Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, tsoutsoudis είπε

Καλημερα, μολις μιλησα με την τεχνικη υποστηριξη. Ειναι VoIP η γραμμη μου ειπαν, τι πρεπει να κανω?

Δυστυχώς να πάρεις το router της Vodafone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 815
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας.
Μεχρι και μια βδομαδα πριν ειχα το speedport entry. Πανω σε αυτο ειχα στησει 2 raspberry 4, ενα για NAS (openmediavault, 192.168.1.10) και ενα για audio player (volumio, 192.168.1.5). Και τα 2 σεταριστηκαν με static ip και ηταν συνδεδεμενα με ethernet καλωδιο.
Μια βδομαδα πριν αλλαξα το entry με το plus και ξεκινησε το προβλημα. Κοιτωντας τις συνδεδεμενες συσκευες στο LAN δεν βλεπει καμια απ'τις 2! Ομως και 2 δουλευουν κανονικα. Βλεπω κανονικα το NAS κ τα περιεχομενα του στα shared folders μου και το Volumio επισης.
Παραλληλα αν πατησω σε browser 192.168.1.5 ανοιγει το Volumio.
Αν ομως πατησω 192.168.1.10 ΔΕΝ ανοιγει το openmediavault.
Η τεχνικη υποστηριξη της cosmote επιβεβαιωσε το προβλημα αλλα δεν μπορουν να βοηθησουν περα απο το να επιστρεψω στο entry.
Τις 2 τελευταιες μερες που το εψαξα ακομα περισσοτερο βρηκα το εξης. Αν βαλω automatic ip στο volumio εμφανιζεται στο router στις συνδεδεμενες συσκευες. Με το που το γυρναω σε static εξαφανιζεται. Δεν μπορω να κανω βεβαια τιποτα στο openmediavault αφου δεν μπορω να μπω στην ip του με κανενα browser. 
Αρα κατι συμβαινει με τις static ip των rpi και το router.
Εχετε καμια ιδεα; Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/8/2020 στις 8:00 ΠΜ, yanagimachi είπε

Γεια σας.
Μεχρι και μια βδομαδα πριν ειχα το speedport entry. Πανω σε αυτο ειχα στησει 2 raspberry 4, ενα για NAS (openmediavault, 192.168.1.10) και ενα για audio player (volumio, 192.168.1.5). Και τα 2 σεταριστηκαν με static ip και ηταν συνδεδεμενα με ethernet καλωδιο.
Μια βδομαδα πριν αλλαξα το entry με το plus και ξεκινησε το προβλημα. Κοιτωντας τις συνδεδεμενες συσκευες στο LAN δεν βλεπει καμια απ'τις 2! Ομως και 2 δουλευουν κανονικα. Βλεπω κανονικα το NAS κ τα περιεχομενα του στα shared folders μου και το Volumio επισης.
Παραλληλα αν πατησω σε browser 192.168.1.5 ανοιγει το Volumio.
Αν ομως πατησω 192.168.1.10 ΔΕΝ ανοιγει το openmediavault.
Η τεχνικη υποστηριξη της cosmote επιβεβαιωσε το προβλημα αλλα δεν μπορουν να βοηθησουν περα απο το να επιστρεψω στο entry.
Τις 2 τελευταιες μερες που το εψαξα ακομα περισσοτερο βρηκα το εξης. Αν βαλω automatic ip στο volumio εμφανιζεται στο router στις συνδεδεμενες συσκευες. Με το που το γυρναω σε static εξαφανιζεται. Δεν μπορω να κανω βεβαια τιποτα στο openmediavault αφου δεν μπορω να μπω στην ip του με κανενα browser. 
Αρα κατι συμβαινει με τις static ip των rpi και το router.
Εχετε καμια ιδεα; Ευχαριστω

Ο DHCP του router δίνει αυτόματα IP στις συσκευές, αν μία συσκευή έχει static IP και δεν πάρει αυτόματα είναι πολύ πιθανό κάποια router να μην την δείχνουν και ας λειτουργεί κανονικά (ακόμα και ακριβά router).

Τώρα στο πρόβλημα σου, το volumio προσπαθεί να πάρει την 192.168.1.5 η οποία είναι η 4η IP* που θα χρησιμοποιήσει ο DHCP του router όταν δίνει σε συσκευές (πχ κινητά κλπ), εγώ εκτιμώ ότι όταν το volumio ζητάει αυτή την IP το DHCP την έχει δώσει ήδη.

Αν το πρόβλημα είναι όντως αυτό τότε πρέπει να μπεις στο router σου και να του πεις ότι θέλεις το DHCP να χρησιμοποιεί μόνο το range 192.168.1.11 μέχρι 192.168.1.254.

Για να μην έχουμε τέτοια προβλήματα και για να μην χρειάζεται να ρυθμίζουμε το router συνήθως δίνουμε static ip με μεγάλο νούμερο ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να το έχει ήδη χρησιμοποιήσει το DHCP.

Ακόμα καλύτερα αντί για static IP μπορείς να χρησιμοποιήσεις dynamic assignent με βάση το MAC address, δηλαδή να πεις στο router όταν βλέπει το MAC address του volumio να δίνει αυτόματα το π.χ. 192.168.1.201

*

Spoiler

Ανοίγει το router και παίρνει αυτό το 192.168.1.1, στη συνέχεια δίνει το 192.168.1.2 στο PC σου και το 192.168.1.3 στο κινητό σου. Μόλις το κινητό σου αλλάξει MAC address (όπως κάνουν όλα για λόγους ασφαλείας) το router σου θα του δώσει το 192.168.1.4 και στην επόμενη αλλαγή το 192.168.1.5, οπότε ακόμα και χωρίς πολλές συσκευές είναι εύκολο να χρησιμοποιηθεί το 192.168.1.5.

 

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εκανα ολα αυτα. Εκανα απειρα restart και reset σε ρουτερ κ συσκευες. Τελικα ηταν προβλημα του router οπως πιθανολογουσα.

Μου εδωσε καινουργιο router η cosmote και μετα απο πολλη προσπαθεια και εκνευρισμο τωρα δουλευουν ολα.

Δεν εχω καμια εμπιστοσυνη ομως στο router και σκεφτομαι μηπως παρω ενα ποιοτικοτερο. Δημιουργουνταν συνεχεια προβληματα στο στησιμο.

Σας ευχαριστω για τη βοηθεια παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα ,μια ερώτηση και απο εμένα.

πριν 2 με 3 εβδομαδας αρχισα να εχω τρομερα συχνα αποσυνδεσεις στο ιντερνετ μου(cosmote 50mbps) αφου αλλαξα ενα ρουτερ που ειχα στο μαγαζι αλλα ηταν entry και οχι plus δουλεψε λιγο καλυτερα αλλα και παλι ειχα αποσυνδεσεις,καλεσα το τεχνικο τμημα και μετα απο μερες εστειλαν εναν τεχνικο οπου φυσικα και δεν βρηκε τιποτα και οτι μαλλον θα φταιει κατι στην γραμη μου.με συμβουλεψε δε να αλλαξω ρουτερ γιατι λεει αυτο που ειχα δεν ηταν για την 50αρα.(ειχα ξαναβαλει του σπιτιου εντωμεταξυ)
αλλαξα την επομενη και μου εδωσαν το speedport plus της sercomm.
Απο την πεμπτη που το εβαλα μια απο τα ιδια και χειροτερα ακομα.εδειψνε οτι ολες η συσκευες ειναι συνδεδεμενες το μοντεμ ειχε ολα τα λαμπακια κομπλε και δεν ειχαμε ιντερνετ.αφου αγανακτησα με το τεχνικο τμημα απο το τηλεφωνο και μου εδωσαν ενα 10ημερο  αναμονη για να ξαναερθει ο τεχνικος αρχισα να σκαλιζω λιγο μονος μου.
Ειδα στο system messeges του μοντεμ τα παρακατω καθε φορα που ειχα αποσυνδεσεις.

error dns ipv6 disconncted
registering with voip (αριθμος τηλεφωνου μου)failed:dns error(v001)
timeout during ppp initialization(ipv6cp) R023
timeout during ppp initialization)ipcp)R023
prowding DHC information to requesting station failed.

χωρις να ξερω πολυ και τι κανω προφανοως και μη εχωντας και πολες επιλογες ειπα να αλλαξω τους DNS SERVERS.
στην αρχη εβαλα τους cloudflare dns και dns ipv6 δουλεψε δεν ειχα αποσυνδεσεις (μονο μια νομιζω) αλλα ειχα το θεμα με το οτι εδειχναν τα παντα συνδεδεμενα τα λαμπακια να δουλευουν κανονικα αλλα δεν ανοιγε καμια σελιδα .με ενα speed test εδειχνε κατω απο 1 mgbps η και καθολου.Εκανα ενα ρεσταρτ ξαναδουλευε αλλα μετα απο λιγο ξαναμανα..
αλλαξα μετα και εβαλα τους DNS της google.μου εκανε ενα restart μετα απο κανα λεπτο και απο τοτε δουλευει (τουλαχιστων 2 μερες.)

και ερωτω.ηταν αυτο το προβλημα?και αν ηταν oi dns που περνει αυτοματα το Modem απο την γραμμη γιατι το τεχνικο τμημα του οτε δεν το ειδε η δεν το σκεφτηκε σαν λυση?
και αν δεν ειναι αυτο τι μπορει να ηταν?

υγ ακομα περιμενω να ερθει ο τεχνικος του οτε

ευχαριστω για τον χρονο σας 

Επεξ/σία από vectrapearl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/8/2020 στις 11:27 ΜΜ, yanagimachi είπε

Τα εκανα ολα αυτα. Εκανα απειρα restart και reset σε ρουτερ κ συσκευες. Τελικα ηταν προβλημα του router οπως πιθανολογουσα.

Μου εδωσε καινουργιο router η cosmote και μετα απο πολλη προσπαθεια και εκνευρισμο τωρα δουλευουν ολα.

Δεν εχω καμια εμπιστοσυνη ομως στο router και σκεφτομαι μηπως παρω ενα ποιοτικοτερο. Δημιουργουνταν συνεχεια προβληματα στο στησιμο.

Σας ευχαριστω για τη βοηθεια παντως.

Kολουσε και δεν έμπαινε από το 192.168.1.1 ;  Εγώ μετά απο το τελευταιο firmware update μπαινω απο http://192.168.1.1/html/login/status.html

Τεχνικος δεν ασχολειται ουτε εχει χρονο να κατσει να δει τι μλκιες εχουν κανει ακομα και όταν τους κολλάνε οι ipv6 σου λενε καντου reset . Εμενα ειχαν στειλει 3 φορες απανωτά το firmware και το κόλλησαν αυτοί Επίσης μια μπαταρία που δίνουν μαζι δεν εδινε 2A αλλα 1Α το χαλανε  ετσι , αλλες φορες χαλαει ο μετασχηματιστης και δουλευει μετα σωστα με αλλον !

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,επειδη μου ειναι δυσκολο να διαβασω 35 σελιδες θα ηθελα καποιος να ειναι δυνατον να μου πει αν υπαρχει τροπος να συνδεσω ενα ρουτερ(pfsense) πανω στο Speedport Plus ετσι ωστε να κανει αυτο την κληση ,εχω fiber 100/10 και Speedport Plus.

παλιοτερα με adsl 24 και speedport 2i εκανα bridge connection και ετσι εκανε το pfsense ppoe κληση,τωρα με τις οπτικες ινες και το Speedport Plus πως γινεται?

Ευχαριστω προκαταβολικα και συγνωμη αν εχει απαντηθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

αξιζει να το βαλεις μονο του σαν μοντεμ-ρουτερ ? λειτουργει σωστα ? εκανα αιτηση για fiber 100 και ειδα αρκετα αρνητικα σχολια οπως για battery drain wifi (δεν με ενδιαφερεει ) αλλα πιο πολυ με νοιαζει ποσο σταθερο ειναι σε αποσυνδεσεις κλπ με καλωδιο !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα !

Έκανα αναβάθμιση τη γραμμή μου στην Cosmote λόγω work @ home και τηλε-εκπαίδευσης.

Αναβάθμισα σε 100Mbs τη σύνδεση και πήρα ένα Huawei Router AX3 Pro από Κίνα.

Spoiler

Speedport System Inofrmation.png

 

Θα ήθελα να ακολουθησω την πρακτική που περιγράφεται, δηλαδή το speedport για VoIP και το Huawei για Router .

43476234_SpeedportModel.png.bb589d284bce19cfed2e5e5b2834f731.png

 

Το PPoE είναι ενεργοποιημένο στο Speedport αλλά το username ([email protected]) και password είναι γκριζαρισμένα. Όταν επιλέγω επάνω στο username διαγράφεται.

Spoiler

Internet Options Speedport.png

 

 

Στο  huawei router τώρα είναι επιλεγμένο Obtain IP Automatically. Αν επιλέξω Broadband Account Internet Access (PPoE) μου ζητάει user/pass. Τι βάζω; Αν βάλω το [email protected] αποτυγχάνει να συνδεθεί (λογικό λείπει το password). Μπορώ να βρώ τα credentials από τον ΟΤΕ; Χρειάζεται να κάνω κάποια άλλη αλλαγή στο huawei router ή στο Speedport?

 

Spoiler

Huawei AX3 Pro.png

 

 

 

 

Επεξ/σία από stazzy1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...