Προς το περιεχόμενο

UNICEF: Εθελοντική «εξόρυξη» κρυπτονομισμάτων για τη χρηματοδότηση δράσεων


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το παράρτημα της UNICEF στην Αυστραλία σκοπεύει να χρηματοδοτεί τις αλληλέγγυες δραστηριότητές του στο Μπαγκλαντές, με τη χρήση της επεξεργαστικής ισχύος των υπολογιστών των δωρητών.

 

Το συγκεκριμένο παράστημα, το οποίο όπως όλο το πρόγραμμα των Ηνωμένων Εθνών παρέχει ανθρωπιστική και αναπτυξιακή βοήθεια σε παιδιά του αναπτυσσόμενου κόσμου, δημιούργησε την ιστοσ,ελίδα The Hope Page η οποία επιτρέπει στους χρήστες να πραγματοποιούν δωρεές με την εξόρυξη κρυπτονομισμάτων.

Στη The Hope Page είναι ενσωματωμένη η εφαρμογή Coinhive, προκειμένου οι χρήστες να «εξορύσσουν» το εικονικό νόμισμα Monero, αν δώσουν τη σχετική συγκατάθεσή τους.

Όσον βρίσκεται ο υπολογιστής στην ιστοσελίδα, ο browser χρησιμοποιεί τον επεξεργαστή του μηχανήματος, προκειμένου να επιλύσει να «τρέξει» τους περίπλοκους αλγόριθμους που σχετίζονται με την «εξόρυξη» κρυπτονομισμάτων. Οι χρήστες μπορούν να επιλέξουν το ποσοστό της ισχύος που θέλουν να «δωρίσουν» για αυτό το σκοπό – μεταξύ 20% και 80%.

Η ιστοσελίδα της UNICEF δίνει οδηγίες για το πώς λειτουργεί η διαδικασία και εγγυάται την ασφάλεια των υπολογιστών των χρηστών.

Όσο περισσότερο μένει κάποιος στην ιστοσελίδα τόσο μεγαλύτερο είναι το χρονικό διάστημα που «δωρίζεται» η υπολογιστικής ισχύς, και επομένως τόσο περισσότερα κρυπτονομίσματα κερδίζονται.

Η UNICEF έχει χρησιμοποιήσει παλιότερα τη εξόρυξη Ethereum για δωρεές, όταν προώθησε το Chaingers.io για να συγκεντρώσει πόρους για τα παιδιά στη Συρία. Συγκέντρωσε το ποσό των 1.000 ευρώ με τη συμμετοχή 11.013 χρηστών. Παρόλο που το ποσό ήταν μικρό, η πρωτοβουλία λειτούργησε ως πιλοτικό πρόγραμμα.

Independent


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
37 minutes ago, karateka said:

Σταματήστε να μπερδεύετε τη σχέση της Ελληνικής Εθνικής Επιτροπής με το γενικότερο ρόλο της UNICEF... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
34 minutes ago, Zaytsev said:

Πάρτο αλλιώς...

Φαντάζομαι μαζεύεις κάθε μήνα κάποιο ποσό ή άλλου είδους βοήθεια και αναλαμβάνεις να τα στείλεις μόνος σου προς Αφρική μεριά? Πες μας αν είναι τη διαδικασία για να μην ασχολούμαστε τσάμπα με την κάθε ...unicef! :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Romanzo Criminale είπε

Κλαίω... Τώρα θα σας τα αρπάζουν και δε θα ξέρετε κυριολεκτικά που πάνε τα χρήματά σας.. όχι ότι πριν ξέρατε..

Για αυτους που πονηρευονται οπως εσυ μπορουνε να αγορασουν απο το E-SHOP π.χ. στο χαμογελο του παιδιου  διαφορα ειδη και ετσι να τους στηριζουν και να μη νοιωθουν "κοροιδα".


Φυσικα μεγαλυτερη αξια εχει να κανεις δωρεα χωρις να παρεις τιποτα, αλλα απο τη  χωρα της κουτοπονηριας μαλλον ζηταω πολλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, billdanos said:

Φαντάζομαι μαζεύεις κάθε μήνα κάποιο ποσό ή άλλου είδους βοήθεια και αναλαμβάνεις να τα στείλεις μόνος σου προς Αφρική μεριά? Πες μας αν είναι τη διαδικασία για να μην ασχολούμαστε τσάμπα με την κάθε ...unicef!

Κλασσικά. Το πήγαμε στα άκρα... Μέσες λύσεις δεν υπάρχουν;

Επειδή έχω κολλητό που είναι στρατιωτικός στα Η.Ε., σε οτιδήποτε υπάρχει μπροστά το UN, μακρυά.

Τρελό φαγοπότι, βρωμιά, συγκάλυψη και κάνουν τα άκρως απαραίτητα μόνο για βιτρίνα.

Ρίξε μια ματιά στους ισολογισμούς της Unicef και πες μου πως γίνεται να παράγουν λιγότερο έργο με τα δισεκατομμύρια που βγάζουν, όταν άλλες μικρές οργανώσεις κάνουν πολλαπλάσια με ελάχιστα budgets.

Αν θέλεις να βοηθήσεις, υπάρχουν μικρές οργανώσεις, η Unicef είναι εγκληματική.

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Zaytsev είπε

Κλασσικά. Το πήγαμε στα άκρα... Μέσες λύσεις δεν υπάρχουν;

Επειδή έχω κολλητό που είναι στρατιωτικός στα Η.Ε., σε οτιδήποτε υπάρχει μπροστά το UN, μακρυά.

Τρελό φαγοπότι, βρωμιά, συγκάλυψη και κάνουν τα άκρως απαραίτητα μόνο για βιτρίνα.

Ρίξε μια ματιά στους ισολογισμούς της Unicef και πες μου πως γίνεται να παράγουν λιγότερο έργο με τα δισεκατομμύρια που βγάζουν, όταν άλλες μικρές οργανώσεις κάνουν πολλαπλάσια με ελάχιστα budgets.

Αν θέλεις να βοηθήσεις, υπάρχουν μικρές οργανώσεις, η Unicef είναι εγκληματική.

Παντα ειχα την απορια γιατι να στελνουμε στο αφρικα οταν γυρω  υπαρχει τοση φτωχια και δυστυχια ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zaytsev είπε

Κλασσικά. Το πήγαμε στα άκρα... Μέσες λύσεις δεν υπάρχουν;

Επειδή έχω κολλητό που είναι στρατιωτικός στα Η.Ε., σε οτιδήποτε υπάρχει μπροστά το UN, μακρυά.

Τρελό φαγοπότι, βρωμιά, συγκάλυψη και κάνουν τα άκρως απαραίτητα μόνο για βιτρίνα.

Ρίξε μια ματιά στους ισολογισμούς της Unicef και πες μου πως γίνεται να παράγουν λιγότερο έργο με τα δισεκατομμύρια που βγάζουν, όταν άλλες μικρές οργανώσεις κάνουν πολλαπλάσια με ελάχιστα budgets.

Αν θέλεις να βοηθήσεις, υπάρχουν μικρές οργανώσεις, η Unicef είναι εγκληματική.

....σωστά τα λές αλλά ποιός καταλαβαίνει......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Zaytsev said:

Κλασσικά. Το πήγαμε στα άκρα... Μέσες λύσεις δεν υπάρχουν;

Επειδή έχω κολλητό που είναι στρατιωτικός στα Η.Ε., σε οτιδήποτε υπάρχει μπροστά το UN, μακρυά.

Τρελό φαγοπότι, βρωμιά, συγκάλυψη και κάνουν τα άκρως απαραίτητα μόνο για βιτρίνα.

Ρίξε μια ματιά στους ισολογισμούς της Unicef και πες μου πως γίνεται να παράγουν λιγότερο έργο με τα δισεκατομμύρια που βγάζουν, όταν άλλες μικρές οργανώσεις κάνουν πολλαπλάσια με ελάχιστα budgets.

Αν θέλεις να βοηθήσεις, υπάρχουν μικρές οργανώσεις, η Unicef είναι εγκληματική.

Θα μου επιτρέψεις να γνωρίζω καλύτερα τις λεπτομέρειες σχετικά με οτιδήποτε έχει να κάνει με τα UN.

Για οτιδήποτε τόσο τεράστιο σαν δομή και οργάνωση μπορείς να ακούσεις τα ίδια. Το θέμα είναι το κατά πόσο γίνεται κάτι θετικό μέσα από όλες αυτές τις δράσεις (που προφανώς έχουν και τεράστιο κόστος για να γίνουν).

Επίσης τα Η.Ε. δεν έχουν υπαλλήλους στρατιωτικούς. Συνεργάζονται με το στρατό και πολλές φορές οι στρατιωτικοί "γκρινιάζουν" επειδή τους "χαλάνε την πιάτσα" και τους ξεβολεύουν... 

Τα μεγαλύτερα "εγκλήματα" που λες γίνονται πολύ πιο εύκολα μέσα σε μικρές και άγνωστες οργανώσεις/ΜΚΟ με τις οποίες δεν ασχολείται κανείς...

1 hour ago, Damachi said:

Παντα ειχα την απορια γιατι να στελνουμε στο αφρικα οταν γυρω  υπαρχει τοση φτωχια και δυστυχια ....

Γιατί τα προβλήματα υπάρχουν ταυτόχρονα σε πολλά σημεία του κόσμου και δεν μπορείς να τα αντιμετωπίζεις ένα ένα στη σειρά... Επιπλέον, οι συνθήκες σε περιοχές του τρίτου κόσμου δεν έχουν καμία σχέση με τη χειρότερη ιστορία που μπορείς να βρεις στη χώρα μας... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε λυσει τα δικα μας πχ δε βλεπεις τα παιδακια των φαναριων αλλα ok εχω παει και κενυα  και καθε χρονο τη πλησιαζουμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...