Προς το περιεχόμενο

Αξιοποίηση γης εξ'αποστάσεως


AeonBeliever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους. 

Το θέμα ίσως έχει ξαναανοιχτει αλλά θα το κάνω πιο συγκεκριμένο.

Υπάρχουν καποια χωράφια μεγέθους από 700 τμ εως 2.000 τμ. Σχεδόν όλα είναι χέρσα, κάποια έχουν λίγες ελιές και ειναι σε ημιορεινές περιοχές. Κάποια βλέπουν σε δρόμο, κάποια όχι. Η αξία γενικώς της περιοχής είναι χαμηλή, νομός Κρήτης. Δεδομένου ότι κανένας άμεσος συγγενής δεν είναι εκεί για να τα φροντίζει, τι ακριβώς μπορώ να κάνω για να βγάλω κάποια χρήματα απο αυτά;

Σημειωτέον, ότι δεν έχω πρόβλημα να τα δώσω και για ένα κομμάτι ψωμί όμως δεν θα πουληθούν όλα ακόμα και έτσι. Λόγω και της απόστασης, υπάρχουν κάποιες ιδέες; 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες έναν μεσίτη ντόπιο να στα πουλήσει όπως και να έχει θα πρέπει να κατέβεις λίγες μέρες

Και χέρσο να είναι κάποιος που έχει το διπλανό χωράφι ίσως το θέλει, ειδικά όταν δεν έχεις πρόβλημα να τα σκοτώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, AeonBeliever είπε

Καλησπερα σε ολους. 

Το θέμα ίσως έχει ξαναανοιχτει αλλά θα το κάνω πιο συγκεκριμένο.

Υπάρχουν καποια χωράφια μεγέθους από 700 τμ εως 2.000 τμ. Σχεδόν όλα είναι χέρσα, κάποια έχουν λίγες ελιές και ειναι σε ημιορεινές περιοχές. Κάποια βλέπουν σε δρόμο, κάποια όχι. Η αξία γενικώς της περιοχής είναι χαμηλή, νομός Κρήτης. Δεδομένου ότι κανένας άμεσος συγγενής δεν είναι εκεί για να τα φροντίζει, τι ακριβώς μπορώ να κάνω για να βγάλω κάποια χρήματα απο αυτά;

Σημειωτέον, ότι δεν έχω πρόβλημα να τα δώσω και για ένα κομμάτι ψωμί όμως δεν θα πουληθούν όλα ακόμα και έτσι. Λόγω και της απόστασης, υπάρχουν κάποιες ιδέες; 

Ευχαριστώ πολύ.

Είναι σε ακριβός ίδια φάση κ εγώ

Έχω ένα χωράφι με ελιές (17 ριζες) μεγέθους 3 στρέμματα και κάτι.

 

Δεν ξέρω πως να το εκμεταλλευτω από απόσταση. (Είμαι Αθήνα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενοίκιο σε βοσκό ή αγρότη. Χρήματα δεν ξέρω αν θα βγάλεις αλλά θα σου στέλνουν κανα αρνάκι το Πάσχα ή κανα τενεκέ λάδι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω να αξίζει , γνωστός με  ρίζες ελιές στην επαρχεία   πήγαινε  για συντήρηση έδωσε κάποια μεροκάματα για συντήρηση-μάζεμα  πλήρωσε ελαιοτριβείο να κάνουν λάδι της ελιές  . έξοδα  καύσιμα διόδια    δεν αξίζει με τίποτα μου έλεγε. το σκεφτόμουν και εγώ για 20 ρίζες που έχω  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, G.TH. είπε

Ενοίκιο σε βοσκό ή αγρότη. Χρήματα δεν ξέρω αν θα βγάλεις αλλά θα σου στέλνουν κανα αρνάκι το Πάσχα ή κανα τενεκέ λάδι.

Ναι αλλά από απόσταση πως θα βρεις βοσκούς και αγρότες; Εμένα είναι Χανιά και δεν έχω χρόνο λόγω δουλειά να πάω Κρήτη να ψάχνω :)

 

Πρέπει ότι γίνει να γίνει από Αθήνα.

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Βρες έναν μεσίτη ντόπιο να στα πουλήσει όπως και να έχει θα πρέπει να κατέβεις λίγες μέρες

Και χέρσο να είναι κάποιος που έχει το διπλανό χωράφι ίσως το θέλει, ειδικά όταν δεν έχεις πρόβλημα να τα σκοτώσεις

Το έχουμε κοιτάξει. Δεν αξίζουν για να τα αναλάβει μεσιτης. Οι ίδιοι το είπαν. Μόνο κανένας χωριανος ή διπλανός αλλά και αυτό δύσκολο γιατί οι περισσότεροι είναι στην ίδια φάση.

10 λεπτά πριν, G.TH. είπε

Ενοίκιο σε βοσκό ή αγρότη. Χρήματα δεν ξέρω αν θα βγάλεις αλλά θα σου στέλνουν κανα αρνάκι το Πάσχα ή κανα τενεκέ λάδι.

Αν το εκανα με συμβόλαιο ενοικίου, θα το έκανα για να παίρνω έστω ψίχουλα. Τα ψίχουλα σαν χρήματα είναι καλύτερα από το τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Ναι αλλά από απόσταση πως θα βρεις βοσκούς και αγρότες; Εμένα είναι Χανιά και δεν έχω χρόνο λόγω δουλειά να πάω Κρήτη να ψάχνω :)

Πρέπει ότι γίνει να γίνει από Αθήνα.

Αν δεν γνωρίζεις ούτε ένα άτομο, θα μπορούσες να πάρεις τηλέφωνο στο καφενείο του χωριού και να ρωτήσεις, ποιος βόσκει, ποιος έχει ελιές, θα ξέρουν να σου πουν.
Εμείς σε αντίστοιχη κατάσταση μαζί με το χωράφι κληρονομήσαμε και το νοικάρη του. Πως το χρησιμοποιούσε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, G.TH. είπε

Αν δεν γνωρίζεις ούτε ένα άτομο, θα μπορούσες να πάρεις τηλέφωνο στο καφενείο του χωριού και να ρωτήσεις, ποιος βόσκει, ποιος έχει ελιές, θα ξέρουν να σου πουν.
Εμείς σε αντίστοιχη κατάσταση μαζί με το χωράφι κληρονομήσαμε και το νοικάρη του. Πως το χρησιμοποιούσε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης;

Ήταν της γιαγιάς μου και απλά βοσκαγαν τα πρόβατα και μάζευε τις ελιές για προσωπική χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Ήταν της γιαγιάς μου και απλά βοσκαγαν τα πρόβατα και μάζευε τις ελιές για προσωπική χρήση.

Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά αλλά τα πρόβατα άνηκαν σε τρίτο πρόσωπο; Με κάποια προφορική συμφωνία τα πρόβατα αυτά ίσως βόσκουν ακόμα και σήμερα.
Και δικά της να ήταν, αυτός που τα πήρε δεν θα τα βόσκει κάπου;
Επίσης για τις ελιές δεν την βοηθούσε κάποιος;
Για ψάχ'το παραπάνω
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, G.TH. είπε

Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά αλλά τα πρόβατα άνηκαν σε τρίτο πρόσωπο; Με κάποια προφορική συμφωνία τα πρόβατα αυτά ίσως βόσκουν ακόμα και σήμερα.
Και δικά της να ήταν, αυτός που τα πήρε δεν θα τα βόσκει κάπου;
Επίσης για τις ελιές δεν την βοηθούσε κάποιος;
Για ψάχ'το παραπάνω
 

Βοσκαγαν τα πρόβατα ΤΗΣ. δικά της πρόβατα,δικές της ελιές στο δικό της χωράφι :P

Πλέον το χωράφι είναι αδειο,δεν πατάει ούτε ζωντανό,ούτε ανθρωπος.

Της ελιές της  μάζευε μόνη της με τα 2 αδέρφια της (μιλάμε για 60 χρόνια πριν :) )

 

Τεσπά μάλλον θα ψάχνω με καφενεία και αλλα ώστε να βρω κάποιον να τα αξιοποιήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε τηλ στο λοκαλ καφενειο/α και πες ειμαι ο τάδε ο εγγονός της τάδες.

Σε παρακαλώ πολύ να αναρτήσεις ένα Α4 που να αναγράφει "διατίθεται η παρούσα ιδιοκτησία εμβαδού 3000 τμ ή κληροτεμάχιο, προς εκμετάλλευση, τηλ τάδε"

ΟΜΩΣ, μιλάμε να πέσεις σε περίπτωση "ανθρώπου" διοτι συνήθως (απο χωριο ειμαι και τα βλέπω) επειδη ακριβως λείπει ο γάτος, χορεύουν τα ποντίκια. Σου λεει ο λοκαλ, "τ'αφεντικο λειπει στην αθηνα και θα του δωσω και ενοικιο-ειτε ενα τενεκε λαδι-ειτε ενα αρνί)" θα βοσκουν τα προβατα εκει θα μαζεύω και τις ελιες τζαμπα...

Οπως γινεται με 4 στρέμματα παρατημένες αμυγδαλιες που χω...στα @@ μου εκει, στα @@ τους κι αυτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Βοσκαγαν τα πρόβατα ΤΗΣ. δικά της πρόβατα,δικές της ελιές στο δικό της χωράφι :P

Πλέον το χωράφι είναι αδειο,δεν πατάει ούτε ζωντανό,ούτε ανθρωπος.

Της ελιές της  μάζευε μόνη της με τα 2 αδέρφια της (μιλάμε για 60 χρόνια πριν :) )

Τεσπά μάλλον θα ψάχνω με καφενεία και αλλα ώστε να βρω κάποιον να τα αξιοποιήσει

Α το έχεις παρατήσει πολύ καιρό εσύ

 

40 λεπτά πριν, AeonBeliever είπε

Γενικως ξερει κάποιος τι διαδικασια χρειαζεται για να κανεις ενα συμβολαιο ενοικιασης;

Από όσο θυμάμαι, κάνεις κανονικά μισθωτήριο ότι θα το εκμεταλλεύεται ο τάδε.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι ελιές και με μηδενική φροντίδα λάδι θα σου δώσουν, απλά θα πρέπει να έχεις έναν Α αριθμό ρίζες για να έχεις κάποιο κέρδος. Αν έχεις έναν λογικό αριθμό ελιών θα μπορούσες την περίοδο συγκομιδής τους να βρεις κάποιο συνεργείο που αναλαμβάνει την συγκομιδή και πληρώνετε με κάποιο ποσοστό απ το λάδι που θα βγάλεις. Προσοχή όμως γιατί υπάρχουν και ηλίθιοι που πετσοκόβουν τις ελιές στο κλάδεμα είτε για να τελειώσουν γρήγορα είτε για να πάρουν και τα ξύλα και αν τύχεις σε καναν τέτοιο θα πάρεις ξανά λάδι μετά απο χρόνια!

Τα υπόλοιπα μπορείς ή να τα νοικιάσεις ή να τα πουλήσεις. περισσότερες πληροφορίες, ενδιαφερόμενους και προσφορές θα βρεις στα καφενεία τις περιοχής όπως είπαν πιο πάνω :P

4 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Είναι σε ακριβός ίδια φάση κ εγώ

Έχω ένα χωράφι με ελιές (17 ριζες) μεγέθους 3 στρέμματα και κάτι.

Δεν ξέρω πως να το εκμεταλλευτω από απόσταση. (Είμαι Αθήνα)

Με 17 ρίζες μόνο φοβάμαι πως ούτε το λάδι για το σπίτι σου δεν θα βγάλεις οπότε δεν μπορείς να τις αξιοποιήσεις δυστυχώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...