Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το Windows 10 April 2018 Update: Τα νέα χαρακτηριστικά


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το είχα εγκαταστήσει πριν 20 ημέρες, όταν ήταν να διατεθεί αρχικά και πριν ανακαλύψουν ένα bug που καθυστέρησε ως τώρα τη διάθεση του. Όλα λειτουργούσαν στη περίπτωση μου όπως πρέπει.

Σήμερα το επίσημο update κατέβηκε ολόκληρο από το windows update και από ότι φαίνεται εγκαταστάθηκε ξανά. Όλα δουλεύουν και πάλι καλά εκτός από το ρολόι στο System Tray που δε φαίνεται. Στο συγκεκριμένο σημείο η μπάρα φαίνεται απλώς μαύρη. Αλλά αν κάνεις click εκεί, το πλήρες ρολόι ανοίγει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ενα αλλο θεμα που αντιμετωπιζεω ειναι το εξης. Οι εφαρμογες που κανω pin κατω στο taskbar δεν λειτουργουν απο το εικονιδιο που γινεται pin.... Μου βγαζει error

"This file does not have an app associated with it for performing this action."

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, 

έλυσα όλα μου τα προβλήματα τρέχοντας το disk cleanup σε admin mode, επέλεξα να καθαρίσει τα πάντα από περιττά αρχεία, αρχεία προηγούμενης εγκατάστασης κλπ. Εκτός του ρολογιού στo System Tray υπήρχαν προβλήματα με το theme που δεν είχα αντιληφθεί και τώρα είναι ΟΚ. 

Δοκιμάστε το όσοι έχετε προβλήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλαπλή έξοδος ήχου στα Windows? Είναι αλήθεια? Μετά από 20 χρόνια που το ζητάμε? Α, δεν ξαναλέω κακία για τη Microsoft. Αν είναι όντως έτσι δηλαδή, γιατί δεν το εγκατέστησα ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμένουμε πάντως να δούμε αν όντως έχει αλλαγές το UI με καλύτερο σχεδιασμό και φυσικά να δούμε την εκκίνηση του λειτουργικού μετά την αναβάθμιση αν έχει βελτιωθεί ή έχει αυξήσεις τους χρόνους έναρξης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, keysmith είπε

Αυτό που κάνει όλο "ζαβολιές" με κάθε "update" και σου πειράζει τις επιλογές σου (με το ζόρι) που το πας πάλι;;;;

10 ώρες πριν, vAg0s97 είπε

Το έχω μάθει πλέον :P Κοιτάζω σε στάνταρ σημεία. Παραδόξως τα settings από το privacy δεν μου τα πείραξε. Δεν μου άλλαξε και τα default apps (πράγμα που συνηθίζουν τα major updates).

Σε αντίθεση με άλλους χρήστες, δεν είχα το παραμικρό θέμα, ούτε όσο το ψάχνω έχω. Υπομονή παίδες. Σε 2-3 χρόνια ακόμα θα στρώσουν :lol: 

Μου έλυσε και ένα αιώνιο πρόβλημά μου, το οποίο εμφανίζεται σε άκυρες στιγμές (και μένει), εδώ και σχεδόν δύο χρόνια. Μου είχε εμφανιστεί πάλι πριν 15-20 μέρες. Ξέρω ότι θα ξαναβγεί, αλλά όποιος έχει κουράγιο να το διαβάσει, θα δει ότι δεν υπάρχει λύση, μόνο προσωρινές λύσεις και μπακαλίστικες. Δεν ξέρω αν υπήρχε από παλιότερα αυτό. Είναι πάντως πολύ κουφό και όσο μένει, εκνευριστικό. Κουφό είναι και το γεγονός ότι είχε λυθεί και πιο παλιά (με το anniversary update), και μετά ξαναβγήκε. Τι στην ευχή συμβαίνει και με τα major updates λύνεται; Δεν βγάζει άκρη ούτε η ms, εμείς θα βγάλουμε; :P 

 

25 λεπτά πριν, freegr είπε

περιμένουμε πάντως να δούμε αν όντως έχει αλλαγές το UI με καλύτερο σχεδιασμό και φυσικά να δούμε την εκκίνηση του λειτουργικού μετά την αναβάθμιση αν έχει βελτιωθεί ή έχει αυξήσεις τους χρόνους έναρξης...

Η εκκίνηση από τη στιγμή που ξεκινά το σήμα των Windows, έως την οθόνη κλειδώματος σε μένα , είναι σταθερά για πάνω από 1 χρόνο στα 8 sec συνολικά. Δεν βλέπω να άλλαξε κάτι και τώρα. Όλα αυτά με το fast startup απενεργοποιημένο εννοείται. 

Επεξ/σία από tommybertsen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν ειδα να εφτιαξαν κατι στο HDR και εκανα καθαρη εγκατασταση αντιθετα ενω πρωτα το Powerdvd 18 αναγνωριζε το HDR τωρα τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικα, ο υπολογιστης μου οπως σε ολα τα μεγαλα updates δεν μπορει να τα παρει για καποιον λογο μεσω windows update. Αυτη την φορα, κατεβαινει, γινεται εγκατασταση και ζηταει επανεκκινηση. Παταω να κανω επανεκκινηση, κανει, και οταν παει να ανοιξει βγαζει μια κενη γαλαζια οθονη και "κολλαει"¨εκει κανενα 3λεπτο και μετα σβηνει μονο του. 

 

Τον ανοιγω, και μπαινει στα windows και βγαζει ενα παραθυρο με επιλογες "προσωπικων" δεδομενων (location κτλ). Παταω αποδοχη και μπαινει στα windows χωρις να κανει οτιδηποτε. Νομιζω και την προηγουμενη φορα τα ιδια μου εκανε και τα περασα μεσω iso απο stickaki αλλα δεν θυμαμαι πως ακριβως. Το iso σε αυτη την εγκατασταση πως το βρισκω και πως το περναω  manual;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, divo είπε

εμενα παντως μετα το προηγούμενο update εβγαζε blue screen απο το πουθενα. Δυστυχώς θα πρέπει να κάνω update μπας και  φτιάξει...

εμένα για άλλη μια φορά όλα πήγαν καλά.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω πωπω ενα ωραιο κιτρινο στην οθονη !! Θολο τοπιο .

Settings> Display > night light >On > Manual> Και τσιτωστε την μπαρα προς το λευκο. Μετα κλειστε το παλι στο Off  

Μαλλον το εκαναν για να μην ειναι θολες οι εφαρμογες...:blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Νταβατζιλικι της ενημέρωσης; Πώς ακριβώς σύμφωνα με το ορισμό της λέξης νταβατζιλικι, ένα update είναι κάτι τέτοιο;

Και επίσης τα στοιχεία τηλεμετρίας είναι ανώνυμα.

Για καποιους που δε γουσταρουν να κανουν ενημερωσεις αυτο ειναι νταβατζιλικι. Συνεργατης της Μικρομαλακης εισαι;..

12 ώρες πριν, johncorfas είπε

Δεν το ξέρω και ρωτάω: μπορείς να μπλοκάρεις τις ενημερώσεις στα 10 μόνιμα;

Επιπλεον, για ποσό θα υπάρχει η επιλογή των 7; Μετά τα 10 θα είναι μονόδρομος ... Αυτό δε θα λέγεται νταβατζιλίκι;

Υπαρχουν και τα 8,1 στα οποια κοβονται οι ενημερωσεις. Τα 7 δεν ξερω για τι ειδους χρηση δεν σου κανουν, εμενα επαγγελματικα μου κανουν και ειναι τα καλυτερα. Δεν παιζω παιχνιδια οποτε δεν το κατεχω το θεμα του ποσο ειναι καλυτερα τα 10 στον τομεα των παιχνιδιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...