ειναι μια πολυ καλη αγορα το fritz!box 7590 και το 7530 αφου ειναι και super vectoring και την τηλεφωνια μπορει να παρει πανω μεχρι και 4g backup.

Με Ipad και iPhone xs Max έχω δει τα 125 σε WiFi. Οπότε σίγουρα μπορούν  και παραπάνω. Για το laptop δεν είμαι σίγουρος γιατί το έχω και από 2012

Αν έπαιρνα κάτι τέτοιο θα είχε αποτέλεσμα ,

https://www.skroutz.gr/s/14696462/Ubiquiti-UniFi-nanoHD.html 

Η να έπαιρνα το fritz 7530 ??  για σπίτι το θέλω απλά να έχω καλύτερο WiFi download από το speedport plus θέλω 

Επεξ/σία από eseccer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σιγουριά σου, από πού πηγάζει; Ποιά είναι τα τεχνικά χαρακτηριστικά των ασύρματων συσκευών σου;

Στα ασύρματα δίκτυα, τίποτα δεν είναι σίγουρο. Παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες στο πόσο καλά θα συμπεριφερθούν.

Μια χαρά είναι το ΑΡ που δείχνεις. Αλλά εξακολουθούν να ισχύουν αυτά που έγραψα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...