Προς το περιεχόμενο

Μικρά κατσαριδάκια σπίτι


Tragic!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί σας χαλάνε τα κατσαριδάκια; Δεν σας αρέσουν; Εγώ έχω μερικές δεκάδες τέτοια ελεύθερα μέσα στο σπίτι για κατοικίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια οικολογική λύση είναι η μαγειρική σόδα (αυτή που είναι άσπρη σκόνη)

με το που την τρώνε μέσα σε λίγη ώρα "ανατινάζεται" το στομάχι τους και είναι απολύτως ασφαλής για τους ανθρώπους 

το μυστικό είναι 50% σόδα , ανακατεμένη με 50% ζάχαρη άχνη (μοιάζουν καταπληκτικά - τα ανακατεύουμε με ένα κουτάλι μέσα σε μπωλ ή κούπα) και βάζουμε από ένα κουταλάκι στα περάσματα τους ή κοντά στις φωλιές τους

η ζάχαρη άχνη είναι ακατανίκητη λιχουδιά για όλα τα έντομα (κατσαριδες/μυρμήγκια/κτλ) και μαζί με την άχνη θα τρώνε και σόδα. Την επόμενη μέρα όλα τα έρποντα του σπιτιού θα ψοφήσουν από βαρύ στομαχόπονο. Ακόμη και οι ποιο ανθεκτικές-μεγάλες , τριγυρνούν σαν μεθυσμένες για λίγες ώρες αλλά δεν αποφεύγουν το μοιραίο.

 

 

δοκιμάστε το είναι φθηνό , οικολογικό ,  ασφαλές αλλά το σπουδαιότερο είναι αποτελεσματικό. Τους μήνες Μαιο/Ιουνιο/Ιουλιο κάθε 15 μέρες να το αναπληρώνετε το μείγμα ώστε να είστε σίγουροι ότι θα το φάνε και οι νεοεισερχόμενες. Τον Αύγουστο παρόλη την ζέστη για κάποιο λόγο αρχίζουν σιγά-σιγά και εξαφανίζονται από μόνες τους.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Eurwpoulo είπε

Το εβαλα σε ζιπλοκ σακουλακι,δεν το εβαλα χυμα. 

Το κακο ειναι οτι εγινε ανταλλαγη με αλλο λαπτοπ,το οποιο τωρα δε θα μπορω να παρω πισω γτ θα ειναι και αυτο μολυσμενο κατα πασα πιθανοτητα.

Ο θεος να μας βοηθησει.. Αν δω τα ζορια θα του χωσω μεσα ενα τζελ και να παει να γαμηθει.

αν το λαπτοπ σου αποκτησεις εντος του, κατσαροικογενεια την εκατσες ασχημα...

θα σουλατσαρουν στις πλακετες, αυτα θα παθαινουν τζιζζζζζ μεχρι να τα καψει ολα να ησυχασεις.

Ισως αν το πηγαινες για καθαρισμο να εσωνες κατι, με σημειωση να τους το αναφερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2018 στις 8:46 ΜΜ, tornado είπε

αν το λαπτοπ σου αποκτησεις εντος του, κατσαροικογενεια την εκατσες ασχημα...

θα σουλατσαρουν στις πλακετες, αυτα θα παθαινουν τζιζζζζζ μεχρι να τα καψει ολα να ησυχασεις.

Ισως αν το πηγαινες για καθαρισμο να εσωνες κατι, με σημειωση να τους το αναφερεις.

Που να το παω;Αφου ειμαι εγω τεχνικος :P

Το καθαρισα  ολο με οινοπνευμα ( τις διαλυει ),θα κολλησω λιγο τζελ στο dvdrom για το μελλον και  ολα καλα.

Το καλο ειναι οτι ειναι προσδιορισμενη περιοχη το λαπτοπ και μπορεις να το καθαρισεις προσεκτικα.

Το συγκεκριμενο ελυσε ολο,ειχε και παθητικη ψυξη οποτε ηταν πιο ευκολη η δουλεια μας.

Μονο "δυσκολο" σημειο οι μεντεσεδες,αλλα  τους ελουσα με οινοπνευμα και πιστευω ειμαι καλυμενος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα εισαι καλυμενος, αν δεν εχεις αναπαραγωγη.

Αλλιως σε αλλη περιπτωση, αμα αρχισει ο περιπατος, περιμενεις ποτε θα κλασουν τα πυκνωτακια μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Eurwpoulo είπε

Που να το παω;Αφου ειμαι εγω τεχνικος :P

Το καθαρισα  ολο με οινοπνευμα ( τις διαλυει ),θα κολλησω λιγο τζελ στο dvdrom για το μελλον και  ολα καλα.

Το καλο ειναι οτι ειναι προσδιορισμενη περιοχη το λαπτοπ και μπορεις να το καθαρισεις προσεκτικα.

Το συγκεκριμενο ελυσε ολο,ειχε και παθητικη ψυξη οποτε ηταν πιο ευκολη η δουλεια μας.

Μονο "δυσκολο" σημειο οι μεντεσεδες,αλλα  τους ελουσα με οινοπνευμα και πιστευω ειμαι καλυμενος.

Περασες την μητρικη πλακετα με οινοπνευμα; Γινεται αυτο;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχα και γω το ίδιο θέμα. Μετα από απολυμανση στην πολυκατοικία και στο διαμέρισμα μου τίποτα.. τα γ@@μηδια δεν έφυγαν. Τι να κάνω; :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Eurwpoulo είπε

Ναι.

Offtopic αλλά θα το ρωτήσω: οινόπνευμα ή ισοπροπανόλη;

Όχι ότι έχουν και τεράστια διαφορά χημικώς, but still...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιγραφή του gel στην δεύτερη σελίδα του topic: Μόλις τα έντομα καταναλώσουν το τζέλ, το μεταφέρουν στην φωλιά τους και εκεί δημιουργείται το φαινόμενο του κανιβαλισμού. 

Μπορώ να πω ότι αυτό δεν το ήξερα και άρχισα να γελάω μόνος μου. :lol:

Σημειώνω ότι με το ίδιο τζελ έχω βρει την υγεία μου εδώ και 3 χρόνια. Δεν έχει εμφανιστεί τίποτα. Πριν την χρήση του έτρεμα στην ιδέα να ανοίξω το φως του μπανιου:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Haldol είπε

Offtopic αλλά θα το ρωτήσω: οινόπνευμα ή ισοπροπανόλη;

Όχι ότι έχουν και τεράστια διαφορά χημικώς, but still...

φανταζομαι το δευτερο γιατι το οινοπνευμα δεν ειναι φιλικο στις πλακετες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎27‎/‎4‎/‎2018 στις 5:31 ΜΜ, Tragic! είπε

Ο Ευρώπουλος τα είπε όλα. Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και συγγνώμη που άργησα να ανταποκριθώ αλλά είχα δουλειές. Θα κάνω το εξής: Θα βάλω αυτές τις παγίδες σε 5-6 σημεία στο σπίτι και θα αδειάζω κανα δυο μπουκάλια αεροζόλ και θα αφήσω κλειστά καθώς το διημεράκι του ΣΚ θα λείπω. Άμα γυρίσω και έχω τα ίδια, θα φέρω επαγγελματία για απεντόμωση -ρώτησα κάνα 40ρι πάει-.

Επιστρέφω με νέα!

(τελικά δεν είμαι ο μόνος που τα βρήκα μες την πρίζα του ψυγείου βγάζοντας το φις)

Σου το έχω ξαναγράψει, αν είναι το γερμανικό κατσαριδάκι ο μόνος και απόλυτα αποτελεσματικός τρόπος να το καταπολεμήσεις είναι το τζελ.

Καλύτερα όμως να φωνάξεις συνεργείο γιατί δεν μπορείς να βεις μόνος σου όλα τα σημεία που αφήνουν αυγά. Αλλωστε η διαφορά στο κόστος δεν θα είναι μεγάλη γιατί το τζελ είναι αρκετά ακριβό.

Εγώ είμαι παθώς και μαθώς.

Υ.Γ Ο τύπος που είχε έρθει σπίτι μου ( Ηλιούπολη μένω) πρέπει να είχε βάλει τζελ σε περισσότερα από 40 σημεία σε κουζίνα (Ντουλάπια - Συρτάρια - Πάγκο), Μπάνιο, Ντουλάπες κλπ.

Ακουσέ με δεν θα χάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikos thermo είπε

πρέπει να είχε βάλει τζελ σε περισσότερα από 40 σημεία

Υπερβολη,αλλα δε χανεις τιποτα.

 

To τζελ ειναι αυτο http://www.grassmarket.gr/εντομοκτόνο-δόλωμα-κατσαριδοκτόνο-ζελέ-κατσαρίδες-θερμοκήπια-καλλιέργειες-έντομα

23 ώρες πριν, Haldol είπε

Offtopic αλλά θα το ρωτήσω: οινόπνευμα ή ισοπροπανόλη;

 

Δεν εχεις προβλημα ουτε με το οινοπνευμα. 

 

23 ώρες πριν, GeorgeSmirlis είπε

Περιγραφή του gel στην δεύτερη σελίδα του topic: Μόλις τα έντομα καταναλώσουν το τζέλ, το μεταφέρουν στην φωλιά τους και εκεί δημιουργείται το φαινόμενο του κανιβαλισμού. 

Απο οτι ξερω δεν ισχυει αυτο,ψιλοhoax einai.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...