Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5/3/2022 στις 8:32 ΜΜ, ferongr είπε

Πρέπει να έχει πρόβλημα η συσκευή σου. Στην πυκνοκατοικημένη Καλλιθέα με 20-30 δίκτυα γύρω-γύρω, έχω σήμα -75dB στο πεζοδρόμιο με το router στο δεύτερο όροφο, απόσταση 6 μέτρα οριζόντια από την πρόσοψη της πολυκατοικίας και 9 μέτρα κάθετα από το πεζοδρόμιο, 15 μέτρα περίπου διαγώνια δλδ.

μέχρι να γίνει η αλλαγή στην συσκευή(άμα φταίει όντως η συσκευή) δοκίμασε να αλλάξεις την δύναμη εκπομπής του σήματος

Basic WLAN settings->Send Settings-> transmition power -> full trasnmition power(νομίζω το medium ειναι το default αμα δεν κάνω λάθος).. επίσης θα σου συνηστούσα να έχεις coexistence sta 20/40 mhz για 2.4ghz / 20/40/80 για το 5ghz, band steering enabled, channels automatically, transmition mode 802.11/b+g+n 2.4 // 802.11a+n+ac 5ghz όλα αυτά βρίσκονται στην ίδια σελίδα....α επίσης κάνε και έναν έλεγχο μήπως δεν έχεις ανοιχτή την 5ghz γιατί τα πιο πολλά κινητά/ταμπλετς/και γεννικά νέες κάρτες δικτύων για laptop βασίζονται περισσότερο σε αυτή την συχνότητα  για το wifi .....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 815
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα μου έχει σπάσει τα νεύρα το plus. Εδώ και λίγες μέρες έβαλα και 2 αισθητήρες θερμοκρασίας της sonoff στο δίκτυο μου και από τότε έχω αρκετές αποσυνδέσεις και κάποιες στιγμές χάνονται και συσκευές από το δίκτυο. Άραγε φταίει το plus ή κάτι άλλο; Είναι σε θέση να διαχειριστή σαν συσκευή περίπου 12 ασύρματες συνδέσεις; Αν βάλω ένα access point ,mikrotik μάλλον, θα κάνω τίποτα; Το σπίτι είναι μονοκατοικία περίπου 110τμ με υπόγειο και σκέφτομαι να βάλω το access point στην μέση του υπογείου στην οροφή. Δεν μπορώ ρε γαμωτο να δώσω 150€ για να πάρω ένα fritzbox. Πέστε καμιά γνώμη γιατί η σταθερότητα έχει πάει περίπατο τις τελευταίες μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 5had0wWolph είπε

band steering enabled

Εγώ την είχα απενεργοποιήσει αυτή τη ρύθμιση όσο είχα το Plus (τώρα έχω το Huawei λόγω Homebooster). To bandsteering στο Speedport Plus ανάγκαζε τη συσκευή να μείνει στη μπαντα 5GHz, ακόμα και όταν αυτή είχε πολύ κακό σήμα (-92dBm) και κακή απόδοση, ενώ η 2.4GHz μπάντα στα -70dBm πήγαινε καλά. Τουλάχιστον στο Oneplus 7 Pro μου και σε ένα Redmi Note 8 Pro, η εναλαγή μεταξύ 2.4 και 5GHz γίνεται έξυπνα, το τηλέφωνο μένει στα 5GHz όταν έχει σήμα, και αλλάζει αυτόματα στα 2.4GHz όταν το σήμα πάει κάτω από -85dBm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, ferongr είπε

Εγώ την είχα απενεργοποιήσει αυτή τη ρύθμιση όσο είχα το Plus (τώρα έχω το Huawei λόγω Homebooster). To bandsteering στο Speedport Plus ανάγκαζε τη συσκευή να μείνει στη μπαντα 5GHz, ακόμα και όταν αυτή είχε πολύ κακό σήμα (-92dBm) και κακή απόδοση, ενώ η 2.4GHz μπάντα στα -70dBm πήγαινε καλά. Τουλάχιστον στο Oneplus 7 Pro μου και σε ένα Redmi Note 8 Pro, η εναλαγή μεταξύ 2.4 και 5GHz γίνεται έξυπνα, το τηλέφωνο μένει στα 5GHz όταν έχει σήμα, και αλλάζει αυτόματα στα 2.4GHz όταν το σήμα πάει κάτω από -85dBm.

δεν ξέρω αλλά μάλλον οι υπόλοιπες ρυθμίσεις σου φάνηκαν λίγο κινέζικα μου φαίνεται :P

....επιδή προσπαθεί να κάνει μετάδοση και λήψη σε αρκετές συσκευές χρειάζεται και μεγαλήτερη κατανάλωση ενέργειας/οπως επίσης προσπαθείς να κάνεις και εκπομπή σήματος σε μία μεγαλύτερη συχνότητα οπότε χρειάζεσαι και πάλι μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας, έπρεπε να βάλεις και το transmition power->full transmition(βλέπεις παίζει μεγάλο ρόλο)(μην φανταστείς πως θα σου έρθει 10 Χ ο λογαριασμός της ΔΕΗ μιλάμε για τασεις διαφοράς στα 1,5 βολτ περίπου μη σου πω και λιγότερο)(όπως και το coexistance 20/40/80 μετράει να είναι επιλεγμένο γιατί μπορεί και σταθεροποιεί το σήμα σε περίπτωση που υπάρχουν παρεμβολές/παραμόρφωση στο σήμα από άλλου τύπου συσκευές η άλλα δικτυα τριγύρω...εντάξει δεν λέω πως το μοντεμάκι είναι ότι καλύτερο, αλλά γενικά για να μπορείς να έχεις wifi ακόμα και σε 5 συσκευές σε μια εμβέλεια 10-15 μέτρων είναι ικανοποιητικό...αλλά όπως είπε και ο άλλος μπορεί να ήταν όντως ελατωματικό..... οπότε, αφού το άλλαξες και  σε καλύπτει πλέον το τωρινό όλα καλά :) ...

13 ώρες πριν, theoilia είπε

Εμένα μου έχει σπάσει τα νεύρα το plus. Εδώ και λίγες μέρες έβαλα και 2 αισθητήρες θερμοκρασίας της sonoff στο δίκτυο μου και από τότε έχω αρκετές αποσυνδέσεις και κάποιες στιγμές χάνονται και συσκευές από το δίκτυο. Άραγε φταίει το plus ή κάτι άλλο; Είναι σε θέση να διαχειριστή σαν συσκευή περίπου 12 ασύρματες συνδέσεις; Αν βάλω ένα access point ,mikrotik μάλλον, θα κάνω τίποτα; Το σπίτι είναι μονοκατοικία περίπου 110τμ με υπόγειο και σκέφτομαι να βάλω το access point στην μέση του υπογείου στην οροφή. Δεν μπορώ ρε γαμωτο να δώσω 150€ για να πάρω ένα fritzbox. Πέστε καμιά γνώμη γιατί η σταθερότητα έχει πάει περίπατο τις τελευταίες μέρες

ε εντάξει 12 συσκευές είναι κάπως υπερβολή ιδικά άμα όλες οι συσκευές είναι ασύρματα συνδεδεμένες στο δίκτυο , ένα τυπικό μοντεμάκι είναι για ένα απλό σπιτικό δίκτυο(δεν είμαι σίγουρος για το άμα είναι σε θέση να διαχειριστεί 12 συσκευες...αλλα νομίζω πως καλύπτει τις ανάγκες αυτες) ...εννοείτε πως θα χρειαστείς κάποιο AP άμα μπορείς κιόλας το AP να το συνδέσεις με καλώδιο στο μοντεμακι ακόμα καλύτερα... τώρα ίσως σου συνηστούσα να βάλεις και δεύτερο AP(η ενα απλό wifi extender θα έκανε την δουλειά για μεγαλύτερη κάλυψη των wifi συνδέσεων) αλλά δεν ξέρω κιόλας πως είναι και ο χώρος σου και δεν ξέρω γιατί είδους συσκευές είναι οι υπόλοιπες...(πχ άμα έχεις δυο σταθερούς πύργους, καλύτερα συνδεσέ τους με ethernet απευθείας στο μόντεμ, βασικά μη σου πω πως σε αυτήν την περίπτωση πάρε ένα switch...και σου λεω ένα switch προφανώς για οικονομικούς λόγους δεν είναι ακριβά , με 6 εθερ πορτς απο 5εως 10 ευρώ).... δεν ξέρω οπότε δεν μπορώ να βοηθείσω περισσότερο...

Επεξ/σία από 5had0wWolph
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Προσπαθώ να συνδέσω το macbook με speedport server καθώς έχω βάλει αν σκληρό δισκό και συνδέεται μόνο as Guest.

Μου ζητάει user k pass αλλά ότι και να βάλω δεν συνδέεται. Επίσης έχω φτίαξει και user μέσα στο speedport αλλα και πάλι δεν συνδέεται.

Καμιά ιδέα; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τ

2 ώρες πριν, boombastik είπε

Το firmware δεν υπάρχει πουθενά στην cosmote. Το έχουν κατεβάσει?

Το firmware στο κάνει η cosmote απο μόνη της η εταιρία από τους κεντρικούς σερβερ(κάθε κάμποσο κάνουν αναβάθμιση για λόγους ασφαλείας και καλύτπουν τυχόν κενά ασφαλείας(CVE==Common Vulnerabilities and Exploits)) ....άμα δεν έχεις γνώσεις προγραμματισμού και πως λειτουργούν οι συσκευές αυτές μην δοκιμάσεις να κάνεις κάποια εγκατάσταση είτε μπορεί να πέσεις θύμα εξαπάτησης Ηλ. Εγκλήματος είτε να αχρηστέψεις την συσκευή ...δεν είναι να παίζεις με αυτά, γιατί άμα κάποιος κάνει τροποποίηση στο firmware ίσως δώσεις και πλήρη έλεγχο του δικτύου σου και δεν υπάρχει τρόπος να ανιχνεύσεις τυχόν διαροές δεδομένων έπιτα, και η Cosmote(οποιαδήποτε εταιρία βασικά) δεν σε καλύπτει μετά ούτε τεχνικά ούτε νομικά...που βασικά το άκρως αντίθετο η εταιρία παροχής έχει το δικαίωμα ακόμα και να σε μηνύσει για τροποποίση ηλισμικού με σκοπό την δολιοφθορά...άμα χρειάζεσαι να κάνεις κάτι το διαφορετικό επιπλέον από αυτά που σου παρέχει η εταιρία με το μοντεμάκι/ρούτερ της η αγορά εξοπλησμού είναι μονόδρομος... ελπίζω να σε κάλυψα....

Επεξ/σία από 5had0wWolph
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, 5had0wWolph said:

τ

Το firmware στο κάνει η cosmote απο μόνη της η εταιρία από τους κεντρικούς σερβερ(κάθε κάμποσο κάνουν αναβάθμιση για λόγους ασφαλείας και καλύτπουν τυχόν κενά ασφαλείας(CVE==Common Vulnerabilities and Exploits)) ....άμα δεν έχεις γνώσεις προγραμματισμού και πως λειτουργούν οι συσκευές αυτές μην δοκιμάσεις να κάνεις κάποια εγκατάσταση είτε μπορεί να πέσεις θύμα εξαπάτησης Ηλ. Εγκλήματος είτε να αχρηστέψεις την συσκευή ...δεν είναι να παίζεις με αυτά, γιατί άμα κάποιος κάνει τροποποίηση στο firmware ίσως δώσεις και πλήρη έλεγχο του δικτύου σου και δεν υπάρχει τρόπος να ανιχνεύσεις τυχόν διαροές δεδομένων έπιτα, και η Cosmote(οποιαδήποτε εταιρία βασικά) δεν σε καλύπτει μετά ούτε τεχνικά ούτε νομικά...που βασικά το άκρως αντίθετο η εταιρία παροχής έχει το δικαίωμα ακόμα και να σε μηνύσει για τροποποίση ηλισμικού με σκοπό την δολιοφθορά...άμα χρειάζεσαι να κάνεις κάτι το διαφορετικό επιπλέον από αυτά που σου παρέχει η εταιρία με το μοντεμάκι/ρούτερ της η αγορά εξοπλησμού είναι μονόδρομος... ελπίζω να σε κάλυψα....

WTF? Πραγματικά μέχρι πριν λίγες μέρες το είχε στο site της η Cosmote να το εγκαταστήσεις χειροκίνητα αν θες... Όπως και έκανε εδώ και χρόνια.

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

WTF? Πραγματικά μέχρι πριν λίγες μέρες το είχε στο site της η Cosmote να το εγκαταστήσεις χειροκίνητα αν θες... Όπως και έκανε εδώ και χρόνια.

δεν ξέρω γιατί πράγμα μιλάς είμαι συνδρομητής της εταιρίας εδώ και χρόνια και σε πληροφορώ πως κάποια στιγμή μπήκα στο τριπάκι του να κατεβάσω το firmware της συσκευής(πριν κανα δυο χρόνια και όχι χθες και προχθές όπως αναφέρεις)και δεν τα βρήκα πουθενά μέχρι και στην κατασκευάστρια εταιρία μπήκα για να τα βρω και δεν τα βρήκα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έψαξες καλά, τα είχε στο support site της Cosmote. Π.χ. μέχρι και πριν λίγο καιρό είχε αυτό το link: https://help.cosmote.gr/system/templates/selfservice/gnosisgr/files2/09022001.00.031_OTE2.img

Νομίζω ακόμα λειτουργεί αλλά δεν υπάρχει το μενού για Download Firmware πλέον στο site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, infin1tyGR είπε

Δεν θα έψαξες καλά, τα είχε στο support site της Cosmote. Π.χ. μέχρι και πριν λίγο καιρό είχε αυτό το link: https://help.cosmote.gr/system/templates/selfservice/gnosisgr/files2/09022001.00.031_OTE2.img

Νομίζω ακόμα λειτουργεί αλλά δεν υπάρχει το μενού για Download Firmware πλέον στο site.

το λινκ πως και το έχεις ακόμα ? και δεν ξέρεις άμα δουλεύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από κινητό είμαι, το βρήκα με μια πρόχειρη αναζήτηση σε άλλο site, δεν ξέρω τι κατεβάζει αλλά μοιάζει μεγάλο αρχείο οπότε θα πω ότι είναι το πραγματικό firmware. Συνέχισε τις υποθέσεις σου εσύ, no problem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Από κινητό είμαι, το βρήκα με μια πρόχειρη αναζήτηση σε άλλο site, δεν ξέρω τι κατεβάζει αλλά μοιάζει μεγάλο αρχείο οπότε θα πω ότι είναι το πραγματικό firmware. Συνέχισε τις υποθέσεις σου εσύ, no problem.

τα firmaware δεν είναι απαρέτητα μεγάλα αρχεία....άμα είσαι τυχερός θα έχεις κατεβάσει κανέναν ιο και θα τα βρει το antivirus άμα είσαι άτυχος .....καλή τύχη.....επίσης τσέκαρε το αρχείο και με το MRT της Microsoft θα το βρεις μέσα στο σύστημα σου στον φάκελο Windows\System32\MRT.exe είναι ποιο αξιόπιστο από αρκετά antivirus ...κάνε και ένα σκανάρισμα καλού κακού μην έχει κάνει κλονωποίηση σε κάποιο άλλο αρχείο ...

Επεξ/σία από 5had0wWolph
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, 5had0wWolph είπε

τα firmaware δεν είναι απαρέτητα μεγάλα αρχεία....άμα είσαι τυχερός θα έχεις κατεβάσει κανέναν ιο και θα τα βρει το antivirus άμα είσαι άτυχος .....καλή τύχη.....

Το λινκ ειναι ξεκαθαρο οτι ειναι της cosmote

btw τωρα ειδα αυτο το thread. Αξιζει να κυνηγησω αναβαθμιση απο το speedport entry 2i? Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι πιο παλια πιαναμε 50αρα, μετα το αλλαξαμε σε adsl, και μετα παλι σε vdsl και τωρα εχω αυτα τα stats. Ολα τα crc errors ειναι μετα απο 300 ωρες

image.png.cee9f8aaca3641e9850c0636473099da.png

image.png.3afdd276f9f923d802ef082facecc449.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, 5had0wWolph είπε

τα firmaware δεν είναι απαρέτητα μεγάλα αρχεία....άμα είσαι τυχερός θα έχεις κατεβάσει κανέναν ιο και θα τα βρει το antivirus άμα είσαι άτυχος .....καλή τύχη.....επίσης τσέκαρε το αρχείο και με το MRT της Microsoft θα το βρεις μέσα στο σύστημα σου στον φάκελο Windows\System32\MRT.exe είναι ποιο αξιόπιστο από αρκετά antivirus ...κάνε και ένα σκανάρισμα καλού κακού μην έχει κάνει κλονωποίηση σε κάποιο άλλο αρχείο ...

Το ψειρίζεις πάρα πολύ. Το πάτησα και εγώ το λινκ και μου κατέβασε το firmware που τελειώνει σε ΟΤΕ2. Ούτε ιός ούτε τίποτα.

 

18 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Το λινκ ειναι ξεκαθαρο οτι ειναι της cosmote

btw τωρα ειδα αυτο το thread. Αξιζει να κυνηγησω αναβαθμιση απο το speedport entry 2i? Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι πιο παλια πιαναμε 50αρα, μετα το αλλαξαμε σε adsl, και μετα παλι σε vdsl και τωρα εχω αυτα τα stats. Ολα τα crc errors ειναι μετα απο 300 ωρες

image.png.cee9f8aaca3641e9850c0636473099da.png

Δεν νομίζω να δεις τρομακτική βελτίωση στην ταχύτητα, αλλά στην εμπειρία χρήσης. Όσες εμπειρίες είχα με το Entry παλαιότερα μου έδωσαν την εντύπωση ότι είναι ένα πολύ «αδύνατο» ρούτερ, με την έννοια ότι με 3-4 χρήστες συνδεδεμένους στο WiFi κόλλαγε, κάπου το έχανε (η σύνδεση ήταν 24αρα που συγχρόνιζε στα 27Mbps, από καμπίνα). Έχω δοκιμάσει και το Plus και είναι κλάσεις ανώτερο. Σίγουρα αξίζει να το ζητήσεις και θα στο δώσουν.

Επεξ/σία από geoavlonitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...