Προς το περιεχόμενο

24μηνη επιδότηση 360 ευρώ σε 140.000 νοικοκυριά για αναβάθμιση σε σύνδεση οπτικών ινών


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

υπάρχει προσφορά από Vodafone στα 18€,

Εχεις καποιο link? Τωρα μπηκα στο double play 50Mbps και εχει προσφορα στα 31.40€ 24 μηνες συμβολαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ δεν έχουν προχωρήσει την διαθεσιμότητα και δεν έχουν καλύψει ούτε το 10% της επικράτειας και μιλάνε για επιδοτήσεις :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους δεν γνωρίζουν, άλλο είναι το VDSL, και άλλο το Fiber to home.
Εγώ είμαι από τους "τυχερούς" άτυχους της Θεσ/νίκης που έχουμε την H.C.N. με οπτική ίνα (όχι VDSL) μέχρι το διαμέρισμα.
Το VDSL είναι η οπτική ίνα μέχρι το καφάο και από εκεί μέχρι την οικία το παλαιό χάλκινο καλώδιο.

Έσκαψαν τον δρόμο παρακαλώ, πέρασαν καλώδιο-οπτική ίνα, και το έβαλαν μέχρι το σπίτι.
Με ένα καλώδιο ίντερνετ, τηλεόραση και τηλεφωνία, και χωρίς ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ.....
Είμαστε και άτυχοι, διότι πιο συχνά παλαιότερα, γίνονταν κάτι διακοπές εκεί που δεν το περίμενες.
Ούτε ίντερνετ, ούτε τηλέφωνο.
Έχουν βελτιωθεί, αλλά θέλει πολύ ακόμα.
http://www.hcn.gr/el/fiber-programs/

 

Επεξ/σία από ΒΟΡΕΙΟS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κοινωνία δεν έχει ανάγκη για επιδότηση σε γραμμές οπτικών ινών. Καλύτερα να δώσουν τα λεφτά σε κοινωνικό μέρισμα για τα γερόντια και να πάρουν κάτι στα εγγόνια τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η δική μου εμπειρία vdsl μέχρι τώρα ;  Ο ΟΤΕ μια χαρά πούλησε 50 fffiberrr για να μην απαντάει τώρα ούτε στο συνήγορο γιατί συνεχίζει το δούλεμα .Σημείωση 4 μήνες με είχε σε βλάβη με 8 τώρα αφού γίνανε οι αναφορές το φτιάξε με ταβάνι 39 που είναι και το normal . Δε νομίζω στη Βουλγαρία να αντιμετωπιζουν έτσι πελάτες και φυσικά απαιτείται πρώτα να βάλει εκεί που του πληρώνουν όχι παροχολογια με λεφτά των κοροιδων

Επεξ/σία από Damachi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Predatorkill είπε

Εχεις καποιο link? Τωρα μπηκα στο double play 50Mbps και εχει προσφορα στα 31.40€ 24 μηνες συμβολαιο.

Την προσφορά στα 18€ την δίνουν μόνο μέσω τηλεφώνου όπου σε ηχογραφούν οτι συμφωνείς και στην συνέχεια κλείνεις ραντεβού,έρχεται courier και υπογράφεις.Απ'ότι είπαν η ίδια προσφορά σε κατάστημα είναι στα 25€ και οτι μπορώ να την δω στο site της Vodafone.Είναι για ADSL έως 24 Mbps.

Συμφώνησα προφορικά αλλά το ακύρωσα και δεν έστειλαν courier να υπογράψω γιατί έχω 24μηνο συμβόλαιο στην Forthnet.

Με ζάλισαν μισή ώρα για να με πείσουν οτι δεν θα έχω πρόβλημα με την Forthnet,οτι δεν θα πληρώσω πρόστιμο γιατί δεν θα χρησιμοποιούσα τις υπηρεσίες τους.Μπες μου λέει στο Internet να διαβάσεις τα δικαιώματά σου.Τους είπα οτι δεν το ρισκάρω και οτι έμαθα απο ανθρώπους που γνωρίζουν πως θα έχω πρόβλημα ενώ αυτοί δεν θα έχουν.Επίσης οτι μόλις λήξει το συμβόλαιο το βλέπουμε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οπτική είναι του μάραναν. Ούτε καν χαλκό δεν έχουμε. Από κλωστές είναι. Να μην πω τίποτε χειρότερο. Για δεν κάνουν την επιδότηση αποζημίωση για αυτούς που έχουν γραμμή χελώνα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Retromaniac είπε

42 καλύτερη τιμή η wind νομίζω.

Μην γελιεστε παιδια. Έκανα αναβάθμιση σε Vdsl 50mb και μου είπαν στα 34€ στη wind. Αυτό που παρελειψαν να πουν είναι ότι αυτή η τιμή είναι χωρίς ΦΠΑ οπότε ο λογαριασμός ήρθε 42€.Για τα 50mb. 

Το λες και απατεωνια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρομαι ιδιαιτερα που βελαζουμε ακομα μια φορα ευχαριστημενοι,.... 360 χ 140000 = 50.400.000 ευρω σε εταιριες... απο τον κοσμακη..... δωρο.. και αν θα τα ριξουνε στης συνδεσεις και παρουνε ολοι  και οι 140000... εκτος και αν ειστε μπροστα και τους μετρησετε.... <οι εταιριες κυβερνανε με το χρημα... και οι πολιτικοι-μμε που ειναι εγκαθετοι απο αυτους <εταιριες=το χρημα> τους υπηρετουν και κοροιδευουν το κοσμακη κανοντας τη ληστεια το κλεψιμο τον λαων ...νομο .... ;)  >

Επεξ/σία από bilios40
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το συγκεκριμένο δε στέκει. Ποσο νομιμο/συνταγματικο/ηθικο να δώσεις επιδότηση μόνο στους προνομιουχους; Οι υπόλοιποι (μεγαλο μερος του πληθυσμου) που δεν έχουν καν vdsl τι ειναι; Πολίτες β κατηγορίας; 

Τα λεφτά να τα δώσουν για να επιταχυνθουν νεες υποδομες και όχι σαν δωράκι στις εταιρίες για να αυξηδουν τις πωλήσεις τους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και το αστείο είναι ότι το μεγαλύτερο μέρος θα πάει που αλλού;

Ναι σωστά το καταλάβατε στους φίλους μας τους Γερμανούς (ΟΤΕ).

Κατά τα άλλα μια χαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ εδώ και ένα χρόνο πάντως ειμαι με INALAN με οπτική ινα μέσα στο σπίτι μου. Ηρθαν, σκάψαν γύρω γύρω και μια μέρα ήρθε ένας Τεχνικός και έφερε την οπική μέχρι το Ρουτερ στο σαλόνι. Αποτέλεσμα αυτού, 100/100 με 30 ευρώ το μήνα (δίνεις και 1 ευρώ για να έχεις και ένα υποτυπώδες σταθερό τηλέφωνο).  δικαιούμαι και εγώ την επιδότηση?

Επεξ/σία από alexb_10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, alx301 είπε

Ίσως εχεις δικιο, εστω κατι λιγοτερο, το 50αρικο ηταν καπως συμβολικό
Δείχνει και την φιλοσοφία πισω απο την αποφαση όμως, οτι εδω ζουμε ασχημες καταστάσεις, και αυτοι (κράτος) ακομα μοιράζουν αβερτα τα λεφτα σε ιδιωτ. εταιρίες λες και ειναι δικα τους

Δηλαδη, αν σου δωσουν εσενα 50-100-150 ευρω σωθηκες; 

Με την ιδια λογικη, 

Γιατι να στρωσουμε δρομο; Καλυτερα δωστε μας τα λεφτα. 

Γιατι να εχουμε Νοσοκομεια δωρεαν; Καλυτερα δωστε μας τα λεφτα.

Εγω που δεν εχω παιδια, γιατι πληρωνω για δωρεαν παιδεια; Καλυτερα δωστε μας τα λεφτα.

 

Το συστημα λοιπον, καλως ή κακως χρειαζεται επενδυσεις για να δουλεψει.

Οταν δεν υπαρχουν τα ιδιωτικα κεφαλαια, μπαινει το δημοσιο μπροστα να παιξει αυτο τον ρολο.

 

Βλ. Εξοικονομω κατ οικον.      Δινουν τοσα λεφτα (σαν επιδοτηση), για να κινηθει η οικοδομη για παραδειγμα.

 

Καπως ετσι ειναι ο στοχος και γι αυτο. Να δημιουργησει μια κινηση στην αγορα τηλ/ων και να αρχισουν οι εταιριες να αποσβενουν  την "επενδυση"  και να συνεχιζουν το εργο. Ανοιγουν ετσι θεσεις εργασιας κλπ κλπ κλπ κλπ. 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 hours ago, TopicStrarter said:

ε πως να θέλουν με τα "έως" και τις τιμές στον θεό....  να δώσεις 30-40 ευρώ και να σου βγει τζόκερ... 

Το έως το ξεφτιλίσαμε.... ναι υπάρχει και σε άλλες χώρες γιατι ο χαλκός δεν ειναι εγγύηση αλλά σε άλλες χώρες το "έως" σημαίνει "δεν σου εγγυόμαστε καρφωτή ταχύτητα" και συνήθως πάνω κάτω είσαι σε αυτό που θεωρητικά έχεις για max και αν δεν είσαι χρεώνεσαι λιγότερο ή σε συνδέουν σε ακριβότερο προφίλ με την ίδια χρέωση με πριν.

Στις περιοχές με τις νέες καμπίνες τα "έως" δεν έχουν καμία σχέση με αυτά της ADSL...

Bullshit, ότι ισχύει και σε μας στις ADSL/VDSL ισχύει και στις υπόλοιπες χώρες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...