Προς το περιεχόμενο

Κάτοχοι 55xe7096


alprio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτοχος 55xe7096

πηγα την πήρα την τηλεόραση εχθές. Την έβαλα πάνω στην βάση του τοίχου που έχω. 

Εντυπωσεις. Χωρίς πολλά πολλά με τα default φαντάσου παίζει πανέμορφα.

τα χρώματα η κίνηση η καθαρότητα είναι εντυπωσιακή. Είναι φυσικά όλα. 

Με hdr λένε ότι εινα κακό αλλά πολύ ανώτερο από την mu6102και την 43uj620V. Έχει πιο πολύ φωτηνοτητα και πιο πολύ χρωμα. Δεν κολλάει σε αλλαγές καναλιών η γενικά. 

Διαβαζει τον σκληρό μου με τισ ταινίες κανονικά και hdr. Μου έκανε εντύπωση που όταν το προχωράς δεν κολλάει και δείχνει ότι προχωράει την εικόνα κανονικά σε ταινίες 60gb. Δεν κάνει αποθήκευση όμως αν την κλείσεις και την ξανά ανοίξεις στο σημείο που ήσουν.εκτος αν χρειάζεται να τον καταχώρηση μέσω της τηλεοράσεις.θα το δοκιμάσω.

Ο ήχος από τα ηχεία καλός αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. 

Η σύνδεση με τον ενισχυτή εύκολη και απλή. 

Οταν πατάς το info σε κανάλι σου εμφανίζει τι παίζει με λεπτομέρειες ωραία φτιαγμένες. Όπως τι ώρα είναι,τι ήχο βγάζει το κανάλι και ποσά κανάλια είναι , τι ανάλυση και τι εικόνα έχεις επιλέξει.

Επιτέλους πάνω στο χειριστήριο έχει κουμπί χρονοδιακόπτη. Το πατάς βάζεις ποτέ θες να κλείσει ώστε αν σε πάρει ο ύπνος μην τρέχει. Έχει και αυτόματη απενεργοποίηση βέβαια. Και όταν πατάς χρονοδιακόπτη το λαμπάκι της οθόνης από άσπρο γίνεται πορτοκαλί.

YouTube Netflix κουμπιά πάνω ατο κοντρόλ μην ψάχνεις. 

Λεπτη πολύ ωραία κατασκευή. Καλύτερη από όσες έχω πάρει μέχρι στιγμής.

Τα μαύρα είναι μαύρα. Όχι γκρι που λένε μερικοί.

Ένα αρνητικό που έχει είναι  ελάχιστο clouding  που σε ταινίες και σε μαύρες σκηνές δεν φαίνεται.αλλα όταν αλλάζεις κανάλι και μαυρίζει αχνοφαίνεται.ειναι πιο ψηλά από εμένα η τβ.αν την κοιτάξω στα ίσια δεν φαίνεται.τι να πω;ισως είναι το uniformity του πάνελ;ισως ότι δεν είμαι στο κέντρο;μόλις πάω κέντρο χάνεται.σε μαύρες σκηνές και σε σκοτεινό δωμάτιο δεν φαίνεται κάτι.μονο στην αλλαγή καναλιού που περιμένεις να μπει το άλλο  

Είμαι γενικά ενθουσιασμένος ως πρώτη φορά σονυ από όλο το σύνολο.

εχει και ψηφιακή κορνίζα επιλογή.βαζεις φωτογραφίες και τις εμφανίζει στην οθονη  μαζί με ώρα και ημερολόγιο ως screensaver.

εχει και plex που ήθελα.και emby.δεν ζητάω κάτι άλλο.στο κάτω κάτω παίρνω και ένα mibox βάζω ένα kodi και ότι άλλο θέλω και τέλος.

settings default όλα και απενεργοποίηση όλα στην εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 637
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωραιος, καλα εκανες κ ανοιξες θεμα μιας κ μας κλειδωσαν το αλλο

εγω ειμαι επαρχια κ την περιμενω αν κ η παραγγελια ειναι σε κατασταση Σε εκτεταμένη αναζήτηση, ελπιζω το public να μην κανει καμια βλακεια

ρυθμισεις απο ενα αρθρακι που βρηκα

https://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=en&js=y&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&u=https%3A%2F%2Fwww.homecinemamagazine.nl%2F2017%2F07%2Freview-sony-kd-55xe7000%2F&edit-text=

 

Select scene 'Auto' and select the image setting 'User'

Scene: Auto
Image: User
  Advanced settings
Brightness: 40
Contrast: 90
Black level: 50
Color: 50
Color tone: 0
Color Temperature: Expert 1
Image sharpness: 50
Reality Creation: Car *
Reduce random noise: Off *
Reduce digital noise: Off *
MotionFlow: Standard *
Film Mode: Auto
Adv. Contrast optimization: Off *
Black Adjust: Off
Gamma: 0
Live Color: Off

εψαξες μηπως υπαρχει εφαρμογη kodi;

για πες λιγο το upscaling απο sd καναλια κ περιεχομενο παλευεται καθολου;

Επεξ/σία από what_if
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, what_if είπε

ωραιος, καλα εκανες κ ανοιξες θεμα μιας κ μας κλειδωσαν το αλλο

εγω ειμαι επαρχια κ την περιμενω αν κ η παραγγελια ειναι σε κατασταση Σε εκτεταμένη αναζήτηση, ελπιζω το public να μην κανει καμια βλακεια

ρυθμισεις απο ενα αρθρακι που βρηκα

https://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=en&js=y&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&u=https%3A%2F%2Fwww.homecinemamagazine.nl%2F2017%2F07%2Freview-sony-kd-55xe7000%2F&edit-text=

Select scene 'Auto' and select the image setting 'User'

Scene: Auto
Image: User
  Advanced settings
Brightness: 40
Contrast: 90
Black level: 50
Color: 50
Color tone: 0
Color Temperature: Expert 1
Image sharpness: 50
Reality Creation: Car *
Reduce random noise: Off *
Reduce digital noise: Off *
MotionFlow: Standard *
Film Mode: Auto
Adv. Contrast optimization: Off *
Black Adjust: Off
Gamma: 0
Live Color: Off

εψαξες μηπως υπαρχει εφαρμογη kodi;

για πες λιγο το upscaling απο sd καναλια κ περιεχομενο παλευεται καθολου;

Kodi δεν υπάρχει. Όχι. Το upscaling παλευεται και πάρα πολύ μάλιστα. Κάνει τρομερή δουλειά. Ειδικά σε κάτι ταινίες starhd epsilonrvhd που βάζει το βράδυ είναι καθαρότατη η εικόνα.και σε προγράμματα όμως είναι καλή. Ο ant1 ότι και να βάλει δεν μου αρέσει. Στην 55αρα δείχνει πιο ωραία τα κανάλια από την Samsung 50αρα που έιχα.

οτι άλλο θέλετε ρωτάτε.

Αξίζει τα λεφτά και με το παραπάνω.

το κουτί βέβαια ήταν σε άθλια κατάσταση.

ρωτησα ήταν εκθεσιακή ; Έχει ανοιχτεί και επιστραφεί ; Μου λένε όχι είναι καινουρια.

λεω αν έχει κάτι θα έρθει επιστροφή και μου λέει ότι θέλετε κύριε.

μεσα όλα σφραγισμένα.ειχε και τα αυτοκόλλητα η τηλεόραση.βεβαια  τα αφρολέξ ήταν σπασμένα.

Αν θες Kodi όπως εγω θα πρω mi box που έχει Android tv και όχι απλό Android.Και μετά θα είναι τέλεια 

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω x86 κουτακι με libreelec αλλα θελω να παω σε netflix να ησυχασω

εχει αναφερθει σε αλλο φορουμ οτι η εφαρμογη του netflix εκλεινε τυχαια χωρις λογο κλκπ ,εχετε παρατηρησει τπτ τετοιο;

φανταζομαι την εχετε αναβαμισει στο τελευταιο firmware 8500 νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, what_if είπε

εχω x86 κουτακι με libreelec αλλα θελω να παω σε netflix να ησυχασω

εχει αναφερθει σε αλλο φορουμ οτι η εφαρμογη του netflix εκλεινε τυχαια χωρις λογο κλκπ ,εχετε παρατηρησει τπτ τετοιο;

φανταζομαι την εχετε αναβαμισει στο τελευταιο firmware 8500 νομιζω

Το Netflix καλό αλλά πιστεύω το Kodi με ένα diamond addon είναι καλύτερο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεταφέρω τις πρώτες εντυπώσεις ώστε να είναι διαθέσιμες όλες μαζί σε μελλοντικές αναζητήσεις χρηστών.

Μόλις παρέλαβα τη Sony KD-55XE7096 στα 564 ευρώ και είμαι στη διαδικασία δοκιμών και σκαλίσματος στις ρυθμίσεις, ( 'tweaking' μέχρι τελικής πτώσης :) !). Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικότατες!  Δεν έχω μέτρο σύγκρισης ανάλογη 55άρα 4Κ, μόνο ότι θυμάμαι στα show room των καταστημάτων από ανάλογες ή ακριβότερες που έπαιζαν τα ίδια video demo, (που υπάρχουν στο youtube, στο app του τηλεκοντρόλ). * 

Απ' ότι είδα για 3-4 ώρες:

1) Σε καλό και πάνω πρόγραμμα digea είναι απολύτως ικανοποιητική. Π.χ. Δευτέρα βράδυ στο Star HD είχε το: Οι Τρεις Σωματοφύλακες  
https://www.imdb.com/title/tt1509767/

Χωρίς πολλές-πολλές ρυθμίσεις (off τα:  'βελτιωτικά εικόνας' - τα noise reduction και τα
'eco' - σε mode: χρήστης, θερμοκρασία χρώματος warm), είδα μια τυπική Χολιγουντιανή περιπέτεια στο σαλόνι (του κιλού βέβαια, αλλά περί ορέξεως..).

Με καλή κίνηση, καλό μαύρο και ήχο καλύτερο απ' ότι περιγράφεται σε κριτικές. Σημειώνω ότι και στις ρυθμίσεις ήχου βγάζω τα 'βελτιωτικά΄.

2) Σε μέτριο σήμα digea (π.χ. σε ειδήσεις στον Ant1HD), τα πράγματα χειροτερεύουν. Να φταίει η εκπομπή?  το upscale σε 4K?  η μεγέθυνση σε 55 ίντσες? που βλέπω πολύ καλά 20/20 ? ή που βλέπω από κοντά σε απόσταση 2,70 μέτρα?  ή να φταίει που είμαι ψείρας? :)  Χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση. Κατά πάσα πιθανότητα η κακή ποιότητα εκπομπής φταίει..

3) Σε καλό υλικό 1080 από usb είναι πολύ καλή! (με motion flow στο off ή στο ήπιο).

4) Σε 4Κ (youtube streams με HDR) απίστευτη!

Προερχόμενος από 42 ίντσες, μου έκανε εντύπωση στις 55 ίντσες το μέγεθος των κεφαλιών των παρουσιαστών ειδήσεων. (talking heads σαν τοτέμ!)

Να συμπληρώσω ότι οι επιφυλάξεις μου πριν την αγορά αφορούσαν το ενδεχόμενο dirty screen της οθόνης, το πόσο καλά θα χειριζόταν την κίνηση και το κατά πόσο καλά θα έπαιζε τα SD κανάλια digea (το upscale από κανάλια SD). Για το SD υλικό της digea ισχύει το παλιό ρητό από υπολογιστές/προγραμματισμό: (σκ.. βάλεις σκ.. βγάζεις). Αλλά, και με 1080 οθόνες  που έχω δίπλα δίπλα, αν είσαι απαιτητικός θεατής, (ακόμη και σε 1080), το πρόγραμμα της digea ενοχλεί .

Η οθόνη (με πρόχειρη δοκιμή - δεν έχω προβάλει full screen φόντο σε διάφορα χρώματα, τεστ screens κλπ). είναι καθαρή (πολύ καθαρότερη από μια 42' οικονομική ips LG τριετίας που έχω στο σπίτι για σύγκριση). Στο Ρώμα-Λίβερπουλ που είδα από ERT HD digea, δεν παρατήρησα ιδιαίτερα ενοχλητικά προβλήματα και 'μπαλώματα' του back light. Η κίνηση επίσης ήταν καλή.

Μένει να δω πως παίζει σαν μόνιτορ με HDMI (που θα είναι το 50% της χρήσης). Σε 4 ώρες συνεχούς χρήσης σε θερμοκρασία δωματίου 25 βαθμών δεν ζεσταίνεται ιδιαίτερα. Θα βάλω μετρητή κατανάλωσης και θα ποστάρω.  

Έχει δοκιμάσει κάποιος το app (σε android) THX tune-up ή ανάλογα?

 

Επεξ/σία από dess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και απο μενα..εγω παλι απο το περασμενο καλοκαιρι ειμουνα στο ψαξιμο για 55αρα τηλεοραση.

τα ειχα δει ολα και τα εψαξα παρα πολυ...το τι πραγματικα hz βγαζουν , το ειδος πανελ , το HDR(10 k.t.l)..ενα ακομη βασικο ειναι το tv tuner (DVB-T2,DVB-S2) oπως και η συνδεσιμοτητα HDMI 2.0.

Την περασμενη εβδομαδα πηρα μια SONY KD-55XE7096 και ειδα πως η τηλεοραση για τα λεφτα της ειναι πολυ καλη.

απλα δεν ξερω τις επιπλεον ρυθμισεις για ηχο ή εικονα...δεν ξερω να δω αν λειτουργει παραδειγμα και αν παιρνει βελτιωση το HDR 

Αν πω για καποιο μειον θα ειναι οτι δεν εχει android λειτουργικο και δεν ξερω εαν μπορω να κατεβασω καποιες εφαρμογες οπως τα τηλεφωνα android μεσω operas που εχει.

εαν καποιος ξερει θα βοηθουσε πολυ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sugio είπε

καλημερα και απο μενα..εγω παλι απο το περασμενο καλοκαιρι ειμουνα στο ψαξιμο για 55αρα τηλεοραση.

τα ειχα δει ολα και τα εψαξα παρα πολυ...το τι πραγματικα hz βγαζουν , το ειδος πανελ , το HDR(10 k.t.l)..ενα ακομη βασικο ειναι το tv tuner (DVB-T2,DVB-S2) oπως και η συνδεσιμοτητα HDMI 2.0.

Την περασμενη εβδομαδα πηρα μια SONY KD-55XE7096 και ειδα πως η τηλεοραση για τα λεφτα της ειναι πολυ καλη.

απλα δεν ξερω τις επιπλεον ρυθμισεις για ηχο ή εικονα...δεν ξερω να δω αν λειτουργει παραδειγμα και αν παιρνει βελτιωση το HDR 

Αν πω για καποιο μειον θα ειναι οτι δεν εχει android λειτουργικο και δεν ξερω εαν μπορω να κατεβασω καποιες εφαρμογες οπως τα τηλεφωνα android μεσω operas που εχει.

εαν καποιος ξερει θα βοηθουσε πολυ..

Δεν έχει Android όχι και πολλές εφαρμογές που έχεις στο κινητό δεν μπαίνουν. Αν θες λειτουργικό αγοράζεις mi box που έχει android tv. Ότι έχουν δηλαδή οι τηλεοράσεις.

οι ρυθμίσεις που έχουμε οι περισσότεροι είναι τα έξτρα off και το motion στο κανονικό η ήπιο. Τώρα φωτεινότητα ότι σου αρέσει. 

Ήχο όταν ακούω από την τβ το βάζω στο μουσική και δεν πειράζω κάτι. Αλλά συνήθως ακούω από τον ενισχυτή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Δεν έχει Android όχι και πολλές εφαρμογές που έχεις στο κινητό δεν μπαίνουν. Αν θες λειτουργικό αγοράζεις mi box που έχει android tv. Ότι έχουν δηλαδή οι τηλεοράσεις.

οι ρυθμίσεις που έχουμε οι περισσότεροι είναι τα έξτρα off και το motion στο κανονικό η ήπιο. Τώρα φωτεινότητα ότι σου αρέσει. 

Ήχο όταν ακούω από την τβ το βάζω στο μουσική και δεν πειράζω κάτι. Αλλά συνήθως ακούω από τον ενισχυτή. 

ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση..να ρωτησω και κατι ακομη..αυτο το  mi box τι ειναι?..εξτρα κατι που το συνδεεις με την τηλεοραση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, sugio είπε

ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση..να ρωτησω και κατι ακομη..αυτο το  mi box τι ειναι?..εξτρα κατι που το συνδεεις με την τηλεοραση?

https://www.skroutz.gr/s/11622837/Xiaomi-Mi-Box.html?from=catspan&keyphrase=mi+box

Είναι μια συσκευή με λειτουργικό Android tv και όχι Android os που έχουν τα υπόλοιπα. 

Μείνει σχεδιασμένο για προβολή σε τηλεόραση. Έχει μέσα ότι εφαρμογή θες. 

Παιζει τε πάντα σε 4κ και hdr Kodi και ότι βάλει ο νους σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε το ηξερα!..καλο φαινετε...αυτο δηλαδη το συνδεεις με την τηλ. μεσω HDMI?...ειναι οπως ειδα και αποθηκευτικος δισκος αλλα μπορει να βελτιωσει και την ποιοτητα του ηχου νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, sugio είπε

ουτε το ηξερα!..καλο φαινετε...αυτο δηλαδη το συνδεεις με την τηλ. μεσω HDMI?...ειναι οπως ειδα και αποθηκευτικος δισκος αλλα μπορει να βελτιωσει και την ποιοτητα του ηχου νομιζω.

Ναι μέσω HDMI. Ήχο δίνει η τηλεόραση. Για καλύτερο ήχο η βάζεις ηχομπαρα η κάποιον ενισχυτή να συνδέσεις επάνω είτε με HDMI είτε με οπτική ίνα στην τηλεόραση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/5/2018 στις 10:44 ΠΜ, alexakos89 είπε

Kodi δεν υπάρχει. Όχι. Το upscaling παλευεται και πάρα πολύ μάλιστα. Κάνει τρομερή δουλειά. Ειδικά σε κάτι ταινίες starhd epsilonrvhd που βάζει το βράδυ είναι καθαρότατη η εικόνα.και σε προγράμματα όμως είναι καλή. Ο ant1 ότι και να βάλει δεν μου αρέσει. Στην 55αρα δείχνει πιο ωραία τα κανάλια από την Samsung 50αρα που έιχα.

οτι άλλο θέλετε ρωτάτε.

Αξίζει τα λεφτά και με το παραπάνω.

το κουτί βέβαια ήταν σε άθλια κατάσταση.

ρωτησα ήταν εκθεσιακή ; Έχει ανοιχτεί και επιστραφεί ; Μου λένε όχι είναι καινουρια.

λεω αν έχει κάτι θα έρθει επιστροφή και μου λέει ότι θέλετε κύριε.

μεσα όλα σφραγισμένα.ειχε και τα αυτοκόλλητα η τηλεόραση.βεβαια  τα αφρολέξ ήταν σπασμένα.

Αν θες Kodi όπως εγω θα πρω mi box που έχει Android tv και όχι απλό Android.Και μετά θα είναι τέλεια 

Σχετικά με τη συσκευασία του προϊόντος: Το κουτί με το οποίο παραδόθηκε ήταν κλειστό/σφραγισμένο από πάνω. O μεταφορέας/τεχνικός/υπάλληλος Sony που την έφερε την άνοιξε αφαιρώντας μόνο τις τάπες από το κάτω μέρος. Φαινόταν αμεταχείριστη, αλλά δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά.. Τα αφρολέξ ήταν ολόκληρα, όχι σπασμένα. Τα σακουλάκια με τα διάφορα παρελκόμενα ήταν σφραγισμένα, εκτός ίσως (δεν το θυμάμαι με ακρίβεια), από το σακούλι με τα manual. Ύποπτο? :)

Η βάση είναι περισσότερο σταθερή απ' ότι περίμενα, στο ίντερνετ κυκλοφορεί φωτογραφία που τη δείχνει με μικρότερη βάση.

Έχει δοκιμάσει κάποιος είσοδο στο service menu?

Αξίζει άραγε η επέκταση εγγύησης στα +1, +2, +3 έτη?

Επεξ/σία από dess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...