Προς το περιεχόμενο

Windows 10 Game Performance Tweaks & Troubleshooting


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενα πολυ καλο debloat script για να κανετε πιο λειτουργικα τα windows 10 .Εχει και δικο του καναλι στο youtube .αξιζει να το δοκιμασετε

https://christitus.com/debloat-windows-10-2020/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 404
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, λες και το ένα κάνει διαφορετικά πράγματα από το άλλο. 🤣

Τα βασικά πράγματα που "κόβονται" (και έχουν πραγματικό νόημα) ειναι 5 άντε 10 το πολύ. Το 1ο του chris titus τουλάχιστον έχει ξεκάθαρες επιλογές και βλέπεις τον κώδικα. Στο 2o w10privacy είναι κλειστού κώδικα και επιπλέον ο μάστορας ζητάει κ donation επειδή έχει κληρονομήσει το holy grail of debloating ας πουμε..

Γενικά, αυτά τα all-in-one εργαλεία απευθύνονται είτε σε τεμπελάκους που βαριούνται τα πολλά διαβάσματα (no offence, κι εγώ μαζί σας) είτε σε believers θρησκοληπτικού τύπου, ότι δηλάδη έκλεψαν τους πάπυρους με τα μυστικά settings απευθείας από τα υπόγεια της microsoft και τώρα μόνο εγώ κι αλλοι πεντακόσιες εκατον τριανταπέντε χιλιάδες θα ξέρουν το μυστικό.

 

Επεξ/σία από pigeon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/12/2020 at 20:20, pigeon said:

Ναι, λες και το ένα κάνει διαφορετικά πράγματα από το άλλο. 🤣

Τα βασικά πράγματα που "κόβονται" (και έχουν πραγματικό νόημα) ειναι 5 άντε 10 το πολύ. Το 1ο του chris titus τουλάχιστον έχει ξεκάθαρες επιλογές και βλέπεις τον κώδικα. Στο 2o w10privacy είναι κλειστού κώδικα και επιπλέον ο μάστορας ζητάει κ donation επειδή έχει κληρονομήσει το holy grail of debloating ας πουμε..

Γενικά, αυτά τα all-in-one εργαλεία απευθύνονται είτε σε τεμπελάκους που βαριούνται τα πολλά διαβάσματα (no offence, κι εγώ μαζί σας) είτε σε believers θρησκοληπτικού τύπου, ότι δηλάδη έκλεψαν τους πάπυρους με τα μυστικά settings απευθείας από τα υπόγεια της microsoft και τώρα μόνο εγώ κι αλλοι πεντακόσιες εκατον τριανταπέντε χιλιάδες θα ξέρουν το μυστικό.

 

Ακριβώς, αν κάποιος ψάχνεται καλύτερα να κάνει τα 5-10 πράγματα που έχεις γράψει στο άλλο  νήμα παρά να βάλει κάποιο απο αυτά τα Script

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτον, επιχειρηματολογία μέσω χαχανητών μπορούμε όλοι. Δεύτερον, οι περισσότεροι φιδολαδέμπορες πουλάνε πανάκεια σε 1. πράγματα που δεν είναι χαλασμένα, 2. πράγματα που αλλάζουν ήδη μέσω UI και 3. πράγματα που είναι εντυπωσιακά μέχρι να σκάσουν στα μούτρα τους σαν το δωράκι του χαχανούλη (*see what i did there?) στο επόμενο update. Και μετά θα έχουμε κατάρες στο λαδέμπορα, πυρσοί, βαλτελίνουξ και τα λοιπά.

Καινούργια μόδα εδώ και λίγο καιρό ειναι αυτό εδώ:
Windows 10 Ameliorated (https://ameliorated.info)
Το λινκ για να θαυμάσετε τα scripts είναι εδώ: https://git.ameliorated.info/malte/scripts/archive/2004.2020.11.3.zip

Απο τις πιο κωμικές καταστάσεις που έχω δει τα τελευταία χρόνια. Πρόκειται για κλασικό σκριπτάκι που εκτός των αυτονόητων και κάποιων κλασικών χιλιοπαιγμένων πραγμάτων, απαίτει και Linux για να αφαιρέσει τον ms defender/security και τον edge. Προφανώς κάνει περισσότερη ζημιά απ'οτι καλό γιατι μπλοκάρει χρήσιμα πράγματα χωρίς να υπάρχει κάποιο κέρδος ούτε σε ιδιωτικότητα ούτε σε performance. Τη μόνη χρήση που βλέπω είναι σε pc-παιχνιδομηχανή που ο χρήστης αποφάσισε να το ξεγυμνώσει από τα πάντα και να σταματήσει τα updates, με αποτέλεσμα να πάρει τα πολυπόθητα 1-2 fps παραπάνω.
 

Bonus κερασάκι, αν τυχόν δεν είστε moderately versed in linux πέφτει φωτιά και επιπλέον το lots γράφεται lot's αν είσαι power user και έχεις τελειώσει ανωτάτη φιδολαδεμπορική. 😋

  

image.png

Επεξ/σία από pigeon
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pigeon είπε

Πρώτον, επιχειρηματολογία μέσω χαχανητών μπορούμε όλοι. Δεύτερον, οι περισσότεροι φιδολαδέμπορες πουλάνε πανάκεια σε 1. πράγματα που δεν είναι χαλασμένα, 2. πράγματα που αλλάζουν ήδη μέσω UI και 3. πράγματα που είναι εντυπωσιακά μέχρι να σκάσουν στα μούτρα τους σαν το δωράκι του χαχανούλη (*see what i did there?) στο επόμενο update. Και μετά θα έχουμε κατάρες στο λαδέμπορα, πυρσοί, βαλτελίνουξ και τα λοιπά.

Καινούργια μόδα εδώ και λίγο καιρό ειναι αυτό εδώ:
Windows 10 Ameliorated (https://ameliorated.info)
Το λινκ για να θαυμάσετε τα scripts είναι εδώ: https://git.ameliorated.info/malte/scripts/archive/2004.2020.11.3.zip

Απο τις πιο κωμικές καταστάσεις που έχω δει τα τελευταία χρόνια. Πρόκειται για κλασικό σκριπτάκι που εκτός των αυτονόητων και κάποιων κλασικών χιλιοπαιγμένων πραγμάτων, απαίτει και Linux για να αφαιρέσει τον ms defender/security και τον edge. Προφανώς κάνει περισσότερη ζημιά απ'οτι καλό γιατι μπλοκάρει χρήσιμα πράγματα χωρίς να υπάρχει κάποιο κέρδος ούτε σε ιδιωτικότητα ούτε σε performance. Τη μόνη χρήση που βλέπω είναι σε pc-παιχνιδομηχανή που ο χρήστης αποφάσισε να το ξεγυμνώσει από τα πάντα και να σταματήσει τα updates, με αποτέλεσμα να πάρει τα πολυπόθητα 1-2 fps παραπάνω.
 

Bonus κερασάκι, αν τυχόν δεν είστε moderately versed in linux πέφτει φωτιά και επιπλέον το lots γράφεται lot's αν είσαι power user και έχεις τελειώσει ανωτάτη φιδολαδεμπορική. 😋

  

image.png

Αν δε σου ειναι κοπος εξηγεις λιγο περαιτερω για ποιο λογο δεν αξιζει το ameliorated;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Το Ultimate Performance Power Plan έχει κάποιο νόημα σε games τελικά;

 

Όχι. Όσες φορές το έχω βάλει δεν έχω δει διαφορά. Έχω επιλέξει την "Εξισορρόπηση" και είναι όλα οκ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, yiannis1991 said:

Το Ultimate Performance Power Plan έχει κάποιο νόημα σε games τελικά;

Πέρα απο το iSLC για να μην γεμίζει η standby memory κανένα άλλο "tweak" δεν έχει νόημα, μόνο καλύτερο hardware/overclock θα σου δώσουνε καλύτερες επιδόσεις 

20 hours ago, pigeon said:

Πρώτον, επιχειρηματολογία μέσω χαχανητών μπορούμε όλοι. Δεύτερον, οι περισσότεροι φιδολαδέμπορες πουλάνε πανάκεια σε 1. πράγματα που δεν είναι χαλασμένα, 2. πράγματα που αλλάζουν ήδη μέσω UI και 3. πράγματα που είναι εντυπωσιακά μέχρι να σκάσουν στα μούτρα τους σαν το δωράκι του χαχανούλη (*see what i did there?) στο επόμενο update. Και μετά θα έχουμε κατάρες στο λαδέμπορα, πυρσοί, βαλτελίνουξ και τα λοιπά.

Καινούργια μόδα εδώ και λίγο καιρό ειναι αυτό εδώ:
Windows 10 Ameliorated (https://ameliorated.info)
Το λινκ για να θαυμάσετε τα scripts είναι εδώ: https://git.ameliorated.info/malte/scripts/archive/2004.2020.11.3.zip

Απο τις πιο κωμικές καταστάσεις που έχω δει τα τελευταία χρόνια. Πρόκειται για κλασικό σκριπτάκι που εκτός των αυτονόητων και κάποιων κλασικών χιλιοπαιγμένων πραγμάτων, απαίτει και Linux για να αφαιρέσει τον ms defender/security και τον edge. Προφανώς κάνει περισσότερη ζημιά απ'οτι καλό γιατι μπλοκάρει χρήσιμα πράγματα χωρίς να υπάρχει κάποιο κέρδος ούτε σε ιδιωτικότητα ούτε σε performance. Τη μόνη χρήση που βλέπω είναι σε pc-παιχνιδομηχανή που ο χρήστης αποφάσισε να το ξεγυμνώσει από τα πάντα και να σταματήσει τα updates, με αποτέλεσμα να πάρει τα πολυπόθητα 1-2 fps παραπάνω.
 

Bonus κερασάκι, αν τυχόν δεν είστε moderately versed in linux πέφτει φωτιά και επιπλέον το lots γράφεται lot's αν είσαι power user και έχεις τελειώσει ανωτάτη φιδολαδεμπορική. 😋

  

image.png

Απο περιέργεια και μόνο θέλω να το δοκιμάσω σε κανένα VM να δώ πόσο θα κλάψω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Himura είπε

Αν δε σου ειναι κοπος εξηγεις λιγο περαιτερω για ποιο λογο δεν αξιζει το ameliorated;

Καλωσήρθες στο συζήτηση κ γενικότερα στο ινσόμνια. Θα αντιστρέψω την ερώτηση, για ποιο λόγο αξίζει, δηλαδή τι παραπάνω έχει από τις ήδη γνωστές δοκιμασμένες λύσεις για "debloating" είτε με σκριπτ είτε μέσω εφαρμογής είτε "με το χέρι". Για να το χοντρύνω λίγο, τι περισσότερο προσφέρει το ameliorated περισσότερο απο κλικς/θεάσεις στον γνωστό youtuber LinusTechTips. Παρεμπιπτόντως τους την έπεσε η MS για να κλείσουν τη σελίδα, έδιναν pre-activated το ISO με τα καθαρά uber-windows, μιλάμε για τεραστιουζ χάκερζ.

Επίσης ψάχνω κάποιον να μου εξηγήσει πως ακριβώς βοηθάει στο performance η ολική αφαίρεση του chromium edge και του microsoft security, δεδομένου ότι έχουν services που απενεργοποιούνται εντελώς -με αλλαγή ownership.

5 ώρες πριν, Devastor είπε

Απο περιέργεια και μόνο θέλω να το δοκιμάσω σε κανένα VM να δώ πόσο θα κλάψω

Εντάξει παίζει το έχω δοκιμάσει -αμα κάθεσαι και το κοιτάς μόνο. 😄
Αφού ειναι εντελώς γυμνό, εχουν ξηλώσει store, edge, security, μέχρι και τα folders photos/music/videos δλδ φοβερο performance boost τι να λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, pigeon said:

Εντάξει παίζει το έχω δοκιμάσει -αμα κάθεσαι και το κοιτάς μόνο. 😄
Αφού ειναι εντελώς γυμνό, εχουν ξηλώσει store, edge, security, μέχρι και τα folders photos/music/videos δλδ φοβερο performance boost τι να λέμε.

Σορρυ κιόλας αλλά υπάρχει κάποιο "tweak" που σου δίνει Performance? Γιατί οτιδήποτε έχω δοκίμασει προσωπικά εγώ δεν είδα καμία διαφορά παρα μόνο οτι σπάγανε πράγματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Devastor είπε

Σορρυ κιόλας αλλά υπάρχει κάποιο "tweak" που σου δίνει Performance? Γιατί οτιδήποτε έχω δοκίμασει προσωπικά εγώ δεν είδα καμία διαφορά παρα μόνο οτι σπάγανε πράγματα 

Θεωρητικά όσα services τρέχουν τρώνε cpu cycles, άρα αν τα σταματήσεις έχεις κέρδος στο performance. Στην πράξη, κουραφέξαλα. Το θέμα είναι να τρέχουν εξαρχής και διαρκώς γιατί παρουσιάζεται ένας αχταρμάς tweaks που βαφτίζονται "performance", μπαίνεις να δεις τι κάνουν κ σου λεει κόβει το 3d folder από τον explorer, ε κάπου έλεος δηλαδή. Και προφανώς αν κόψεις τις διαφάνειες και τα εφέ minimize-maximize των παραθύρων θα έχεις ένα % performance, αλλά δεν χρειάζεται ειδικό εργαλείο γι'αυτά -εκτός αν κάνεις deployment σε κάμποσα μηχανήματα την ημέρα, εκεί πάω πάσο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, pigeon said:

Θεωρητικά όσα services τρέχουν τρώνε cpu cycles, άρα αν τα σταματήσεις έχεις κέρδος στο performance. Στην πράξη, κουραφέξαλα. Το θέμα είναι να τρέχουν εξαρχής και διαρκώς γιατί παρουσιάζεται ένας αχταρμάς tweaks που βαφτίζονται "performance", μπαίνεις να δεις τι κάνουν κ σου λεει κόβει το 3d folder από τον explorer, ε κάπου έλεος δηλαδή. Και προφανώς αν κόψεις τις διαφάνειες και τα εφέ minimize-maximize των παραθύρων θα έχεις ένα % performance, αλλά δεν χρειάζεται ειδικό εργαλείο γι'αυτά -εκτός αν κάνεις deployment σε κάμποσα μηχανήματα την ημέρα, εκεί πάω πάσο.

 

Πέρα απο αυτά που είχες γράψει στο άλλο νήμα που είναι ας πούμε "safe" χρειάζεται κάτι παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για safe νομίζω αρκούν. Στο δικό μου επιπλέον έχω αφαιρέσει όλα του xbox που δεν με ενδιαφέρουν.
Κατανοητό αν κάποιος έχει ανησυχία για το privacy μπορεί να κόψει πολλά αλλά θα σπάσει λειτουργίες.

---------
Και ένα μικρό χαρακτηριστικό δείγμα για το ameliorated για να πάρετε μια γεύση από το δούλεμα που πέφτει. Στο batch αρχείο που καθαρίζει το ..bloatware έχει αυτή τη γραμμή που αφαιρεί το ..μνημοβόρο calculator.

PowerShell -Command "Get-AppxPackage *Microsoft.Caclulator* | Remove-AppxPackage"

Αφενός δεν υπάρχει Microsoft.Caclulator (τρομάρα τους!), αφετέρου το calculator λέγεται windowscalculator και για να διαγραφει θέλει αυτή την εντολή:

Get-AppxPackage *Microsoft.WindowsCalculator* | Remove-AppxPackage"

Τι καταλαβαίνουμε από το παραπάνω; Οτι τρέχουμε το debloater, τελειώνει και βλέπουμε μπροστά μας το calculator, αρχίζουμε λοιπόν τα γαλλικά για τη μανούλα της microsoft ενώ πρέπει να μουτζώνουμε τον τύπο που ζητούσε γνώσεις linux και lot's of patience 😋
 

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...