Προς το περιεχόμενο

Shadow of the Tomb Raider [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειδικα στα third person ειναι νόμος

Και γω για πολυ καιρο μονο  με m/k επαιζα αλλα να ξερεις αμα συνηθησεις λιγο με controller ειναι καλυτερα.

Πλεον m/k μονο στα strategy και adventure

και σε καποια fps

@Coppermine δοκιμασε σε φιλο σου το Χ1 controller, ισως να σου κανει,

σαν τελευταια ελπιδα

good luck 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 675
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

47 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Δε το έχω με controller με την καμία είναι πανωλεθρία η απόδοση μου ειδικά σε ps 3 που είχα δοκιμάσει...

Για δοκιμασε με το S φιλε μου μπας και. Πολυ περιεργο με default keybind το τερματισα αλλα δεν το εχω προχειρο αυτη τη στιγμη να δω σιγουρα πιο κουμπι ηταν. Δοκιμασε S παρατεταμενα μπας και.

48 λεπτά πριν, firepc είπε

ειδικα στα third person ειναι νόμος

Και γω για πολυ καιρο μονο  με m/k επαιζα αλλα να ξερεις αμα συνηθησεις λιγο με controller ειναι καλυτερα.

Πλεον m/k μονο στα strategy και adventure

και σε καποια fps

@Coppermine δοκιμασε σε φιλο σου το Χ1 controller, ισως να σου κανει,

σαν τελευταια ελπιδα

good luck 👍

Εχω τελειωσει το crash bandicoot 1 105% με πληκτρολογιο/ποντικι. Εχω το xbox one controller απο οταν πηρα τον υπολογιστη δεν το ξανα ακουμπησα. Στο laptop πιο παλια επαιζα με controller. Αλλο καψιμο με M/K μπροστα στην οθονη. Πολυ πιο γρηγορη αποκριση καμερα και ευστοχια. Με controller παιζεις σιγουρα racing simulator στο project cars 2 δεν μπορουσα να στριψω με το πληκτρολογιο στο payback ηταν κομπλε ως πιο arcade και στο forza horizon 3. Και σε fifa/pro ειναι καλυτερα τα controllers που δεν ασχολουμαι καθολου. FPS με controller ουτε για αστειο και με aim assist παλι δυσκολα εχεις καλη ευστοχια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Για δοκιμασε με το S φιλε μου μπας και. Πολυ περιεργο με default keybind το τερματισα αλλα δεν το εχω προχειρο αυτη τη στιγμη να δω σιγουρα πιο κουμπι ηταν. Δοκιμασε S παρατεταμενα μπας και.

Εχω τελειωσει το crash bandicoot 1 105% με πληκτρολογιο/ποντικι. Εχω το xbox one controller απο οταν πηρα τον υπολογιστη δεν το ξανα ακουμπησα. Στο laptop πιο παλια επαιζα με controller. Αλλο καψιμο με M/K μπροστα στην οθονη. Πολυ πιο γρηγορη αποκριση καμερα και ευστοχια. Με controller παιζεις σιγουρα racing simulator στο project cars 2 δεν μπορουσα να στριψω με το πληκτρολογιο στο payback ηταν κομπλε ως πιο arcade και στο forza horizon 3. Και σε fifa/pro ειναι καλυτερα τα controllers που δεν ασχολουμαι καθολου. FPS με controller ουτε για αστειο και με aim assist παλι δυσκολα εχεις καλη ευστοχια.

τα παιχνιδια δεν ειναι και πολυ δυσκολα τα single player

Στο competitive για να εισαι καλος και να κερδιζεις θελει m/k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, firepc είπε

τα παιχνιδια δεν ειναι και πολυ δυσκολα τα single player

Στο competitive για να εισαι καλος και να κερδιζεις θελει m/k

Προφανως competitive με controller ενας και αλλος με M/K πολυ δυσκολα θα κερδισει ο πρωτος εκτος και αν ειναι μπαζουκας ο αλλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα καλά της καραντίνας! Ξέθαψα τα rise και shadow of the tomb raider πρόσφατα. Τα είχα πάρει και τα 2 όταν βγήκε το shadow αλλά τα είχα παρατήσει μέχρι πριν λίγες μέρες. 

Έχοντας τερματίσει το rise και βρισκόμενος λίγο πριν τα μισά του shadow, νομίζω πως το rise ήταν λίγο πιο balanced game συνολικά. Είχε πιο πολύ δράση ναι, αλλά κάπως έδεναν όλα καλά μεταξύ τους (skills, exploring, resources, action κλπ). Μέχρι τώρα το shadow πιο πολύ survival και exploring το νιώθω, με τις μάχες να είναι αρκετά staged μέχρι τώρα.

Αλλά μου αρέσει αρκετά το στυλ του shadow, προτιμώ αυτό το χαζεύω τριγύρω και όχι ξύλο όλη την ώρα.

Ένα πράγμα που μου άρεσε πολύ, είναι το HDR. Μόλις το ενεργοποίησα, όλα έγιναν πιο ξεκάθαρα και όμορφα. Φαντάζομαι και με ray tracing θα λέει ακόμα περισσότερο. Αλλά πολύ eye candy, και πολύ καλό performance.

Επεξ/σία από thanasis00
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2020 στις 2:45 ΠΜ, thanasis00 είπε

Τα καλά της καραντίνας! Ξέθαψα τα rise και shadow of the tomb raider πρόσφατα. Τα είχα πάρει και τα 2 όταν βγήκε το shadow αλλά τα είχα παρατήσει μέχρι πριν λίγες μέρες. 

Έχοντας τερματίσει το rise και βρισκόμενος λίγο πριν τα μισά του shadow, νομίζω πως το rise ήταν λίγο πιο balanced game συνολικά. Είχε πιο πολύ δράση ναι, αλλά κάπως έδεναν όλα καλά μεταξύ τους (skills, exploring, resources, action κλπ). Μέχρι τώρα το shadow πιο πολύ survival και exploring το νιώθω, με τις μάχες να είναι αρκετά staged μέχρι τώρα.

Αλλά μου αρέσει αρκετά το στυλ του shadow, προτιμώ αυτό το χαζεύω τριγύρω και όχι ξύλο όλη την ώρα.

Ένα πράγμα που μου άρεσε πολύ, είναι το HDR. Μόλις το ενεργοποίησα, όλα έγιναν πιο ξεκάθαρα και όμορφα. Φαντάζομαι και με ray tracing θα λέει ακόμα περισσότερο. Αλλά πολύ eye candy, και πολύ καλό performance.

θα συμφωνήσω.Το rise of the tomb raider το βρήκα το πιο καλό και ωραίο της τριλογίας.
Αυτό εδώ όπως το λες, πολύ survival και τόσο open world, με το ίδιο μοτίβο όλες οι περιοχές και exploring δίχως να υπάρχει ουσιαστικός λόγος.

Μόλις το τερμάτισα το sotTR μετά από 17 ώρες και 76,87%. Θα πω φτωχό κλείσιμο για μια rebooted σειρά που ήταν έτσι κι αλλιώς μέτρια δυστυχώς και την περίμενα τελείως διαφορετική. Εύχομαι το reboot του reboot να μην είναι open world και ελπίζω να έχει περισσότερες χώρες και περιοχές.
Ούτε καν τα 200αρια που γράφατε αξίζει το παιχνίδι που θα έκανε όταν βγήκαν στην αρχή οι διάφορες εκδόσεις του.
Ούτε τα γραφικά τα βρήκα τίποτα το σουπερ ουαου όπως περιμένατε και γράφατε στην αρχή του θέματος και το έπαιζα τέρμα.(με rtx δε ξέρω πως θα έμοιαζε,αλλά rtx για την ώρα=κλάμα οπότε κλάιν)..Δε μπορώ να καταλάβω πως hyperαστε έτσι μερικές φορές, στην υγειά σας πόσοι devs θα πίνουν πίνες κολάδες :P .

H Λάρα όπως συμπεριφέρεται και αυτά που λέει, είναι λες και τριπάρει μόνιμα με lsd..Στον κόσμο έμοιαζε τόσο ξένη,που μερικές φορές ένιωθα ότι απλώς έγινε λάθος στο παιχνίδι και τοποθέτησαν μια χαρακτήρα σε λάθος εποχή, στα άλλα δεν μου το χε βγάλει αυτό.
To gameplay οκ, όπως το ξέραμε από τα προηγούμενα 2 κοπι παστε.
Η ζούγκλα θα μπορούσε να είχε αποδοθεί καλύτερα,αλλά μπα..κοιτάει το uncharted 4 το TR και γελάει δυνατά!Ένας στενός διάδρομος με φύλλα 😛 .
Οι κάποιες πόλεις/χωριά-hubs απλά γελοίο πράγμα με npc να πιάνουν χώρο. 
Τα tombs για μωρά ήταν..και λίγα!
Ο ήχος απλώς οκ.
Παρόλο που κούραζε μπορούσες να τα σκιπάρεις και να πας για το main mission,
6.5 άντε 7/10 με το ζόρι επειδή είναι Λάρα με έναν τίτλο παιχνιδιού που δεν τον κατάλαβα ποτέ(την έκανα την σύνδεση αλλά μπα) ,αλλά οκ :P  ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ!



 

Μου άρεσε,αλλά όχι και τρελά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

θα συμφωνήσω.Το rise of the tomb raider το βρήκα το πιο καλό και ωραίο της τριλογίας.
Αυτό εδώ όπως το λες, πολύ survival και τόσο open world, με το ίδιο μοτίβο όλες οι περιοχές και exploring δίχως να υπάρχει ουσιαστικός λόγος.

Μόλις το τερμάτισα το sotTR μετά από 17 ώρες και 76,87%. Θα πω φτωχό κλείσιμο για μια rebooted σειρά που ήταν έτσι κι αλλιώς μέτρια δυστυχώς και την περίμενα τελείως διαφορετική. Εύχομαι το reboot του reboot να μην είναι open world και ελπίζω να έχει περισσότερες χώρες και περιοχές.
Ούτε καν τα 200αρια που γράφατε αξίζει το παιχνίδι που θα έκανε όταν βγήκαν στην αρχή οι διάφορες εκδόσεις του.
Ούτε τα γραφικά τα βρήκα τίποτα το σουπερ ουαου όπως περιμένατε και γράφατε στην αρχή του θέματος και το έπαιζα τέρμα.(με rtx δε ξέρω πως θα έμοιαζε,αλλά rtx για την ώρα=κλάμα οπότε κλάιν)..Δε μπορώ να καταλάβω πως hyperαστε έτσι μερικές φορές, στην υγειά σας πόσοι devs θα πίνουν πίνες κολάδες :P .

H Λάρα όπως συμπεριφέρεται και αυτά που λέει, είναι λες και τριπάρει μόνιμα με lsd..Στον κόσμο έμοιαζε τόσο ξένη,που μερικές φορές ένιωθα ότι απλώς έγινε λάθος στο παιχνίδι και τοποθέτησαν μια χαρακτήρα σε λάθος εποχή, στα άλλα δεν μου το χε βγάλει αυτό.
To gameplay οκ, όπως το ξέραμε από τα προηγούμενα 2 κοπι παστε.
Η ζούγκλα θα μπορούσε να είχε αποδοθεί καλύτερα,αλλά μπα..κοιτάει το uncharted 4 το TR και γελάει δυνατά!Ένας στενός διάδρομος με φύλλα 😛 .
Οι κάποιες πόλεις/χωριά-hubs απλά γελοίο πράγμα με npc να πιάνουν χώρο. 
Τα tombs για μωρά ήταν..και λίγα!
Ο ήχος απλώς οκ.
Παρόλο που κούραζε μπορούσες να τα σκιπάρεις και να πας για το main mission,
6.5 άντε 7/10 με το ζόρι επειδή είναι Λάρα με έναν τίτλο παιχνιδιού που δεν τον κατάλαβα ποτέ(την έκανα την σύνδεση αλλά μπα) ,αλλά οκ :P  ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ!



 

Μου άρεσε,αλλά όχι και τρελά!

Φίλε μου παίξε και τα dlcs με τα 7 ακόμα tombs έχουν διαφορετικό κλείσιμο στο τέλος. Συμφωνώ ότι το rise ήταν καλύτερο με αρκετά περισσότερη δράση ο κόσμος είχε παράπονα όμως για αυτό είδαμε περισσότερα tombs και survival στο shadow. Το πρώτο TR είχε την ισορροπία μεταξύ δράσης και exploration. Όχι κορυφαία παιχνίδια αλλά πολύ ευχάριστα και οπτικά και στο gameplay τους. Για τα γραφικά έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά στα textures αλλά με κλειστό το ΤΑΑ η μόνο με smaat2x σε πολλά σημεία δείχνουν πάρα πολύ αληθινά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Shadow of the Tomb Raider είναι μάλλον το κοντινότερο απο τα τρία στα παλιά TR. Δλδ λιγη μάχη και ως επί το πλείστον εξερεύνηση και διαφοροι γρίφοι.

Για όσους γκρίνιαζαν οτι το Uncharted 4 "εχανε πολυ χρονο σε εξερευνηση αντι για μάχες", ε εδώ θα βαλουν φωτιά το σπιτι τους. Για όσους τους άρεσε το U4 για αυτο το λογο, εδω θα χαρουν ακομα περισσότερο.

Ναι στους μηχανισμους μαχης υστερεί σε σχεση με τα προηγούμενα δυο αλλά δε με ενόχλησε καθόλου, ισα ισα που καταευχαριστήθηκα την εξερεύνηση και την μαγεία του κόσμου. Να πω επίσης πως το παιχνιδι εχει ενα απο τα καλυτερα sound mixes που εχω πετύχει ποτέ. Με 5.1 σύστημα ή με καλά ακουστικα, απλά ήταν σοκαριστικά καλό το αποτέλεσμα.

Φυσικα και εχει διαφορα θεματακια το παιχνιδι αλλα σε γενικο βαθμο το καταευχαριστηθηκα :) 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2020 στις 8:36 ΠΜ, Arkin είπε

Φίλε μου παίξε και τα dlcs με τα 7 ακόμα tombs έχουν διαφορετικό κλείσιμο στο τέλος. Συμφωνώ ότι το rise ήταν καλύτερο με αρκετά περισσότερη δράση ο κόσμος είχε παράπονα όμως για αυτό είδαμε περισσότερα tombs και survival στο shadow. Το πρώτο TR είχε την ισορροπία μεταξύ δράσης και exploration. Όχι κορυφαία παιχνίδια αλλά πολύ ευχάριστα και οπτικά και στο gameplay τους. Για τα γραφικά έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά στα textures αλλά με κλειστό το ΤΑΑ η μόνο με smaat2x σε πολλά σημεία δείχνουν πάρα πολύ αληθινά. 

καλά δε πληρώνω 9€ για να πάρω το SP του για να παίξω 7 επιπλέον τάφους :P 1-2 όπλα και στολές.
Το έπαιξα,το τελείωσα, έφυγε με uninstall,πάμε παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προηγούμενο ηταν τίγκα στις μάχες, ενω αυτο στο exploration. Όλα τα ευχαριστήθηκα, αλλα τα 2 τελευταία τα ηθελα λιγο πιο ισορροπημένα.Τα γραφικά δε, είναι πανέμορφα και στα 3. Στο sottor το Rt πολυ light. Δεν άξιζε το performance penalty κατα τη γνωμη μου.

Αλλα ακομα και ανευ το παιχνιδι ειναι χαρμα οφθαλμών. Σε γενικές γραμμές ωραια action games με πολυ sub par σενάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το τελευταίο Tomb Raider είναι ένα από τα καλύτερα που έχουν βγει και είναι όντος Tomb Raider δλδ έχει ακριβώς το ίδιο gameplay που είχαν και τα αρχικά game. Σε αυτό που υστερεί λίγο είναι στις πολυπλοκότητα των exploration που είχε κυρίως το δεύτερο και τρίτο tomb raider αλλά έχει ακριβώς το ίδιο balance με μάχες και exploration.

Τα προηγούμενα game που τα είχαν βαφτίσει tomb raider απλά δεν ήταν tomb raider αλλά ένα spin off δλδ κάτι καινούργιο βασισμένο στον κόσμο του tomb raider.

Προσωπικά το έχω καταευχαριστηθεί το game και έχει ακόμα και αυτό το συναίσθημα που σου δίνει το exploration και να ανακαλύψεις απίστευτα όμορφα tomb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιασα την τριλογια τον τελευταιο καιρο. Τελειωσα τα 2 πρωτα και ειμαι στο τελος του Shadow.

Το πρωτο TR ηταν πολυ basic παιχνιδι. Δεν πηρε κανενα ρισκο δεν εδειξε τπτ νεο, τπτ φρεσκο.

To Rise εδειξε στην αρχη οτι θελει να διαφερει και να δειξει κατι δυνατο, αλλα για μενα το παρακανε με τους πολεμηστες που ειχε ειδικα στο τελος. Πολυ μπαχαλο. Το ωραιο ηταν οτι ακουγες που μιλουσαν Ελληνικα 🙂

To Shadow μου αρεσει πιο πολυ. Εχει ωραια γραφικα και ενα πολυ πιο ομορφο περιβαλλον απ τα βαρετα χιονια του Rise. Συμφωνω και με τα λογια του @chek2fire πιο πανω. Εχει καλυτερο ρυθμο. Το μονο που με χαλαει μεχρι τωρα ( και δεν βλεπω να αλλαζει γτ ειμαι προς το τελος) ειναι οτι σου δινει τοσες επιλογες για skills και ενα σωρο αλλα και οι εχθροι που θα βγαλεις ειναι καμια τριανταρια και τους μισους τους βγαζεις με cinematic kill. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος το game. Απ την τριλογια μου αρεσε αυτο περισσοτερο. Ισως να παιζει ρολο οτι μετα τα δυο πρωτα που ηταν πιο εντονα σε δραση, να ηθελα κατι πιο χαλαρο και να μου ηρθε κουτι το στιλ του. Overall καλη η τριλογια αλλα δεν τα λες και απ τα καλυτερα games των τελευταιων χρονων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έχω από epic και το εγκατέστησα σήμερα. Στην αρχή μου έκανε ένα black screen και στο launcher άλλαξα σε exclusive και 100hz και πήρα εικόνα. Είδα έχει και fidelityxs cas, intel xess και επίσης το toast notification στην έναρξη έβγαλε και κάτι για radeon boost. Να πω την αλήθεια χάθηκα λίγο με αυτά, όποτε αν κάποιος μπορεί να μου δώσει ένα μπούσουλα με τις ρυθμίσεις από adrenaline και in-game.

Έχω cpu τον 3600 και gpu 6700 non xt, monitor 1440p.

Το bench που έτρεξα έβγαλε avg 90 fps.

Επεξ/σία από alxnt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Το τερματισα προχτες,εχοντας τελειωσει και τα 2 προηγουμενα τις τριλογιας.

Με διαφορα το χειροτερο απτα τρια,απιστευτα μαπα πλοκη και χαρακτηρες,μετριο level design και gameplay loop κορεσμενο με ανουσια upgrades.

Το πρωτο ηταν φοβερο,το δευτερο τιμιο και το τριτο μετριοκακο κατ εμε.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...