Προς το περιεχόμενο

Pc για νηπιαγωγείο


sk_syros7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδια, ως προεδρος του Συλλόγου του 2ου Νηπιαγωγείου Ερμούπολης θα ηθελα οποιος μπορει να στηρίξει την προσπάθεια που κανουμε ως γονεις να βρουμε δωρεαν hardware για να φτιαξουμε ενα pc για το σχολείο. Ο Δημος δεν διαθετει χρηματα οπως και ο Σύλλογος δεν εχει ταμειακα αποθεματα. Το pc του σχολείου ειναι core to duo και προσπαθουμε για εναν i3 ωστε να μπορει να κανει και μια προβολη μεσω projector. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sk_syros7 είπε

Καλησπέρα παιδια, ως προεδρος του Συλλόγου του 2ου Νηπιαγωγείου Ερμούπολης θα ηθελα οποιος μπορει να στηρίξει την προσπάθεια που κανουμε ως γονεις να βρουμε δωρεαν hardware για να φτιαξουμε ενα pc για το σχολείο. Ο Δημος δεν διαθετει χρηματα οπως και ο Σύλλογος δεν εχει ταμειακα αποθεματα. Το pc του σχολείου ειναι core to duo και προσπαθουμε για εναν i3 ωστε να μπορει να κανει και μια προβολη μεσω projector. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Καλησπέρα,

Δεν έχει καμία σχέση ο επεξεργαστης με την προβολή μέσω προτζέκτορα. Από τι άλλο αποτελείται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εννοω... Οποιος εχεις εξαρτήματα και θελει να τα στειλει.... Οσον αφορα τα spec του απαρχαιωμενου pc... 2g ram, on board καρτα γραφικων, επεξεργαστης οπως ειπα core to duo και 250g σκληρο με windows xp. Εχω μιλησει και με 2 τοπικα μαγα, ια με pc αλλα κανενα απο τα 2 δεν προθημοποιηθηκε. Και για i3 που λεω δεν λεω τελευταιων γεννεων μην παρεξηγηθω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sk_syros7 είπε

Αυτο εννοω... Οποιος εχεις εξαρτήματα και θελει να τα στειλει.... Οσον αφορα τα spec του απαρχαιωμενου pc... 2g ram, on board καρτα γραφικων, επεξεργαστης οπως ειπα core to duo και 250g σκληρο με windows xp. Εχω μιλησει και με 2 τοπικα μαγα, ια με pc αλλα κανενα απο τα 2 δεν προθημοποιηθηκε. Και για i3 που λεω δεν λεω τελευταιων γεννεων μην παρεξηγηθω... 

Ποια μητρική, παίρνει 4GB ram; Ξαναλέω, δεν έχει σχέση ο επεξεργαστής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gio το διαβασα το post... Οκ:

Θα χρειαζομαστε:

Μητρικη

Επεξεργαστή 

Μνημη ram

Τροφοδοτικο και καρτα γραφικων προεραιτικα. 

Σκληρο δισκο.. 

Δεν ειναι αναγκαιο να ειναι intel ή amd.. 

Κατι παραγωγικο να διεκολυθει το σχολείο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν χρειαζετε να αλλαξης κατι εφοσον ειναι για προβολες σε νηπιαγωγειο αντε και κανα ιντερνετ - office  και εχει win xp,  βαλε μια πολυ απλη καρτα γραφικων που να εχει εξοδο VGA + HDMI  και εισαι κομπλε. 

Επεξ/σία από george kesoglu
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μαζευτείτε 15-20 άτομα και δώσετε από 5-10 ευρώ ο καθένας μπορείτε να αγοράσετε ένα refurbish πισί (Dell, HP, Lenovo) που να σας καλύπτει άνετα για προβολές.
Δεν χρειάζεστε i3 για αυτή την δουλειά, οποιοδήποτε c2d με 4gb ram και έναν σχετικά γρήγορο δίσκο θα σας καλύψει νομίζω.

Κάτι αντίστοιχο έγινε και στο δημοτικό του γιού μου πριν από κάνα χρόνο περίπου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω πως θες τον i3 για τα ενσωματωμένα γραφικά, αλλά αν χωράει το κουτί , μπορείτε απλά να βάλετε μια κάρτα γραφικών που θα έχει την καταλληλη έξοδο για να συνδεθει με τον προτζεκτορα (και που ίσως δεν θα χρειάζεται έξτρα ρεύμα απο το τροφοδοτικό).

Δε χρειάζεται νέο PC ούτε κάποια αναβάθμιση στο υπάρχων σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικοινωνησε ενα κατάστημα μαζι μου και θαδιαθεσει δωρεαν 2g ram επιπλεον  εναν ssd και μια καρτα γραφικων μικρη.. Πιστευω πως θα ειναι οκ για την χρηστηκοτητα που τον θελουν.... Οσο για τα Λεφτά, δυσκολευονται να δωσουν 4€ για μα παει το παιδι τους εκπαδευτικη εκδρομή ή να δει μια παιδική θεατρικη παρασταση... Ευχαριστώ ολους για τις συμβουλές και το ενδιαφέρον σας.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά αυτό το ερμηνεύω ως επαιτεία! Να μαζευτεί ο σύλλογος και να πάρει ενα PC, δεν μπορεί δηλαδή ο κάθε γονιός να δώσει από 10-15 ευρώ;;; Προς θεού δηλαδή;;; Ένα PC των 350 ευρώ χρειάζεστε και τίποτα παραπάνω μη πω ένα φτηνό λαπτοπ των ίδιων χρημάτων! 

Όσοι δεν μπορούν να δώσουν τα λεφτά για πολύ συγκεκριμένους λόγους ας εξαιρεθούν. Αυτά τα πράγματα είναι τραγικά, να βγαίνουμε να ζητάμε "hardware" για να κάνουμε ένα pc για το σχολειό των παιδιών μας. Δεν κατακρίνω τον TS απλά εγώ όλο αυτό το βλέπω γελοίο. Δεν θεωρείται καν "αναγκαίο" ένα pc σε νηπιαγωγείο , το θέλετε για να κάνετε πιο διαδραστικό και πιο ενδιαφέρον το μάθημα, αν δεν μπορούμε εν έτει  2018 να οργανωθούμε για τόσο απλά πράγματα μη περιμένουμε μετά "αλλαγή" !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραπάνω μήνυμα, ναι μεν αλλά... Αν δεν είχαμε κρίση, θα είχες απόλυτο δίκιο. Τώρα οκ, οποίος του περισσεύουν ας το μάθει/βοηθήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα νηπιαγωγείο πόσα νήπια έχει; 20; 30; Εγώ σου λέω πως το 15% δεν είναι σε θέση να δώσει ούτε 15 ευρώ, το θεωρώ απίθανο αλλα έστω! δηλαδή 25/30 ή 17/20 γονείς μπορούν να δώσουν τα λεφτά...Με απλά μαθηματικά 20*25=300ευρώ ή 17*20=140 αν λοιπόν τα παιδιά είναι περίπου 30 αγοράζουν μέχρι και καινούργιο pc ή λάπτοπ ή τούμπανο refurbished και στην 2η περίπτωση που τα παιδιά είναι περίπου 20 αγοράζουν μέτριο refurbished pc ή laptop ή κάνουν ένα καλό upgrade στο ήδη υπάρχον!!! Δεν θέλει κανείς να δώσει μεζεμένα ένα ολόκληρο 20ευρο οκ, ας το σπάσουν σε 2-3 δόσεις και ας οριστεί ένας ταμίας να τα μαζέψει, δηλαδή 3 μήνες επί 7 ευρώ ο κάθε γονιός...μιλάμε για τρελό ποσό!

Εγώ σου λέω #Sheogorath πως με 15% των γονέων να μην μπορούν να δώσουν ούτε ένα 1€ και χωρίς να ξέρω πόσα είναι τα παιδιά, μπορούν να κάνουν τα παραπάνω, όσο κρίση και αν έχουμε , όσο και να μην σου περισσεύει, μιλάμε για ένα έξοδο που ο μέσος γονέας μπορεί να καλύψει για το παιδί του...Άσε που σίγουρα όλο και κάποιος γονιός θα έχει ένα pc σπίτι του που του περισσεύει και αν δεν έχει σίγουρα στην περιοχή θα υπάρχει κάποιος τεχνικός που μπορεί να τους κάνει μια προσφορά στα λεφτά που μιλάμε!!! Αλλά όχι όλα αυτά είναι παράλογα και το λογικό είναι να βγείς σε ένα φόρουμ και να ζητήσεις ένα pc για ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ!! 

Και παρεμπιπτόντως ένα c2d μηχάνημα δεν αρκεί για να κάνεις προβολή σε προτζέκτορα; Ας βάλουν μια καρτα γραφικών και μια ακομα 2gb ram και με το υπέρογκο ποσό των 50 ευρώ είναι έτοιμοι , όσο για το φορματ σε win7 ή 10 κάποιος γονιός θα μπορεί να το κάνει ή αν δεν μπορεί γονιός , μπορεί ο τεχνικός της περιοχής με 20-30 ευρώ!!! Οπότε δουλίτσα γίνεται και με 80€ δλδ 4,5ευρώ/γονιό αν πληρώσουν οι 17/20 γονείς ή 3,2€/γονιό αν πληρώσουν οι 25/30 γονείς...

Οπότε δεν τίθεται ζήτημα σε καμία των περιπτώσεων κατ εμέ! Ξέρω ότι θα με κράξουν τώρα και ότι θα βγουν μερικοί να πουν "Που ζεις;" , "Εδώ δεν έχουμε να φάμε" κλπ κλπ... ξέρω πολύ καλα σε τι εποχές ζούμε , αλλά όσο για να δώσει ο μέσος γονιός 10-15 ευρώ μια φορά στα 3 χρόνια για το παιδί του πιστεύω ότι δεν είναι πια τόσο ακατόρθωτο εγχείρημα ! 

Επεξ/σία από nikοs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...