Προς το περιεχόμενο

24μηνη επιδότηση 360 ευρώ σε 140.000 νοικοκυριά για αναβάθμιση σε σύνδεση οπτικών ινών


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

Πόσο χρεώνουν τώρα την οπτική στα ταπεινά 100Mbps? (βαριέμαι να ψάχνω απλά ρωτάω για να καταλάβω αν η επιδότηση γίνεται για εμάς ή αν γίνεται για να παίρνουν οι τεμπέληδες ISP τα παχυλά μηνιάτικα που ζητάνε για τις υπηρεσίες τους. ) 

ολα για το καλο μας γινονται τυπε :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostassam είπε

Την Βουλγαρία ξέχασες, πολύ μπροστά

Ryanair εισητηριο για Σοφια πολυ συχνα στα 9,90. Πηγαινε να δεις μονος σου.

Θα δεις μεσα στην ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ (οχι σε τιποτα χωριουδακια) να πανε δεκαδες τα καλωδια στους τοιχους των σπιτιων. Τετοιο χαος δεν εχει ξαναδει ποτε μου. Εαν αυτο σου αρεσει...οκ
Εμενα δεν μου αρεσει η προχειροτητα. Ειτε να το κανουμε σωστα ειτε καθολου.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, TopicStrarter said:

ΜΑ πως να έχουν συνδρομητές εξ αρχής όταν το βάζουν σε άσχετα σημεία;;; 

Ακόμα και σε καλά σημεία, ΔΕΝ έχουν, η πλειοψηφία του κόσμου είτε δεν ενδιαφέρεται για μεγαλύτερες ταχύτητες είτε δεν δίνει τα χρήματα γι' αυτές...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Heybro είπε

Ελλάδα είσαι δεν γίνετε αλλιώς. Έχω 30αρα από το 2012 και 50αρα από το 2014. Όλα άψογα σταθερές ταχύτητες και όταν είχα 24αρα έπιανα 22. Θα βάλω και 100αρα όταν έρθει με το καλό. Τα χρήματα είναι αρκετά βέβαια. 

Εγω αναγκαστικα πηγα σε 50αρα γιατι δεν ειχα ουτε 3 εδω στο Περιστερι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LLLEFTERIS είπε

Εγω αναγκαστικα πηγα σε 50αρα γιατι δεν ειχα ουτε 3 εδω στο Περιστερι

Βρήκες την υγειά σου όμως με την 50αρα έτσι. Με τα 3 ούτε 720p video δεν βλέπεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μη γελιέστε, ούτε στην Αμερική έχει παντού vdsl ή παραπάνω. Και σε μεγάλο ποσοστό υπάρχουν προβλήματα, και ταχύτητας και ποιότητας της σύνδεσης.

Μην μιλήσουμε για "επαρχία" στις ΗΠΑ, ακόμα χειρότερα. Και αυτοί ακούνε για Βουλγαρία/Ρουμανία και τους τρέχουν τα σάλια.

Βέβαια εκεί έχουν και θέματα με μονοπώλιο εταιριών. Δλδ αν μένεις κάπου και έχει την περιοχή η ΑΤ&Τ, θα σου δώσει όσο γουστάρει, άσχετα αν στο δίπλα χωριό η Comcast δίνει παραπάνω με λιγότερα.

Προσωπικά μετακόμισα και έβαλα 100άρα ΟΤΕ στα 43 ευρώ το μήνα μου βγαίνει. Συγχρονίζει στα 109999/10999.
Θεωρώ ότι είναι πολύ καλή γραμμή για Ελλάδα, όχι όμως για Ευρώπη. Φίλος στην Ολλανδία έχει με τα ίδια χρήματα 200/200 αν δεν κάνω λάθος. Είναι σίγουρα πάνω από 100/100 πάντως.

Τώρα στο ρούτερ το βλέπω σαν VDSL2, λογικά έρχεται μέσω fiber μέχρι την καμπίνα. Οπτικές δεν είναι σε καμία περίπτωση. Θα ήταν 100/100 η ταχύτητα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: Με επιδοτούν να πάω σε 200άρα? :lol:

Επεξ/σία από BaggsR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, BaggsR said:

Οπτικές δεν είναι σε καμία περίπτωση. Θα ήταν 100/100 η ταχύτητα.

Δεν θα ήταν απαραίτητα εκτός αν είχες  Inalan...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, BaggsR είπε

Μη γελιέστε, ούτε στην Αμερική έχει παντού vdsl ή παραπάνω. Και σε μεγάλο ποσοστό υπάρχουν προβλήματα, και ταχύτητας και ποιότητας της σύνδεσης.

Μην μιλήσουμε για "επαρχία" στις ΗΠΑ, ακόμα χειρότερα. Και αυτοί ακούνε για Βουλγαρία/Ρουμανία και τους τρέχουν τα σάλια.

Βέβαια εκεί έχουν και θέματα με μονοπώλιο εταιριών. Δλδ αν μένεις κάπου και έχει την περιοχή η ΑΤ&Τ, θα σου δώσει όσο γουστάρει, άσχετα αν στο δίπλα χωριό η Comcast δίνει παραπάνω με λιγότερα.

Προσωπικά μετακόμισα και έβαλα 100άρα ΟΤΕ στα 43 ευρώ το μήνα μου βγαίνει. Συγχρονίζει στα 109999/10999.
Θεωρώ ότι είναι πολύ καλή γραμμή για Ελλάδα, όχι όμως για Ευρώπη. Φίλος στην Ολλανδία έχει με τα ίδια χρήματα 200/200 αν δεν κάνω λάθος. Είναι σίγουρα πάνω από 100/100 πάντως.

Τώρα στο ρούτερ το βλέπω σαν VDSL2, λογικά έρχεται μέσω fiber μέχρι την καμπίνα. Οπτικές δεν είναι σε καμία περίπτωση. Θα ήταν 100/100 η ταχύτητα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: Με επιδοτούν να πάω σε 200άρα? :lol:

Καμία σχέση αυτά είναι μύθοι που προκύπτουν απο παραπλανητικά στατιστικά...

 

Η Αμερική ναι έχει προβλήματα... δεν έχει 100% κάλυψη δεν είναι το 100% του πληθυσμού της σε μεγάλες ταχύτητες... ΑΛΛΑ  βλέποντας αυτά τα δύο κάποιος εσφαλμένα ξεχνάει πως οι ΗΠΑ έχουν τόσο μεγάλη έκταση που μέσα τους χωράει άνετα ολόκληρη η Ευρώπη και περισσεύει κενός χώρος!!!!!  Οπότε λογικό ειναι στα κατσάβραχα και στις ερήμους κτλ να μην έχει συνδέσεις της προκοπής αλλά στα πολιτισμένα σημεία φυσικά και υπάρχει αν όχι 100% τότε πολύ κοντά στο 100% κάλυψης. 

Επίσης είναι 325.000.000 κόσμος!! Δηλαδή 32,5 Ελλάδες!!!!! 

 

Εννοείται πως υπάρχουν διάσπαρτα μικρές κωμοπόλεις και χωριά στις περιοχές με όχι τόσο καλή κάλυψη και σίγουρα φασούλι το φασούλι 1000άρι το 1000άρι κάτοικοι εδώ και και εκει συνολικά θα ειναι μερικά εκατομμύρια και θα έχουν χαμηλές ταχύτητες και ρίχνουν τον γενικό μέσο όρο... 

Και επειδή μια εικόνα = χίλιες λέξεις να πως πάει στην αμερική

 

14vl9j6.png

(δοκίμασα δύο διαφορετικές πηγές και για κάποιο λόγο δεν φορτώνει τις εικόνες -μου κάνουν πόλεμο για να μην τα δείτε χαχαχα- γιαυτό εδώ direct link

Ο επίσημος ορισμός της broadband σύνδεσης στην Αμερική (βάσει του αρμόδιου φορέα ελέγχου της FCC) είναι τουλάχιστον 25mbit down και 3Mbit up ΧΩΡΙΣ "ΕΩΣ" 

 

Εδώ περιοχές με 4G LTE

 

2469kck.jpg

(δοκίμασα δύο διαφορετικές πηγές και για κάποιο λόγο δεν φορτώνει τις εικόνες -μου κάνουν πόλεμο για να μην τα δείτε χαχαχα- γιαυτό εδώ direct link

 

και εδώ η Ευρώπη πάνω στην Αμερική (για να καταλάβετε για τι αχανής εκτάσεις μιλάμε που καλούνται να καλυφθούν με ίνες) 

 

europeinsideusa.jpg

 

η Ελλάδα( αν και λείπει απο την εικόνα :P ) δεν είναι καν μια πορδή και δεν έχουμε καλύψει ούτε το 1% που κάλυψαν οι Αμερικάνοι... 



Εμείς είμαστε δύο τσιγάρα δρόμος και καμια 60-70 πόλεις το πολύ οι περισσότερες εκ των οποίων ολίγων χιλιάδων κατοίκων...

 

και ακόμη το κέντρο της Αθήνας δεν έχει VDSL .... οι αμερικάνοι έχουν χιλιάδες πόλεις με χιλιάδες ή και εκατομμύρια (η Νέα Υορκη μόνο έχει πληθυσμό όσο σχεδόν ολόκληρη την Ελλάδα) κατοίκους η κάθε μία που ειναι διάσπαρτες σε μια αχανή έκταση και πάλι όμως οι περισσότεροι έχουν υψηλές ταχύτητες στο internet...

 

Απλά κάποιοι μορμόνοι κάποιοι στις ερήμους και στα βουνά κτλ έχουν πολύ χαμηλές ταχύτητες και είναι που ρίχνουν τον μέσο όρο ταχύτητας της αμερικής αν τους βγάλουμε αυτούς φυσικά και οι ταχύτητες τους ειναι πολύ μεγαλύτερες! 

 

Και κάτι τέτοια νούμερα παίρνουν οι ντόπιοι ξατσαπλιάδες και τα προπαγανδίζουν για να κλαίγονται ότι δεν πάνε πίσω... 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Καμία σχέση αυτά είναι μύθοι που προκύπτουν απο παραπλανητικά στατιστικά...

Η Αμερική ναι έχει προβλήματα... δεν έχει 100% κάλυψη δεν είναι το 100% του πληθυσμού της σε μεγάλες ταχύτητες... ΑΛΛΑ  βλέποντας αυτά τα δύο κάποιος εσφαλμένα ξεχνάει πως οι ΗΠΑ έχουν τόσο μεγάλη έκταση που μέσα τους χωράει άνετα ολόκληρη η Ευρώπη και περισσεύει κενός χώρος!!!!!  Οπότε λογικό ειναι στα κατσάβραχα και στις ερήμους κτλ να μην έχει συνδέσεις της προκοπής αλλά στα πολιτισμένα σημεία φυσικά και υπάρχει αν όχι 100% τότε πολύ κοντά στο 100% κάλυψης. 

Επίσης είναι 325.000.000 κόσμος!! Δηλαδή 32,5 Ελλάδες!!!!! 

Εννοείται πως υπάρχουν διάσπαρτα μικρές κωμοπόλεις και χωριά στις περιοχές με όχι τόσο καλή κάλυψη και σίγουρα φασούλι το φασούλι 1000άρι το 1000άρι κάτοικοι εδώ και και εκει συνολικά θα ειναι μερικά εκατομμύρια και θα έχουν χαμηλές ταχύτητες και ρίχνουν τον γενικό μέσο όρο... 

Και επειδή μια εικόνα = χίλιες λέξεις να πως πάει στην αμερική

14vl9j6.png

(δοκίμασα δύο διαφορετικές πηγές και για κάποιο λόγο δεν φορτώνει τις εικόνες -μου κάνουν πόλεμο για να μην τα δείτε χαχαχα- γιαυτό εδώ direct link

Ο επίσημος ορισμός της broadband σύνδεσης στην Αμερική (βάσει του αρμόδιου φορέα ελέγχου της FCC) είναι 25mbit down και 3Mbit up ΧΩΡΙΣ "ΕΩΣ" 

Εδώ περιοχές με 4G LTE

2469kck.jpg

(δοκίμασα δύο διαφορετικές πηγές και για κάποιο λόγο δεν φορτώνει τις εικόνες -μου κάνουν πόλεμο για να μην τα δείτε χαχαχα- γιαυτό εδώ direct link

και εδώ η Ευρώπη πάνω στην Αμερική (για να καταλάβετε για τι αχανής εκτάσεις μιλάμε που καλούνται να καλυφθούν με ίνες) 

europeinsideusa.jpg

η Ελλάδα( αν και λείπει απο την εικόνα :P ) δεν είναι καν μια πορδή και δεν έχουμε καλύψει ούτε το 1% που κάλυψαν οι Αμερικάνοι... 



Εμείς είμαστε δύο τσιγάρα δρόμος και καμια 50 πόλεις το πολύ και ακόμη το κέντρο της Αθήνας δεν έχει VDSL .... οι αμερικάνοι έχουν χιλιάδες πόλεις με χιλιάδες ή και εκατομμύρια κατοίκους οι κάθε μία που ειναι διάσπαρτες σε μια αχανή έκταση και πάλι όμως οι περισσότεροι έχουν υψηλές ταχύτητες στο internet...

Απλά κάποιοι μορμόνοι κάποιοι στις ερήμους και στα βουνά κτλ έχουν πολύ χαμηλές ταχύτητες και είναι που ρίχνουν τον μέσο όρο ταχύτητας της αμερικής αν τους βγάλουμε αυτούς φυσικά και οι ταχύτητες τους ειναι πολύ μεγαλύτερες! 

Και κάτι τέτοια νούμερα παίρνουν οι ντόπιοι ξατσαπλιάδες και τα προπαγανδίζουν για να κλαίγονται ότι δεν πάνε πίσω... 

Τι ακριβως συγκρινεις; Την Ελλαδα με τις ΗΠΑ;
Ποιος ο λογος της (εκτεταμενης κιολας) συγκρισης;
Δεν ξεραμε ολοι απο την αρχη το συμπερασμα;
Ειμαστε απο ιδρυσεως μας μια ρημαγμενη χωρα, αυτο δυσκολα θα αλλαξει. Ειναι καλο παντως που πεφτουν συνεχως καλωδια και μπαινουν καμπινες. Πιλοτικα-ξεπιλοτικα καποια στιγμη θα πανε παντου.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, orck είπε

Τι ακριβως συγκρινεις; Την Ελλαδα με τις ΗΠΑ;
Ποιος ο λογος της (εκτεταμενης κιολας) συγκρισης;
Δεν ξεραμε ολοι απο την αρχη το συμπερασμα;
Ειμαστε απο ιδρυσεως μας μια ρημαγμενη χωρα, αυτο δυσκολα θα αλλαξει. Ειναι καλο παντως που πεφτουν συνεχως καλωδια και μπαινουν καμπινες. Πιλοτικα-ξεπιλοτικα καποια στιγμη θα πανε παντου.
 

20 χρόνια τώρα το ίδιο λέμε ότι κάποια στιγμή θα πάνε παντού... ήμουν νιός και γέρασα και ακόμη δεν περάσανε ΤΙΠΟΤΑ... ίσα ίσα ότι βλέπει η πεθερά και ούτε καν αυτό...

 

Και δεν συγκρίνω καν απλά αυτό λέω δεν είμαστε ΚΑΝ πολύπλοκη και τεράστια έκταση σαν τις ΗΠΑ... η καλωδίωση μας ειναι ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΗ και οι απαιτήσεις σε bandwidth ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ συγκριτικά με όλες τις άλλες χώρες που έχουν καλύτερες υποδομές απο εμάς!!

Εδώ ακόμη και η Βουλγαρία που ειναι φτωχότερη χώρα με μεγαλύτερο πληθυσμό  άκυρο νόμιζαν ήταν περισσότεροι αλλά και πάλι(άρα μεγαλύτερες απαιτήσεις σε bandwidth που σημαίνει μεγαλύτερες επενδύσεις σε εξοπλισμό και ενοικιάσεις εξωτερικής γραμμής προς το www ) και έχουν συνδέσεις 100mbit και 1Gbps εδώ και χρόνια και τις χρεώνουν μερικά λέβα (καμιά 30 αν θυμάμαι καλά για 1Gbps)

 

1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Ακόμα και σε καλά σημεία, ΔΕΝ έχουν, η πλειοψηφία του κόσμου είτε δεν ενδιαφέρεται για μεγαλύτερες ταχύτητες είτε δεν δίνει τα χρήματα γι' αυτές...

ε πως να θέλουν με τα "έως" και τις τιμές στον θεό....  να δώσεις 30-40 ευρώ και να σου βγει τζόκερ... 

Το έως το ξεφτιλίσαμε.... ναι υπάρχει και σε άλλες χώρες γιατι ο χαλκός δεν ειναι εγγύηση αλλά σε άλλες χώρες το "έως" σημαίνει "δεν σου εγγυόμαστε καρφωτή ταχύτητα" και συνήθως πάνω κάτω είσαι σε αυτό που θεωρητικά έχεις για max και αν δεν είσαι χρεώνεσαι λιγότερο ή σε συνδέουν σε ακριβότερο προφίλ με την ίδια χρέωση με πριν. 

 

εδώ το "έως" σημαίνει "φίλε σταμάτα να ονειρεύεσαι 8mbit αν πιάνεις είσαι καλά αν πιάσεις παραπάνω άναψε λαμπάδα" 

 

Εγώ κάτω απο 1km απο το ΑΚ πληρώνω 50άρι και κατεβάζω με 28 όταν έχει κέφια και 21-24 όταν ζορίζεται...  με άλλα λόγια έτσι θα έπρεπε να ειναι μια σοβαρή ADSL2+ γραμμή αλλά εγώ έχω VDSL "ελληνικό έως" 50....

 

ή με άλλα λόγια σε όσους συνδρομητές ADSL2+ που δεν πιάνουν ούτε για πλάκα 16 θα έπρεπε να τους φορτώνουν VDSL προφίλ σαν το δικό μου και να τους χρεώνουν για ADSL!  έτσι θα είχαν ότι πληρώνουν δηλαδή "έως" 24 και στο τσακιρ κέφι 28! :P

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να γίνει στην πράξη αυτό που γράφει το άρθρο θα πρέπει να μπεί καμπίνα VDSL κοντά στο σπίτι σωστά;

Αυτό που βλέπω είναι οτι οι ταχύτητες ADSL μειώνονται κάθε χρόνο.Εχω Forthnet ADSL,στην αρχή είχα 12-13Mbps download και μειώνεται συνεχώς,πλέον δείχνει 8-9 mbps.Φαίνεται πως οσο αυξάνονται οι χρήστες,υπάρχει μείωση ταχύτητας.

Πως όμως να βάλω γ@@ωVdsl όταν είμαι 1200 μέτρα απο το Αστικό Κέντρο;Μέχρι να βάλουν καμπίνα VDSL στην περιοχή μου θα πιάνω 5 Mbps.Μου λέει η υπάλληλος σε κατάστημα οτι αυτοί που μένουν πιο κοντά στο ΑΚ πιάνουν 15-18 Mbps.

Η Forthnet θέλει 26€ τον μήνα,τουλάχιστον υπάρχει προσφορά από Vodafone στα 18€,Αύγουστο λήγει το συμβόλαιο,αν δεν ρίξουν την τιμή έφυγα για Vodafone η μετακομίζω δίπλα στο ΑΚ.

Είναι δυνατόν να παραπονιέστε κάποιοι με καλές ταχύτητες ADSL και VDSL;Δηλαδή αν σας γύριζαν στα 10 Mbps θα αυτοκτονούσατε;

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...