Προς το περιεχόμενο

Ποια τροφή δίνετε στο σκύλο σας?


nikospapadopoulos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, zio10 said:

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφεις στο τέλος. Τα σκυλιά είναι για έξω, για αυλές, κήπους, κτήματα, όχι για διαμερίσματα. Καλύτερα ένα σκυλί να είναι ελεύθερο σε ένα μεγάλο οικόπεδο και να τρώει φτηνή τροφή παρά να τρώει την ακριβότερη και να είναι κλεισμένο μέσα με 10 λεπτά βόλτα το πρωί κι άλλο τόσο το βράδυ.

Ολα χρειαζονται. Τα σκυλια ειναι κοινωνικα και δραστηρια πλασματα, το να μενουν και σε 1000 στρεμματα, αλλα να μην εχουν αθλητικες και ψυχαγωγικες δραστηριοτητες, οπως και να μην κοινωνικοποιούνται ειναι σοβαρα προβληματα.

Το ζητημα με αυτες τις τροφες, δεν ειναι η τιμη καθεαυτου, αλλα  μεταξυ αλλων η περιεκτικοτητα τους σε ζωικη πρωτεινη, οπου ειναι και απαραιτητη. Με 90%+ τωρα βαση τα σιτηρα, καμια τροφη στο κοσμο δεν ειναι αξιολογη. Τωρα θα πεις, γιατι επιτρεπονται; Το οτι ειναι νομιμοι και το κανουν, δεν παει να πει οτι ειναι και καλες και δεν παθαινουν και τιποτα. Οι ερευνες ειναι παρα πολλες αλλωστε.

Επισης δεν υπαρχει καμια σοβαρη μοναδα που να παραγει ξηρα τροφη σκυλων στην Ελλαδα. Οι 2-3 "ελληνικες" εταιρειες, στη πραγματικοτητα χρησιμοποιουν επι το πλειστον ελληνικες πρωτες υλες, αλλα με ξενες συνταγες σε εργοστασια του εξωτερικου. Και δυστυχως καμια δεν αξιζει επισης τα χρηματα της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2018 στις 4:21 ΜΜ, Marilia L είπε

👍 πες μας πως της φανηκε!

λοιπόν, καταρχήν την έφαγε χωρίς να βάλω κάτι δικό μας μέσα... αυτό είναι καλό! :-)  Θα παρακολουθήσω και τα κακά της για ολοκληρωμένη εικόνα.

η τροφή φαίνεται καλή, δεν είναι εντελώς στεγνή και όντως μυρίζει πολύ καλά. Είχα την εντύπωση ότι είναι ελληνικό προϊόν αλλά είναι Γερμανικό? στη συσκευασία πάντως ήταν όλα στα γερμανικά και άλλες γλώσσες αλλά όχι ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μόλις παρήγγειλα και γω platinum αρνί τηλεφωνικά και είδα οτι δείχνουν μεγάλο ενδιαφέρον για το σκυλί που δεν εχω δεί απο καμιά άλλη εταιρεία και έχω αλλάξει και πολλές γιατι είναι λίγο ιδιότροπος ο δικός μου.Θα στείλω εντυπώσεις και μόλις την δοκιμάσει , αλλα η πρώτη εντυπωση που μου έκαναν ήταν πολύ θετική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, επειδή δεν ξέρω και πολλά από τροφές σκύλων, θα ήθελα να με βοηθήσετε. Έγώ παίρνω στο σκύλο μου την Tonus Dog Chow. 

https://www.petcity.gr/dog/dog-food/solid-food-dog/tonus-adult-arni-2,5kg-detail

Μας την είχε προτείνει το παραπάνω κατάστημα. 

Είναι καλή τροφή η πρέπει να την αλλάξω ? 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο όταν τον πήρα τον δικό μου τον τζαναμπέτη, τον δίνω ΜΟΝΟ ξηρά απο τα Lidl (κόκκινο σακούλι με ένα χαμογελαστό τζακ ρασελ απάνω 10 κιλά 7 € )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της δίνω BARF (κοτοπουλο-λαχανικα)   κανένα 6μηνο περιπου. Έχει σταματησει να μαδαει, το τριχωμα της πιο απαλο και γυαλιστερο, δεν μυρίζει το στομα της μια περιεργη ψαριλα που μυριζε με την ξηρα τροφή,  και τη τρωει σαν τρελη. Ενα διαστημα στις αρχες την εφτιαχνα μόνος μου αλλα τελικα δεν αξιζει η ταλαιπωρία αν έχεις μόνο ενα σκυλο, οποτε κατεληξα σε κάποια έτοιμη και ειμαι περισσοτερο απο ικανοποιημενος. Η συσκευασία είναι 750γρ απο τα οποια τα 100 περιπου είναι της γάτας.. (ναι τρωει και αυτη barf), και κοστιζει πρίπου 40ευρω το μήνα για ενα σκυλο 20-25 kg (η μερίδα της γατας είναι αμελητέα). Ναι η ξηρα τροφη είναι μεγαλη ευκολία και τα 40 καθε μηνα δεν ειναι και λίγα αλλα ποτέ ξανά. Είναι σαν να συγκρίνεις σπιτικό φαί με mcdonalds.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, G.bar είπε

Της δίνω BARF (κοτοπουλο-λαχανικα)   κανένα 6μηνο περιπου. Έχει σταματησει να μαδαει, το τριχωμα της πιο απαλο και γυαλιστερο, δεν μυρίζει το στομα της μια περιεργη ψαριλα που μυριζε με την ξηρα τροφή,  και τη τρωει σαν τρελη. Ενα διαστημα στις αρχες την εφτιαχνα μόνος μου αλλα τελικα δεν αξιζει η ταλαιπωρία αν έχεις μόνο ενα σκυλο, οποτε κατεληξα σε κάποια έτοιμη και ειμαι περισσοτερο απο ικανοποιημενος. Η συσκευασία είναι 750γρ απο τα οποια τα 100 περιπου είναι της γάτας.. (ναι τρωει και αυτη barf), και κοστιζει πρίπου 40ευρω το μήνα για ενα σκυλο 20-25 kg (η μερίδα της γατας είναι αμελητέα). Ναι η ξηρα τροφη είναι μεγαλη ευκολία και τα 40 καθε μηνα δεν ειναι και λίγα αλλα ποτέ ξανά. Είναι σαν να συγκρίνεις σπιτικό φαί με mcdonalds.

Διάβασε αυτό, ειδικά για τις γάτες.

https://www.diagnovet.gr/index.php/ktiniatrika-arthra/item/786-barf-mia-anikeimeniki-proseggisi

 

Δεν ξέρω τι ισχύει, η ωμή διατροφή πάντως για τα κατοικίδια θυμίζει στη λογική τη διατροφή των βίγκαν στους ανθρώπους, τι έκαναν στη φύση, προτού ανακαλύψουν οι άνθρωποι τη φωτιά...

 

Η δε σύγκρισή σου τελείως άστοχη, αν δεις τι περιλαμβάνει μια ποιοτική ξηρά τροφή, εκτός αν αναφέρεσαι στη γεύση, δεν κάνω ωμοφαγία ούτε τρώω σκυλοτροφή, οπότε σε αυτό δεν μπορώ να έχω άποψη...

Επεξ/σία από Vassilis_24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Η αλήθεια είναι οτι και εγω όταν είχα ακούσει για ωμοφαγία σε σκύλους εκει πηγε το μυαλό μου, σε κατι χιπστεροβιγκανιστικο αλλα ρώτησα τη κτηνίατρο μας και είπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα απο τη στιγμη που το σκυλι το δεχεται και οι εξετάσεις του δεν δείχνουν κάτι κακό, καποια έλλειψη. Τώρα απο εκεί και πέρα η ξηρά τροφή έχει κάνει την εμφάνιση της τα τελευταία 50-60 χρονια. Πιο πρίν τα σκύλια τρεφονταν περισσοτερο με αποφάγια απο το δικό μας τραπέζι κατι που είναι χειρότερο και απο την χειρότερη ξηρα τροφη η κονσέρβα, καθώς οι ανάγκες τους για υδατάνθρακα και λίπος είναι πολυ μικρότερες απο των ανθρώπων.
  Επίσης μια ξηρά τροφή περιλαμβανει εκτος απο ποιότητα και πολλα συντηρητικα τα οποία αναγραφονται ξεκαθαρα. Δεν ειμαι κατά της ξηρας τροφής, και τόσα χρόνια αυτη χρησιμοποιουσα, απλά μεγάλη  αλλαγή στην καθημερινότητα του σκύλου είδα με τη barf.  Τωρα θα δειξει πως θα πάει.. Όσο για τις έρευνες και τα άρθρα παντα υπάρχει καποιο που αναιρει το αλλο και σε βάζει σε σκεψεις.. 
  Για τη γατα παντως θα το ξανατσεκαρω..! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ambrosia και nd είτε low grain/grain free. Εξαιρετικές τροφές 

Αν σε βοηθάνε το οικονομικά σου πήγαινε σε barf και να την ψήνεις ελάχιστα.

Εγώ ανα καιρούς, επειδή θεωρώ τα barf σκευάσματα υποπτα(πώς γίνεται 1 κιλό μπαρφ μοσχαριου να βγαίνει πολύ χαμηλότερα σε τιμή σε σχέση με αντίστοιχο βάρος κρέατος;) παιρνω τα συστατικά και φτιάχνω μια μεγάλη ποσότητα που αποθηκευωστην κατάψυξη. 

Αν διαφωνείς με το ψήσιμο της μπαρφ, πέρασε την από ατμό για ψήσιμο. 

https://www.dogforum.gr/community/threads/Μαγειρεύοντας-για-το-σκύλο.17570/

Διάβασε εδώ για να βρεις τι πρέπει να δίνεις όταν αντικαθιστάς την ξηρά τροφή 

Επεξ/σία από logic_design
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα εχθές με την κτηνίατρο μας όσον αφορά στην barf διατροφή και μου τόνισε οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα απο τη στιγμή που το σκυλί είναι δεκτικό. Απλά κάθε 3 μήνες οπωσδήποτε το χάπι για τα σκουλήκια. Για το θέμα της γάτας, μέχρι να χρονίσει, θα πρεπει η τροφή της να έχει μεσα και λαχανικά -οπως ηδη εχει δηλαδή-  απο εκεί και πέρα κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 10/5/2018 στις 12:19 ΜΜ, parlapipas25 είπε

Έχω ένα μαλτεζακι 6 μηνών και τώρα τελευταια του Σινά την acana puppy small breed αλλά δεν την πολυτρωει.

Έχετε να μου προτείνετε κάποια εναλλακτική;

γεια σου παρλαπιπα! αν θες κατι σε ξηρή εγω θα σου πρότεινα αυτην https://platinumhellas.gr/product/dry-food-puppie-chichen-1-5kg/

αλλά αν θες πραγματικα να καλομαθεις το σκυλο σου πας σφαιρα για υγρη τροφη https://platinumhellas.gr/shop-2/?product_cat=%cf%85%ce%b3%cf%81%ce%b7-%cf%84%cf%81%ce%bf%cf%86%ce%b7&min_price=9&max_price=304 και πιστεψε με οταν ανοιξεις το κουτι να δεις πως θα σου ανοιξει και σενα η ορεξη! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...