Προς το περιεχόμενο

Wind Vision, αποκαλυπτήρια για την τηλεοπτική πλατφόρμα της Wind με κόστος από €9.90


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα επίσημα αποκαλυπτήρια της πολυαναμενόμενης τηλεοπτικής πλατφόρμας της Wind με την ονομασία Vision πραγματοποιήθηκαν σήμερα, με τον Διευθύνοντα Σύμβουλο της εταιρείας κ. Νάσο Ζαρκαλή να αναφέρει ότι η εταιρεία μπαίνει στη συγκεκριμένη αγορά προκειμένου να την αλλάξει. 

Αρχικά, η πρόταση της Wind παρέχεται μόνο σε συνδρομητές της που διαθέτουν ευρυζωνική σύνδεση, με προτεινόμενη ταχύτητα τουλάχιστον τα 6Mbps προκειμένου να διασφαλίζεται η απρόσκοπτη παρακολούθηση του προγράμματος, ειδικά όταν αυτό μεταδίδεται σε HD ανάλυση. Μάλιστα η πλειοψηφία των καναλιών που υπάρχουν στην πλατφόρμα μεταδίδεται στη συγκεκριμένη ανάλυση.

Κέντρο της συνολικής εμπειρίας Wind Vision είναι ο αποκωδικοποιητής μάρκας Technicolor, ο οποίος έρχεται σε μικρό σχήμα και αποτελεί στην ουσία ένα Android TV Box. Τρέχει την έκδοση 7.1.1 και περιλαμβάνει Play Store έτσι ώστε ο χρήστης να μπορεί να κατεβάσει το παιχνίδι ή την εφαρμογή που τον ενδιαφέρει μέσα από μια συλλογή 3.000 προτάσεων της πλατφόρμας Android TV. Στην περίπτωση των παιχνιδιών, υποστηρίζονται οι συνδέσεις bluetooth χειριστηρίων πάνω στον αποκωδικοποιητή, ο οποίος στην ουσία μετατρέπεται και σε παιχνιδοκονσόλα. Με μικρό σχήμα, το Android TV Box της Wind στηρίζεται στο Amlogic S905D SoC, με τετραπύρηνο επεξεργαστή χρονισμένο στο 1.5GHz, 2GB μνήμη και 8GB αποθηκευτικού χώρου. Υποστηρίζει ακόμα Wi-Fi, Bluetooth αλλά και την τεχνολογία DVB-T/T2 για τη μετάδοση των επίγειων καναλιών της Digea πλατφόρμας μόλις συνδεθεί πάνω του το καλώδιο της κεραίας.

Περνώντας στα κανάλια, η Wind Vision περιλαμβάνει από την πρώη μέρα λειτουργίας της περισσότερα από 60 επιλογές. Συγκεκριμένα η λίστα αποτελείται από τα εξής κανάλια:

5ae060f43163c_WindVision.jpg.19ad5fa9611f2a10a6006a85c8d3b5f6.jpg

Παράλληλα η Wind ανακοίνωσε και στρατηγική συνεργασία με το Netflix, το οποίο θα είναι διαθέσιμο ως προεγκατεστημένη εφαρμογή στην πλατφόρμα, με υποστήριξη 4K ανάλυσης και HDR10. H πρόσβαση θα μπορεί να γίνει απευθείας πατώντας το αποκλειστικό πλήκτρο πάνω στο χειριστήριο.

Στις διαθέσιμες cloud υπηρεσίες στις οποίες έχει πρόσβαση ο χρήστης μέσα από το μενού του αποκωδικοποιητή, ξεχωρίζει αρχικά το Catch Up, κάτι αντίστοιχο με το Replay TV της Cosmote TV, όμως στην περίπτωση της Wind, ο χρήστης μπορεί να δει το πρόγραμμα που τον ενδιαφέρει πηγαίνοντας πίσω στο χρόνο ακόμα και σε διάστημα 7 ημερών έναντι 2 της Cosmote TV. Μέσα από την εφαρμογή Wind Vision η οποία είναι διαθέσιμη στο Play Store και το App Store, είναι δυνατή η εμφάνιση του προγράμματος για τις επόμενες ημέρες, ενώ η Wind δίνει την επιλογή θέασης της πλειοψηφίας του προγράμματος ζωντανά με smartphone ή tablet (αρχικά όχι με φορητό υπολογιστή) μέσω ασύρματου δικτύου και δικτύου κινητής τηλεφωνίας από οποιοδήποτε πάροχο. Ακόμα υποστηρίζεται παράλληλη θέαση σε έως και τρεις διαφορετικές συσκευές.

5ae06104a8da4_windvision.jpg.c4935fec1065d3671ae28af14ecf56ec.jpg

Διαθέσιμα είναι δύο συνδρομητικά πακέτα, το Family Pack με κόστος €9.90 το οποίο περιλαμβάνει όλα τα κανάλια της πλατφόρμας εκτός από τα novaSports, καθώς και το Full Pack με κόστος €24,90 στο οποίο περιλαμβάνονται και τα αθλητικά κανάλια της Nova. Όσοι επιλέξουν οποιοδήποτε από τα συνδρομητικά πακέτα θα λάβουν δώρο 3 μήνες δωρεάν συνδρομή στο Netflix, ενώ οι κάτοχοι του VDSL και Fiber συνδέσεων, θα έχουν τη δυνατότητα δωρεάν πρόσβασης στο Netflix για 6 μήνες.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μία από τα ίδια, καινοτομία μηδέν κανάλια τα ίδια υποχρέωση να χρησιμοποιήσεις το δίκτυο της σε άλλη συσκευή έχουν καταντήσει αηδία οι πάροχοι. Παίρνω smart tv έχει Netflix πληρώνω 11 ευρώ και έχω 4κ 5 κάναλο ήχο μοιράζομαι και με 4 συσκευές και τελείωσε

  • Like 25
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή με 25€ το μήνα (για μονοετές συμβόλαιο?) παίρνεις 60+ κανάλια, novasports, netflix (για 6 μήνες), και android tv box με play store. Είναι πολύ καλά ή είναι η ιδέα μου? :-)

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ενδιαφέρον πλέον θα είναι πόσους συνδρομητές θα χάσει η Forthnet - Nova αφού θα έχεις δυνατότητα να δείς περιεχόμενο και από αλλού... (λογικά θα ακολουθήσει και η Vodafone με αντίστοιχο πακέτο)

οι εξελίξεις έχουν δρομολογηθεί από οτι φαίνεται και είναι θέμα χρόνου...

 

Επεξ/σία από dpilio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χλιαρο το πακετο...Δηλαδη για 10 ευρω ακομα εχεις και καποια καναλια οπως το fox κ τα discovery.Ισως με μια ενιαια  καλη τιμη κατι να επιανε αλλα ετσι δεν αξιζει.ΠΧ ενα πακετο στα 30 ευρω με vdsl ,τηλ,τηλεοραση κατι να εκανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dpilio είπε

το ενδιαφέρον πλέον θα είναι πόσους συνδρομητές θα χάσει η Forthnet - Nova αφού θα έχεις δυνατότητα να δείς περιεχόμενο και από αλλού... (λογικά θα ακολουθήσει και η Vodafone με αντίστοιχο πακέτο)

οι εξελίξεις έχουν δρομολογηθεί από οτι φαίνεται και είναι θέμα χρόνου...

Νομίζω ότι  έχει  εξαγορασθεί  από την wind  και Vodafone. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, kawavn800 said:

Νομίζω ότι  έχει  εξαγορασθεί  από την wind  και Vodafone. 

Nope, αλλά είναι ανάμεσα στους υποψήφιους αγοραστές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kawavn800 είπε

Νομίζω ότι  έχει  εξαγορασθεί  από την wind  και Vodafone. 

Wind και Vodafone κατέχουν ενα ποσοστό των μετοχών της nova και είναι μέσα στους υποψήφιους αγοραστές της. Φήμες λένε ότι επειδή η vodafone εξαγόρασε τη Cyta, η nova θα καταλήξει στη wind, αλλά αυτά είναι μόνο φήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προσφέρει τιποτα ουσιαστικο πραγματικά και δεν συμφέρει ούτε για πλάκα

Η πλατφόρμα της Netflix είναι μακράν ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην παγκόσμια αγορά....

Φυσικά αυτή είναι η άποψη μου χωρίς διαθεση για flame

Καλημέρες....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλη μια πατατα απο την Wind  :(  και ποιος ξερει και τι πατατα android box θα βαλει :( wellcome to κολλήματα :P  γιαννηηηηη σταματα να  κανεις download γιατι βλεπω μπαλα και κολλάειιιιι :D 
Τρόπος να δεις απο android box πραγματακια για αυτους που ξερουν υπαρχει , για αυτους που δεν ξερουν καλη τυχη με την Wind :(

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το μέλλον της συνδρομητικής.

Αγοράζεις πακέτο από μία εταιρεία και περιέχει υπηρεσίες-κανάλια από άλλες.

Αν μπορούσαμε να έχουμε μόνο τα κανάλια που θέλουμε από διαφορετικές εταιρείες και περισσότερος κόσμος θα γινόταν συνδρομητής και μικρότερο θα ήταν το κόστος μέσω του ανταγωνισμού.

 

Αυτή τη στιγμή για να μπορώ να δω εγώ την ομάδα μου θα πρέπει να έχω Nova και Cosmote με κόστος που φτάνει μαζί με internet+τηλέφωνο μισό ενοίκιο. Οπότε παίζει λάιβ στριμ με προσευχές να μην κολλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mrmasave είπε

Αυτό είναι το μέλλον της συνδρομητικής.

Αγοράζεις πακέτο από μία εταιρεία και περιέχει υπηρεσίες-κανάλια από άλλες.

Αν μπορούσαμε να έχουμε μόνο τα κανάλια που θέλουμε από διαφορετικές εταιρείες και περισσότερος κόσμος θα γινόταν συνδρομητής και μικρότερο θα ήταν το κόστος μέσω του ανταγωνισμού.

Αυτή τη στιγμή για να μπορώ να δω εγώ την ομάδα μου θα πρέπει να έχω Nova και Cosmote με κόστος που φτάνει μαζί με internet+τηλέφωνο μισό ενοίκιο. Οπότε παίζει λάιβ στριμ με προσευχές να μην κολλάει.

Άρα λογικό συμπέρασμα δεν φταίνε οι ίδιοι, αλλά .... η ομάδα σου :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά η Wind δεν πάει για φούντο? έχει κλείσει πολλά καταστήματα. Στην πόλη μου έκλεισε και το μοναδικό που είχε. Εξυπηρέτησε μόνο τηλεφωνικά δηλαδή 0 και πληρωμές λογαριασμών στο Public 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...