Προς το περιεχόμενο

GA-B85M-HD3 R4 αντικατασταση με ποια ?


villasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα .
Η μητρική μου Gigabyte GA-B85M-HD3 R4 εχει βγαλει ενα προβλημα - δεν λειτουργει to PCI Express x16 slot- ολα τα αλλα λειτουργουν κανονικα  ,  μετα απο βλαβη της vga ( μου την αντικατεστησαν )  .
Θα την βγαλω να την στειλω για ελεγχο (e-shop) αλλα  δεν βλεπω να υπαρχουν πια μητρικες με B85 αλλα μονο με Η81 .
Τι να επιλέξω για να ειναι στο ιδια επίπεδα με την μητρική μου ( ελεγα να παρω μια αν καθυστερήσει η αντικατάσταση ή μου πουν δεν υπάρχει παρε αλλη )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "στα ίδια επίπεδα" είναι σχετικό. Εξαρτάται από την χρήση που κάνεις.

Γράψε λοιπόν ποια η χρήση.

Το Η81 σε σχέση με την μητρική σου δεν έχει διαφορές. Π.χ. το B85 βγάζει 4 σλοτς αλλά η δικιά σου έτσι και αλλιώς έχει 2.

Αν σώνει και καλά θες καλύτερη μητρική τότε μόνο από εξωτερικό αλλά οι τιμές τσούζουν που μάλλον σε συμφέρει να πουλήσεις και τα υπόλοιπα και να πας σε νέο socket.

Αν δεν σου γίνει αντικατάσταση λόγω του ότι η μητρική δεν βγαίνει πλέον που είναι και το πιο πιθανό τότε ή παίρνεις μια Η81 που θέλεις ή ζητάς επιστροφή χρημάτων και όπως έγραψα παίρνεις από εξωτερικό ή νέο σύστημα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ιδια πιο πολυ εννοω να εχει μερικα usb 3 και καμμια παραπανω sata 3 .
Μνημες εχω 2dimm των 8gb .
Εχω 2 δισκους sata 3 , μια GT1030 , και μια καρτα wifi AC265 ( PCI Express x1 ) και 27αρι μονιτορ ( 1920χ1080) .
Λογικα θα με βολεψει μια Η81 .....

Η χρηση ειναι ιντερνετ , καμια σειρα μεσω kodi , εκτυπωσεις ...απλα πραγμα .... No games .

Απο την αλλη λεω να μην μπλεξω με λυσε στειλε , αλλαξε κλειδι windows λογω motherboard κλπ και να μεινω με την onboard Intel HD Graphics  ( οπως ειμαι αυτη την στιγμη)

Πραγματικα δεν ξερωτι να κανω ......

Η αγορα ειχε γινει 29/12/2016 και εχει 3 ετη εγγυηση , να μεινω οπως ειμαι μπαςς και παιξει κατι αλλο στο κιτρινο μαγαζι πιο μετα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι άλλο να παίξει σε s1150? Δύσκολο έως απίθανο. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

Με το κλείδί νομίζω σώνεται η κατάσταση. Κάνεις ένα τηλ. στην MS Hellas και επικαλείσαι αλαγή μητρικής λόγω βλάβης. Συνήθως δίνουν λύση.

Να κοιτάς και στο geizhals αλλά από κατάστημα με αρκετές θετικές αξιολογήσεις.

 https://geizhals.eu/?cat=mbp4_1150 

Αν χρησιμοποιείς win7/8.1 θα πρέπει να το δεις και αυτό σε περίπτωση νέας πλατφόρμας. Coffe και ryzen+ θέλουν win 10 αν και σε ryzen+ δεν έχω δοκιμάσει win 7.

Βάλε κάτω πόσο θα σου κοστίσουν νέα μητρική+μνήμες+επεξεργαστής και πόσο θα βγάλεις από πώληση από αυτά που έχεις μνήμες+cpu+πιθανή επιστροφή χρημάτων και δες τι σε συμφέρει. Τις μνήμες μπορείς να τις δόσεις ακόμα σε πολύ καλή τιμή λόγω των υψηλών τιμών που έχουν.

Επεξ/σία από BlueBlood7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlueBlood7 είπε

Με το κλείδί νομίζω σώνεται η κατάσταση. Κάνεις ένα τηλ. στην MS Hellas και επικαλείσαι αλαγή μητρικής λόγω βλάβης. Συνήθως δίνουν λύση.

Εχει γινει αυτο ηδη μια φορα που αλλαξα μητρικη .

 

1 ώρα πριν, BlueBlood7 είπε

ν χρησιμοποιείς win7/8.1

Win 10 x64  uprade απο τα 7αρια που ειχε ( γιαυτο και παιδεύτηκα οταν αλλαξα Motherboard γιατι ηθελε το αρχικο κλειδι των 7 που ειχε οταν το πηρα infoquest ηταν , αλλα ειχε ξεβαψει το ταμπελακι .....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...