Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, tommybertsen είπε

Δεν ειρωνεύομαι και για αυτό το λόγο έβαλα  " 😛 " . Χαβαλέ κάνω και αναφέρω ότι έχω θέμα με 3 κινητά. Σύντομα θα δω αν θα έχω και με τέταρτο. ( μπορώ να φέρω και το P30 εδώ μήπως εν τέλει το δικό σου router είναι από τα λίγα που το πρόβλημα δεν εμφανίζεται).

Ζητώ συγνώμη , δεν το κατάλαβα , με το p20 pro είχα θέμα και το δούλευα μόνο στη μπάντα των 2.4

Με το p30 pro το δουλεύω κανονικά και στις 2 μπάντες ..

Και ο μικρός που έχει το iphone  xs , δεν έχει κι αυτός drain.

Μάλλον ότι τυχει είναι η κατάσταση...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 815
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το περιμένω και θα το δοκιμάσω σε σχέση με το Speedport Entry 2i που έχω τώρα.....γνωρίζει κανείς τι παραπάνω προσφέρει το Speedport PLUS σε σχέση με το Speedport Entry 2i ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Ζητώ συγνώμη , δεν το κατάλαβα , με το p20 pro είχα θέμα και το δούλευα μόνο στη μπάντα των 2.4

Με το p30 pro το δουλεύω κανονικά και στις 2 μπάντες ..

Και ο μικρός που έχει το iphone  xs , δεν έχει κι αυτός drain.

Μάλλον ότι τυχει είναι η κατάσταση...

Δυστυχώς. Καλό ότι υπάρχουν κινητά που παρακάμπτουν τις βλακείες που κάνει (who knows what) το plus, και δεν έχουν πρόβλημα. 

Μου φαίνεται περίεργο αυτό που λες όμως για την μπάντα των 2.4, γιατί το πρόβλημα υπάρχει και στα 2.4 αλλά και στα 5.0Ghz. 😕 Or so I heard. Λοιπόν, τελευταία δοκιμή που θα κάνω, είναι να έχω το κινητό ολονυχτίς στην 2.4 για να δω πως ακριβώς θα συμπεριφερθεί. Το κινητό μόλις βγήκε από την φόρτιση. Υπενθυμίζω πως μου έτρωγε 13-14% με το WiFi on από τη στιγμή που πήρα το plus. Για να δούμε τι θα δούμε απόψε :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εννοείται ότι έχω όλο το 24ωρο. Το βραδινό είναι η απόδειξη :) Όταν με WiFi έχεις 2% drain και με WiFi στο Speedport plus έχεις έως και 14% το βράδυ, κάτι δεν πάει καλά, και δεν είναι εφαρμογή που τρώει τη μπαταρία (αν ήταν τέτοια, θα το έκανε και χωρίς το WiFi - άσε που έκανα μέχρι και reset για να το διαπιστώσω με το κινητό άδειο).

Στο 2.4Ghz είδα να τρώει 9% το βράδυ. Γενικά αυτό πρέπει να παίζει γιατί είχα πλήρως φορτισμένο το κινητό χτες και ξύπνησα με 91%. Τις προάλλες από 72% ξύπνησα με 59%. Συνήθως το κλείνω, αλλά είναι ένας τρόπος να δούμε πως όντως, σε idle, μας ρουφάει μπαταρία χωρίς λόγο. 

Κατά τη διάρκεια της ημέρας πάλι φαίνεται ότι μειώνεται o SOT. Με ίδια χρήση μέσα στο ΣΚ (σπίτι μόνο), είχα πάντα μα πάντα από 7 έως 9 ώρες οθόνης το τελευταίο 4μηνο περίπου (παλιά περισσότερο). Τώρα δεν ξεπερνάω τις 6. Δεν είναι safe μέτρηση ο καθημερινός τρόπος που χρησιμοποιώ το κινητό γιατί έχει μόνιμα 4G ανοιχτό και στην δουλειά δεν το χρησιμοποιώ πολύ. 

Ωστόσο είναι fact το πρόβλημα! Άντε να δούμε αν θα υπάρξει κάποιο fix για αυτό! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 24/5/2019 στις 7:39 ΠΜ, tommybertsen είπε

Ναι, εννοείται ότι έχω όλο το 24ωρο. Το βραδινό είναι η απόδειξη :) Όταν με WiFi έχεις 2% drain και με WiFi στο Speedport plus έχεις έως και 14% το βράδυ, κάτι δεν πάει καλά, και δεν είναι εφαρμογή που τρώει τη μπαταρία (αν ήταν τέτοια, θα το έκανε και χωρίς το WiFi - άσε που έκανα μέχρι και reset για να το διαπιστώσω με το κινητό άδειο).

Στο 2.4Ghz είδα να τρώει 9% το βράδυ. Γενικά αυτό πρέπει να παίζει γιατί είχα πλήρως φορτισμένο το κινητό χτες και ξύπνησα με 91%. Τις προάλλες από 72% ξύπνησα με 59%. Συνήθως το κλείνω, αλλά είναι ένας τρόπος να δούμε πως όντως, σε idle, μας ρουφάει μπαταρία χωρίς λόγο. 

Κατά τη διάρκεια της ημέρας πάλι φαίνεται ότι μειώνεται o SOT. Με ίδια χρήση μέσα στο ΣΚ (σπίτι μόνο), είχα πάντα μα πάντα από 7 έως 9 ώρες οθόνης το τελευταίο 4μηνο περίπου (παλιά περισσότερο). Τώρα δεν ξεπερνάω τις 6. Δεν είναι safe μέτρηση ο καθημερινός τρόπος που χρησιμοποιώ το κινητό γιατί έχει μόνιμα 4G ανοιχτό και στην δουλειά δεν το χρησιμοποιώ πολύ. 

Ωστόσο είναι fact το πρόβλημα! Άντε να δούμε αν θα υπάρξει κάποιο fix για αυτό! 

Fix δε βλέπω παιδιά.. Έχω pocophone κι από τότε που έχω το plus, η μπαταρία δεν κρατάει πάνω από 9 ώρες ενώ πριν πάνω από 2 ημέρες. Ξεκινάω με repeater να δω μπας και γλυτώσουμε το battery drain 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Poco είναι το ένα από τα κινητά που υπάρχουν στο σπίτι. Υπάρχει "πειραματική " έκδοση firmware που την στέλνουν αυτόματα σε "πειραματόζωα", μάλλον. Κάποιος παραδίπλα την πήρε, δεν έχει αναφέρει κάτι για το battery drain. 

Επίσης, κάποιος πρότεινε να απενεργοποιήσουμε την 5ghz μπάντα και να βάλουμε low transmission power. Αυτά τα λέω "λύσεις στο ποδάρι", δεν είναι δυνατόν να μειώνεις εκούσια το σήμα σου για να μην σου ρίχνει την μπαταρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε άνετα να κάνετε ότι έκανα εγώ. Βρήκα με 19€ πριν καιρό TP-Link Wireless Router και δίνω από εκεί WiFi και το drain δεν υπάρχει πια, εννοείται ότι θα το απενεργοποιήσετε στο Plus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το TD 5336 v2 που είχε μια χαρά WiFi από εποχές forthnet. Το βάζω αν είναι. Το θέμα δεν είναι να λύνουμε εμείς το πρόβλημα που ο ΟΤΕ με τις "πετυχημένες" του συνεργασίες, φέρνει (βάζοντας περισσότερες συσκευές σε λειτουργία) 😛 αλλά να το λύσει ο ίδιος (η Sercomm στην προκειμένη). Είναι δυνατόν εν έτει 2019 , να σου δίνει νέο router με τέτοιο πρόβλημα; Τι ήθελα και αιτήθηκα για το νέο router, μια χαρά ήμουν και με το σάπιο entry 2i :lol: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, tommybertsen said:

Έχω το TD 5336 v2 που είχε μια χαρά WiFi από εποχές forthnet. Το βάζω αν είναι. Το θέμα δεν είναι να λύνουμε εμείς το πρόβλημα που ο ΟΤΕ με τις "πετυχημένες" του συνεργασίες, φέρνει (βάζοντας περισσότερες συσκευές σε λειτουργία) 😛 αλλά να το λύσει ο ίδιος (η Sercomm στην προκειμένη). Είναι δυνατόν εν έτει 2019 , να σου δίνει νέο router με τέτοιο πρόβλημα; Τι ήθελα και αιτήθηκα για το νέο router, μια χαρά ήμουν και με το σάπιο entry 2i :lol: 

Και εγώ αρχές entry 2i είχα αλλά με έκοβε το 100mbps όριο γιατί πιάνω παραπάνω και μου δώσανε το Plus... εντάξει ναι να τα λύνει ο ΟΤΕ αλλά μην περιμένετε λύση... πάει χρόνος τώρα και δεν έχουν κάνει τπτ... δεν νομίζω να λυθεί ποτέ, οπότε βρήκα αυτό το router σε προσφορά και λέω why not? :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είναι να δώσω χρήματα πάντως, θα πάω σε κάτι ανώτερο, να ξεμπερδεύω :) Θεωρώ ανώφελο να βάλω άλλη μία συσκευή πάνω. Έπηξα στα καλώδια 😛 (ωστόσο θα την κάνω την δοκιμή γιατί αναμένω το χιοαμι μι9 και δεν θέλω να χαλάσω τα νεύρα μου με το speedport :P )

Βtw, πως στην ευχή βλέπω το data path ? (fast / interleaved ) Γιατί δεν υπάρχει πουθενά;;;;;

Επεξ/σία από tommybertsen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, tommybertsen said:

Αν είναι να δώσω χρήματα πάντως, θα πάω σε κάτι ανώτερο, να ξεμπερδεύω :) Θεωρώ ανώφελο να βάλω άλλη μία συσκευή πάνω. Έπηξα στα καλώδια 😛 (ωστόσο θα την κάνω την δοκιμή γιατί αναμένω το χιοαμι μι9 και δεν θέλω να χαλάσω τα νεύρα μου με το speedport :P )

Βtw, πως στην ευχή βλέπω το data path ? (fast / interleaved ) Γιατί δεν υπάρχει πουθενά;;;;;

Δεν στα δείχνει πρέπει να πάρεις να ρωτήσεις η απλά να κάνεις ένα test στο speedtest.net και αν έχεις ping κάτω από 6 ει σαι fast αν όχι είσαι interleaved.
Κάτοχος Mi 9 εγώ, στην αρχή η μπαταρία θα σε στεναχωρήσει... θα φεύγει νεράκι.... αλλά μετά από 1 εβδομάδα και μερικές σωστές φορτίσεις ΜΟΝΟ όταν στο ζητάει η μπαταρία κρατάει περισσότερο. Επίσης σου προτείνω wireless charger xiaomi απλά φοβερός! :P Για 340€ που το έχει το banggood με κουπόνι... το παίρνεις χωρίς δεύτερη σκέψη.

Επεξ/σία από SeXBOX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα ZTE που μου έμεινε από τον προηγούμενο παροχο.. Μήπως υπάρχει κάποιος οδηγός ρε παιδιά να το χρησιμοποιήσω ως access point και γλυτώσω από το battery drain? 

Αν καλέσω για το θέμα αυτό το 13888 θα βοηθήσουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SeXBOX είπε

Για 340€ που το έχει το banggood με κουπόνι... το παίρνεις χωρίς δεύτερη σκέψη.

Όσον αφορά αυτό, πήρα το 128ρι, είχα κουπόνι βαρβάτο και περιμένω τον απίθανο τον Κώτσο να το φέρει (δλδ την infoquest αλλά με έχουν στο περίμενε πάνω από μήνα). Αν δεν είχα την δωροεπιταγή και δεν έβγαινε όσο τα σκρουτζομάγαζα... Από bangood να ρισκάρω τελωνεία, δεν υπήρχε περίπτωση, εκτός και αν η τιμή ήταν από EU warehouse. [/offtopic]

Σε ότι αφορά το data path, απλά κλαίω 🤣 Είναι περισσότερο ακαδημαϊκό το ενδιαφέρον, αλλά μοιάζει πως το attainable rate επίσης να μην υπάρχει πουθενά. Γιατί οι χρήστες δεν το χρειάζονται καθόλου, σύμφωνα με τον ΟΤΕ... :lol: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tommybertsen είπε

Όσον αφορά αυτό, πήρα το 128ρι, είχα κουπόνι βαρβάτο και περιμένω τον απίθανο τον Κώτσο να το φέρει (δλδ την infoquest αλλά με έχουν στο περίμενε πάνω από μήνα). Αν δεν είχα την δωροεπιταγή και δεν έβγαινε όσο τα σκρουτζομάγαζα... Από bangood να ρισκάρω τελωνεία, δεν υπήρχε περίπτωση, εκτός και αν η τιμή ήταν από EU warehouse. [/offtopic]

Σε ότι αφορά το data path, απλά κλαίω 🤣 Είναι περισσότερο ακαδημαϊκό το ενδιαφέρον, αλλά μοιάζει πως το attainable rate επίσης να μην υπάρχει πουθενά. Γιατί οι χρήστες δεν το χρειάζονται καθόλου, σύμφωνα με τον ΟΤΕ... :lol: 

Όντως δεν υπάρχει, βρες το attenuation και υπολόγισέ το με κάποιον online calculator

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...