Προς το περιεχόμενο

Μικρά κατσαριδάκια σπίτι


Tragic!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κουζίνα είναι η νούμερο ένα εστία μόλυνσης και η τουαλέτα η νούμερο 2 είναι δύσκολο να βρίσκονται σε άλλο σημείο στο σπίτι.

Το καλύτερο θα μπορούσες να κάνεις και είναι άμεσο και θα μειώσε όλα τα έντομα στο σπίτι είναι να το καθαρίσεις καλά ή τουλάχιστον χάλασε μια μέρα μόνο για την κουζίνα. Τα πάντα, ψίχουλα, νερά νεροχύτη, υπολοίματα, τα πάντα. Ειδικά το νερό και το φαγητό είναι ο λόγος που οι κατσαρίδες κάνουν πάρτυ στα σπίτια. Πάντα τρώμε στο πιάτο, το πλένουμε την ίδια μέρα και καθαρίζουμε το νεροχύτη κάθε μέρα από τυχόν φαγητά και νερό.

Αν το πρόβλημα είναι τόσο χοντρό, ρωτάς για επαγγελματία στις εντομοκτονίες και δεν τα λυπάσαι γιατί μιλάμε για κατσαρίδες όχι αγορά ρούχου.

Καλή τύχη ότι και να κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

49 λεπτά πριν, Choutas είπε

Ειδικά το νερό και το φαγητό είναι ο λόγος που οι κατσαρίδες κάνουν πάρτυ στα σπίτια.

Δεν ειναι οι κλασσικες μεγαλες κατσαριδες,αυτες εχουν αλλη αντιμετωπιση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Eurwpoulo είπε

Δεν ειναι οι κλασσικες μεγαλες κατσαριδες,αυτες εχουν αλλη αντιμετωπιση.

Μήπως είναι κοριοί; Τα μικρά φαίνονται έτσι τα μεγάλα είναι... μεγαάλα.

Δεν ξέρω τότε, ίσως και να υπάρχει και άλλη κατσαρίδα εκτός της ξανθιάς και της μαύρης που έχω δει στα σπίτια και τους δρόμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Choutas είπε

Μήπως είναι κοριοί; Τα μικρά φαίνονται έτσι τα μεγάλα είναι... μεγαάλα.

Δεν ξέρω τότε, ίσως και να υπάρχει και άλλη κατσαρίδα εκτός της ξανθιάς και της μαύρης που έχω δει στα σπίτια και τους δρόμους.

Οχι,ειναι κατι μικρα λιγοτερο αηδιαστικα κατσαριδακια.Αυτα δεν πανε σε σιφονια,θελουν ζεστη.

Τα πετυχαινεις σε ντουλαπια,κατω απο ψυγεια και σε διαφορες ηλεκτρονικες συσκευες.
Σε εμενα ειχαν κανει φωλια κατω απο το ψυγειο και ηταν 100δες μωρα,οσο αεροζολ και να εριχνα δεν εκανε τιποτα.

Σημερα συνειδητοποιησα οτι βγηκαν 2-3 μεσα απο ενα λαπτοπ που με εφερε φιλος που ξερω οτι εχει προβλημα με τετοια αρχιδακια στο σπιτι του.

Αλλος ανεφερε οτι βρηκε φωλια μεσα στην τηλεοραση του και αλλος μεσα στη..μπριζα..
Μιλαμε για καμικαζι,οχι αστεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Eurwpoulo είπε

Οχι,ειναι κατι μικρα λιγοτερο αηδιαστικα κατσαριδακια.Αυτα δεν πανε σε σιφονια,θελουν ζεστη.

Τα πετυχαινεις σε ντουλαπια,κατω απο ψυγεια και σε διαφορες ηλεκτρονικες συσκευες.
Σε εμενα ειχαν κανει φωλια κατω απο το ψυγειο και ηταν 100δες μωρα,οσο αεροζολ και να εριχνα δεν εκανε τιποτα.

Σημερα συνειδητοποιησα οτι βγηκαν 2-3 μεσα απο ενα λαπτοπ που με εφερε φιλος που ξερω οτι εχει προβλημα με τετοια αρχιδακια στο σπιτι του.

Αλλος ανεφερε οτι βρηκε φωλια μεσα στην τηλεοραση του και αλλος μεσα στη..μπριζα..
Μιλαμε για καμικαζι,οχι αστεια!

Με έκανες και γέλασα ευχαριστώ. Παλιά λέγαν οτί θα πέρναν τα σπίτια μας οι κομουνιστές, τώρα λένε για τους τραπεζίτες εντέλει θα μας ξεσπιτώσουν οι κατσαρίδες!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Choutas είπε

Με έκανες και γέλασα ευχαριστώ. Παλιά λέγαν οτί θα πέρναν τα σπίτια μας οι κομουνιστές, τώρα λένε για τους τραπεζίτες εντέλει θα μας ξεσπιτώσουν οι κατσαρίδες!!

Πηγαινα να γραψω οτι δε θα μας κυριεψουν οι υπολογιστες αλλα τα κατσαριδακια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ευρώπουλος τα είπε όλα. Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και συγγνώμη που άργησα να ανταποκριθώ αλλά είχα δουλειές. Θα κάνω το εξής: Θα βάλω αυτές τις παγίδες σε 5-6 σημεία στο σπίτι και θα αδειάζω κανα δυο μπουκάλια αεροζόλ και θα αφήσω κλειστά καθώς το διημεράκι του ΣΚ θα λείπω. Άμα γυρίσω και έχω τα ίδια, θα φέρω επαγγελματία για απεντόμωση -ρώτησα κάνα 40ρι πάει-.

Επιστρέφω με νέα!

(τελικά δεν είμαι ο μόνος που τα βρήκα μες την πρίζα του ψυγείου βγάζοντας το φις)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις ντουλαπες και στα συρταρια στα ρουχα σου πως ξερεις οτι δεν εχουν γεννησει αυγα μεσα;

κανονικα θελει ανοιγμα ολα , εντοκτονο στο δωματιο οχι κοντα, αφημενα ανοιχτα, και ολα στο πλυντηριο. Ασε που εγω θα φωναζα συνεργειο, και οχι πασαλειμματα,

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tragic! είπε

θα αδειάζω κανα δυο μπουκάλια αεροζόλ

Οχι αεροζολ ειπαμε!
Παιξε μπαλα με τζελ,θα παθεις πλακα με το αμεσο αποτελεσμα,χωρις χημικα σε ολο το σπιτι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Eurwpoulo είπε

Οχι αεροζολ ειπαμε!
Παιξε μπαλα με τζελ,θα παθεις πλακα με το αμεσο αποτελεσμα,χωρις χημικα σε ολο το σπιτι.

Με τα αυγα των κατσαριδων τι κανει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2018 στις 12:07 ΜΜ, billdanos είπε

Τα μικρά κατσαριδάκια είναι πολύ δύσκολο να εξαφανιστούν με απλές λύσεις και το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να καλέσεις ειδικό συνεργείο όσο είναι ακόμη καιρός. Αν τα αφήσεις, θα κάνουν φωλιές ακόμη και μέσα σε ηλεκτρικές συσκευές (τα τραβάει η ζέστη κλπ) και θα αναγκαστείς να τα πετάξεις όλα... 

μου εχει χαλασει ενα πλυντηριο πιατων ετσι ακριβως!

Μπαινουν μεσα στη πλακετα και αναπαραγονται, καποια στιγμη οταν γινουν πχ 100αδα δεν χωρανε στη πλακετα και στο τελος την καινε 

και παπαλα πλυντηριο, τεχνικος και αλλαγη πλακετας = 150 ευρω η καινουριο πλυντηριο.

Απο τοτε καθε χρονο, το ανοιγω ολο (εχει 6 βιδες ολο και ολο) και εξεταζω το εσωτερικο και κυριως την πλακετα.

Αν δω αποικια, το καθαριζω προσεκτικα και αφηνω δολωμα με gel.

Μιας και ειδα το θεμα, θα παω σε λιγο μετα τον καφε, να κανω την ετησια καθαριοτητα πλ. πιατων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βαλε κανα βιντεο να το κανουμε και εμεις. Στην τηλεοραση απο πισω στο πανελ γιατι δεν πανε; Εγω ξερω πανε και εκει

4 ώρες πριν, tornado είπε

μου εχει χαλασει ενα πλυντηριο πιατων ετσι ακριβως!

Μπαινουν μεσα στη πλακετα και αναπαραγονται, καποια στιγμη οταν γινουν πχ 100αδα δεν χωρανε στη πλακετα και στο τελος την καινε 

και παπαλα πλυντηριο, τεχνικος και αλλαγη πλακετας = 150 ευρω η καινουριο πλυντηριο.

Απο τοτε καθε χρονο, το ανοιγω ολο (εχει 6 βιδες ολο και ολο) και εξεταζω το εσωτερικο και κυριως την πλακετα.

Αν δω αποικια, το καθαριζω προσεκτικα και αφηνω δολωμα με gel.

Μιας και ειδα το θεμα, θα παω σε λιγο μετα τον καφε, να κανω την ετησια καθαριοτητα πλ. πιατων

 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/26/2018 στις 12:36 ΜΜ, cumulus είπε

Ρε παιδες εχω μια απορια.Αυτα τα τζελ που βαζουμε για τις κατσαριδες λενε οτι τις κανουν να τρωει η μια την αλλη.Καποια στιγμη θα μεινει μια μονη της.Σωστα;Αυτη πως πεθαινει;

:P

Το gel είναι δηλητήριο. Όποια το τρώει πεθαίνει. Δε τις κάνει να τρώνε η μία την άλλη... αυτό το κάνουν έτσι κι αλλιώς ! Οι νεκρές κατσαρίδες «καταναλώνονται» από τις υπόλοιπες. 

Οπότε, τρώει μία το gel, ψοφάει, ενώ οι υπόλοιπες τρώνε την (δηλητηριασμένη) νεκρή κατσαρίδα... κατά συνέπεια παίρνουν κι αυτές το δηλητήριο στον οργανισμό τους και ψοφάνε, ακόμα και αν δε φάνε κατευθείαν απ' το gel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...