Προς το περιεχόμενο

Windows 10 Game Performance Tweaks & Troubleshooting


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

0.5 το έβαλα και από RTSS frame cap στα Hz της οθόνης και το frametime είναι σταθερότατο..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εχω μια απορια. Μετα απο 6,5 χρονια αυριο ερχεται το καινουριο συστημα. Θελω να ρωτησω, αυτα τα tweaks εχουν καποιο νοημα σε καλο συστημα; Υπαρχει καποια αισθητη διαφορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2020 στις 6:44 ΜΜ, elpaso1 είπε

Εχω μια απορια. Μετα απο 6,5 χρονια αυριο ερχεται το καινουριο συστημα. Θελω να ρωτησω, αυτα τα tweaks εχουν καποιο νοημα σε καλο συστημα; Υπαρχει καποια αισθητη διαφορα;

https://github.com/CHEF-KOCH/GamingTweaks

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπούρδα είναι το ISLC. Είχα CTD σε πολλά games και το έβγαλα. Γενικά εφαρμογές τρίτων που παρεμβαίνουν σε τόσο σημαντικά πράγματα όπως είναι η stand by memory μην τις εμπιστεύεστε.

Θα περιμένω να διορθώσει η MS το παρόν πρόβλημα (αν το διορθώσει ποτέ...).

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Δε νομίζω ότι είναι από το ISLC, το Exodus το παίζω και 'γω με ISLC και δεν έχω κανένα θέμα.

 

Τι να πω... Πάντως αναγκάστηκα και το εγκατέστησα πάλι διότι εμφανίστηκε ξανά το πρόβλημα με την stand-by memory. Αν θυμάμαι καλά μου είχαν μείνει 8,1 GB RAM διαθέσιμα και

στην stand-by είχαν δεσμευθεί 7,9 GB. 

Δεν γίνεται αυτό το πράγμα, δεν μπορείς να παίξεις σαν άνθρωπος. Αρχίζουν τα stutters και τα κολλήματα.

Και η πλάκα είναι ότι οι βλάκες της MS δεν έχουν πει κουβέντα για το πρόβλημα, σαν μην υπάρχει για αυτούς. Από τα σημαντικότερα προβλήματα Λειτουργικού Συστήματος που έχω δει.

Είμαι σίγουρος ούτε στην 20H1 έκδοση θα έχει διορθωθεί το πρόβλημα.

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δοκιμάζοντας άρκετα "tweaks" από το 2015 μέχρι σήμερα (shutup10/wpd/antibeacon/powershell scripts) με σιγουριά μπορώ να πώ οτι δεν κάνουνε απολύτως τίποτα, ούτε στο latency ούτε "fps boosts". NAI ok μπορείς να κάνεις uninstall τα bloatware (candy crush κλπ κλπ) αλλά όλα αυτά απλά είναι suspended ΠΛΕΟΝ. Το ΜΟΝΟ που εγώ προσωπικά είδα διαφορά είναι το ISLC. Όσο για το telemetry ότι και να κάνεις σε registry σε Pro/Home κάτω απο basic δεν πάει, εκτός και αν έχεις Enterprise 

 

Υ.Γ: Ultimate Performance/High Performance/AMD Power plans ΚΑΜΙΑ διαφορά επίσης για Ryzen CPU, το μόνο που κάνει διαφορά είναι το 1usmus power plan σε Ryzen 3000 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάαααααατι κάνει, γενικά τα "tweaks" για "performance" δεν υπάρχουνε πλέον, το 2003 έφυγε ανεπιστρεπτί. Τα περισσότερα "guides" σου λένε να κλείσεις τα windows animations για να αυξήσεις επιδόσεις.. δεν είδα διαφορά σε hardware του 2009, πόσο μάλλον σε hardware του 2018. Το μόνο που κάποιος πρέπει να κάνει για εμένα είναι να κοιτάει αν ΟΝΤΩΣ πρέπει να κατεβάσει το update γιατί Microsoft και quality  control είναι 2 πράματα που δεν πάνε μαζί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το ISLC χρειάζεται, γεμίζει η standby memory αλλιώς και αρχίζουν τα stutters. Τα υπόλοιπα ναι, δεν κάνουν αισθητή διαφορά. Μόνο το καλύτερο HW προσφέρει καλύτερο performance πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...