Προς το περιεχόμενο

Speedport Plus (OTE)


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, stefanidisg είπε

Μήπως να απενεργοποιήσετε την αυξημένη ασφάλεια μέσα από τον λογαριασμό της cosmote. Για κάνε πρώτα αυτό.

Εννοείτε το Firewall?
Το έχω στο default που είναι το χαμηλότερο. Το δοκίμασα και στο medium και πάλι με έκοβε.

image.png.1bf38b9f082eb8055a92c83245c1f0b7.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 815
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, giorgos_di είπε

Εννοείτε το Firewall?
Το έχω στο default που είναι το χαμηλότερο. Το δοκίμασα και στο medium και πάλι με έκοβε.

image.png.1bf38b9f082eb8055a92c83245c1f0b7.png

Όχι αυτό, μέσα στον λογαριασμό της cosmote, ψάξε Google 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefanidisg είπε

Μήπως να απενεργοποιήσετε την αυξημένη ασφάλεια μέσα από τον λογαριασμό της cosmote. Για κάνε πρώτα αυτό.

Είχατε δίκιο, το βρήκα μέσα από το site της cosmote. Δυστυχώς δεν άλλαξε κάτι. Συνεχίζει να μην μπορεί να συνδεθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άσε τα firewall ως έχουν, πήγαινε στις ρυθμίσεις και πες μας από τι ξεκινάει η IP σου (μην μας πεις όλη την IP, απλά τα δύο πρώτα blocks), πχ 95.κατι.κατι.κατι ή 100.κάτι.κάτι.κάτι?

Μήπως δεν έχεις public IP (είσαι δηλαδή πίσω από CG-NAT)?

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giorgos_di είπε

Είχατε δίκιο, το βρήκα μέσα από το site της cosmote. Δυστυχώς δεν άλλαξε κάτι. Συνεχίζει να μην μπορεί να συνδεθεί.

Άλλαξε όνομα στο wifi ,άλλαξε ασφάλεια από wpa2 σε wap ,άλλαξε κανάλι μετάδοσης , και βλέπεις, κάνε ένα ένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, stefanidisg είπε

Άλλαξε όνομα στο wifi ,άλλαξε ασφάλεια από wpa2 σε wap ,άλλαξε κανάλι μετάδοσης , και βλέπεις, κάνε ένα ένα

ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ δεν βάζεις κρυπτογράφηση, οτιδήποτε άλλο εκτός από WPA2+AES, μη βάλεις τίποτα άλλο @giorgos_di

Κανάλια άσε το auto

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

Άσε τα firewall ως έχουν, πήγαινε στις ρυθμίσεις και πες μας από τι ξεκινάει η IP σου (μην μας πεις όλη την IP, απλά τα δύο πρώτα blocks), πχ 95.κατι.κατι.κατι ή 100.κάτι.κάτι.κάτι?

Μήπως δεν έχεις public IP?

Νομίζω δεν παίζει ρόλο αν δεν έχει public ip, και το λέω αυτό γιατί οι ezviz κάμερες δουλεύουν cloud.

2 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ δεν βάζεις κρυπτογράφηση, οτιδήποτε άλλο εκτός από WPA2+AES, μη βάλεις τίποτα άλλο @giorgos_di

Κανάλια άσε το auto

Ας κάνει τις δοκιμές πρώτα να δει αν είναι κάτι από αυτά και βλέπουμε την συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2023 στις 5:33 ΜΜ, giorgos_di είπε

Καλησπέρα,

Πρόσφατα ανανέωσα το πακέτο σταθερής στην COSMOTE και μου έστειλαν νέο router. Συγκεκριμένα το speedport plus 2. Το συνέδεσα και επέστρεψα το παλιό που είχα, ένα speedport entry 2i.

Έχω μια κάμερα Ezviz CS-BC1C IP, η οποία μετά την αλλαγή του router δεν μπορεί να συνδεθεί με τίποτα στο δίκτυο. Είναι μόνο με wifi. Από το app της κάμερας βρίσκει το wifi του σπιτιου, αλλά όταν πατάω για σύνδεση μου βγάζει fail. Με το προηγούμενο router δεν είχα ποτέ αυτό το θέμα.

Υπάρχει περίπτωση να έχουν κλειδώσει κάτι από cosmote στο νέο router. Άνοιξα το otenet από το browser αλλά δεν έβγαλα και πολύ άκρη στο τι χρειάζεται να αλλάξω.

Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει?

Έβγαλες άκρη; εχω το ίδιο θέμα, με κάμερα tapo και κάποιες iot συσκευές, εμένα είναι online συνδεδεμένες στο ap αλλά κάτι τις μπλοκάρει και δεν τις βρίσκω από το home assistant. Μίλησα με κοσμοτέ, πυτε οι ίδιοι δεν μπορουσαν να ανοίξουν κάποιες πορτεε που ζήτησα, με κάθε reload χανόταν οποία ρύθμιση. Σήμερα θα παω κοσμοτέ να αλλάξω την συσκευή και να παρω την zte h1600 μήπως αλλάξει τίποτα. Εσυ έκανες κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2023 στις 8:03 ΜΜ, Kozanitis1 είπε

Άσε τα firewall ως έχουν, πήγαινε στις ρυθμίσεις και πες μας από τι ξεκινάει η IP σου (μην μας πεις όλη την IP, απλά τα δύο πρώτα blocks), πχ 95.κατι.κατι.κατι ή 100.κάτι.κάτι.κάτι?

Μήπως δεν έχεις public IP (είσαι δηλαδή πίσω από CG-NAT)?

Η public ipv4 ξεκινάει από 85.κατι.κατι.κατι. Το τσέκαρα από το whatsmyip και από το interface της cosmote.
Το CG-NAT αν κατάλαβα καλά ισχύει όταν η ip ξεκινάει από 100.κάτι.κάτι.κατι.

 

 

Στις 25/2/2023 στις 8:05 ΜΜ, Kozanitis1 είπε

ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ δεν βάζεις κρυπτογράφηση, οτιδήποτε άλλο εκτός από WPA2+AES, μη βάλεις τίποτα άλλο @giorgos_di

Κανάλια άσε το auto

Οι διαθέσιμες επιλογές είναι οι παρακάτω.

image.png.62b91c52df934bef1fde37485438d1d3.png

Δοκίμασα και WPA + WPA2 και πάλι δεν μπορούσε να συνδεθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

γεια σας παιδια και απο εμενα . εχω ενα προβλημα . χθες ηρθε σε νεα συνδεση στους γονεις μου το ρουτερ σε οτε , ειναι το speedport plus 2 , τα κινητα το βλεπουν αμεσως , 2 laptop ομως με 10αρια εχουν θεμα . 

ενω βλεπουν ενα σκασμο αλλα δικτυα δεν βλεπουν αυτο . εχω τρελαθει , εχω αλλαξει πολλα πραγματα μπας κ το κανω να το δουνε τα pc , απο καναλια μεχρι εκλεισα το 50hz  , ενεργοποιησα τα quest δικτυα , επαιξα με τα wpa , επαιξα με κατι mode 802.11bgnx , TIΠOTA ! 

χθες που το παλευα με την υποστηριξει κανονισαμε να το αλλαξουμε , το αλλαξαν με ενα ιδιο .

για αυτο σας γραφω τωρα , παλι τιποτα !

τι γινετε ρε γαμωτο , δεν μπορω να βγαλω ακρη . 

βλεπουν παρα πολλα αλλα δικτυα οπως εγραψα τα pc . 

πρωτη φορα το αντιμετωπιζω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2023 στις 8:42 ΜΜ, georgerapp είπε

γεια σας παιδια και απο εμενα . εχω ενα προβλημα . χθες ηρθε σε νεα συνδεση στους γονεις μου το ρουτερ σε οτε , ειναι το speedport plus 2 , τα κινητα το βλεπουν αμεσως , 2 laptop ομως με 10αρια εχουν θεμα . 

ενω βλεπουν ενα σκασμο αλλα δικτυα δεν βλεπουν αυτο . εχω τρελαθει , εχω αλλαξει πολλα πραγματα μπας κ το κανω να το δουνε τα pc , απο καναλια μεχρι εκλεισα το 50hz  , ενεργοποιησα τα quest δικτυα , επαιξα με τα wpa , επαιξα με κατι mode 802.11bgnx , TIΠOTA ! 

χθες που το παλευα με την υποστηριξει κανονισαμε να το αλλαξουμε , το αλλαξαν με ενα ιδιο .

για αυτο σας γραφω τωρα , παλι τιποτα !

τι γινετε ρε γαμωτο , δεν μπορω να βγαλω ακρη . 

βλεπουν παρα πολλα αλλα δικτυα οπως εγραψα τα pc . 

πρωτη φορα το αντιμετωπιζω .

Για δοκίμασε στα 2.4Ghz να βάλεις το Mode στο 802.11 b/g.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikos_k1 είπε

Για δοκίμασε στα 2.4Ghz να βάλεις το Mode στο 802.11 b/g.

Ναι , μόνιμα 2.4 το εχω πλεον και εχω παίξει με αυτά. 

Το ενα pc το βρήκε ξαφνικά!!! Χωρις να ειπα εδώ είμαστε μετα απο κάποια κίνηση. 

Το αλλο οχι ποτε . 

Τι στον κορακα συμβαίνει δεν μπορώ να καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Ναι , μόνιμα 2.4 το εχω πλεον και εχω παίξει με αυτά. 

Το ενα pc το βρήκε ξαφνικά!!! Χωρις να ειπα εδώ είμαστε μετα απο κάποια κίνηση. 

Το αλλο οχι ποτε . 

Τι στον κορακα συμβαίνει δεν μπορώ να καταλάβω.

Αν έχεις ίδιο όνομα σε 2.4 και 5 κάνε μια δοκιμή να τα αλλάξεις.

Και επίσης κάνε αναβάθμιση στους Drivers της κάρτας δικτύου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται αυτό; Κατεβάζω από επίσημο site και τους καρφώνω με στικάκι σωστά;

Να ρωτήσω κατι αλλο ; 

Θα μου δώσει ενας φιλος 2 ρουτερ vdsl , ενα dlink και ενα tp link , αρκετά καλα , κόστιζαν. 

Αυτά θα τα δουνε τα pc , ειμαι σχεδόν σίγουρος.

Πως βαζεις ενα τετοιο third party router ; 

Το κανεις reset και μετα του βαζεις το καλώδιο και σεταρετε μόνο του απο τον πάροχο ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...