Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To WPS το πατάς αν θες πχ να συγχρονίσεις το ρούτερ σου με κάποιο access point/repeater , ώστε το τελευταίο να συνδεθεί αυτόματα με το WiFi σου. Δεν χρειάζεται να είναι ON. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 815
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα μια ερώτηση. Έχω 50αρα γραμμή και στο download του PS4 μου δείχνει 25-35 Mbbs, έβαλα το εθερνετ και κατέβηκε στα 20-28. Ηρθε σήμερα τεχνικός μου άλλαξε το ρουτερ σε speedport plus και είπε και καλά ότι έφταιγε η καλωδίωση και ότι το ρουτερ ήταν παλιό. Εξακολουθεί να τρέχει με το νέο ρουτερ στα 28-38 mbbs. Ενώ η εφαρμογή του speedtest δείχνει 50-52mbbs. Τι προβλημα υπάρχει;

ΥΓ και η εφαρμογή του MacBook μου δείχνει τα ίδια που μου δείχνει το PS4,μόνο το speedtest δείχνει ~51

Επεξ/σία από panosbr123131
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να πιστευω οτι  το plus θα ηταν καλυτερο απο τα υπολοιπα ρουτερς των παροχων αλλα ματαια το πιστευα.

Το wifi του ειναι για κλαματα,  σε 3-4 μετρα αποσταση (ενιαιος χωρος) δυσκολα πιανεις σημα , αν υπαρχουν δε 3/4 συσκευες στον χωρο πολυ δυσκολα να συντονισουν ολες.

Ασε που για να συχρονισει το ρουτερ μετα απο restart θελει κανενα 10λεπτο .

Γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποιο αλλο ρουτερ (εκτος του fritz) που να μπορω να τοποθετησω?

Για ενσυρματη συνδεση ,ενω η γραμμη ειναι 100αρα , δεν εχω παραπανω απο 70-75. Καινουρια καλωδιωση απο το διαμερισμα μεχρι τον κατανεμητη της πολυκατοικιας. Η απαντηση του τεχνικου ηταν " βαλτε οπτικες" για να λυθει το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/02/2022 at 10:10, jogatore said:

Ηθελα να πιστευω οτι  το plus θα ηταν καλυτερο απο τα υπολοιπα ρουτερς των παροχων αλλα ματαια το πιστευα.

Το wifi του ειναι για κλαματα,  σε 3-4 μετρα αποσταση (ενιαιος χωρος) δυσκολα πιανεις σημα , αν υπαρχουν δε 3/4 συσκευες στον χωρο πολυ δυσκολα να συντονισουν ολες.

Ασε που για να συχρονισει το ρουτερ μετα απο restart θελει κανενα 10λεπτο .

Γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποιο αλλο ρουτερ (εκτος του fritz) που να μπορω να τοποθετησω?

Για ενσυρματη συνδεση ,ενω η γραμμη ειναι 100αρα , δεν εχω παραπανω απο 70-75. Καινουρια καλωδιωση απο το διαμερισμα μεχρι τον κατανεμητη της πολυκατοικιας. Η απαντηση του τεχνικου ηταν " βαλτε οπτικες" για να λυθει το προβλημα.

οτιδηποτε modem router θες  και απο πισω του οτε για την τηλεφωνια ή ενα fritz για ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα και το πολύ διαφημισμένο και προβεβλημένο smart μαζί με repeater,  ήταν άθλιο. Έχει και το θράσος να το χρεώνει με τον μήνα από τον 2ο χρόνο, σε 100άρες γραμμές. 

Από την στιγμή που είσαι cosmote, δίχως άλλη σκέψη επένδυσε σε ένα fritz.

Είναι εγγυημένη λύση, τα έχουμε αποτυπώσει στις εντυπώσεις μας.

Και με τα 5 χρόνια εγγύηση, ποιος ο λόγος να δεις οτιδήποτε άλλο!

Και επειδή πήρα, το 7530ax αρχικά και το 7590ax μετά, ειλικρινά τσάμπα χρήματα έδωσα για το ''μεγάλο''.

Το 7530ax είναι η καλύτερη επιλογή.

 

Επεξ/σία από takislz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σήμερα έβαλα 100αρα και επειδή στην πολυκατοικία μου έχουν πάρα πολλά routers στα 2.4ghz η ταχύτητα σε αυτη τη συχνότητα είναι εξαιρετικά αργή. Θέλω να αλλάξω το channel στο οποίο εκπέμπει το speedport plus. Μηπως ξέρει κανείς πως γίνεται αυτο; εχω ψαξει ολες τις ρυθμίσεις και δεν βγάζω άκρη. 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, McKinnonC είπε

Καλησπέρα, σήμερα έβαλα 100αρα και επειδή στην πολυκατοικία μου έχουν πάρα πολλά routers στα 2.4ghz η ταχύτητα σε αυτη τη συχνότητα είναι εξαιρετικά αργή. Θέλω να αλλάξω το channel στο οποίο εκπέμπει το speedport plus. Μηπως ξέρει κανείς πως γίνεται αυτο; εχω ψαξει ολες τις ρυθμίσεις και δεν βγάζω άκρη. 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Καταρχήν κάνε χρήση τον 5ghz.

Μάλλον δεν έψαξες καλά Home network - Send settings είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chios είπε

Καταρχήν κάνε χρήση τον 5ghz.

Μάλλον δεν έψαξες καλά Home network - Send settings είναι.

Κάνω χρήση τα 5 ghz στις συσκευές που μπορώ και όσο δεν έχω αρκετά εμπόδια στο σήμα. Έχω όμως 2 σταθερους με WiFi receivers που λαμβανουν μόνο 2.4ghz .

Η ταχύτητα σε αυτούς αναγκαστικά είναι ότι χειρότερο σε αυτήν την συχνότητα και γι'αυτό ρώτησα. Σε ευχαριστώ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παιδια.

μου αλλαξαν χτες το entry 2i με το speedport plus.

αρχιζω να πιστευω πως ειναι υποβαθμιση το συγκεκριμενο.

καταρχας θα ηθελα να μου πειτε για τι γραμμη μου, που σκαμπαζετε.

φωτογραφια με τα στατιστικα του entry2i

image.png.9957fe0855148e760dbf1a1d9bad421d.png

 

και μια φωτο με τα στατιστικα του σπιντπορτ

image.png.510c5c5570fd33b7d924eb341aedecdb.png

 

Επειδη δε σκαμπαζω απο line attenuation και snr margin, μπορειτε να μου πειτε καταρχας αν η γραμμη βελτιωθηκε? ή μηπως χαλασε?

η γραμμη μου ειναι 24αρα. καρφωμενος στα 24. χαμηλη ταχυτητα που λογικα δε θα εχω τα προβληματα που εχουν τα παιδια με 50αρες και 100αρες.

Παρατηρω ομως πως απο χτες εχει κανει 2-3 αποσυνδεσεις. το πρωι μπηκα στο ρουτερ και ειδα οτι η γραμμη ηταν ονλαιν για 3 ωρες. αρα το βραδυ επεσε.

επισης το καταλαβαινω γιατι με αποσυνδεει απο το vpn.

οταν κανει αποσυνδεσεις, κανει ο ρουτερ ρισταρτ ή απλα χανεται το ιντερνετ? εχετε καμια ιδεα? πρεπει να το πετυχω την ωρα που το κανει για να καταλαβω...

ειναι λογικες αυτες οι αποσυνδεσεις? δουλευω ονλαιν και αμα κανει ρισταρτ ο ρουτερ αστα να πανε.

το attainable rate γιοα να δω ποσο μπορει τωρα να πιασει η γραμμη, δεν το γραφει το ρουτερ?

επισης, να κλεισω το firewall σε αυτο το ρουτερ δε μπορω?

αν ξερετε κανα αλλο κολπο που πρεπει να κανω στο ρουτερ μου λετε

Για τον σκληρο δισκο, τον καρφωνω στο ρουτερ και φαινεται στο δικτυο? τοσο απλα?

σας ευχαριστω πολυ.

υγ. το wifi ειναι τοσο μαπα? ή επεσα στην περιπτωση? εινα ιεμφανεστατα πιο αδυναμο απο το εντρι. το ριπιτερ επρεπε να του αλλαξω θεση για να εχει πιασει το σημα του ρουτερ...

υγ2. μπηκα cosmote.gr εκανα συνδεση, αλαλ δε βλεπω πουθενα να απενεργοποιησω το fon. ισως να το ειχα κανει στο παρελθον, δεν θυμαμαι. αν το ειχα κανει δεν θα ειχε το μενου να μου λεει αν ειναι ενεργοποιημενο ή οχι? ειναι σε καποια ειδικη καρτελα και σα στραβος δεν το βλεπω?

 

Επεξ/σία από burnin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/02/2022 at 08:54, takislz said:

Ακόμα και το πολύ διαφημισμένο και προβεβλημένο smart μαζί με repeater,  ήταν άθλιο. Έχει και το θράσος να το χρεώνει με τον μήνα από τον 2ο χρόνο, σε 100άρες γραμμές. 

Από την στιγμή που είσαι cosmote, δίχως άλλη σκέψη επένδυσε σε ένα fritz.

Είναι εγγυημένη λύση, τα έχουμε αποτυπώσει στις εντυπώσεις μας.

Και με τα 5 χρόνια εγγύηση, ποιος ο λόγος να δεις οτιδήποτε άλλο!

Και επειδή πήρα, το 7530ax αρχικά και το 7590ax μετά, ειλικρινά τσάμπα χρήματα έδωσα για το ''μεγάλο''.

Το 7530ax είναι η καλύτερη επιλογή.

 

το 7590 και 7590ax οπως ειχα γραψει και στα Review εχουν καποια features παραπανω που ο περισσοτερος κοσμος δεν τα χρειαζεται.πχ landline γραμμη, λιγο πιο γρηγορο wifi και bri interface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και παλι. βλεπω πολλα crc errors. μολις τραβηκα σκρινσοτ.

μπορει να καταλαβει καποιος αν παιζει προβλημα με τη γραμμη παιδια?

image.png.b6ca5c9e1fa8aaa500644f9a7db2ded4.png

επισης συνειδητοποιησα πως στο καφαο δεν εχουν μπαταρια οποτε οποτε πεφτιε η ταση εχουμε αποσυγχρονισμους και κανει κανα μισαωρο πλας, να επανελθει η φαση. γινεται αρκετα συχνα αυτο μπορω να πω. μπορω να τους πω να πανε να βαλουν μπαταρια γιατι το εχουν παραξηλωσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/2/2022 στις 10:10 ΠΜ, jogatore είπε

Tο wifi του ειναι για κλαματα,  σε 3-4 μετρα αποσταση (ενιαιος χωρος) δυσκολα πιανεις σημα , αν υπαρχουν δε 3/4 συσκευες στον χωρο πολυ δυσκολα να συντονισουν ολες.

Πρέπει να έχει πρόβλημα η συσκευή σου. Στην πυκνοκατοικημένη Καλλιθέα με 20-30 δίκτυα γύρω-γύρω, έχω σήμα -75dB στο πεζοδρόμιο με το router στο δεύτερο όροφο, απόσταση 6 μέτρα οριζόντια από την πρόσοψη της πολυκατοικίας και 9 μέτρα κάθετα από το πεζοδρόμιο, 15 μέτρα περίπου διαγώνια δλδ.

Επεξ/σία από ferongr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/03/2022 at 02:08, burnin said:

καλησπερα και παλι. βλεπω πολλα crc errors. μολις τραβηκα σκρινσοτ.

μπορει να καταλαβει καποιος αν παιζει προβλημα με τη γραμμη παιδια?

Ελάχιστα είναι για 5 μέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...