Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, panosno1com είπε

Εδω και κανα δυο μερες δεν εχω σταθερο τηλεφωνο, στο ξαφνικο! (αν το καλεσεις απο κινητο κλεινει αμεσως ενω αμα πατησεις να «ανοιξει» η γραμμη δεν κανει το τουτ-τουτ). Μπηκα στο interface του ρουτερ και λεει Internet telephony off ενω παρατηρησα πως ουτε το λαμπακι telephony sto speedport plus ειναι αναμμενο...  Στο system messages βρηκα το :

2020-06-06 17:54:15 A general error regarding SIP telephony occurred: This action is not possible <SIP error code 403> (V007) \

Συνδεσα τα παντα οπως στο εγχειριδιο οδηγιων, διοτι πριν δεν ειχα φιλτρακι και τετοια, λεω μηπως φταιει που ειχα συνδεσει τη line θυρα με τη πριζα κατευθειαν και το σταθερο με τη phone 1 . Δουλευε καλα αυτο,δεν ειχα προβλημα, ομως και οπως ακριβως λενε οι οδηγιες της κοτέ και παλι δεν δουλευει... Καμια ιδεα?

Κάποια φάση είχα ίδιο ακριβώς θέμα και ενώ το είχα συνδέσει με φιλτρα κλπ με τηλ στον οτε το πρώτο πράγμα που μου είπαν και έκανα ήταν να τα συνδέσω όλα κατευθείαν όπως λες ότι τα είχες πριν (line - dsl, σταθερο - phone1 θυρα) και μετά από ένα restart του speedport όλα κομπλέ... Άμα έχεις ακόμα θέμα βαλέ εδώ το τηλ σου μήπως έχει κάποια γνωστή βλάβη ή παρε 1388/βάλε το κινητό σου να σε πάρουν στο χρειάζεστε βοήθεια στο site της cosmote

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 815
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, PerfectParanoia είπε

Κάποια φάση είχα ίδιο ακριβώς θέμα και ενώ το είχα συνδέσει με φιλτρα κλπ με τηλ στον οτε το πρώτο πράγμα που μου είπαν και έκανα ήταν να τα συνδέσω όλα κατευθείαν όπως λες ότι τα είχες πριν (line - dsl, σταθερο - phone1 θυρα) και μετά από ένα restart του speedport όλα κομπλέ... Άμα έχεις ακόμα θέμα βαλέ εδώ το τηλ σου μήπως έχει κάποια γνωστή βλάβη ή παρε 1388/βάλε το κινητό σου να σε πάρουν στο χρειάζεστε βοήθεια στο site της cosmote

τελικα μιλησα στο chat μαζι τους και μου το σετάραν σε 1 λεπτο.. ειπε πως ειχε χασει τις ρυθμισεις  😕😕

το ξανασυνδεσα οπως πριν διοτι δεν μ αρεσουν τα εξτρα καλωδια :P

Επεξ/σία από panosno1com
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αναβάθμισα πρόσφατα τη σύνδεση με το speedport entry 2i σε cat6 αξίζει να πάρω τηλέφωνο για να μου δώσουν το speedport plus?

Το θέλω μόνο για wired σύνδεση.

Για το wireless έχω άλλο μηχάνημα.

Το δικαιούμαι δωρεάν μιας και είμαι cosmote 50 vdsl?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, skiabox είπε

Μιας και αναβάθμισα πρόσφατα τη σύνδεση με το speedport entry 2i σε cat6 αξίζει να πάρω τηλέφωνο για να μου δώσουν το speedport plus?

Το θέλω μόνο για wired σύνδεση.

Για το wireless έχω άλλο μηχάνημα.

Το δικαιούμαι δωρεάν μιας και είμαι cosmote 50 vdsl?

Ναι το δικαιούσαι. Θεωρώ πως αξίζει λόγω του 5GHz Band στο Wi-Fi  Σε εμένα το plus συγχρόνισε αρκετά παραπάνω απο το 2i αλλά αμα πιάνεις ήδη 50 δε θα δεις διαφορά (Εγω εχω vdsl απο ΑΚ και πιανω λιγο πιο κατω απο 50). Σε όλα τα άλλα έχει παρόμοιες επιδόσεις με το 2i (Bufferbloat και στα 2 μαξ 120ms εχω, σημα λιγο καλυτερο εχει το plus αλλά οχι και καμια τρελή διαφορά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά,

Ήθελα να ρωτήσω, μετά από διακοπή ρεύματος ή αν το βγάλω απο την πρίζα για κάποιο λόγο κάνει πάρα πολύ ώρα να συγχρονίσει.
Ισχύει και σ' εσάς αυτό?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το Plus καθυστερεί αρκετά παραπάνω σε σχέση με τα άλλα routers.

Επίσης σε διακοπή ρεύματος στην περιοχή, αν η καμπίνα δεν έχει UPS, μπορεί να χρειαστεί μέχρι και ~30 λεπτά για να εκκινήσει το DSLAM, και να μη συγχρονίζουμε μέχρι τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανεις τι ταχυτητες παινει με τις θυρες Ethernet του σε τοπικό lan?

Μαξαρει στα 1000mbit η μπορεί να διαχειριστεί 1000mbit/ανα θύρα (aka σύνολο ~4000mbit)

-Θέλω να συνδεσω ενα nas(με 2 θύρες 1000αρες που μπορεί να τις κανει combine σε "μια" 2000mbit) και να σβηνογραφουν απο εκεί 2 PC ταυτοχρονα-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παραλάβαμε και εμείς το speedport και αναγκαστικά το βάλαμε μπροστα από ένα cisco 887VA για να μπορεί να δουλευει και το fax. 

Η ερώτηση είναι πως απενεργοποιώ το firewall?? Γιατί δεν είχε κάποια επιλογή. Το πρόβλημα βρίσκεται σε ένα vpn το οποίο κοβει το connection και χωρίς το ρουτερακι του οτε παιζει και με το ρουτερακι μπροστα δε παιζει. Το vpn συνδεεται σε μια συγκεκριμένη πορτα και εκτελεί υπηρεσία ftp η οποία ρυθμίζεται  μέσω firewall fortigate kai υποψιάζομαι οτι φταιει αυτό

Στις 22/6/2020 στις 10:17 ΜΜ, @topos είπε

Ξέρει κανεις τι ταχυτητες παινει με τις θυρες Ethernet του σε τοπικό lan?

Μαξαρει στα 1000mbit η μπορεί να διαχειριστεί 1000mbit/ανα θύρα (aka σύνολο ~4000mbit)

-Θέλω να συνδεσω ενα nas(με 2 θύρες 1000αρες που μπορεί να τις κανει combine σε "μια" 2000mbit) και να σβηνογραφουν απο εκεί 2 PC ταυτοχρονα-

ουσιαστικά το LACP του ΝAS θα σου κάνει bind τις θύρες αλλα δε δουλεύει ετσι. 1 Gbps θα έχει απλα θα γίνεται κάπως load balancing. Τώρα το lan του plus έχω την εντύπωση οτι είναι χιλιάρι καθώς οταν το συνδέσαμε πανω σε ένα fortigate άναψε πρασινο/πρασινο (ενδειξη της wan θυρας fortigate οτι δουλεύεις σε 1 Gbps) αλλα δε γνωρίζω αν υποστηρίζει lacp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, bleckmeister1g είπε

Καλησπέρα παραλάβαμε και εμείς το speedport και αναγκαστικά το βάλαμε μπροστα από ένα cisco 887VA για να μπορεί να δουλευει και το fax. 

Η ερώτηση είναι πως απενεργοποιώ το firewall?? Γιατί δεν είχε κάποια επιλογή. Το πρόβλημα βρίσκεται σε ένα vpn το οποίο κοβει το connection και χωρίς το ρουτερακι του οτε παιζει και με το ρουτερακι μπροστα δε παιζει. Το vpn συνδεεται σε μια συγκεκριμένη πορτα και εκτελεί υπηρεσία ftp η οποία ρυθμίζεται  μέσω firewall fortigate kai υποψιάζομαι οτι φταιει αυτό

ουσιαστικά το LACP του ΝAS θα σου κάνει bind τις θύρες αλλα δε δουλεύει ετσι. 1 Gbps θα έχει απλα θα γίνεται κάπως load balancing. Τώρα το lan του plus έχω την εντύπωση οτι είναι χιλιάρι καθώς οταν το συνδέσαμε πανω σε ένα fortigate άναψε πρασινο/πρασινο (ενδειξη της wan θυρας fortigate οτι δουλεύεις σε 1 Gbps) αλλα δε γνωρίζω αν υποστηρίζει lacp

Οποτε δεν υπάρχει δυνατότητα να συνδεσω πανω σε αυτό ενα nasακι με 2 Ethernet (Link Aggregation->2gb Ethernet) και στις αλλες 2 θύρες τα 2 pc (τώρα είναι συνδεδεμένα το καθένα απευθείας στο nas) και να έχω ανθρώπινες ταχύτητες?

Μήπως θα έπρεπε να βάλω ενα switch που να υποστηριζει 5+ ports(που να μπορεί να διαχειριστεί ~4gbit δεδομενα) να συνδεσω τις 2 Ethernet του nas+ τα 2 PC και ενα Ethernet προς το router για να "επικοινωνεί" προς τον εξω κοσμο?

Υ.γ Το ψάχνω γιατί κ το 1000αρη Ethernet αποτελεί bottleneck στο workflow που ηδη έχουμε.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει τρόπος με το SpeedPortPlus (Sercomm), να ορίσει κανείς χρήστες και τι δικαιώματα (π.χ. download/upload) μπορεί να έχει ο καθένας τους;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Έχω το speedport της cosmote γιατί είχα 50αρα γραμμή cosmote. Άλλαξα σε Vodafone 50αρα και δεν πήρα το ρουτερ της vodafone. Ξέρει κανείς τι ρυθμίσεις χρειάζεται για να δουλέψει η Vodafone με το ρουτερ της cosmote? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που το βρισκω theanonymous?

Απο την vodafone μου ειπαν οτι συνδεθηκα. Δεν εχω ομως ιντερνετ ουτε τηλεφωνο. Απο τα φωτακια του του speedport plus αναβουν τα τρια πανω πανω (power,dsl, online) ενω το telephone δεν αναβει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηλέφωνο σίγουρα δεν θα έχεις με το Plus, καθώς παίζει μόνο με την τηλεφωνία της COSMOTE.

Μίλα αρχικά με την τεχνική υποστήριξη της Vodafone (13840 δωρεάν) για να μάθεις αν είναι VoIP ή όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...