Προς το περιεχόμενο

Μικρά κατσαριδάκια σπίτι


Tragic!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, divo είπε

Αυτο χρησιμοποιω κι εγω εδω και κατι χρονια στο εξωχικο και στην αθηνα.

Τζαμπα απο θεμα τιμης και ΠΟΟΟΛΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ. Και για τις μεγαλες. Το παιρνουν στη φωλια τους και τις βλεπεις ανασκελα μετα. Σε μπαλακια δε το ηξερα, το χρησιμοποιω οπως ειναι σε σκονη ανακατεμένο με πολυ λίγη ζάχαρη για δόλωμα.

Δεν κάνει το βορικό αν είναι το μικρό κοκκινωπό κατσαριδάκι το λεγόμενο και γερμανικό κατσαριδάκι και μεταφέρεται συνήθως με τις κούτες και μετά γεμίζεις.

αν λοιπόν είναι αυτό, με το οποίο είχε γεμίσει και το σπίτι μου πριν ένα χρόνο, φωνάζεις κάποιον ειδικό στις απολυμάνσεις πληρώνεις περίπου 50,00 έως 70,00 € βάζει τζελ στα σημεία που βλέπει ότι υπάρχουν αυγά και όπου αυτός ξέρει ότι χρειάζεται και ξενοιάζεις. Το να αγοράσεις μόνο σου τζελ θα σου κοστίσει περίπου το ίδιο και πιθανώς να μην έχεις τα σωστά αποτελέσματα.

Βέβαια αυτά που περιγράφεις λες ότι είναι μαύρα άρα πιθανόν να είναι κάποια άλλη ράτσα οπότε ΄σίγουρα πρέπει να απευθυνθείς σε ειδικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μονο που μπορω να πω ειναι ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!

θελει πολυ υπομονη και πολυ κοπο το να τα εξολοθρευσεις.. για αρχη ψαξε για φωλιες! εγω που ειχα θεμα στο μαγαζι κ στον κοινοχρηστο χωρο της πολυκατοικιας, κανουν φωλιες σε σημεια με ζεστη και τα τραβα για καποιο λογο ο ηλεκτρισμος. φαντασου βρηκα κατσαριδακια μεσα σε πολυμπριζο και μεσα στον πινακα του ρευματος του κοινοχρηστου χωρου!

οποτε καλο θα ηταν να ψαξεις πολυ καλα σε ολες τις μπριζες και λυσε μεχρι κ τον πινακα αν χρειαστει για να ψαξεις για φωλιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε τις "κορνίζες" της κουζίνας(τα κομμάτια ξύλου που ακουμπούν απ' το πάτωμα στα επιπλα) δες τι γίνεται κ βάλε καμία παγίδα. Βάλε κ ψιλή σίτα όπου έχει συφωνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thulogur είπε

Η κατασταση ηταν τραγικη, φαντάσου οτι έβαλα ετσι οπως έλεγαν οι οδηγίες και λιγο παραπάνω, 1 κουκκίδα ανα τετραγωνικό μέτρο, εβαλα και στα μπαλκόνια συν μόνωση στην εξοδο του απορροφητήρα*. Απο τοτε δεν ξαναειδωθήκαμε :P

Και μένα τά ίδια χάλια αφού ρε σύ είχα κατσαρίδες από χειμώνα μάλλον επειδή άναψαν το καλοριφέρ στο φουλ, , αφού έβαλα μετά μαζεύα με το φαράσι στην αρχή άφησα μερικές νεκρές για δόλωμα γιατί τρώγονται μεταξύ τους.

Από εκεί πού το πήρα μου είχαν πει ότι το δόλωμα δεν χαλάει δηλαδή αν έχει μείνει από πέρσι καί το φάνε φετινές κατσαρίδες θα ψωφισουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, kallair said:

Το μονο που μπορω να πω ειναι ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!

θελει πολυ υπομονη και πολυ κοπο το να τα εξολοθρευσεις.. για αρχη ψαξε για φωλιες! εγω που ειχα θεμα στο μαγαζι κ στον κοινοχρηστο χωρο της πολυκατοικιας, κανουν φωλιες σε σημεια με ζεστη και τα τραβα για καποιο λογο ο ηλεκτρισμος. φαντασου βρηκα κατσαριδακια μεσα σε πολυμπριζο και μεσα στον πινακα του ρευματος του κοινοχρηστου χωρου!

οποτε καλο θα ηταν να ψαξεις πολυ καλα σε ολες τις μπριζες και λυσε μεχρι κ τον πινακα αν χρειαστει για να ψαξεις για φωλιες.

Σε μένα στο παλιό σπίτι είχαν φωλιά μέσα στην ...πολυκαφετιέρα στο κάτω μέρος που ήταν τα ηλεκτρονικά και το μοτέρ της αντλίας κλπ! :blink: Το κατάλαβα όταν είδα ένα από αυτά πίσω από το τζάμι της LCD οθόνης της καφετιέρας... Προφανώς έφυγε ολόκληρη στα σκουπίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Σε μένα στο παλιό σπίτι είχαν φωλιά μέσα στην ...πολυκαφετιέρα στο κάτω μέρος που ήταν τα ηλεκτρονικά και το μοτέρ της αντλίας κλπ! :blink: Το κατάλαβα όταν είδα ένα από αυτά πίσω από το τζάμι της LCD οθόνης της καφετιέρας... Προφανώς έφυγε ολόκληρη στα σκουπίδια. 

Σε εμενα ειχαν κανει κ στο μοτερ του ψυγειου τριγυρω... αδειασα ενα aroxol πανω του!!!

Παντως πρεπει να βιαστει κ να κανει κατι το παληκαρι πριν εξαπλωθουν! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Anorymous Ακριβώς, εχε υποψιν βεβαια οτι το φάρμακο ειναι ενεργο κατα καποιο τροπο μονο για 2 χρονια, τουλάχιστον αυτο αναφερουν οι οδηγιες.

 

Εγω παντως ειχα ενα kit εμφανισης φωτογραφιων απο πολυ παλια και το ειχα ξεχασμενο στο παταρι στο χωριο, εεε μου εκαναν καταδρομική και εγινε το ελα να δεις, δεν εβλεπα τοιχο οταν το ανοιξα, αδειαζα ενα αροξολ καθε μερα για 1 βδομαδα για να καταφερω να τις σκοτώσω(τοτε δεν ηξερα για gel και βορικο οξυ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/24/2018 στις 5:11 ΜΜ, Tragic! είπε

Έχει γεμίσει από όταν ανέβηκε λίγο η θερμοκρασία. Και δε ξέρω και από που έρχονται. Το χειμώνα είχα τσεκάρει 2-3 αλλά εξαφανίστηκαν. Δεν είναι κλασικές κατσαρίδες αλλά μικρά μαύρα μαμουνάκια από μέγεθος μυρμιγκιού μέχρι μύγας. Ειδικά αργά το βράδυ άμα ανοίξω τα φώτα ανατριχιάζω ολόκληρος στη θέα του εδάφους και των τοίχων (σκαρφαλώνουν οι μαλακίες).

Μία απολύμανση ξέρει κανείς πόσο περίπου στοιχίζει; Κάνει μιά για πάντα ή θα ξαναγεμίσει σε καμιά βδομάδα;

Ηράκλειο Κρήτης.

(το σπίτι είναι σαν εξοχικό αρκετά μικρό ~30τμ ενιαίο)

Πολυκατοικια ή μονοκατοικια;

6 ώρες πριν, billdanos είπε

Τα μικρά κατσαριδάκια είναι πολύ δύσκολο να εξαφανιστούν με απλές λύσεις και το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να καλέσεις ειδικό συνεργείο όσο είναι ακόμη καιρός. Αν τα αφήσεις, θα κάνουν φωλιές ακόμη και μέσα σε ηλεκτρικές συσκευές (τα τραβάει η ζέστη κλπ) και θα αναγκαστείς να τα πετάξεις όλα... 

Καποιοι λενε οτι μπαινουν και στο panel της τηλεορασης..

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24 April 2018 στις 5:11 ΜΜ, Tragic! είπε

Έχει γεμίσει από όταν ανέβηκε λίγο η θερμοκρασία. Και δε ξέρω και από που έρχονται. Το χειμώνα είχα τσεκάρει 2-3 αλλά εξαφανίστηκαν. Δεν είναι κλασικές κατσαρίδες αλλά μικρά μαύρα μαμουνάκια από μέγεθος μυρμιγκιού μέχρι μύγας. Ειδικά αργά το βράδυ άμα ανοίξω τα φώτα ανατριχιάζω ολόκληρος στη θέα του εδάφους και των τοίχων (σκαρφαλώνουν οι μαλακίες).

Μία απολύμανση ξέρει κανείς πόσο περίπου στοιχίζει; Κάνει μιά για πάντα ή θα ξαναγεμίσει σε καμιά βδομάδα;

Ηράκλειο Κρήτης.

(το σπίτι είναι σαν εξοχικό αρκετά μικρό ~30τμ ενιαίο)

Απεντόμωση εννοείς φαντάζομαι, απολύμανση είναι η καταστροφή παθογόνων (και μη) μικροοργανισμών που υπάρχουν σε μια επιφάνεια. Το αναφέρω καθάρα για εγκυκλοπεδικούς λόγους, μιας που είναι το αντικείμενό μου.

Αν μπορείς θα βοηθούσε πάρα πολύ να ανεβάσεις πρώτα μια φωτογραφία και να σου προτείνω κάτι που θα μπορούσες να βάλεις, αναλόγως του τι έντομο είναι.
(Αν ήσουν Αθήνα θα ερχόμουν να το δω από κοντά και να σε βοηθήσω με το πρόβλημα πρακτικά και χωρίς να σε χρεώσω κάτι :) αλλά δυστυχώς είσαι Κρήτη από ότι είδα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα θα σε φτιάξω... μένουμε και στην ίδια πόλη, είχα και το ίδιο πρόβλημα...

Πηγαίνεις στο "Γεωπονικό Πολυκατάστημα" (Φραγκάκης) στην 62 Μαρτύρων. Είναι ένα κλικ πιο κάτω από "Τα Αδέλφια" (σουβλατζίδικο). Ζητάς ένα Maxforce της Bayer. Το έχει 20€ και απ' όσο ξέρω το δίνει "στη ζούλα" (κανονικά το παίρνουν συνεργεία μόνο). Η ποσότητα που έχει το σωληνάριο φτάνει για να ξε-κατσαριδιάσεις 2-3 σπίτια...

Γυρνάς σπίτι, κόβεις χαρτάκια μικρά και βάζεις ΜΙΑ ΣΤΑΓΟΝΑ (όχι παραπάνω!) στο καθένα. Μοιράζεις τα χαρτάκια στα σημεία που έχεις πρόβλημα ανά περίπου μισό μέτρο... σβήνεις τα φώτα και πέφτεις για ύπνο. Το επόμενο πρωί μαζεύεις τις νεκρές κατσαρίδες... άφησε τα χαρτάκια με το gel 2-3 μέρες συνολικά και αν συνεχίσεις να βλέπεις κι άλλες νεκρές κατσαρίδες την τρίτη μέρα, ανανέωσέ τα, βάλε νέα χαρτάκια με φρέσκο gel. 

Αν έχεις πρόβλημα και μετά απ' αυτό (που δε παίζει) θες επαγγελματία μετά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο καπακι ερχετε μια φιλη μου και μου λεει οτι βρισκει κατι περιεργα ζωιφια στο σπιτι,εβγαλε και μια φωτο ,αυτη ειναι η μαυρη κατσαριδα?δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι αν ξερει κανεις ας μου πειzoikn.jpg.8cb659c35fb8ab872bd41f32da2814b8.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες εχω μια απορια.Αυτα τα τζελ που βαζουμε για τις κατσαριδες λενε οτι τις κανουν να τρωει η μια την αλλη.Καποια στιγμη θα μεινει μια μονη της.Σωστα;Αυτη πως πεθαινει;

:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, cumulus είπε

Ρε παιδες εχω μια απορια.Αυτα τα τζελ που βαζουμε για τις κατσαριδες λενε οτι τις κανουν να τρωει η μια την αλλη.Καποια στιγμη θα μεινει μια μονη της.Σωστα;Αυτη πως πεθαινει;

:P

Αυτή ζεί για πάντα σαν τον Highlander

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cumulus είπε

Ρε παιδες εχω μια απορια.Αυτα τα τζελ που βαζουμε για τις κατσαριδες λενε οτι τις κανουν να τρωει η μια την αλλη.Καποια στιγμη θα μεινει μια μονη της.Σωστα;Αυτη πως πεθαινει;

:P

Αυτη η μια γενναει, και μετα απο κανα μηνα, ολα απ την αρχη,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2018 στις 5:34 ΜΜ, lek88 είπε

Κλείσε πόρτες και παράθυρα και ρίξε αεροζολ στον χώρο!!  

 

Φυσικα και ΟΧΙ.
 

 

Στις 24/4/2018 στις 5:11 ΜΜ, Tragic! είπε

Μία απολύμανση ξέρει κανείς πόσο περίπου στοιχίζει; Κάνει μιά για πάντα ή θα ξαναγεμίσει σε καμιά βδομάδα;

 

Αυτα τα διαβολακια ( εαν ειναι κατσαριδακια και οχι κατι αλλο ) μπαινουν στο σπιτι απο διαφορα χαρτοκουτα/σακουλες με ψωνια.
Μου εχει τυχει μια φορα στο παλιο σπιτι,ρωτησα εναν γνωστο να μου στειλει ειδικο και δεν πληρωσα τιποτα επειδη επαιζε ο γνωστος στη μεση.
Απο οτι καταλαβα ο τυπος εβαλε κατι καραμελιτσες στους μεντεσεδες των ντουλαπιων και σε 1-2 σημεια ακομα και απλα δεν εμεινε τιποτα.
Μιλαμε οτι ειχαν γεννησει και ηταν εκατονταδες.

Στο επομενο σπιτι που ζητησα απολυμανση για μεγαλες κατσαριδες ηρθε αλλος ειδικος που παλι ηταν γνωστος φιλου απο τυχη και παλι δεν πληρωσα.

Συμπερασμα,ή ειμαι μεγαλη μουρη ή δεν κοστιζει και πολλα το ολο σκηνικο.

Συμπτωματικα χθες μου εφερε ενας πελατης ενα λαπτοπ και απο εκει βγηκαν 2-3 σιχαμενα κατσαριδακια,ελπιζω να μην εχουμε τα ιδια παλι.

Για μενα πηγαινε  σε μαγαζι με γεωπονικα ή οπου αλλου πουλανε ποντικοφαρμακα και ζητα καραμελακια/ζελεδακια για τα μικρα κατσαριδακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...