Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 815
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 21/4/2020 στις 1:31 ΜΜ, napotaxia είπε

καλησπερα στην ομαδα . εχω το sercomm speedport plus μετα απο ειδοποίηση απο καναλια Τorrent που κανω upload μου ειπαν οτι δεν ειμαι connectamble . δεν το ειχα παρατηρήσει και ναι δεν ημουν σε κανενα καναλι εδω και 6 μηνες που μου δωσανε αυτο το ρουτερ .εδω και μια βδομαδα τυραννιέμαι να ανοιξω πορτα για να βλεπει το Utorrent ωστε να μενει ανοιχτει για να γινω ενεργος αλλα τιποτα .πηρα τηλέφωνο τον ΟΤΕ ,λεω αντε να μου το φτιαξουν αυτοι. ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ,θα το δωσουν μου ειπαν στο αναλογο τμημα για να το φτιαξουν . με παιρνουν τηλεφωνο την επόμενη μερα  , για να δουμε λεω . οτι ειχα κανει με τις πορτες με τα φιλτρα ηταν ολα σωστα. Και μου λεει το παλικαρι καποιο θεμα εχει το ρουτερ ,θα το δωσουμε βλαβη και βλεπουμε . Του ειπα ,μπορω να το αλλαξω με κατι καλυτερο γιατι οπου εχω διαβασει παντου λενε οτι υπαρχει προβλημα με το συγκεκριμένο ,και μου λεει οτι ειναι το τελευταιο μοντελο του ΟΤΕ και δινουμε κατι αλλο . Και τωρα περιμενω να δω τι θα γινει ....και λεω τωρα αν αλλαξω γραμμη και παω στην 100αρα γιατι τωρα εχω 50 θα μου δωσουν αλλο μοντελο ρουτερ ??

Οχι, το speedport plus δίνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια..προσφατα εκανα αναβαθμιση την γραμμη μου σε 50αρα..να κρατησω το παλιο router του οτε η ν αζητησω το καινουριο router ??γιατι κατα καιρος εχουν αναφερθει προβληματα για το καινουριο..εχουν λυθει και αν ναι θα δω καποια διαφορα η μια χαρα με καλυβει και το παλιο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πολλά έχουν λυθεί. Εγώ εχθες πήγα στο Plus και σε γενικές γραμμές καλύτερο μου φαίνεται. Από προβλήματα, έβαλα χθες πολλές συσκευές σε 1 φάση (4 lan και 5 wifi) και στην tv έδινε πολύ αργό wifi, έκανα restart το modem και σήμερα και οκ. Βέβαια δεν μου δουλεύει το screen cast από κινητό σε tv τώρα, δεν συνδέεται. Έχει κανείς καμια ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Επειδή δεν προβλέπεται να αλλάξω το router σε αυτό το σπίτι καμία ιδέα πως να αυξήσω της θύρες ethernet του router; Thanks!

 

Τελικά είπα να τσιμπήσω αυτό https://www.skroutz.gr/s/21179713/TP-LINK-LS1005G-v1-0.html

Επεξ/σία από jmirko15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με switch αυξάνεις τις θύρες ethernet ναι.

Επίσης, νομίζω έχουν δίκιο τα παιδιά με την κακή διαχείρηση του Speedport Plus, πάλι στην TV δίνει σούπερ αργό internet και δεν παίζει το youtube. Επίσης και το screen casting δεν λειτουργεί πια.

Update: Το screen casting με άλλο κινητό παίζει, αλλά εξακολουθεί να δίνει πολύ αργό internet στην tv. Στα κινητά και στο pc είμαι οκ.

Επεξ/σία από VFerF1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Δεν έχω κάποια ερώτηση, μόνο να πω ότι μάζεψα μερικές πληροφορίες για το συγκεκριμένο ρούτερ σε περίπτωση που κάποιος θέλει να παίξει. Επειδή δεν θέλω να σπαμάρω με λινκ, να πω ότι τις έχω ανεβάσει στο github, εάν ψάξετε για speedport plus, θα το δείτε. Αν κάποιος moderator θεωρεί ότι σπαμάρω, ευχαρίστως να με κόψει. Απλώς επειδή λίγο χάρηκα με αυτά που βρήκα, είπα να μοιραστώ! Χρησιμοποίησα τα αγγλικά γιατί απ'ό,τι είδα το ρούτερ παίζει και σε άλλες χώρες όπου δραστηριοποιείται η Deutsche Telekom (ή θυγατρικές της).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς αν έχοντας το ίδιο SSID και για 2.4 και 5ghz και το band steering ενεργοποιημένο, γίνεται παρ'όλα αυτά για 1 και μόνο συσκευή (μέσω στης MAC address της) να την περιορίζω που να συνδέεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VFerF1 είπε

Γνωρίζει κανείς αν έχοντας το ίδιο SSID και για 2.4 και 5ghz και το band steering ενεργοποιημένο, γίνεται παρ'όλα αυτά για 1 και μόνο συσκευή (μέσω στης MAC address της) να την περιορίζω που να συνδέεται;

Αν βάλεις την MAC address στις απαγορευμένες του εκάστοτε band.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkas1973 είπε

Αν βάλεις την MAC address στις απαγορευμένες του εκάστοτε band.

Πράγματι, δουλεύει μια χαρά και έτσι, τελικά όμως μάλλον θα μείνω στον "χειροκίνητο"  τρόπο με 2 διαφορετικά SSID μιας και ο αυτόματος τρόπος δεν φαίνεται να λειτουργεί και τόσο καλά. Π.χ βάζει το κινητό μου σε 2.4 σε σημείο που πιάνει καμπάνα 5 χωρίς λόγο. Επίσης, καμια ιδέα αν γίνεται να βάλουμε ένα μικρό threshold εαν έχουμε 3G Failover στικάκι; Γιατί βλέπω ότι μιας και το Speedport Plus αργεί παραπάνω να κλειδώσει (σε σχέση με το W274v), όταν κάνω επανεκκίνηση μέχρι να μπει, νομίζει ότι δεν έχει σύνδεση και κλειδώνει με το 3G, οπότε αν δεν έχω πακέτο στην SIM θα ενεργοποιεί αυτόματα του 1 ευρώ για 1 ημέρα κάθε φορά φαντάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμιά ιδέα για τυχαία αποσύνδεση; Τα logs ήταν αυτά:

Spoiler

 

2020-04-28 11:27:42 Timeout during PPP initialization. (IPCP) (R023)

2020-04-28 11:27:32 Connection to the Internet has been terminated. (R009)

2020-04-28 11:27:32 Connection has been terminated:Remote station is not answering to LCP Echo requests. (R021)

 

Επίσης έβγαλε και πολλά του στυλ DNSv6-error:The DNSv6 Servers τάδε replies Server Failure(2). (P008)

Έχω φάει 2 αποσυνδέσεις σε 1 20λεπτο.

 

Επεξ/σία από VFerF1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, VFerF1 είπε

Καμιά ιδέα για τυχαία αποσύνδεση; Τα logs ήταν αυτά:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

2020-04-28 11:27:42 Timeout during PPP initialization. (IPCP) (R023)

2020-04-28 11:27:32 Connection to the Internet has been terminated. (R009)

2020-04-28 11:27:32 Connection has been terminated:Remote station is not answering to LCP Echo requests. (R021)

Επίσης έβγαλε και πολλά του στυλ DNSv6-error:The DNSv6 Servers τάδε replies Server Failure(2). (P008)

Έχω φάει 2 αποσυνδέσεις σε 1 20λεπτο.

2  εβδομαδες εχω το ιδιο θεμα φιλε μου. 4 φορες ηρθε τεχνικος και ακρη δεν βγηκε. Αντικατασταση ρουτερ και παλι τα ιδια. Καλο κουραγιο! Εχουν γεμισει τα φορουμ με αυτο το dsnv2 error και τις αποσυνδεσεις αλλα δεν γνωριζουν τπτ. PS αν γνωριζει καποιος κατι ευπροσδεκτες οι συμβουλες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, tuscanigr είπε

2  εβδομαδες εχω το ιδιο θεμα φιλε μου. 4 φορες ηρθε τεχνικος και ακρη δεν βγηκε. Αντικατασταση ρουτερ και παλι τα ιδια. Καλο κουραγιο! Εχουν γεμισει τα φορουμ με αυτο το dsnv2 error και τις αποσυνδεσεις αλλα δεν γνωριζουν τπτ. PS αν γνωριζει καποιος κατι ευπροσδεκτες οι συμβουλες!!!

Πήρα τηλ 13888 και είπε αυτόματα ότι είναι γενικευμένη βλάβη στην ευρύτερη περιοχή. Είδομεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2020 στις 3:51 ΜΜ, VFerF1 είπε

Πήρα τηλ 13888 και είπε αυτόματα ότι είναι γενικευμένη βλάβη στην ευρύτερη περιοχή. Είδομεν

Σε ποια περιοχή φίλε μου;;; Εγω ειμαι Πυλαία - Κωνσταντινοπολιτικα και σημερα που ξαναηρθε τεχνικος για 5η φορα δεν μου ειπε κατι τετοιο. PS οχιμοτι το εφτιαξε αλλα λεμε τωρα... Αυριο θα ξαναερθει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...