Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, geoavlonitis είπε

Δεν νομίζω να δεις τρομακτική βελτίωση στην ταχύτητα, αλλά στην εμπειρία χρήσης. Όσες εμπειρίες είχα με το Entry παλαιότερα μου έδωσαν την εντύπωση ότι είναι ένα πολύ «αδύνατο» ρούτερ, με την έννοια ότι με 3-4 χρήστες συνδεδεμένους στο WiFi κόλλαγε, κάπου το έχανε (η σύνδεση ήταν 24αρα που συγχρόνιζε στα 27Mbps, από καμπίνα). Έχω δοκιμάσει και το Plus και είναι κλάσεις ανώτερο. Σίγουρα αξίζει να το ζητήσεις και θα στο δώσουν.

Επειδη δεν θυμαμαι την διαδικασια απο την τελευταια φορα, παιρνω στο 13888 και λεω απο μονος οτι θελω να δοκιμασω/στειλουν(ή να παραλαβω απο το καταστημα) το Plus? Μεχρι να παραλαβω το plus, φανταζομαι δεν χρειαζεται να στειλω το entry πισω, σωστα? (Βασικα μετα την διακοπη του φοιτητικου, μου ειχαν δωσει 1-2 μηνες για να το επιστρεψω εκεινο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 815
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, geoavlonitis είπε

Το ψειρίζεις πάρα πολύ. Το πάτησα και εγώ το λινκ και μου κατέβασε το firmware που τελειώνει σε ΟΤΕ2. Ούτε ιός ούτε τίποτα.

 

Δεν νομίζω να δεις τρομακτική βελτίωση στην ταχύτητα, αλλά στην εμπειρία χρήσης. Όσες εμπειρίες είχα με το Entry παλαιότερα μου έδωσαν την εντύπωση ότι είναι ένα πολύ «αδύνατο» ρούτερ, με την έννοια ότι με 3-4 χρήστες συνδεδεμένους στο WiFi κόλλαγε, κάπου το έχανε (η σύνδεση ήταν 24αρα που συγχρόνιζε στα 27Mbps, από καμπίνα). Έχω δοκιμάσει και το Plus και είναι κλάσεις ανώτερο. Σίγουρα αξίζει να το ζητήσεις και θα στο δώσουν.

προφανός και θα το "ψειρίσω" πολύ μέχρι να βεβαιωθώ για την γνησιώτητα του αρχείου σε ένα τέτοιο θέμα, σε περίπτωση προβλήματος η λύση δεν είναι κάνω φορμάτ και τελείωσε η υπόθεση(γιατί μέχρι να διαπιστώσεις πως έχεις πρόβλημα σε αυτήν την περίπτωση θα είναι πολύ αργα) ....και για να υπάρχει έκδοση .31 έχει να λέει πως σε προηγούμενες εκδόσεις έχουν βρεθεί αρκετά κενά ασφαλείας...οπότε μόνο και μόνο απο αυτό, θα έπρεπε να καταλάβεις το  πόσο λάθος είσαι...επιπλέον τα φιρμουερ άστα να τα κάνει εγκατάσταση εταιρία παροχής δεν έχεις λόγο να ανακατεύεσαι άμα δεν έχεις είδικευση ανάλογη, δεν έχεις την δυνατότητα να "διαβάσεις" τον πηγηέο κώδικα  για να καταλάβεις άμα είναι και αξιόπιστα, αυτά είχα να πω τώρα απο κει και πέρα εσύ κάνε του κεφαλιού σου δεν είναι δικό μου πρόβλημα εγώ της συμβουλές μου της έδωσα για ασφάλεια και όχι για να το παίξω εξυπνάκιας....

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Επειδη δεν θυμαμαι την διαδικασια απο την τελευταια φορα, παιρνω στο 13888 και λεω απο μονος οτι θελω να δοκιμασω/στειλουν(ή να παραλαβω απο το καταστημα) το Plus? Μεχρι να παραλαβω το plus, φανταζομαι δεν χρειαζεται να στειλω το entry πισω, σωστα? (Βασικα μετα την διακοπη του φοιτητικου, μου ειχαν δωσει 1-2 μηνες για να το επιστρεψω εκεινο)

απλά ρώτα ποια είναι η διαδικασία για την αντικατάσταση του ρουτερ...τοσο απλά..φαντάζομαι θα σε κατατοπήσουν.... συνύθως τα CRC errors βασίζονται σε ζημιές υλικού...καλώδια..εθερνετ πορτς...μην τους πεις τίποτα για βλάβες μπορεί να στο χρεώσουν....κάνε τον ανήξερο και ρώτα τους πως δεν έλαβες ποτέ οδηγίες για την αντικατάσταση άμα δεν έχει περάσει πολύ καιρός από εκείνους τους 2 μήνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αρχεία υπήρχαν κανονικά στο site της εταιρείας, δεν ξέρω για ποιο λόγο τα κατέβασαν. Έχω κατεβάσει και έχω αλλάξει  firmware στο rοuter εδώ και μήνες συν οτι συνεννοήθηκα με την εταιρεία να κλείσει την αυτόματη αναβάθμιση. Απο τότε έχω βρει την υγειά μου μιας και το τελευταίο firmware όλο προβλήματα είχε με πολλά errors στην γραμμή, πολύ χαμηλότερη ταχύτητα και αποσυνδέσεις. Εδώ και μήνες είμαι με την έκδοση 09022001.00.021 και όλα καλά.

Έχω τις εκδόσεις 021 και 030 κατεβασμένες από την cosmote όποιος θέλει μου λέει να του τις στείλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι το νέο που δίνουν εδώ και κάνα μήνα νομίζω..

Το έχουν κάτι φίλοι, μέχρι στιγμής καλά σχόλια ακούγονται..

Στο τηλέφωνο τους είχαν πει πως το δίνουν σε 50/100/200

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Είναι το νέο που δίνουν εδώ και κάνα μήνα νομίζω..

Το έχουν κάτι φίλοι, μέχρι στιγμής καλά σχόλια ακούγονται..

Στο τηλέφωνο τους είχαν πει πως το δίνουν σε 50/100/200

Ε ναι. 50αρα έχω θεωρητικά. Βασικά έχω την εντύπωση ότι πιο παλιά είχαμε 50αρα, μετά όσο έλειπα για σπουδές το γυρίσαμε σε adsl και εδώ και κάποια χρόνια που και πάλι το γυρίσαμε σε vdsl, βλέπω 30-35. Τότε είχαμε το προηγούμενο μοντέλο του entry 2i.

Θα το δοκιμάσω αργότερα και θα ανοίξω νέο thread μιας και βλέπω ότι δεν υπάρχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου το έδωσαν (ZTE H1600) μετά από βλάβη στο προηγούμενο (Speedport plus).

Κλειδώνει στα 27 με το ζόρι ενώ το speedport δεν είχε πέσει ποτέ κάτω από 35.

Είναι πιο ευαίσθητο;

🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/4/2022 στις 4:42 ΜΜ, SabotazNic είπε

Καλησπέρα, 

 

Έκανα τελικά αίτηση για το plus από το entry 2i και έστειλαν αυτό το ZTE. Απόψεις? 

 

20220407_164019.jpg

Έστειλες το παλιό πίσω; γιατί στο speedport το WIFI είναι άθλιο, και σκέφτομαι να κάνω το ίδιο

Επεξ/σία από Hulk7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Hulk7 είπε

Έστειλες το παλιό πίσω; γιατί στο speedport το WIFI είναι άθλιο, και σκέφτομαι να κάνω το ίδιο

Οχι δεν το ζητησαν. Φανταζομαι επειδη ειναι το 2ι και δεν τους νοιαζει? Δεν ξερω. Στο τσατ απλα ζητησαν τα στοιχεια μου και το ειχα σε 3-4 μερες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Οχι δεν το ζητησαν. Φανταζομαι επειδη ειναι το 2ι και δεν τους νοιαζει? Δεν ξερω. Στο τσατ απλα ζητησαν τα στοιχεια μου και το ειχα σε 3-4 μερες

facebook ή σε κάποιο live chat?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω SpeePort plus εδώ και δυο μήνες.  Ξεκίνησε με Firmware 2 και τώρα βλέπω firmware 5 ...  Ξέρει κανένας πότε το έβγαλαν?   Πάντως η σελίδα χειροκίνητης εγκατάστασης λογισμικού, δεν δίνει λινκ κατεβάσματος. Μόνο οδηγίες χρήσης.

Η γραμμή ανεβάζει πολύ θόρυβο 8~10 το βράδυ, που είναι ώρα αιχμής (on-line gaming) και κάνει αποσυνδέσεις.  Κάνει από μόνο του επανεκκινήσεις,  3~5 μπορεί να χρειαστεί και μισή ώρα, μέχρι να τα καταφέρει.   Δήλωσα βλάβη ξανά σήμερα,  στην περιοχή πολλά ζευγοι τα έχει κάνει ο ΟΤΕ ματίσεις, και είναι προβληματικά.  (ADSL 15000~16000 kBit/s).

Επεξ/σία από Kiriakos-GR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε fastpath είμαι και το χρειάζομαι.  Ήρθε σήμερα, μου άλλαξε ζεύγος, τα ίδια και χειρότερα.  ο Τεχνικός Θα δηλώσει βλάβη για το γνωστό υπόγειο καλώδιο του ΟΤΕ (έγινε ανακατασκευή πριν πέντε χρόνια - ζημιά από κεραυνό) , και θα πρέπει να γίνει νέα εργολαβία για την αντικατάσταση του. 

Το πέντε το έβγαλαν περίπου 4 Απριλίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...