Προς το περιεχόμενο

Νέους κανόνες προτείνει η Ευρωπαϊκή Επιτροπή για να ελέγξει τον τρόπο που οι γίγαντες της τεχνολογίας αντιμετωπίζουν τις μικρές επιχειρήσεις


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, ΝικήταςΤ said:

Και φυσικά μιλάω για τον μεγάλο ιδιώτη, τον τερατώδη. Αυτόν που ρυθμίζει τα πάντα. Το ποιος σε κυβερνά, το τι θα φας, το τι θα ντυθεί, αυτόν που ρυθμίζει την συμπεριφορά σου διδάσκοντάς την καθημερινά από τα ΜΜΕ.

 

 

 

 

κανενας μεγαλος δεν ρυθμιζει τιποτα

καμια κοκα κολα δεν μππρει να σου επιβαλλει να αγορασεις κοκακολα

καμια μικροσοφτ δεν μπορει να σου επιβαλλει να βαλεις γουιντος

 

τι κρατος μπορει να σου επιβαλλει ομως

 

π.χ. ο κυριακου δεν μπορει να σου επιβαλλει να δεις αντεννα

το κρατος ομως μπορει να σου βαλει το πιστολι στον κροταφο να πληρωνεις ερτ

Quote

Άρα τι να την κάνουμε την δημοκρατία. Γιατί να ταλαιπωρούμαστε να ψηφίζουμε; Βάλτε τους μεγάλους να φαγωθούν και ο μεγαλύτερος θα κυβερνά τα πάντα.

 

και ποιος σου ειπε πως η δημοκρατια ειναι ενα καλο συστημα οργανωσης της αγορας?

γιατι να κανεις αυτο που λενε οι πολλοι και να μην κανεις αυτο που θες εσυ

 

 

αν ειχαμε δημοκρατια και οι 60 απο τους 100 θελανε ξερωγω γαλα δελτα τοτε βαση δημοκρατικων διαδικασιων για 4 χρονια ολοι μας πρεπει να πινουμε γαλα δελτα

στην ελευθερη αγορα ομως ακομα και αν εισαι μειοψηφια θα πας και θα παρεις οτι γουσταρεις απο το σουπερμαρκετ

 

 

αν θες ασφαλεια και ιδιωτικοτητα θα προσεχεις τι βαζεις στο φαβεβοοκ και τι στοιχεια δινεις στους αλλους

 

απο που και ως που ομως η ΕΕ θα απαγορευσει σε μενα να διαχειριζομαι την ιδιωτικοτητα μου οπως γουσταρω εγω?

 

Επεξ/σία από dieksodo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alex8850 είπε

Και γιατί είναι κακό κάποιος να θέλει το κέρδος? Μία καφετέρια της γειτονιάς το κέρδος δεν θέλει? Αν ο κόσμος δεν παίρνει καλό προιόν " iphone, windows " μπορεί να πάρει κάτι άλλο. Για να συνεχίζει να παίρνει κάτι καλό θα βρίσκει. Ο λόγος που αν για κάποιο βαθμό σε " κυβερνάνε " αυτές οι εταιρίες είναι γιατί σου πουλάνε κάτι που σου αρέσει και το παίρνεις. Όπως ακριβώς πάνε στο jumbo ( που εγώ δεν πηγαίνω ). Ποιός τον έκανε μεγάλο? κάποια κυβέρνηση ή όλοι που πάνε και ψωνίζουν?

Ειλικρινά τώρα καταλαβαίνετε τι γράφω; Κανένα πρόβλημα με το κέρδος.  Money makes the world go round. Τα υπερβολικά money όμως, αυτά που μετρούνται με αριθμούς που δεν ξέρουμε να μετράμε μέχρι εκεί, όχι φίλε μου, δεν είναι λογικά. Και σχεδόν πάντα δεν γίνονται νόμιμα.  

Γράφει ο αρθρογράφος:

Στη Google είναι εμφανώς αδιαφανείς σχετικά με τον τρόπο που χειρίζονται τον τρόπο που εμφανίζονται οι ιστοσελίδες στα αποτελέσματα αναζήτησης, κάτι που είναι κρίσιμης σημασίας για πολλές επιχειρήσεις.

Τι δεν καταλαβαίνουμε με αυτό; Μην διαβάζετε επιλεκτικά, είναι κακό.

Και δεν είμαι κουμουνιστής, αλλά κατά πως βλέπω θα γίνω, γιατί αυτό που έλεγαν σαν καραμέλα, ότι το καπιταλιστικό σύστημα οδηγεί σε μονοπώλια, τώρα το βλέπω να γίνεται πραγματικότητα και τρομάζω για τα παιδιά μου.

8 λεπτά πριν, dieksodo είπε

κανενας μεγαλος δεν ρυθμιζει τιποτα

καμια κοκα κολα δεν μππρει να σου επιβαλλει να αγορασεις κοκακολα

καμια μικροσοφτ δεν μπορει να σου επιβαλλει να βαλεις γουιντος

τι κρατος μπορει να σου επιβαλλει ομως

π.χ. ο κυριακου δεν μπορει να σου επιβαλλει να δεις αντεννα

το κρατος ομως μπορει να σου βαλει το πιστολι στον κροταφο να πληρωνεις ερτ

και ποιος σου ειπε πως η δημοκρατια ειναι ενα καλο συστημα οργανωσης της αγορας?

γιατι να κανεις αυτο που λενε οι πολλοι και να μην κανεις αυτο που θες εσυ

αν ειχαμε δημοκρατια και οι 60 απο τους 100 θελανε ξερωγω γαλα δελτα τοτε βαση δημοκρατικων διαδικασιων για 4 χρονια ολοι μας πρεπει να πινουμε γαλα δελτα

στην ελευθερη αγορα ομως ακομα και αν εισαι μειοψηφια θα πας και θα παρεις οτι γουσταρεις απο το σουπερμαρκετ

αν θες ασφαλεια και ιδιωτικοτητα θα προσεχεις τι βαζεις στο φαβεβοοκ και τι στοιχεια δινεις στους αλλους

απο που και ως που ομως η ΕΕ θα απαγορευσει σε μενα να διαχειριζομαι την ιδιωτικοτητα μου οπως γουσταρω εγω?

Οι μεγάλοι ρυθμίζουν τα πάντα! Φωτογραφικοί νόμοι, επιρροή στους πολιτικούς με το χρήμα που τους δίνουν για να τους στηρίζουν, κ.τ.λ.

Το ξέρεις ότι ο Santa Clauss είναι γέννημα της κόκα κόλα και όχι ο Βασίλειος ο Μέγας από την Καππαδοκία ή αλλιώς Αη Βασίλης για τους Έλληνες, που δεν φορούσε κόκκινα που είναι το χρώμα της κόκα κόλας. Σου έχει ήδη διαμορφώσει τη ζωή και δεν το ξέρεις. Χώρια που στην αρχή της έθιζε τον κόσμο με το εκχύλισμα κόκας.

Και μην ακούω ελαφρότητες του τύπου οι εταιρείες έγιναν τόσο μεγάλες με την αξία των προϊόντων τους. Τόσα και τόσα δικαστήρια διαβάζουμε συνέχεια για samsung, microsoft,κ.τ.λ. που κλέβουν πατέντες άλλων εταιρειών. Και άντε να έχεις νεφρά να ακολουθήσεις δικαστική οδό, αν είσαι μικρός σε έφαγε η μαρμάγκα.

και ποιος σου ειπε πως η δημοκρατια ειναι ενα καλο συστημα οργανωσης της αγορας?

Αγαπητέ και η ζούγκλα σύστημα οργάνωσης είναι (και τώρα βέβαια σε ζούγκλα ζούμε), 

γιατι να κανεις αυτο που λενε οι πολλοι και να μην κανεις αυτο που θες εσυ

ξέρω γω γιατί να μην ισχύει αυτό που λες; Γιατί αύριο μου την καρφώνει και παίρνω ένα αυτόματο (σαν τόσα παρανοϊκά παιδάκια στις ΗΠΑ) μπαίνω σε ένα νηπιαγωγείο και γαζώνω 40 μαθητές

γιατί έτσι το θέλω εγώ. Φέρνω ακραίο παράδειγμα για να σου δείξω ότι η ελευθερία σου έχει τα όριά της ακριβώς δίπλα στα όρια της δικής μου.

Και όλα αυτά που λες για την δική σου γνώμη και δικαίωμα να αγοράσεις ότι θες και αυτό ακόμα είναι κατευθυνόμενο όπως προανέφερα. Καλό θα είναι να μην ζούμε με αυταπάτες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο καπιταλισμός μισεί τα μονοπώλια. Ο μόνος λόγος που γίνονται είναι ο λόγος που μόνος σου αναφέρεις " Οι μεγάλοι ρυθμίζουν τα πάντα! Φωτογραφικοί νόμοι, επιρροή στους πολιτικούς με το χρήμα που τους δίνουν για να τους στηρίζουν, κ.τ.λ. " Άρα με την βοήθεια του κράτους νομοθετούν άρα δεν είναι ελεύθερη αγορά. 

" Και μην ακούω ελαφρότητες του τύπου οι εταιρείες έγιναν τόσο μεγάλες με την αξία των προϊόντων τους. Τόσα και τόσα δικαστήρια διαβάζουμε συνέχεια για samsung, microsoft,κ.τ.λ. που κλέβουν πατέντες άλλων εταιρειών "

Συνήθως οι μεγάλες εταιρίες αγοράζουν τις μικρές και τις πατέντες τους. Άρα υπήρξε ένα αντίτιμο που αν οι μικροί δεν ήθελαν δεν θα έδιναν. Αυτοί που κλέβουν πατέντες συνήθως είναι οι μεγάλοι από τους μεγάλους. Και στο κάτω κάτω αν γίνει παράνομη πράξη. Το δικαστήριο θα την λύσει.

" γιατι να κανεις αυτο που λενε οι πολλοι και να μην κανεις αυτο που θες εσυ

ξέρω γω γιατί να μην ισχύει αυτό που λες; Γιατί αύριο μου την καρφώνει και παίρνω ένα αυτόματο (σαν τόσα παρανοϊκά παιδάκια στις ΗΠΑ) μπαίνω σε ένα νηπιαγωγείο και γαζώνω 40 μαθητές " 

Τι άστοχο ακραίο παράδειγμα είναι αυτό? Πως συγκρίνεται η ελευθερία σου στο να επιλέγεις κάτι με το να σκοτώνεις?

Τέλος με ένα παράδειγμα απλό θα προσπαθήσω να σου αποδείξω πως το google και το κάθε google γίνεται ακόμα μεγαλύτερο μονοπώλειο με παρόμοιους νόμους.

Πες ότι εγώ είμαι ένας νέος που θέλω να αρχίσω να φτιάχνω μία μηχανή αναζήτησης καινούρια. Με το νόμο αυτό, θα μου είναι εύκολο στην αρχή να έχω όλη αυτή τη τεχνογνωσία ή δικηγόρους σε ενδεχόμενη μήνυση? Όχι. Θα μου είναι δηλαδή εύκολο να ξεκινήσω σιγά σιγά να σπάσω το μονοπώλιο ή το πιο πιθανό είναι να με κυνηγήσει κάποιος και στο τέλος να μην κάνω τίποτα? 

Έτσι ακριβώς γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις που κάτι ακούγεται καλό ( βλέπε GDPR ). Aυτά είναι που δεν βοηθούν και κάνουν πιο δύσκολο να αναπτυχθούν νέες μικρές εταιρίες όπως ακριβώς ξεκίνησε το google.

 

Επεξ/σία από alex8850
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dieksodo είπε

ενωση ευρωπαικων σοσιαλιστικων δημοκρατιων

η σοβιετια πεθανε εδω και 30 χρονια αλλα οι γραφειοκρατες των βρυξελλων εκει το μυαλο τους πως θα περιορισουμε την ελευθερια και πως θα παρεμβουμε στην ελευθερη αγορα

κατι ηξερε η αγγλια που την εκανε

Για σένα ελεύθερη αγορά είναι μόνο η  Google; Οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις δεν είναι; 

Οτι ναναι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, nhzt said:

Για σένα ελεύθερη αγορά είναι μόνο η  Google; Οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις δεν είναι; 

Οτι ναναι... 

 

δεν ειναι και πολυ ελευθερη αγορα οταν η μικρομεσαια επιχειρηση υποχρεουται να ακολουθησει κανονες αλλων

 

 

2 hours ago, ΝικήταςΤ said:

Ειλικρινά τώρα καταλαβαίνετε τι γράφω; Κανένα πρόβλημα με το κέρδος.  Money makes the world go round. Τα υπερβολικά money όμως, αυτά που μετρούνται με αριθμούς που δεν ξέρουμε να μετράμε μέχρι εκεί, όχι φίλε μου, δεν είναι λογικά. Και σχεδόν πάντα δεν γίνονται νόμιμα.  

οτι ναναι

τι παει να πει υπερβολικο ?

ποιος καθοριζει το υπερβολικο ?

δηλαδη ο μπιλ γκειτς εχει υπερβολικα λεφτα?

αρα ποσα επρεπε να παιρνει?

751 βασικο?

μηπως τα 751 βασικος μισθος ειναι υπερβολικα λεφτα για το 90% του πλανητη που ζει με κατω απο 100?

 

 

2 hours ago, ΝικήταςΤ said:

Στη Google είναι εμφανώς αδιαφανείς σχετικά με τον τρόπο που χειρίζονται τον τρόπο που εμφανίζονται οι ιστοσελίδες στα αποτελέσματα αναζήτησης, κάτι που είναι κρίσιμης σημασίας για πολλές επιχειρήσεις.

Τι δεν καταλαβαίνουμε με αυτό; Μην διαβάζετε επιλεκτικά, είναι κακό.

οχι δεν ειναι κακο

η γοογλε εχει μια μηχανη αναζητησης και αποφασιζει το τροπο που θα τη χειριζεται

αν δε σου αρεσει μην την χρησιμοποιεις 

υπαρχουν χιλιαδες αλλες

 

την ιδια μπουρδα επικαλουνται πολλοι για το αππστορε της αππλ οτι ειναι επιλεκτικο για εταιριες και πρεπει καποιος να το ρυθμισει

δηλαδη θα ερθω εγω στο σπιτι σου και θα σου ορισω τι μαρκα επιπλα θα εχεις!

2 hours ago, ΝικήταςΤ said:

Και δεν είμαι κουμουνιστής, αλλά κατά πως βλέπω θα γίνω, γιατί αυτό που έλεγαν σαν καραμέλα, ότι το καπιταλιστικό σύστημα οδηγεί σε μονοπώλια, τώρα το βλέπω να γίνεται πραγματικότητα και τρομάζω για τα παιδιά μου.

πουθενα το καπιταλιστικο συστημα δεν ειναι εναντια στα μονοπωλεια

τα φυσικα μονοπωλεια ή ολιγοπωλεια ειναι μια χαρα και καλα

π.χ. μικροσοφτ αππλ κοκακολα κτλ κτλ απειρα παραδειγματα

το προβλημα ειναι τα τεχνητα μονοπωλεια δηλαδη τα κρατικα.

π.χ. αν ζεις στο 80 και υπαρχει μονο ερτ το μονοπωλεια οφειλεται σε απαγορευση ανταγωνιστη

το ιδιο και για εταιριες τηλεφωνιας ρευματος αερομεταφορων κτλ

π.χ. στην ελλαδα υπαρχει τεχνιτο μονοπωλειο (κρατικο) στα πανεπιστημια

αυτο δεν συμβαινει γιατι τα κρατικα ειναι καλυτερα αλλα γιατι δια της βιας απαγορευεται ο ανταγωνισμος

 

επισης ο ορος μονοπωλειο ειναι καταχρηστικος και εσφαλμενος

ο τομας σαουελ χρησιμοποιει το σωστοτερο "νικητης της αγορας"

το μονοπωλειο εμπεριεχει την ιδιοκτησια της αγορας

σε μια ελευθερη αγορα ομως δεν υπαρχει τετοιο πραγμα

ακομα και αν καποιος εχει το 100% της αγορας μπορει ανα πασα στιγμη καποιος να εμφανιστει και να του το παρει

καποτε υπηρχε η κασιο και πουλαγε ρολογια . και μετα ο καιρος αλλαξε

καποτε το πρωταθλημα το επαιρνε ο ολυμπιακος . και μετα ο καιρος αλλαξε

 

 

 

2 hours ago, ΝικήταςΤ said:

Οι μεγάλοι ρυθμίζουν τα πάντα! Φωτογραφικοί νόμοι, επιρροή στους πολιτικούς με το χρήμα που τους δίνουν για να τους στηρίζουν, κ.τ.λ.

 

ακριβως

οταν φτιαξεις ενα ρυθμιστικο πλαισιο οπως κανει τωρα η ΕΕ ή το κρατος αργα η γρηγορα ο ισχυρος μεσω των λομπυ θα διαθφειρει τους πολιτικους για να φτιαξουν φωτογραφικους νομους

αρα η λυση ειναι να μην φτιαξεις ρυθμιστικο πλαισιο ουτως ωστε το κρατος ή η ΕΕ να μην εχει πλαισιο και αρα περιθωριο διαθφορας

αν δεν υπαρχει ρυθμιστικο πλαισιο αλλα απολυτη ελευθερια οσο λαδωμα και να κανεις σε εναν πολιτικο τι θα βοηθησει ??

2 hours ago, ΝικήταςΤ said:

Αγαπητέ και η ζούγκλα σύστημα οργάνωσης είναι (και τώρα βέβαια σε ζούγκλα ζούμε), 

 

στη ζουγκλα το μεγαλο ζωο τρωει το μικρο

στην ελευθερη αγορα πως ακριβως η κοκακολα μπορει να σε σκοτωσει ή να σου βαλει το πιστολι στο κροταφο και να σου επιβαλλει να αγορασεις ή να πουλησεις κοκακολες στο καταστημα σου αν δε θες?

2 hours ago, ΝικήταςΤ said:

ξέρω γω γιατί να μην ισχύει αυτό που λες; Γιατί αύριο μου την καρφώνει και παίρνω ένα αυτόματο (σαν τόσα παρανοϊκά παιδάκια στις ΗΠΑ) μπαίνω σε ένα νηπιαγωγείο και γαζώνω 40 μαθητές

γιατί έτσι το θέλω εγώ. Φέρνω ακραίο παράδειγμα για να σου δείξω ότι η ελευθερία σου έχει τα όριά της ακριβώς δίπλα στα όρια της δικής μου.

οχι γιατι αν σκοτωσω επιρρεαζω τριτους

αν αγορασω ενα προιον π.χ. ενα φαρμακο που δεν εχει αδεια και ρισκαρω τη ζωη μου ή ενα αυτοκινητο  χωρις αεροσακο ή δωσω τα προσωπικα μου στοιχεια σε μια ιστοσελιδα ποιον ακριβως τριτο απειλω περα απο τον εαυτο μου?

 

2 hours ago, ΝικήταςΤ said:

Και όλα αυτά που λες για την δική σου γνώμη και δικαίωμα να αγοράσεις ότι θες και αυτό ακόμα είναι κατευθυνόμενο όπως προανέφερα. Καλό θα είναι να μην ζούμε με αυταπάτες.

δεν ξερω τι ηλικια εχεις αλλα αν εισαι κατω απο 18 τοτε ευθυνη εχουν οι γονεις σου

αν παλι εισαι πανω απο 18 δεν καταλαβαινω για τι πραγμα μιλας

ανω των 18 εισαι υπευθυνος για τις επιλογες σου και φερνεις την ευθυνη των συνεπειων

αν αυτο δε σου αρεσει και θελεις να βαλεις μια ταμπελα στην πλατη σου - ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΥΘΡΑΥΣΤΟ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ-  και να εχεις αλλους να αποφασιζουν για τη ζωη σου οκ. 

 

αλλα παλι εμεις οι υπολοιποι τι σου φταιμε?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ΝικήταςΤ είπε

 όταν μία ιδιωτική εταιρεία (Apple) έχει μεγαλύτερο προϋπολογισμό από τον προϋπολογισμό της χώρας στην οποία βρίσκεται (ΗΠΑ και αν μπορεί να το πει κάποιος αυτό με το web) τότε ή στραβός είναι ο γιαλός ή ολόστραβος!

 

 

Έχουν περάσει τόσες ώρες ακόμα κάποιος να τον διορθώσει:

  • Apple revenues 2017: US$229.234 billion
  • USA Nomimal GDP: US$19.390 trillion

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι μπορεί να υπάρξει ελεύθερη αγορά (χωρίς κρατικές επεμβάσεις)και ότι ο καπιταλισμος επωφελειται από κάτι τέτοιο είναι τεράστιος μύθος.

Ο καπιταλισμός είναι άρρηκτα συνδεδεμένος με το κράτος και χωρίς αυτό δεν θα μπορούσε να επιβιώσει.

Πχ αν δεν υπήρχε το πεντάγωνο να χωνει χρήμα σε έρευνες δίνοντας επίσης εγγύηση ότι τα πρώιμα πολύ ακριβά προϊόντα που προκύπτουν από αυτες θα αγοραστούν από το ίδιο το κράτος μέχρι να ωριμάσει η τεχνολογία και να προωθηθεί στους καταναλωτές μέσω των ιδιωτικών εταιριών δεν θα είχαμε τίποτα.

Όσο ευρωστες οικονομικά και να είναι αυτές δεν μπορούν να αναλάβουν μόνες την εξέλιξη νέων τεχνολογιων και βγάλουν κέρδη απ αυτές. Το κράτος απτην άλλη είναι μία μόνιμη πηγή χρήματος χωρίς τέλος. Και αν ένα προϊόν αποτύχει δεν έγινε και κάτι. Ή χασουρα άνετα καλύπτεται από τους φορολογούμενους.

Ολη η επαναστατική τεχνολογία που είχε το πρώτο iPhone ήταν απόρροια ερευνών για στρατιωτική/διαστημική χρήση, και αφού έφτασε σε ώριμο σημείο δόθηκε στην Apple. 

Ο καπιταλισμός δεν φτιάχτηκε για το καλό των πολλών. Είναι ξεκάθαρα, και δεν το κρύβει,ελιτιστικο σύστημα. Και το να ακούω ότι η δημοκρατία ίσως δεν είναι ότι καλύτερο, είναι τουλάχιστον επικίνδυνο.

Επίσης όλοι εκείνοι που γκρινιαζουν για το αόρατο χέρι του κράτους που εμποδίσει τον καλπασμό της ελεύθερης αγοράς και ότι η αγορά αυτό ρυθμίζεται δεν είδα να παραπονιούνται κάθε φορά που οι too big to fail εταιρίες και τράπεζες τρέχουν κλαίγοντας στον εκάστοτε τοποθετημενο (και ουχί εκλεγμένο προεδρο/ πρωθυπουργό) για να τους προσφέρει ένα ωραιότατο bail out με τα λεφτά του κακού κράτους και των γκρινιαρηδων φορολογουμένων.

Το ξέρω ότι οι λέξεις που χρησιμοποιώ με κάνουν κνιτη,αριστερό η άναρχο απλυτο αλλά θα ήθελα να ανημερωσω πως ο καπιταλισμός είναι οικονομικό σύστημα και όχι πολιτικό.

Είναι αστείο να ασχολούμαστε με πολιτική όταν είναι εξαγορασμενη έτσι κι αλλιώς, και όλα έχουν να κάνουν με την οικονομία το χρήμα και την εξουσία.

Οπότε φτάνει πια με την υποστήριξη προς τις εταιρίες γίγαντες που κοντεύουν να καταπίουν τον κόσμο και την ελεύθερη αγορά τους.

Και όλα τα παραπάνω δεν είναι απλά η άποψη μου. Οποιοσδήποτε μπορεί να τσεκαρει declassified αρχεία στο ίντερνετ, να διαβάσει λίγο τι είναι η NAFTA και η TPP, να ενημερωθεί γενικά και μετά ξανά μιλάμε για το αστείο της ελεύθερης αγοράς και του ελεύθερου εμπορίου.

 

Φιλικά πάντα

Καλημέρα σας

 

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ακομη μια φορα στις Βρυξελλες εντοπιζουν σωστα το προβλημα και με την λυση τους το γιγαντωνουν ή το κανουν ακομα ποιο πολυπλοκο.

Όσο περιεργο και αν ακουγεται στους περισσοτερους, την αξιοκρατια της γοογλε στην ΕΕ ουτε στα ποιο τρελα τους ονειρα δεν την εχουν(ή σε εφιαλτες αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα).

Τα πραγματα ειναι πολυ απλα, η γοογλε βγαζει λεφτα απο ολους εμας που ψαχνουμε στην ιστοσελιδα η την εφαρμογη της. Αυτο το κανουμε οχι απο συνηθεια ή επειδη μας εχει υπνωτισει καποιος αλλά επειδή εκεί βρισκουμε ποιο γρηγορα την πληροφορια που θελουμε απο οποιαδηποτε αλλη ανταγωνιστικη της εταιρια. Η κοτα που βγαζει χρυσα αυγα λοιπον ειναι ο αλγοριθμος που αποφασιζει ποια ιστοσελιδα θα εμφανιστει σε καθε αναζητηση που κανουμε. Το οτι κανεις δεν ξερει πως γινεται η επιλογη των αποτελεσματων ακριβως βαζει τον κυρ Τακη που πουλαει 5 κινητα με τα media markt στην ιδια αφετηρια. Το προβλημα ειναι οτι τα media markt μπορουν να πληρωσουν 10 γκουρου να πεισουν την γοογλε οτι αυτη εχει τα καλυτερα προιοντα και υπηρεσιες για αυτον που ψαχνει samsung κινητο ενω ο κυρ Τακης μπορει να προσλαβει τον ανηψιο που τελειωσε ιεκ πληροφορικης περυσι. Οποτε οι πιθανοτητες να φτασει ο χρηστης που ψαχνει κινητο στον κυρ τακη οσο οι μεγαλοι εμπλεκονται ολο και περισσοτερο στο ecommerce μηδενιζονται.

Η λυση δεν ξερω ποια μπορει να ειναι και αν υπαρχει, σημερα η γοογλε εχει δωσει σε ολους μια οδηγια για τον αλγοριθμο της, content is the king + καποιες τεχνικες λεπτομερειες, αν αναγκαστει να δωσει ποιο αναλυτικο manual για το πως επιλεγει τα αποτελεσματα της οι κυρ-Τακηδες θα εξαφανιστουν σε εναν μηνα ολοι απο τις πρωτες σελιδες αποτελεσματων. Οι 10 γκουρου που λεγαμε παραπανω θα ειναι πλεον πολυ ευκολο να βγουνε μπροστα. 

Τα σχολια για adwords δεν εχουν καμια θεση σε αυτη την κουβεντα, ειναι τελειως διαφορετικο αντικειμενο και δεν συνδεονται με τα οργανικα αποτελεσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, conium said:

Το ότι μπορεί να υπάρξει ελεύθερη αγορά (χωρίς κρατικές επεμβάσεις)και ότι ο καπιταλισμος επωφελειται από κάτι τέτοιο είναι τεράστιος μύθος.

Ο καπιταλισμός είναι άρρηκτα συνδεδεμένος με το κράτος και χωρίς αυτό δεν θα μπορούσε να επιβιώσει.

Πχ αν δεν υπήρχε το πεντάγωνο να χωνει χρήμα σε έρευνες δίνοντας επίσης εγγύηση ότι τα πρώιμα πολύ ακριβά προϊόντα που προκύπτουν από αυτες θα αγοραστούν από το ίδιο το κράτος μέχρι να ωριμάσει η τεχνολογία και να προωθηθεί στους καταναλωτές μέσω των ιδιωτικών εταιριών δεν θα είχαμε τίποτα.

Όσο ευρωστες οικονομικά και να είναι αυτές δεν μπορούν να αναλάβουν μόνες την εξέλιξη νέων τεχνολογιων και βγάλουν κέρδη απ αυτές. Το κράτος απτην άλλη είναι μία μόνιμη πηγή χρήματος χωρίς τέλος. Και αν ένα προϊόν αποτύχει δεν έγινε και κάτι. Ή χασουρα άνετα καλύπτεται από τους φορολογούμενους.

Ολη η επαναστατική τεχνολογία που είχε το πρώτο iPhone ήταν απόρροια ερευνών για στρατιωτική/διαστημική χρήση, και αφού έφτασε σε ώριμο σημείο δόθηκε στην Apple. 

 

λαθος

 

και εξηγουμαι

δε θελω να σε σοκαρω αλλα το κρατος δεν εχει καθολου λεφτα. οτι λεφτα ξοδευει ειναι λεφτα που εχει "κλεψει" απο τους φορολογουμενους. συνεπως ολη η προοδος που δινει απλοχερα στις ιδιωτικες εταιριες ειναι με τα λεφτα τους

αλλωστε αν ισχυε αυτο πρωτοι στο κοσμο θα ηταν χωρες με δημοσια πρωτοβουλια κυριως οπως η κινα κουβα και USSR 

ομως για καποιο περιεργο λογο την προοδο την οδηγουν ΗΠΑ αγγλια κτλ 

ισως γιατι εκει υπαρχει τοσο ιδιωτικη πρωτοβουλια που υπαρχουν και αρκετα λεφτα να "κλεψει" το κρατος σε φορους

 

τωρα αν το επιχειρημα ειναι πως το κρατος ειναι καλυτερο στο να επενδυει σε προοδο τα λεφτα απο τους ιδιωτες θα μου επιτρεψεις να αμφιβαλλω

το κρατος για καθε 100 δολλαρια που διαθετει ειναι ζητημα αν τα 10 πιανουν τοπο και τα 90 πανε στο καλαθι των αχρηστων

π.χ αν πας σε ενα πανεπιστημιο να δεις το 90% της ερευνας πχ φαρμακα καταληγει στα σκουπιδια και γινεται μονο για να παρει καποιος ενα βαθμο ή να γινει λεκτορας ή να εχει εργασιες να επιδειξει ακομα και αν αυτες δεν βοηθουν κανεναν στην αγορα

αντιθετα μια ιδιωτικη επιχειρηση θα κοιταξει και θα προσεξει που θα δωσει τα λεφτα της ...γιατι τα ποναει δεν ειναι τσαμπα

 

αρα αν το επιχειρημα σου ειναι πως το κρατος παρηγαγε 10 κιλα αναπτυξη ενω ο ιδιωτικος τομεας 2 κιλα αρα χρωσταει η αππλ 10 κιλα που "εκλεψε" απο το κρατος ειναι λαθος

γιατι τα 10 κιλα προηλθαν απο 100 κιλα "κλοπης" απο ιδιωτες σαν την αππλ αφενως

αφετερου γιατι αν τα 100 κιλα τα ειχε ο ιδιωτικος τομεας θα παρηγαγε 50 κιλα 

αρα στην πραγματικοτητα δεν κερδιζεις 10 κιλα αλλα χανεις 40!

επισης το να λες καποιον κλεφτη επειδη παιρνει απο αυτα που εφτιαξες με λεφτα που του εκλεψες ειναι λιγο καπως

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, alex8850 είπε

Ο καπιταλισμός μισεί τα μονοπώλια. Ο μόνος λόγος που γίνονται είναι ο λόγος που μόνος σου αναφέρεις " Οι μεγάλοι ρυθμίζουν τα πάντα! Φωτογραφικοί νόμοι, επιρροή στους πολιτικούς με το χρήμα που τους δίνουν για να τους στηρίζουν, κ.τ.λ. " Άρα με την βοήθεια του κράτους νομοθετούν άρα δεν είναι ελεύθερη αγορά. 

" Και μην ακούω ελαφρότητες του τύπου οι εταιρείες έγιναν τόσο μεγάλες με την αξία των προϊόντων τους. Τόσα και τόσα δικαστήρια διαβάζουμε συνέχεια για samsung, microsoft,κ.τ.λ. που κλέβουν πατέντες άλλων εταιρειών "

Συνήθως οι μεγάλες εταιρίες αγοράζουν τις μικρές και τις πατέντες τους. Άρα υπήρξε ένα αντίτιμο που αν οι μικροί δεν ήθελαν δεν θα έδιναν. Αυτοί που κλέβουν πατέντες συνήθως είναι οι μεγάλοι από τους μεγάλους. Και στο κάτω κάτω αν γίνει παράνομη πράξη. Το δικαστήριο θα την λύσει.

" γιατι να κανεις αυτο που λενε οι πολλοι και να μην κανεις αυτο που θες εσυ

ξέρω γω γιατί να μην ισχύει αυτό που λες; Γιατί αύριο μου την καρφώνει και παίρνω ένα αυτόματο (σαν τόσα παρανοϊκά παιδάκια στις ΗΠΑ) μπαίνω σε ένα νηπιαγωγείο και γαζώνω 40 μαθητές " 

Τι άστοχο ακραίο παράδειγμα είναι αυτό? Πως συγκρίνεται η ελευθερία σου στο να επιλέγεις κάτι με το να σκοτώνεις?

Τέλος με ένα παράδειγμα απλό θα προσπαθήσω να σου αποδείξω πως το google και το κάθε google γίνεται ακόμα μεγαλύτερο μονοπώλειο με παρόμοιους νόμους.

Πες ότι εγώ είμαι ένας νέος που θέλω να αρχίσω να φτιάχνω μία μηχανή αναζήτησης καινούρια. Με το νόμο αυτό, θα μου είναι εύκολο στην αρχή να έχω όλη αυτή τη τεχνογνωσία ή δικηγόρους σε ενδεχόμενη μήνυση? Όχι. Θα μου είναι δηλαδή εύκολο να ξεκινήσω σιγά σιγά να σπάσω το μονοπώλιο ή το πιο πιθανό είναι να με κυνηγήσει κάποιος και στο τέλος να μην κάνω τίποτα? 

Έτσι ακριβώς γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις που κάτι ακούγεται καλό ( βλέπε GDPR ). Aυτά είναι που δεν βοηθούν και κάνουν πιο δύσκολο να αναπτυχθούν νέες μικρές εταιρίες όπως ακριβώς ξεκίνησε το google.

 

19 ώρες πριν, dieksodo είπε

δεν ειναι και πολυ ελευθερη αγορα οταν η μικρομεσαια επιχειρηση υποχρεουται να ακολουθησει κανονες αλλων

οτι ναναι

τι παει να πει υπερβολικο ?

ποιος καθοριζει το υπερβολικο ?

δηλαδη ο μπιλ γκειτς εχει υπερβολικα λεφτα?

αρα ποσα επρεπε να παιρνει?

751 βασικο?

μηπως τα 751 βασικος μισθος ειναι υπερβολικα λεφτα για το 90% του πλανητη που ζει με κατω απο 100?

οχι δεν ειναι κακο

η γοογλε εχει μια μηχανη αναζητησης και αποφασιζει το τροπο που θα τη χειριζεται

αν δε σου αρεσει μην την χρησιμοποιεις 

υπαρχουν χιλιαδες αλλες

την ιδια μπουρδα επικαλουνται πολλοι για το αππστορε της αππλ οτι ειναι επιλεκτικο για εταιριες και πρεπει καποιος να το ρυθμισει

δηλαδη θα ερθω εγω στο σπιτι σου και θα σου ορισω τι μαρκα επιπλα θα εχεις!

πουθενα το καπιταλιστικο συστημα δεν ειναι εναντια στα μονοπωλεια

τα φυσικα μονοπωλεια ή ολιγοπωλεια ειναι μια χαρα και καλα

π.χ. μικροσοφτ αππλ κοκακολα κτλ κτλ απειρα παραδειγματα

το προβλημα ειναι τα τεχνητα μονοπωλεια δηλαδη τα κρατικα.

π.χ. αν ζεις στο 80 και υπαρχει μονο ερτ το μονοπωλεια οφειλεται σε απαγορευση ανταγωνιστη

το ιδιο και για εταιριες τηλεφωνιας ρευματος αερομεταφορων κτλ

π.χ. στην ελλαδα υπαρχει τεχνιτο μονοπωλειο (κρατικο) στα πανεπιστημια

αυτο δεν συμβαινει γιατι τα κρατικα ειναι καλυτερα αλλα γιατι δια της βιας απαγορευεται ο ανταγωνισμος

επισης ο ορος μονοπωλειο ειναι καταχρηστικος και εσφαλμενος

ο τομας σαουελ χρησιμοποιει το σωστοτερο "νικητης της αγορας"

το μονοπωλειο εμπεριεχει την ιδιοκτησια της αγορας

σε μια ελευθερη αγορα ομως δεν υπαρχει τετοιο πραγμα

ακομα και αν καποιος εχει το 100% της αγορας μπορει ανα πασα στιγμη καποιος να εμφανιστει και να του το παρει

καποτε υπηρχε η κασιο και πουλαγε ρολογια . και μετα ο καιρος αλλαξε

καποτε το πρωταθλημα το επαιρνε ο ολυμπιακος . και μετα ο καιρος αλλαξε

ακριβως

οταν φτιαξεις ενα ρυθμιστικο πλαισιο οπως κανει τωρα η ΕΕ ή το κρατος αργα η γρηγορα ο ισχυρος μεσω των λομπυ θα διαθφειρει τους πολιτικους για να φτιαξουν φωτογραφικους νομους

αρα η λυση ειναι να μην φτιαξεις ρυθμιστικο πλαισιο ουτως ωστε το κρατος ή η ΕΕ να μην εχει πλαισιο και αρα περιθωριο διαθφορας

αν δεν υπαρχει ρυθμιστικο πλαισιο αλλα απολυτη ελευθερια οσο λαδωμα και να κανεις σε εναν πολιτικο τι θα βοηθησει ??

στη ζουγκλα το μεγαλο ζωο τρωει το μικρο

στην ελευθερη αγορα πως ακριβως η κοκακολα μπορει να σε σκοτωσει ή να σου βαλει το πιστολι στο κροταφο και να σου επιβαλλει να αγορασεις ή να πουλησεις κοκακολες στο καταστημα σου αν δε θες?

οχι γιατι αν σκοτωσω επιρρεαζω τριτους

αν αγορασω ενα προιον π.χ. ενα φαρμακο που δεν εχει αδεια και ρισκαρω τη ζωη μου ή ενα αυτοκινητο  χωρις αεροσακο ή δωσω τα προσωπικα μου στοιχεια σε μια ιστοσελιδα ποιον ακριβως τριτο απειλω περα απο τον εαυτο μου?

δεν ξερω τι ηλικια εχεις αλλα αν εισαι κατω απο 18 τοτε ευθυνη εχουν οι γονεις σου

αν παλι εισαι πανω απο 18 δεν καταλαβαινω για τι πραγμα μιλας

ανω των 18 εισαι υπευθυνος για τις επιλογες σου και φερνεις την ευθυνη των συνεπειων

αν αυτο δε σου αρεσει και θελεις να βαλεις μια ταμπελα στην πλατη σου - ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΥΘΡΑΥΣΤΟ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ-  και να εχεις αλλους να αποφασιζουν για τη ζωη σου οκ. 

αλλα παλι εμεις οι υπολοιποι τι σου φταιμε?

Δεν υπάρχει περίπτωση να αντικρούσω τα παραπάνω, τις νεοφιλελέ απόψεις και στους δύο καθώς οι σκέψεις μας έχουν μεγάλη απόσταση και θα έπρεπε να γράφουμε σελίδες μονοπωλώντας το topic.

Οπότε θα κλείσω μόνο λέγοντας πως ο ιδιώτης (και εννοώ φυσικά τα τέρατα) που είναι καλός και θέλει το καλό σου, να βάλει χέρι σε όλα. Μα όλα!! Να γίνει ιδιωτική αστυνομία, στρατός, πυροσβεστική, νοσοκομεία (που έχουν γεμίσει με τον κόσμο που δεν έχει καθόλου χρήμα πλέον) και φυσικά τα δικαστήρια και βέβαια οι φυλακές κατά το αμερικανικό σύστημα που από ότι κατάλαβα λατρεύετε (με το δικαστικό τους σύστημα και τους λαδωμένους δικαστές που βάζουν τον κοσμάκη μέσα για ψίλου πήδημα).

Τότε όταν θα πάρει φωτιά το σπίτι σου θα σου απαντήσουν τηλεφωνικά ότι είναι ασύμφορο έλθουν να τη σβήσουν λόγω ισολογισμού ή περικοπών της εταιρείας. Παραδείγματα πολλά, ένα από όλα η δημοτική ύδρευση του Παρισιού.

Μετά θα κάνουμε πάλι την κουβέντα. Χάρηκα!

10 ώρες πριν, conium είπε

Το ότι μπορεί να υπάρξει ελεύθερη αγορά (χωρίς κρατικές επεμβάσεις)και ότι ο καπιταλισμος επωφελειται από κάτι τέτοιο είναι τεράστιος μύθος.

Ο καπιταλισμός είναι άρρηκτα συνδεδεμένος με το κράτος και χωρίς αυτό δεν θα μπορούσε να επιβιώσει.

Πχ αν δεν υπήρχε το πεντάγωνο να χωνει χρήμα σε έρευνες δίνοντας επίσης εγγύηση ότι τα πρώιμα πολύ ακριβά προϊόντα που προκύπτουν από αυτες θα αγοραστούν από το ίδιο το κράτος μέχρι να ωριμάσει η τεχνολογία και να προωθηθεί στους καταναλωτές μέσω των ιδιωτικών εταιριών δεν θα είχαμε τίποτα.

Όσο ευρωστες οικονομικά και να είναι αυτές δεν μπορούν να αναλάβουν μόνες την εξέλιξη νέων τεχνολογιων και βγάλουν κέρδη απ αυτές. Το κράτος απτην άλλη είναι μία μόνιμη πηγή χρήματος χωρίς τέλος. Και αν ένα προϊόν αποτύχει δεν έγινε και κάτι. Ή χασουρα άνετα καλύπτεται από τους φορολογούμενους.

Ολη η επαναστατική τεχνολογία που είχε το πρώτο iPhone ήταν απόρροια ερευνών για στρατιωτική/διαστημική χρήση, και αφού έφτασε σε ώριμο σημείο δόθηκε στην Apple. 

Ο καπιταλισμός δεν φτιάχτηκε για το καλό των πολλών. Είναι ξεκάθαρα, και δεν το κρύβει,ελιτιστικο σύστημα. Και το να ακούω ότι η δημοκρατία ίσως δεν είναι ότι καλύτερο, είναι τουλάχιστον επικίνδυνο.

Επίσης όλοι εκείνοι που γκρινιαζουν για το αόρατο χέρι του κράτους που εμποδίσει τον καλπασμό της ελεύθερης αγοράς και ότι η αγορά αυτό ρυθμίζεται δεν είδα να παραπονιούνται κάθε φορά που οι too big to fail εταιρίες και τράπεζες τρέχουν κλαίγοντας στον εκάστοτε τοποθετημενο (και ουχί εκλεγμένο προεδρο/ πρωθυπουργό) για να τους προσφέρει ένα ωραιότατο bail out με τα λεφτά του κακού κράτους και των γκρινιαρηδων φορολογουμένων.

Το ξέρω ότι οι λέξεις που χρησιμοποιώ με κάνουν κνιτη,αριστερό η άναρχο απλυτο αλλά θα ήθελα να ανημερωσω πως ο καπιταλισμός είναι οικονομικό σύστημα και όχι πολιτικό.

Είναι αστείο να ασχολούμαστε με πολιτική όταν είναι εξαγορασμενη έτσι κι αλλιώς, και όλα έχουν να κάνουν με την οικονομία το χρήμα και την εξουσία.

Οπότε φτάνει πια με την υποστήριξη προς τις εταιρίες γίγαντες που κοντεύουν να καταπίουν τον κόσμο και την ελεύθερη αγορά τους.

Και όλα τα παραπάνω δεν είναι απλά η άποψη μου. Οποιοσδήποτε μπορεί να τσεκαρει declassified αρχεία στο ίντερνετ, να διαβάσει λίγο τι είναι η NAFTA και η TPP, να ενημερωθεί γενικά και μετά ξανά μιλάμε για το αστείο της ελεύθερης αγοράς και του ελεύθερου εμπορίου.

Φιλικά πάντα

Καλημέρα σας

Σωστός!! Αγαπητέ με κάλυψες......

11 ώρες πριν, darkmatinee είπε

 

 

Επεξ/σία από ΝικήταςΤ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ΝικήταςΤ said:

Δεν υπάρχει περίπτωση να αντικρούσω τα παραπάνω, τις νεοφιλελέ απόψεις και στους δύο καθώς οι σκέψεις μας έχουν μεγάλη απόσταση και θα έπρεπε να γράφουμε σελίδες μονοπωλώντας το topic.

σορρυ δεν γνωριζω για τι πραγμα μιλας

γνωριζω περι φιλελευθερισμου (αν και δεν ειμαι) αλλα δεν γνωριζω τον "νεο" ουτε τις διαφορες του με το παλιο

 

 

1 hour ago, ΝικήταςΤ said:

Να γίνει ιδιωτική αστυνομία, στρατός, πυροσβεστική, νοσοκομεία (που έχουν γεμίσει με τον κόσμο που δεν έχει καθόλου χρήμα πλέον) και φυσικά τα δικαστήρια και βέβαια οι φυλακές κατά το αμερικανικό σύστημα που από ότι κατάλαβα λατρεύετε (με το δικαστικό τους σύστημα και τους λαδωμένους δικαστές που βάζουν τον κοσμάκη μέσα για ψίλου πήδημα).

Τότε όταν θα πάρει φωτιά το σπίτι σου θα σου απαντήσουν τηλεφωνικά ότι είναι ασύμφορο έλθουν να τη σβήσουν λόγω ισολογισμού ή περικοπών της εταιρείας. Παραδείγματα πολλά, ένα από όλα η δημοτική ύδρευση του Παρισιού.

 

ιδιωτικη αστυνομια και νοσοκομεια υπαρχουν ηδη και ειναι παρα πολυ καλα

ο στρατος κτλ δεν μπορουν να γινουν ιδιωτικα για προφανεις λογους ( το κρατος υπαρχει για να διασφαλιζει την εθνικη κυριαρχια) αλλα ως επι το πλειστον εξοπλιζεται απο ιδιωτες

για δικαστηρια φυσικα και υπαρχουν ιδιωτικα. αν θες να λυσεις τις διαφορες σου εξωδικαστικα οπως κανουν στις ΗΠΑ γιατι να μην το κανεις να γλυτωσεις και λεφτα?

για φυλακες δεν εχω προβλημα προσωπικα θα ζουν και σε ανθρωπινες συνθηκες ετσι

για συγκριση αμερικανικου και ελληνικου δικαστικου συστηματος δεν μπαινω σε συζητηση γιατι ειναι αστειο και μονο ως ιδεα μια χωρα που ειναι μπου%#ελο απο δικαστικης αποψης να συγκρινεται με μια χωρα παραδειγμα

απο κει και περα το παραδειγμα σου ειναι αστειο

σαν τις προαλλες που εμεινε η θεσσαλονικη χωρις νερο για μια βδομαδα και η κυβερνηση αντι να απολογειται ελεγε οτι φταινε αυτοι που ζητουν ιδιωτικοποιηση!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειδικα με τα νοσοκομεια και το ποσο καλα και καταπληκτικα ειναι να το πεις αφου μαθεις πρωτα πως λειτουργουν. Στην ελλαδιτσα μας για παραδειγμα αν δεν ειναι σιγουρο το αποτελεσμα απο ενα δυσκολο περιστατικο το ξαποστελνουν στα δημοσια για να μην ριξουν τα στατιστικα τους. Οι ιδιοι γιατροι (συνιθως χειρουργοι) πολλες φορες που σε εχουν κουραρει σε ιδιωτικο αν παθεις επιπλοκες σε στελνουν στο δημοσιο που επισης εργαζονται και δεν ασχολουνται ιδιαιτερως γιατι δεν υπαρχει σωτηρια. Και στο επισης αμερικα που υπαρχουν νοσοκομεια και ολα δρουν υπο καθεστως ιδιοτικου δικαιου (ακομα και αν ειναι κρατικα/πολιτειακα) αν δεν εχεις social security number που να ειναι ενεργο ακομα και αν μπεις μεσα ψοφοντας απο αιμοραγια δεν ασχολουνται καθολου. ( Το τελευταιο ειναι λογια φιλου μου που καταγεται απο κει).Αν η εξελίξη της τεχνολογιας βασιζονταν αμειγως στις ενεργειες των ιδιωτων θα ειμασταν 50 χρονια πισω τεχνολογικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...