Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, poulinos είπε

μια χαρα μπορεις να βαλεις access point και να κλεισεις το Wifi απο το speedport.το προβλημα ειναι στο wifi του speedport οποτε το access point δεν θα εχει καμια σχεση.με ethernet θα παιρνει αλλωστε και το Wifi στο speedport θα ειναι κλειστο.μπορεις να παρεις ενα ubiquiti για παραδειγμα.

ειναι και Poe.

Σε ευχαριστω για την απαντηση! Ταχυτατος!

Αντε να δουμε, γιατι αναβαθμιστηκαμε για καλυτερα και μονο προβληματα εχουμε ως τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 815
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, poulinos είπε

μπορεις να βαλεις τυχαια στοιχεια αλλα δεν ξερω αν θα παιξει η τηλεφωνια αφου ξερω οτι περναει μεσα απο το ιντερνετ.αν το κανεις bridge παλι θα χασεις την τηλεφωνια. κανονικα πρεπει να σε αφηνει να συνδεθουν και τα 2 με τα ιδια στοιχεια.ο @jkoukos μπορει να σου πει παραπανω.

αν το κανεις bridge αυτο θα συνεχισει να απανταει στο 192.168.1.1 που μπορει να ειναι ασχετα με το ρουτερ που εχεις μπροστα.υπαρχουν διαφοροι τροποι για να μπεις.ο πιο ευκολος ειναι να συνδεθεις με το Pc σου πανω στο speedport κατευθειαν και να ανοιξεις το interface.οχι στο router διοτι το ρουτερ θα εχει πχ 192.168.2.1 και ο Dhcp του θα μοιραζει 192.168.2.x. στο speedport o dhcp θα δινει 192.168.1.χ αλλα αμα τον εχεις κλεισει απλα δινεις καρφωτα Ip στο Pc και μπαινεις.

Δεν παίζει με τυχαία. Όταν έχω κάνει pppoe link μέσω του mikrotik και όταν μετά από λίγο πάρει και τα ίδια credentials της σύνδεσης και το speedport, τότε παίρνει και τη static ip οπότε δε δουλεύει το internet.

Έχω συνδεθεί κι απευθείας πάνω στο speedport αλλά ούτε στο 192.168.1.1 απαντάει. Ούτε με wireshark βρίσκω την ip του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/11/2019 στις 1:00 ΜΜ, speedman_26 είπε

Με το battery drain τι έγινε το έλυσαν; 

οχι δυστυχως, ειναι αρκετα εντονο. η επισημη τεχνικη υποστηριξη της cosmote το αρνειται βεβαια.

20 ώρες πριν, mech_eng είπε

κοιταζω το manual 

βασικα αυτο που θελω να κανω ειναι να δωσω προτεραιοτητα στη (1) συσκευη που ειναι καθε φορα συνδεδεμενη με καλωδιο 

δε βγαζω ακρη. το εχει κανει καποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα.

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχει η δυνατότητα samba για να συνδέσω το WDLXTV_LIVE;

Μπορώ με κάποιον άλλο τρόπο;

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2019 στις 5:10 ΜΜ, poulinos είπε

μια χαρα μπορεις να βαλεις access point και να κλεισεις το Wifi απο το speedport.το προβλημα ειναι στο wifi του speedport οποτε το access point δεν θα εχει καμια σχεση.με ethernet θα παιρνει αλλωστε και το Wifi στο speedport θα ειναι κλειστο.μπορεις να παρεις ενα ubiquiti για παραδειγμα.

ειναι και Poe.

Και γω σε αυτή τη λύση έχω προσφύγει...σε access point Ubiquity και κλειστό WiFi από το speedport.
όχι λόγω battery drain αλλά στη τηλεόραση όταν έβλεπα netflix σε κάποιες φάσεις θόλωνε η εικόνα και κατέβαζε με 2mbit. και λεω καλησπέρα σας έφυγε την επόμενη μέρα με το access point και τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/11/2019 at 17:25, Leon. said:

Σε ευχαριστω για την απαντηση! Ταχυτατος!

Αντε να δουμε, γιατι αναβαθμιστηκαμε για καλυτερα και μονο προβληματα εχουμε ως τωρα...

απλα μπαινεις σε παραπανω εξοδα.υπαρχει και η λυση βεβαια να βαλεις ενα παλιο adsl modem router να παιξει ως access point απλα το πιο πιθανο ειναι οτι δεν θα εχει dual band.αλλα ναι γλυτωνεις το battery drain.

On 27/11/2019 at 11:10, thyma said:

Δεν παίζει με τυχαία. Όταν έχω κάνει pppoe link μέσω του mikrotik και όταν μετά από λίγο πάρει και τα ίδια credentials της σύνδεσης και το speedport, τότε παίρνει και τη static ip οπότε δε δουλεύει το internet.

Έχω συνδεθεί κι απευθείας πάνω στο speedport αλλά ούτε στο 192.168.1.1 απαντάει. Ούτε με wireshark βρίσκω την ip του.

αν εχεις dynamic ip ξερω οτι μπορεις να σε αφησει να κανεις Login με τα ιδια στοιχεια και να εχουν και τα 2(Μοdem router και router) κανονικα διαφορετικη Ip.εσυ ομως αν εισαι static εκει δεν γινεται να εχουν και τα 2 την ιδια static για αυτο ισως δεν παιζεις. αν το κανεις bridge δεν θα παρει τα στοιχεια αυτοματα αφου μπορεις να σβησεις το Connection αλλα ετσι δνε θα σηκωσει την τηλεφωνια. ενα αλλο θα ηταν να βαλεις μπροστα ενα Modem router σε bridge απο πισω το router να σηκωσει Ppp με τα στοιχεια και πισω απο αυτο με Wan το speedport για να σηκωσει τηλεφωνια.εκει δεν θελει Username/password αφου παιρνει απο Wan.αλλα σε pppoe passthrough θελει στοιχεια κανονικα για να παρει ιντερνετ και να παιξει η τηλεφωνια αφου δεν την περνανε σε αλλο pvc. τωρα αν το κανεις bridge η lan ip του δεν αλλαζει απλα σου κλεινει τον Dhcp.οποτε αν συνδεθεις απευθειας πανω του με καρφωτες Ip θα πρεπει να εισαι οκ.το lan που παει στο Router κανονικα δεν επηρεαζει αλλα μπορεις να το βγαλεις.σε fritz σου αλλαζει την Ip αν κανεις το modem router να παιξει σαν Router αλλα σου το λεει οτι θα αλλαξει. αλλα το κανει μονο οταν απο modem router το κανει Router.εσυ απλα το κανεις bridge.

On 27/11/2019 at 11:42, mech_eng said:

οχι δυστυχως, ειναι αρκετα εντονο. η επισημη τεχνικη υποστηριξη της cosmote το αρνειται βεβαια.

δε βγαζω ακρη. το εχει κανει καποιος;

ειδα ολο το manual>δεν ειδα τιποτα για qos ή κατι τετοιο....

On 29/11/2019 at 19:50, George.B said:

Καλησπέρα στην παρέα.

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχει η δυνατότητα samba για να συνδέσω το WDLXTV_LIVE;

Μπορώ με κάποιον άλλο τρόπο;

Σας ευχαριστώ.

αναφερει το Manual για συσκευη αποθηκευσης.δες μηπως γραφει κατι.

On 02/12/2019 at 11:55, bezoss said:

Και γω σε αυτή τη λύση έχω προσφύγει...σε access point Ubiquity και κλειστό WiFi από το speedport.
όχι λόγω battery drain αλλά στη τηλεόραση όταν έβλεπα netflix σε κάποιες φάσεις θόλωνε η εικόνα και κατέβαζε με 2mbit. και λεω καλησπέρα σας έφυγε την επόμενη μέρα με το access point και τέλος

σιγουρα ενα ubi θα παιξει καλυτερα απο το speedport.εκτος αν ετυχες σε κανα καναλι που ειναι πιταρισμενο ή αν σε συνδεε στα 2,4 ghz αντι για 5 για καποιο λογο.αλλα ναι καλα εκανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από 43 μέρες ήρθε επιτέλους ο τεχνικός σπίτι! Αυτές είναι άμεσες υπηρεσίες από τον ΟΤΕ! εύγε!

Τεσπ, ξέρει κανείς πως απενεργοποιείς το SID που εκπέμπει το ρούτερ "COsmote Wifi Fon" ? Από το site της Cosmote στο λογαριασμό μου το απ ενεργοποίησα σαν υπηρεσία αλλά εκπέμπει ακόμα από το ρούτερ.

Επεξ/σία από Saloufas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poulinos, καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μόνο άμα συνδέσεις σκληρό μέσω usb, για δίκτυο δεν μου βγάζει κάτι...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, poulinos είπε

ειδα ολο το manual>δεν ειδα τιποτα για qos ή κατι τετοιο....

μου το επιβεβαιωσε και η υπηρεσια cosmote@your services

επομενως αν το χρειαζομαι το QOS πρεπει να παω σε fritz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Saloufas said:

Μετά από 43 μέρες ήρθε επιτέλους ο τεχνικός σπίτι! Αυτές είναι άμεσες υπηρεσίες από τον ΟΤΕ! εύγε!

Τεσπ, ξέρει κανείς πως απενεργοποιείς το SID που εκπέμπει το ρούτερ "COsmote Wifi Fon" ? Από το site της Cosmote στο λογαριασμό μου το απ ενεργοποίησα σαν υπηρεσία αλλά εκπέμπει ακόμα από το ρούτερ.

ισως να θελει καποια ώρα ή ισως να θελει να κανεις Reboot καποια στιγμη.σε καθε περιπτωση μπορεις να το αφηεις ανοιχτο για να εχεις και εσυ προσβαση σε αλλα Fon δικτυα.

14 hours ago, George.B said:

poulinos, καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μόνο άμα συνδέσεις σκληρό μέσω usb, για δίκτυο δεν μου βγάζει κάτι...

τωρα ειδα οτι εγραψες για το WDLXTV_LIVE και οχι για σκληρο δισκο:( τι θες να κανεις ακριβως? να παιζεις ταινιες διαμεσω ethernet απευθειας σε καποια τηλεοραση?

1 hour ago, mech_eng said:

μου το επιβεβαιωσε και η υπηρεσια cosmote@your services

επομενως αν το χρειαζομαι το QOS πρεπει να παω σε fritz

Να μην υπαρχει qos εν ετος 2019?σηκωνω τα χερια ψηλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mech_eng said:

ολα επι πληρωμει...

θα ενεργοποιεις Licence για το qos στο τελος.χαχα.απο την αλλη δωρεαν ρουτερ απο παροχο και καλο ειναι δυσκολο και σπανια εχει γινει με draytek/fritz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poulinos, καλησπέρα.

Στο προηγούμενο ρούτερ που είχα, το ZXHN H168N στο Local Network, είχε μια λειτουργία
Samba Service, στην οποία τσέκαρα το on, στο Host Name έγραφα το όνομα του υπολογιστή μου
Anonymous στο on, apply και αυτό ήταν.

Μπορούσε μετά το WDLXTV_LIVE μέσω του ρούτερ, να συνδεθεί μέσω του υπολογιστή,
γιατί με άλλο τρόπο δεν γίνεται ή τουλάχιστον εγώ δεν έκανα κάτι καλά.

Την ίδια λειτουργία λοιπόν ψάχνω να βρω σε αυτό το ρούτερ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panick είπε

Νέο firmware ! Εγκαταστάθηκε σήμερα το πρωί. Για να δούμε....

Σήμερα το πρωί μου έκανε επανεκκίνηση και παραξενεύτηκα. Τώρα που το είπες σκέφτηκα μήπως έκανε αυτόματα την αναβάθμιση και γι αυτό η επανεκκίνηση το πρωί, μπήκα μέσα και όντως έχει περάσει την τελευταία έκδοση 09022001.00.030_OTE3  μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...