Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Aurumnus είπε

DSL downstream: 51199 kBit/s

Σαν πολύ μεγάλη διαφορά δεν έχω σε σχέση με τα 44 που πιάνω;

Για να σου λεει 51 παει να πει οτι σου εχουν κανει την αυξηση κ εσενα απλα δεν μπορεις να τα πιασεις κ τα 55 αλλιως θα ελεγε πχ 49999 . Ποσο σου λεει στο upstream ? Σου λεει 5503 η σου λεει 4999;

πατα εδω http://192.168.1.1/data/Status.json

κ ψαξε να βρεις το dsl_max_downstream Αυτο ειναι το maximum που μπορεις να πιασεις για να δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 815
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, malias4 είπε

Για να σου λεει 51 παει να πει οτι σου εχουν κανει την αυξηση κ εσενα απλα δεν μπορεις να τα πιασεις κ τα 55 αλλιως θα ελεγε πχ 49999 . Ποσο σου λεει στο upstream ? Σου λεει 5503 η σου λεει 4999;

πατα εδω http://192.168.1.1/data/Status.json

κ ψαξε να βρεις το dsl_max_downstream Αυτο ειναι το maximum που μπορεις να πιασεις για να δουμε.

Βάζω φώτο μέσα από το router

spacer.png

 

dsl_max_downstream δεν υπάρχει πουθενά. Μήπως θέλει κάποιο κόλπο για να φανεί;

Τα ΚΑΦΑΟ πάντως είναι ένα πίσω από την πολυκατοικία στα περίπου 100 μέτρα και άλλα δύο, ένα μπροστά και ένα στα πλάγια στα 60-70 μέτρα. Και δεν αναφέρομαι σε ευθεία απόσταση αλλά όπως πάει ο δρόμος. Τώρα για την πραγματική διαδρομή των καλωδίων... άγνωστο.

Το link που μου έδωσες, με βγάζει σε κάτι ακαταλαβίστικα.

Οκ, από τα «ακαταλαβίστικα» νομίζω βρήκα άκρη
dsl_max_downstream: 141824
dsl_max_upstream:      56368

 

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Το link που μου έδωσες, με βγάζει σε κάτι ακαταλαβίστικα.

Βάζω φώτο μέσα από το router

spacer.png

dsl_max_downstream δεν υπάρχει πουθενά. Μήπως θέλει κάποιο κόλπο για να φανεί;

Τα ΚΑΦΑΟ πάντως είναι ένα πίσω από την πολυκατοικία στα περίπου 100 μέτρα και άλλα δύο, ένα μπροστά και ένα στα πλάγια στα 60-70 μέτρα. Και δεν αναφέρομαι σε ευθεία απόσταση αλλά όπως πάει ο δρόμος. Τώρα για την πραγματική διαδρομή των καλωδίων... άγνωστο.

Δεν σου βγαζει κατι τετοιο οπως τη φωτο που σου βαζω; Εκει θα δεις αυτο που εχω κυκλωσει. Αλλα anyway με τι φωτο που ανεβασες με τα στατιστικα εισαι οντως πολυ κοντα στο καφαο οποτε επρεπε να τελικιαζεις. 
Παντως για να εχεις 51199 νομιζω την εχεις παρει την αυξηση του 10% αλλα για καποιο λογο δεν παει 55

60088EAE-9136-4C91-AA75-3665991011FB.jpeg

Επεξ/σία από malias4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, malias4 είπε

 

Το βρήκα και έκανα edit το post αλλά με πρόλαβες.

Δες πιο πάνω.

Το ξαναβάζω και εδώ
dsl_max_downstream: 141824
dsl_max_upstream:      56368

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aurumnus είπε

Το βρήκα και έκανα edit το post αλλά με πρόλαβες.

Δες πιο πάνω.

Ναι το ειδα , με αυτο βλεπουμε οτι το μαξιμουμ που μπορεις να πιασεις ειναι 141mbps οποτε κ 100αρα να βαλεις την τερματιζεις ανετα. Εμενα πχ ειναι 64mpbs το μαξιμουμ μου επειδη ειμαι πιο μακρυα απο καφαο κτλ 

Δεν ξερω για ποιο λογο δεν παει 55 φιλε μου, κανε ενα restart μπας και . 
Εκτος κ αν η καμπινα δεν ειναι του οτε κ γιαυτο πχ αν ειναι λεμε τωρα της wind δεν εχει δωσει ακομα το 10% αυξησης 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, malias4 είπε

Ναι το ειδα , με αυτο βλεπουμε οτι το μαξιμουμ που μπορεις να πιασεις ειναι 141mbps οποτε κ 100αρα να βαλεις την τερματιζεις ανετα. Εμενα πχ ειναι 64mpbs το μαξιμουμ μου επειδη ειμαι πιο μακρυα απο καφαο κτλ 

Δεν ξερω για ποιο λογο δεν παει 55 φιλε μου, κανε ενα restart μπας και . 
Εκτος κ αν η καμπινα δεν ειναι του οτε κ γιαυτο πχ αν ειναι λεμε τωρα της wind δεν εχει δωσει ακομα το 10% αυξησης 

Οι καμπίνες στην περιοχή είναι Vodafone. Ίσως αυτό να παίζει ρόλο όπως λες.

 

Κάτι άλλο, αν ξέρεις εσύ ή κάποιος άλλος.

Υπάρχει κάποιος τρόπος, ορισμένες συσκευές να συνδέονται μέσω Wi-Fi στο router με περιορισμένη προσβασή στο Bandwidth;

Π.χ, αν φτιάξω ένα SSID2 profile, στο οποίο όσες συσκευές συνδέονται με Wi-Fi να έχουν πρόσβαση π.χ στο 15% του bandwidth;

Ή κάποιον άλλο τρόπο για Bandwidth control;

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aurumnus είπε

Οι καμπίνες στην περιοχή είναι Vodafone. Ίσως αυτό να παίζει ρόλο όπως λες.

 

Κάτι άλλο, αν ξέρεις εσύ ή κάποιος άλλος.

Υπάρχει κάποιος τρόπος, ορισμένες συσκευές να συνδέονται μέσω Wi-Fi στο router με περιορισμένη προσβασή στο Bandwidth;

Π.χ, αν φτιάξω ένα SSID2 profile, στο οποίο όσες συσκευές συνδέονται με Wi-Fi να έχουν πρόσβαση π.χ στο 15% του bandwidth;

Ή κάποιον άλλο τρόπο για Bandwidth control;

Νομιζω λεγετε qos αυτο πχ να θες το ταδε λαπτοπ να τραβαει ταδε bandwith αλλα δεν γινετε αυτο στο speedport plus !

Ισως να φταιει αυτo αν ειναι της βοντα η καμπινα

Αν δε βαριεσαι κανε κατι τελευταιο, μπες στο ρουτερ κ δες αν ειναι τικαρισμενο το ginp οπως εδω. Πρεπει να ειναι .

Νομιζω καπου το ειχα διαβασει απο ενα αλλο παλικαρι που δεν ανεβαινε στο 55mbps αλλα σαν να θυμαμαι οτι ηταν wind 

 

DCDBB399-97F3-4F9C-9A6B-768E6E4FC7EF.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, malias4 είπε

Αν δε βαριεσαι κανε κατι τελευταιο, μπες στο ρουτερ κ δες αν ειναι τικαρισμενο το ginp οπως εδω. Πρεπει να ειναι .

Νομιζω καπου το ειχα διαβασει απο ενα αλλο παλικαρι που δεν ανεβαινε στο 55mbps αλλα σαν να θυμαμαι οτι ηταν wind 

Ναι, είναι επιλεγμένο κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Βάζω φώτο μέσα από το router

spacer.png

dsl_max_downstream δεν υπάρχει πουθενά. Μήπως θέλει κάποιο κόλπο για να φανεί;

Τα ΚΑΦΑΟ πάντως είναι ένα πίσω από την πολυκατοικία στα περίπου 100 μέτρα και άλλα δύο, ένα μπροστά και ένα στα πλάγια στα 60-70 μέτρα. Και δεν αναφέρομαι σε ευθεία απόσταση αλλά όπως πάει ο δρόμος. Τώρα για την πραγματική διαδρομή των καλωδίων... άγνωστο.

Το link που μου έδωσες, με βγάζει σε κάτι ακαταλαβίστικα.

Οκ, από τα «ακαταλαβίστικα» νομίζω βρήκα άκρη
dsl_max_downstream: 141824
dsl_max_upstream:      56368

Δεν έχεις πάρει αύξηση, γιατί είσαι σε καμπίνα της Vodafone. Οι αυξήσεις που γίνονται είναι σε αυτές του ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, theanonymous είπε

Δεν έχεις πάρει αύξηση, γιατί είσαι σε καμπίνα της Vodafone. Οι αυξήσεις που γίνονται είναι σε αυτές του ΟΤΕ.

Δηλαδή αν ο άλλος έχει σύνδεση Vodafone και είναι σε ΚΑΦΑΟ της COSMOTE, την παίρνει την αύξηση;

Ή πρέπει ΚΑΦΑΟ+VDSL σύνδεση να είναι και τα 2 της COSMOTE;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Πρόσφατα αντικατέστησα το entry 2i με το Plus γιατί ήθελα την μπάντα των 5ghz.

Αντιμετωπίζω όμως ένας πολύ περίεργο πρόβλημα όταν συνδέω το iphone στα 5ghz:

Σε αρκετές εφαρμογές δεν κατεβάζει σωστά το περιεχόμενο (πχ. στο facebook δεν κατεβάζει όλες τις εικόνες), ενώ δεν ανοίγει και κάποιες ιστοσελίδες (π.χ insomnia.gr, efood.gr) καθώς μου βγάζει το μήνυμα "Το Safari δεν είναι δυνατό να ανοίξει αυτήν τη σελίδα επειδή δεν ήταν δυνατή η δημιουργία ασφαλούς σύνδεσης με τον διακομιστή".

Όλες οι υπόλοιπες συσκευές που συνδέονται (λάπτοπ, κινητό android) παίζουν σωστά.

Όταν συνδέω το iphone στα 2.4ghz λειτουργεί τέλεια !

Έχω κάνει σχεδόν τα πάντα, αλλά δε μπορώ να λύσω το πρόβλημα. Ενδεικτικά : Έκανα reset το ρούτερ, αντικατέστησα το ρούτερ, άλλαξα κανάλια, άλλαξα dns, έκανα reset τα network settings του τηλεφώνου, επικοινώνησα με την apple και τρέξαμε διαγνωστικό έλεγχο στο τηλέφωνο που δεν βρήκε τίποτα. Δοκίμασα να το συνδέσω σε άλλη μάρκα ρούτερ στα 5ghz και έπαιξε τέλεια.

Μετά από εκτεταμένη αναζήτηση στο web βρήκα κάποιες λίγες αναφορές, χωρίς όμως να προτείνεται κάποια λύση. Καταλήγω ότι μάλλον υπάρχει κάποια ασυμβατότητα του ρούτερ με το ios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, itheodo είπε

Καλησπέρα σας.

Πρόσφατα αντικατέστησα το entry 2i με το Plus γιατί ήθελα την μπάντα των 5ghz.

Αντιμετωπίζω όμως ένας πολύ περίεργο πρόβλημα όταν συνδέω το iphone στα 5ghz:

Σε αρκετές εφαρμογές δεν κατεβάζει σωστά το περιεχόμενο (πχ. στο facebook δεν κατεβάζει όλες τις εικόνες), ενώ δεν ανοίγει και κάποιες ιστοσελίδες (π.χ insomnia.gr, efood.gr) καθώς μου βγάζει το μήνυμα "Το Safari δεν είναι δυνατό να ανοίξει αυτήν τη σελίδα επειδή δεν ήταν δυνατή η δημιουργία ασφαλούς σύνδεσης με τον διακομιστή".

Όλες οι υπόλοιπες συσκευές που συνδέονται (λάπτοπ, κινητό android) παίζουν σωστά.

Όταν συνδέω το iphone στα 2.4ghz λειτουργεί τέλεια !

Έχω κάνει σχεδόν τα πάντα, αλλά δε μπορώ να λύσω το πρόβλημα. Ενδεικτικά : Έκανα reset το ρούτερ, αντικατέστησα το ρούτερ, άλλαξα κανάλια, άλλαξα dns, έκανα reset τα network settings του τηλεφώνου, επικοινώνησα με την apple και τρέξαμε διαγνωστικό έλεγχο στο τηλέφωνο που δεν βρήκε τίποτα. Δοκίμασα να το συνδέσω σε άλλη μάρκα ρούτερ στα 5ghz και έπαιξε τέλεια.

Μετά από εκτεταμένη αναζήτηση στο web βρήκα κάποιες λίγες αναφορές, χωρίς όμως να προτείνεται κάποια λύση. Καταλήγω ότι μάλλον υπάρχει κάποια ασυμβατότητα του ρούτερ με το ios.

Καλημέρα,

Πιο iOS έχεις? Έχω συνδεδεμένες 3 συσκευές με 5ghz οι οποίες δουλεύουν τέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gkas1973 είπε

Καλημέρα,

Πιο iOS έχεις? Έχω συνδεδεμένες 3 συσκευές με 5ghz οι οποίες δουλεύουν τέλεια.

13.5 σε iphone 11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εδω και κανα δυο μερες δεν εχω σταθερο τηλεφωνο, στο ξαφνικο! (αν το καλεσεις απο κινητο κλεινει αμεσως ενω αμα πατησεις να «ανοιξει» η γραμμη δεν κανει το τουτ-τουτ). Μπηκα στο interface του ρουτερ και λεει Internet telephony off ενω παρατηρησα πως ουτε το λαμπακι telephony sto speedport plus ειναι αναμμενο...  Στο system messages βρηκα το :

2020-06-06 17:54:15 A general error regarding SIP telephony occurred: This action is not possible <SIP error code 403> (V007) \

Συνδεσα τα παντα οπως στο εγχειριδιο οδηγιων, διοτι πριν δεν ειχα φιλτρακι και τετοια, λεω μηπως φταιει που ειχα συνδεσει τη line θυρα με τη πριζα κατευθειαν και το σταθερο με τη phone 1 . Δουλευε καλα αυτο,δεν ειχα προβλημα, ομως και οπως ακριβως λενε οι οδηγιες της κοτέ και παλι δεν δουλευει... Καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...