Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 815
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, infini είπε

Δεν απάντησες στο ερώτημα. Ρώτησα ποια η διαφορά τους εφόσον όλα είναι RJ-11.

Δεν εχουν καμια διαφορα αλλα ειναι αυτο που σου ειπε ο nikos_k1 τα εχουν για καποιον που δεν ξερει καλα  ωστε να ακολουθήσει της οδηγίες χρήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, infini είπε

Δεν απάντησες στο ερώτημα. Ρώτησα ποια η διαφορά τους εφόσον όλα είναι RJ-11.

Τα καλώδια όπως ανέφερε και ο @darkman είναι όλα ίδια.

Αν θυμάμαι καλά το Splitter στις υποδοχές έχει τα αντίστοιχα χρώματα για όποιον δεν γνωρίζει για να τοποθετεί το κάθε καλώδιο στο αντίστοιχο χρώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα, εχω το Speedport Plus (OTE) με οπτική ινα 100αρα.,αντιμετωπιζω το εξής πρόβλημα, όταν αλλάζω την  DNS ΣΕ σε 8888 google κ.λ.π δεν έχω τηλέφωνο VOIP, πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις τηλεφώνου, δεν με αφήνει να ρυθμίσω ζητώντας password, εάν επαναφέρω το DNS σε αυτόματη κατάσταση επανέρχεται και το τηλέφωνο. Παρακαλώ εάν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει?

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 12/7/2022 στις 1:09 ΠΜ, Mister O.K είπε

Καλησπέρα στην παρέα, εχω το Speedport Plus (OTE) με οπτική ινα 100αρα.,αντιμετωπιζω το εξής πρόβλημα, όταν αλλάζω την  DNS ΣΕ σε 8888 google κ.λ.π δεν έχω τηλέφωνο VOIP, πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις τηλεφώνου, δεν με αφήνει να ρυθμίσω ζητώντας password, εάν επαναφέρω το DNS σε αυτόματη κατάσταση επανέρχεται και το τηλέφωνο. Παρακαλώ εάν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει?

Aκριβώς το ίδιο έπαθα κι εγώ χτες!Υπάρχει λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pier88 είπε

Aκριβώς το ίδιο έπαθα κι εγώ χτες!Υπάρχει λύση;

Μπορείτε να ανεβάσετε φωτό σε πιο σημείο αλλάζετε το dns , γιατί μου φαίνεται πολύ παράξενο, τί δουλειά έχει το dns με το voip ?  Σοβαρό bug αν είναι έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, stefanidisg είπε

Μπορείτε να ανεβάσετε φωτό σε πιο σημείο αλλάζετε το dns , γιατί μου φαίνεται πολύ παράξενο, τί δουλειά έχει το dns με το voip ?  Σοβαρό bug αν είναι έτσι.

Το πρόβλημα γίνεται όταν αλλάζω Ipv6 DNS από το Auto σε οποιονδήποτε άλλο τότε δεν λειτουργεί το voip.Οταν το βάζω στο Auto είναι οκ. Θα ανεβάσω αργότερα φωτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, stefanidisg είπε

Μπορείτε να ανεβάσετε φωτό σε πιο σημείο αλλάζετε το dns , γιατί μου φαίνεται πολύ παράξενο, τί δουλειά έχει το dns με το voip ?  Σοβαρό bug αν είναι έτσι.

Το VoIP λειτουργεί με internet, και έχουμε παρατηρήσει ότι χρειάζεται τους DNS του ΟΤΕ (212.205.212.205, 195.170.0.1, αντίστοιχοι σε IPv6) για να κάνει σωστό resolving του IMS server (ims.otenet.gr)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pier88 είπε

Το πρόβλημα γίνεται όταν αλλάζω Ipv6 DNS από το Auto σε οποιονδήποτε άλλο τότε δεν λειτουργεί το voip.Οταν το βάζω στο Auto είναι οκ. Θα ανεβάσω αργότερα φωτό.

Χτες τη νύχτα το Router έκανε αναβάθμιση σε ΟΤΕ_10 και δημιουργήθηκε το θέμα,πριν είχε ΟΤΕ_2 και δεν υπήρχε πρόβλημα.Το αφήνω έτσι και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, γράφω σε αυτό το post για να μην ανοίγω νέο θέμα μιας και το modem είναι speedport plus(ΟΤΕ με 100άρα ταχύτητα). Δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα του router η των συσκευών.

Στο router συνδέονται 6 συσκευές ασύρματα. Οι 2 συσκευές που αντιμετωπίζω πρόβλημα είναι ένα Iphone και ένα ipad πλήρως ενημερωμένα και σε απόσταση περίπου 7 μέτρα απόσταση από το router με έναν τοίχο ενδιάμεσα. Πολλές φορές ενώ κάνω κάποια δουλειά στο κινητό ή στο tablet αποσυνδέετε από το δίκτυο το κινητού και ξανασυνδέετε μετά από 10-15 sec. όταν αποσυνδεέτε από το κινητό δεν αποσυνδέετε και από το tablet. Είναι άσχετα αυτά μεταξύ τους. Υπάρχει περίπτωση αυτό το πρόβλημα να δημιουργείτε από το router? Υπάρχει περίπτωση να γίνετε λόγω αλλαγής συχνότητας 2.4ghz/5ghz αφού μέσα στο router έχουν το ίδιο όνομα και κωδικό τα 2 δίκτυα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, sotiris123 είπε

Καλημέρα, γράφω σε αυτό το post για να μην ανοίγω νέο θέμα μιας και το modem είναι speedport plus(ΟΤΕ με 100άρα ταχύτητα). Δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα του router η των συσκευών.

Στο router συνδέονται 6 συσκευές ασύρματα. Οι 2 συσκευές που αντιμετωπίζω πρόβλημα είναι ένα Iphone και ένα ipad πλήρως ενημερωμένα και σε απόσταση περίπου 7 μέτρα απόσταση από το router με έναν τοίχο ενδιάμεσα. Πολλές φορές ενώ κάνω κάποια δουλειά στο κινητό ή στο tablet αποσυνδέετε από το δίκτυο το κινητού και ξανασυνδέετε μετά από 10-15 sec. όταν αποσυνδεέτε από το κινητό δεν αποσυνδέετε και από το tablet. Είναι άσχετα αυτά μεταξύ τους. Υπάρχει περίπτωση αυτό το πρόβλημα να δημιουργείτε από το router? Υπάρχει περίπτωση να γίνετε λόγω αλλαγής συχνότητας 2.4ghz/5ghz αφού μέσα στο router έχουν το ίδιο όνομα και κωδικό τα 2 δίκτυα?

Να δώσεις διαφορετικά ονόματα, να ξεχωρίσεις τα δίκτυα , και με ενδιάμεσο τοίχο να προτιμήσεις 2.4 ghz. Αλλιώς άλλαξε το ρούτερ με το καινούριο H1600, (είναι πολύ καλύτερο σε θέμα ταχύτητας και εμβέλειας)

Επεξ/σία από stefanidisg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το 2.4ghz τι θα χάσω σε σχέση με το 5.0? Άμα είναι μόνο ταχύτητα δεν με ενδιαφέρει και τόσο πολύ δεν κάνω βαριές εργασίες στο κινητό. Μπορώ να τους το ζητήσω να μου το αλλάξουν ή μόνο αν βγάλει βλάβη τα αντικαθιστούν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sotiris123 είπε

Με το 2.4ghz τι θα χάσω σε σχέση με το 5.0? Άμα είναι μόνο ταχύτητα δεν με ενδιαφέρει και τόσο πολύ δεν κάνω βαριές εργασίες στο κινητό. Μπορώ να τους το ζητήσω να μου το αλλάξουν ή μόνο αν βγάλει βλάβη τα αντικαθιστούν?

2.4 = εμβέλεια, 5=ταχύτητα . Ζήτα να στο αλλάξουν .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα. Για κάποιο λόγο, δεν έχω πρόσβαση στο μισό Ίντερνετ. Τι εννοώ; Αν θέλω πχ να μπω στη σελίδα της Google, όλα καλά. Εάν θέλω όμως να μπω στο DuckDuckGo, αποτυγχάνει. Το ίδιο συμβαίνει και για διάφορες υπηρεσίες της apple, της Samsung, το GitHub κτλ. Εάν ενεργοποιήσω κάποιο vpn, δουλεύουν όλα καλά. Δοκίμασα να αλλάξω το dns, δε βοήθησε. Καμία ιδέα; Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια προταση για αλλαγη του speedport plus ? Εχω οπτικη ινα και 100αρα.

Υπαρχει περιπτωση να δουλεψει στη γραμμη ενα Zyxel VMG8623-T50B ?

Μηπως για cosmote ειναι μονοδρομος το πανακριβο Fritz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...