Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ έτσι ξέρω, όταν το συνδέω στο PC δουλεύει αλλά μέσω switch όχι.
Το καλώδιο είναι περασμένο μέσα από τοίχο, μήπως πρέπει να το κάνω cross-over ;
Δεν θα έπρεπε να το κάνει από μόνο του το switch από το εσωτερικό του κύκλωμα ;

Επεξ/σία από RcManiac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 815
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη. 

Router - τοίχο - PC έχω σύνδεση 

Router - switch έχω σύνδεση

Router - τοίχο - switch δεν έχω σύνδεση

Το καλώδιο στον τοίχο το έχω με straight through, το switch έχει Auto-MDIX, τι μπορεί να έχω κάνει λάθος και να μην έχει σύνδεση το switch αλλά το PC να παίζει κανονικά ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το έστησα κι εγώ σε αντικατάσταση του 2i.

Είμαι με adsl στα 15mb λόγω περιοχής δυστυχώς.

Με το wifi παίζει καμιά ρύθμιση για να βελτιωθεί; Ειδικά σε βιντεοκλήσεις από κινητό, ο συνομιλητής μας βλέπει με πολλά σπασίματα, ενώ το σήμα στην συσκευή είναι φουλ!

Έχω ενεργοποιήσει τα 2.4 και τα 5 Ghz, έχω δώσει ίδιο password και στα 2 και οι συσκευές μου υποστηρίζουν dual band.

Επίσης υπάρχει κάπου ρύθμιση, να μην αποσυνδέεται μετά από 1-2 λεπτά αδράνειας και να θέλει πάλι log in στον browser, που τσεκάρω τις ρυθμίσεις του μοντεμ;

 

2020-03-31_211107.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια οποίου γνωρίζει..

έχω το speedport plus και παλιότερα είχα συνδέσει πάνω του usb 2,5 δίσκο. τον οποίο τον έβλεπα από το pc κ από την tv.

πήγα σήμερα να τον ξανά βάλω πάνω άλλα δεν τον βλέπω με τίποτα κ ούτε θυμάμαι τι ρυθμίσεις είχα κάνει στο ρουτερ... προσπαθώ άλλα μάταια.. αν γνωρίζει κανείς ας με βοηθήσει λιγάκι, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας γνωρίζει κάνεις αν μπορούμε να απενεργοποιήσουμε την επιλογή ipv6 από το speedport plus.Στο internet configuration όταν επιλέγεις ipv4 ξανά επιστρέφει στο ipv4/v6.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Πολύ όμορφα τα εξαψήφια, να τα χιλιάσεις! Τα καλύτερα έρχονται!

Δεν έχω αποσυνδέσεις, έχω όμως κάποιες μειώσεις στο download μέχρι το 50 και μετά επανέρχεται, το upload μένει πάντα σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το SNR του d/l μου φαίνεται χαμηλό (τουλάχιστον σε σύγκριση με τα δικά μου νούμερα). Η εξασθένηση σήματος όμως, που έχεις είναι σε πολύ καλά επίπεδα. Πολύ μεγάλος ο όγκος των fatal βέβαια. Μήπως να το έδινες βλάβη να μπαίνει σε μια σειρά; 

Ας πει και κάποιος άλλος πιο έμπειρος βέβαια.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πιάσει κανείς το QoS;

Θέλω να κάνω λίγο load balacing σε queues γιατί όταν πέφτουν ταυτόχρονα βιντεοκλήση ή/και streaming στην tv ή/και browsing τα παίζει λίγο στις προτεραιότητες.

Η γραμμή είναι 50αρα και πάει τραίνο. Το θέμα είναι όταν όλες οι συσκευές τραβήξουν ταυτόχρονα έχω lag spikes.

Εκτός αν ζητάω πολλά από το συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, red7genius είπε

Έχει πιάσει κανείς το QoS;

Θέλω να κάνω λίγο load balacing σε queues γιατί όταν πέφτουν ταυτόχρονα βιντεοκλήση ή/και streaming στην tv ή/και browsing τα παίζει λίγο στις προτεραιότητες.

Η γραμμή είναι 50αρα και πάει τραίνο. Το θέμα είναι όταν όλες οι συσκευές τραβήξουν ταυτόχρονα έχω lag spikes.

Εκτός αν ζητάω πολλά από το συγκεκριμένο.

Δες το κόστος της 100άρας, δεν σου κάνω πλάκα. Τώρα βέβαια αν ξέρει κάποιος πως γίνεται αυτό θα είναι πολύ ενδιαφέρον.

Επεξ/σία από gkas1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...