Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να χρησιμοποιήσω την 1η (WAN) και την 4η θύρα (TV STB) ethernet στο ρούτερ σαν κανονικές lan ports; Πρέπει να κάνω disable τα αντιστοιχα interfaces;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 815
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 minutes ago, red7genius said:

Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να χρησιμοποιήσω την 1η (WAN) και την 4η θύρα (TV STB) ethernet στο ρούτερ σαν κανονικές lan ports; Πρέπει να κάνω disable τα αντιστοιχα interfaces;

Μπορεις ναι. Ετσι το εχω και εγω για να εκμεταλλευτω και τις 4 θυρες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, ξέρει κανείς που μπορώ να βρω το "attainable rate" της γραμμής μου; το προηγούμενο ρούτερ το είχε, αυτό δεν μπορώ να το βρω μέχρις στιγμής, ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, red7genius είπε

Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να χρησιμοποιήσω την 1η (WAN) και την 4η θύρα (TV STB) ethernet στο ρούτερ σαν κανονικές lan ports; Πρέπει να κάνω disable τα αντιστοιχα interfaces;

 Έχει ένα video στα ελληνικά Δεν είναι κάτι δύσκολο Καλή συνέχεια και καλό μήνα....

Εγώ καλά είμαι?  Γιατί το Entry 2i έγραφε στο Attenuation 5.020201202_013515.jpg.05fce9f7e1535669d236bcee45d4048c.jpg και μόλις έβαλα το καινούργιο λέει 7.0 

Τα modem που έχουμε αλλάξει είναι το Speedport 724W μετά  Entry 2i και τώρα Speedport Plus

Επεξ/σία από BILL5
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους έχω ένα ADSL2 Modem Router to Draytek 2700VG της Altec, στο Draytek έχω περίπου 1022/15800 SNR 9 Loop Attenuation 15.
Εδώ έχει μόνο η Cosmote VDSL, ήθελα το Upload λόγω NAS καμερών κτλ τώρα με την Wind δίνω 22,16€ και έχω και στο κινητό 120 λεπτά σε κινητά, λέω αν είναι να έχω λίγο παραπάνω ταχύτητα με το VDSL ( λόγω απόστασης ) να μη δίνω 32€, + φορητότητα άλλα 31€ να κάτσω όπως είμαι.
To speedport Plus υποστηρίζει NAT Loopback? το χρειάζομαι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τι ταχύτητα Up Down θα μπορέσω λέτε να έχω με το VDSL η απόσταση από το κτήριο της Cosmote είναι 800 μέτρα. Επειδή έχω μεγάλο δίκτυο πόσες επιλογές έχει για άνοιγμα πορτών μεμονωμένων όχι range? γιατί το Draytek έχει 10 ομάδες από 10  την κάθε ομάδα 100 δηλαδή.
Και κάτι τελευταίο και συγνώμη για το μακροσκελές μπορώ να βάλω το Speedport σαν modem μόνο και όλη την άλλη κίνηση και το routing να την κάνει το Draytek λόγω του ότι το Speedport θα είναι VDSL και το παλιό μου μόνο ADSL2?  To Draytek έχει και 1 κανάλι VPN,  και είναι πολύ ευέλικτο σε όλα και προπαντός σκυλί, αποσυνδέσεις δεν έχω καθόλου 1 φορά στις 40 ημέρες και αν.
Το σκέφτομαι μη  παω και μπλέξω από ταχύτητα, μήπως χρειαστεί να πάρω άλλο router για να κάνω ότι κάνω τώρα, σε ένα μήνα περίπου λήγει το συμβόλαιο με την Wind από την οποία παραδόξως δεν έχω κανένα παράπονο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων η γνώμες σας θα είναι πολύ υπολογίσιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πόση ώρα κάνει σε εσάς να συγχρονίσει; Εμένα όταν έχω συνδεδεμένα καλώδια dsl Ethernet και phone 1 δεν συγχρονίζει ποτέ. Το έχω αφήσει έτσι 3 ώρες κυριολεκτικά και πάλι δεν συγχρονισε. Όταν βγάζω το Ethernet και το phone 1 και μετά από reset συγχρονίζει σε κανένα μισάωρο. Είναι φυσιολογικό ή έπεσα σε ελαττωματικό; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Savvas765 είπε

Πόση ώρα κάνει σε εσάς να συγχρονίσει; Εμένα όταν έχω συνδεδεμένα καλώδια dsl Ethernet και phone 1 δεν συγχρονίζει ποτέ. Το έχω αφήσει έτσι 3 ώρες κυριολεκτικά και πάλι δεν συγχρονισε. Όταν βγάζω το Ethernet και το phone 1 και μετά από reset συγχρονίζει σε κανένα μισάωρο. Είναι φυσιολογικό ή έπεσα σε ελαττωματικό; Ευχαριστώ

Τόσο πολύ όχι, αλλά κάνει περίπου 15-20 λεπτά αρκεί να έχω σβήσει το ρούτερ που έχω επάνω , αλλιώς κλαφτα , απίστευτη ταλαιπωρία. Τελικά το έβγαλα και του έβαλα ένα ρούτερ που το έχω σε bridge του έβαλα και το δικό μου το ρούτερ από πίσω  και σε 3-4 λεπτά  έχω συνδεθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος αν το ρούτερ υποστηρίζει wake on lan? Υποτίθεται ότι αυτό το ρούτερ θα μας δώσουν μετά από αναβάθμιση που κάναμε σε vdsl 50αρα, αλλά κάπου θυμάμαι είχα διαβάσει ότι δεν υποστηρίζει wol, και αυτό είναι αρκετά σημαντικό θέμα για εμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου κάνει εντύπωση πάντως ότι δεν πολύ αναφέρεται ότι έχει ΣΟΒΑΡΟ θέμα στον συγχρονισμό σε σχέση με το entry 2i. Γιατί μπορεί το δεύτερο να έχει κακό WiFi και να χάνεις ένα 10 τοις εκατό στην ταχύτητα αλλά τουλάχιστον συγχρονίζει σε 3.5 λεπτά σε μένα, έχεις ίντερνετ και αν θες μπορείς να πάρεις ένα access point για να φτιάξεις το ασύρματο. Με το speedport plus δεν έχεις καθόλου ιντερνετ και ενώ αν αποσυνδεθεί θα φάει ώρες για να συγχρονισει. ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟ και σε λύσεις ειδικά τηλεργασιας δεν θα πρέπει να επιλέγεται σε καμία περίπτωση. Σε επικοινωνία με τον ΟΤΕ έπεσα σε έναν που μου λέει οτι υπάρχουν dslam στα οποία ΟΝΤΩΣ δεν συγχρονίζει. Αν κάποιος έχει ανάγκη το ίντερνετ 24 ώρες το 24ωρο ή να ξέρει ότι δεν θα χάσει ώρες αν αποσυνδεθεί  είτε τυχαία είτε λόγω διακοπής ρεύματος μην αλλάξει το router ή να ψάξει να βρει το παλιό το entry 2i έστω και ανακαινισμένο. Πελάτης cosmote συνεχόμενα από το 2008 έχω αλλάξει όλα τους τα ρούτερ από εκείνο το θρυλικό connex matrx πρώτη φορά βλέπω τέτοιο κακό χάλι. Ελπίζω να είναι θέμα software γιατί θα μπορούσε να είναι ένα πολύ καλό router.

Επεξ/σία από Savvas765
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταφέρθηκα από Καλλιθέα στο Περιστέρι τον Οκτώβρη, και ενώ μετρούσαμε την γραμμή και ήταν κομπλέ, δεν συγχρόνιζε ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ το ίδιο plus που κανονικότατα συγχρόνιζε στην Καλλιθέα. Αναγκάστηκε ο τεχνικός και μου έφερε ένα Entry 2i με το οποίο δεν έχω κανένα πρόβλημα. Go figure. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα πρόσφατα έκανα την εναλλαγή απο το 2i στο plus, δεν μπόρεσα να βρω το parental control που ειχα στο παλιό ρούτερ και με βοήθησε πολύ με τα παιδιά. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?
Είδα ότι μπορείς να μπλοκάρεις κάποιες mac αλλά δεν με βολεύει. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους,

 

Ειχα κανει αιτηση στην Cosmote για αναβαθμιση απο 50αρα γραμμη σε 100αρα και τοτε ειχα το speedport Entry 2i. Σε επικοινωνια που ειχα με τον παροχο μου ειπαν πως θα μου στειλουν το νεο τους ρουτερ Speedport plus. Οταν παρελαβα το συνεδεσα και η ταχυτητα ηταν 13 mbps. Οποτε δοκιμασα το Entry 2i και η γραμμη μου επιανε 55mbps. Μιλησα με την εταιρια να κανουμε την γραμμη 50αρα παλι αλλα επειδη μου χρεωνανε τον λογαριασμο μου για τον εξοπλισμο που ειχα επρεπε να τον επιστρεψω δυστυχως πριν μπω να διαβασω για τα θεματα του plus. Προτου επιστρεψω τον εξοπλισμο οποτε εβαζα το Entry ειχα 45mbps download με upload σχεδον 5 και οταν συνεδεα το Plus ειχα 13mbps download με 5 upload στην πλεον 50αρα γραμμη μου.

Εκεινη την στιγμη πιστευα οτι ειχε προβλημα το καινουργιο ρουτερ (plus). Τελικα επιστρεφω και τα 2 και μου δινουν ενα καινουργιο plus. Οταν το εγκατεστησα λοιπον ειχα παλι 13mbps download με 5 upload. Επικοινωνησα με το τεχνικο τμημα και στειλανε τεχνικο. Ηρθε να δει την γραμμη. Το καφαο ειναι απο αυτα που βρικονται "κοντα" στο σπιτι και ο τεχνικος μου ειπε οτι μεχρι το κτηριο η γραμμη ειναι ενταξει και οτι το προβλημα ειναι στην γραμμη του κτηριου, οποτε να καλεσω ηλεκτρολογο. Βεβαια οταν τον ρωτουσα πως γινεται να εχει προβλημα η γραμμη οταν με το παλιο ρουτερ δουλευε μια χαρα η γραμμη. Η απαντηση ηταν ετυχε...

Υπαρχουν αλλα τρια διαμερισματα στο κτηριο που δεν εχουν θεμα. Καλεσα στον Γερμανο να ρωτησω μηπως μπορω να παρω πισω το παλιο μου ρουτερ οι οποιοι με ενημερωσαν πως δεν μπορουν να το κανουν αυτο και πηρα παλι την Cosmote. Τα εξηγησα ολα παλι απ την αρχη. Η κοπελα που μιλησα μου ειπε πως βλεπει την ταχυτητα της γραμμης μου να φτανει χαμηλα στο κτηριο οπως επισης οτι εκεινη βλεπει να πιανω 27mbps αντι για 13 mbps που εβλεπα εγω. Την  ρωτησα πως μπορω να βρω ενα Entry 2 παλι και μου ειπε να καλεσω σε οσα καταστηματα μπορω μηπως βρω καποιο καινουργιο καπου να μου δωσουν αλλα αμφιβαλει οτι θα βρω γιατι ειναι παλιο ρουτερ.

 

Για να καταληξω λοιπον, εχω διαβασει στο ιντερνετ οτι καποιοι εχουν αυτο το θεμα αλλα πουθενα δεν υπαρχει απαντηση. Ειναι σαν να εχει οριο το ρουτερ στα 13 mbps. To ρουτερ το εχω συνδεσει κατευθειαν στην γραμμη χωρις φιλτρο και δεν υπαρχουν αλλες συσκευες συνδεδεμενες στο σπιτι.

Εχει κανεις καποια λυση για το προβλημα μου; Πρεπει να αγορασω αλλο ρουτερ και αν ναι ποιο ειναι συμβατο; Μπορω να αλλαξω κατι στις ρυθμισεις του ρουτερ για να διορθωθει; 

Επισης εχω κανει και το firmware update που εχει στο site της Cosmote  με ημερομηνια τον 7ο του 2020 και εχω δηλωσει ξανα βλαβη.

 

Ευχαριστω εκ τον προτερων

Επεξ/σία από overiweght
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...