Προς το περιεχόμενο

Πανευρωπαϊκή πρωτιά των Ελλήνων στην ενασχόληση με κάθε είδους οθόνη στον ελεύθερο χρόνο


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, thomasG4 είπε

Ναι, ας πούμε να πάει να δανειστεί κανένα βιβλίο από τη δημοτική βιβλιοθήκη είναι πολύ ακριβό σπορ ε;

Τι ειναι η δημοτικη βιβλιοθηκη, ειπα, κοιταζωντας αναμεσα στο λαπτοπ, ταμπλετ,τηλεφωνο και τβ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ανάλογα το άτομο, εγώ σαν υπερκινητικος με διάσπαση προσοχής και δυσλεξία το να με βάλεις να διαβάσω βιβλίο είναι μαρτύριο από τα λίγα. 

Για την δημιουργικότητα και ψυχαγωγία συγνώμη αλλά η οθόνη είναι η φτηνότερη από οτιδήποτε άλλο με τις περισσότερες επιλογές. Εγώ ζωγραφίζω παράδειγμα και για να εξασκω τη δημιουργικότητα μου πρέπει να πληρώνω τον κούκο αηδόνι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν η πραγματικότητα είναι εφιαλτική ,στρεφεσαι σε κάθε είδους απόσπασης της προσοχής μήπως ανακουφιστεί λίγο ο εγκέφαλος από αυτήν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτιά σε "χρησιμοποιώ οθόνη", είμαστε αποχαυνωμένοι. 

Πρωτιά σε "δεν χρησιμοποιώ οθόνη", είμαστε οπισθοδρομικοί. 

Μόνο όταν πάρουμε την πρωτιά στο "σούπερ γαμάτο έθνος" θα συμφωνήσουμε. Αν και εκεί, φοβάμαι ότι θα λέμε για τα πολιτικά  

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
20 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Ανάλογα το άτομο, εγώ σαν υπερκινητικος με διάσπαση προσοχής και δυσλεξία το να με βάλεις να διαβάσω βιβλίο είναι μαρτύριο από τα λίγα. 

Για την δημιουργικότητα και ψυχαγωγία συγνώμη αλλά η οθόνη είναι η φτηνότερη από οτιδήποτε άλλο με τις περισσότερες επιλογές. Εγώ ζωγραφίζω παράδειγμα και για να εξασκω τη δημιουργικότητα μου πρέπει να πληρώνω τον κούκο αηδόνι. 

Παλιότερα διαβαζα και κραταγα σημειωσεις, βεβαια αυτό ηταν πολυ αργο και επώδυνο για το καρπο μου, τωρα εχω παρει μερικα στυλο υπογραμμισης και ενα χαρακακι, ενω εχω και αλλα βιβλια σαν επιπλεον πηγες και οποτε κατι μου κανει εντυπωση το ψαχνω, οταν το επιβεβαιωσω σημειωνω με τα μαρκαδορακια τα σημαντικα σημεια που θελω να ξαναδιαβασω αργοτερα. Σιγουρα δεν καταφερνω να μελετησω οπως οι αλλοι, αλλα εχω δει σημαντικη προοδο

37 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Το σχόλιο μου ήταν περισσότερο για το ότι η οικονομική κρίση aka ανεργία έπαιξε ρόλο σε αυτά τα αποτελέσματα. Μια χαρά μπορεί κάποιος να περάσει το χρόνο του δημιουργικά, με μικρό οικονομικό κόστος και χωρίς οθόνες. Τώρα το ότι οι οθόνες παίζουν μεγάλο ρόλο στη σημερινή εποχή είναι μεγάλη κουβέντα και όλοι λίγο πολύ εξαρτιόμαστε ως ένα βαθμό και δεν βγάζω τον εαυτό μου απέξω. Άλλο αυτό άλλο όμως και η δικαιολογία με την ανεργία που την έχουμε έτοιμη κατευθείαν.

Η συνεχής χρήση οθονών πάντως δεν είναι ότι καλύτερο για τη λειτουργία του εγκεφάλου. Προσπάθησε να διαβάσεις ένα βιβλίο ενώ πριν έκανες browsing στο internet ή στο fb για καμιά ώρα. Ο εγκέφαλος από το συνεχόμενο multitasking κλατάρει και χρειάζεται ξεκούραση. Το διάβασμα ενός βιβλίου, οι δουλειές του σπιτιού κ.α προσφέρουν στον εγκέφαλο αυτή την ηρεμία, επειδή επικεντρώνεται σε αυτό το task.

Αυτο λειτουργει για σενα, εγω ομως που χω πανω κατω τα ιδια θεματακια με το καγκουρα και το μυαλο μου τρεχει οταν ειμαι πανω απο ενα βιβλιο και σκεφτομαι δικα μου αντι να συγκεντρωθω τι να κανω? Να μη διασκεδασω ποτε μου? Να μην ενδιαφερθω να μαθω?

Επισης οπως ειπε και ο καγκουρας οι οθονες ειναι απο τους πιο οικονομικους τροπους να ψυχαγωγηθεις. Προσωπικα εχω βρει και αλλους οικονομικους τροπους, αλλα εχουν προυποθεσεις οπως ατομα και χρονο, οποτε η οθονη παραμενει η πιο αξιοπιστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

Παλιότερα διαβαζα και κραταγα σημειωσεις, βεβαια αυτό ηταν πολυ αργο και επώδυνο για το καρπο μου, τωρα εχω παρει μερικα στυλο υπογραμμισης και ενα χαρακακι, ενω εχω και αλλα βιβλια σαν επιπλεον πηγες και οποτε κατι μου κανει εντυπωση το ψαχνω, οταν το επιβεβαιωσω σημειωνω με τα μαρκαδορακια τα σημαντικα σημεια που θελω να ξαναδιαβασω αργοτερα. Σιγουρα δεν καταφερνω να μελετησω οπως οι αλλοι, αλλα εχω δει σημαντικη προοδο

Αυτο λειτουργει για σενα, εγω ομως που χω πανω κατω τα ιδια θεματακια με το καγκουρα και το μυαλο μου τρεχει οταν ειμαι πανω απο ενα βιβλιο και σκεφτομαι δικα μου αντι να συγκεντρωθω τι να κανω? Να μη διασκεδασω ποτε μου? Να μην ενδιαφερθω να μαθω?

Επισης οπως ειπε και ο καγκουρας οι οθονες ειναι απο τους πιο οικονομικους τροπους να ψυχαγωγηθεις. Προσωπικα εχω βρει και αλλους οικονομικους τροπους, αλλα εχουν προυποθεσεις οπως ατομα και χρονο, οποτε η οθονη παραμενει η πιο αξιοπιστη

Έχεις αναρωτηθεί όμως άμα αυτή η έλλειψη συγκέντρωσης εντείνεται με τη χρήση υπολογιστών και smartphone; Και εγώ είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Δεν μπορούσα με τίποτα να συγκεντρωθώ σε ένα βιβλίο. Είχα παρατηρήσει ότι το καλοκαίρι λόγω της συχνής εξόδου και συνεπώς πολύ χαμηλής χρήσης Η/Υ και smartphone μπορούσα πιο εύκολα να διαβάσω ένα βιβλίο χωρίς να χαθώ εύκολα στις σκέψεις μου. Ειδικά άμα δοκίμαζα να διαβάσω ένα βιβλίο το πρωί σχεδόν κατευθείαν μετά το ξύπνημα, διάβαζα αρκετές σελίδες χωρίς να σταματήσω ή να κολλήσω σε κάποια σελίδα αρκετή ώρα. Από τότε που ελάττωσα την ώρα που σπαταλάω σε οθόνες (ειδικά το άσκοπο browsing) έχω διαβάσει αρκετά βιβλία με ελάχιστη δυσκολία. Το κόλπο είναι να κάνεις συχνά διαλείμματα στη χρήση, περισσότερες εξωτερικές δραστηριότητες και άθληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Έχεις αναρωτηθεί όμως άμα αυτή η έλλειψη συγκέντρωσης εντείνεται με τη χρήση υπολογιστών και smartphone; Και εγώ είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Δεν μπορούσα με τίποτα να συγκεντρωθώ σε ένα βιβλίο. Είχα παρατηρήσει ότι το καλοκαίρι λόγω της συχνής εξόδου και συνεπώς πολύ χαμηλής χρήσης Η/Υ και smartphone μπορούσα πιο εύκολα να διαβάσω ένα βιβλίο χωρίς να χαθώ εύκολα στις σκέψεις μου. Ειδικά άμα δοκίμαζα να διαβάσω ένα βιβλίο το πρωί σχεδόν κατευθείαν μετά το ξύπνημα, διάβαζα αρκετές σελίδες χωρίς να σταματήσω ή να κολλήσω σε κάποια σελίδα αρκετή ώρα. Από τότε που ελάττωσα την ώρα που σπαταλάω σε οθόνες (ειδικά το άσκοπο browsing) έχω διαβάσει αρκετά βιβλία με ελάχιστη δυσκολία. Το κόλπο είναι να κάνεις συχνά διαλείμματα στη χρήση, περισσότερες εξωτερικές δραστηριότητες και άθληση.

Το "κολπο" θελει παρεα, χρονο, χρημα, αν ειναι ετσι ξερω και γω πως να διασκεδασω.

Και οχι η χρηση οθονων δεν επηρεαζει, οταν νομιζα οτι φταιει αυτο τα ειχα κοψει για 1-2 χρονια. Το αποτελεσμα ηταν μαζι με το μυαλο μου να περπατω και ο ιδιος γυρω γυρω μεσα στο σπιτι και οταν κουραζομουν να ξαπλωνω και να συνεχιζω να σκεφτομαι τα δικα μου. Κοιτα σιγουρα ειχα κανει και γαμω τους λαγονιους αλλα απο συγκεντρωση καμια βελτίωση

Παντως τα καλοκαιρια και γω βρισκω πιο ευκολο το διαβασμα, οχι ομως λογω ελλειψης οθονων, αλλα επειδη εχει περισσοτερο φως και δεν τουρτουριζεις απ το κρυο

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρθρα της πλάκας.. οι διαφορές ειναι μερικά λεπτά της ώρας... 

βαζουμε βαρυγδουπους τίτλους... για να μαζεψουμε clicks με ερευνες του κ@λου

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, thomasG4 είπε

Έχεις αναρωτηθεί όμως άμα αυτή η έλλειψη συγκέντρωσης εντείνεται με τη χρήση υπολογιστών και smartphone; Και εγώ είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Δεν μπορούσα με τίποτα να συγκεντρωθώ σε ένα βιβλίο. Είχα παρατηρήσει ότι το καλοκαίρι λόγω της συχνής εξόδου και συνεπώς πολύ χαμηλής χρήσης Η/Υ και smartphone μπορούσα πιο εύκολα να διαβάσω ένα βιβλίο χωρίς να χαθώ εύκολα στις σκέψεις μου. Ειδικά άμα δοκίμαζα να διαβάσω ένα βιβλίο το πρωί σχεδόν κατευθείαν μετά το ξύπνημα, διάβαζα αρκετές σελίδες χωρίς να σταματήσω ή να κολλήσω σε κάποια σελίδα αρκετή ώρα. Από τότε που ελάττωσα την ώρα που σπαταλάω σε οθόνες (ειδικά το άσκοπο browsing) έχω διαβάσει αρκετά βιβλία με ελάχιστη δυσκολία. Το κόλπο είναι να κάνεις συχνά διαλείμματα στη χρήση, περισσότερες εξωτερικές δραστηριότητες και άθληση.

Ότι θες λες εμείς δεν είχαμε ούτε τηλ παιδια 

Η οθόνη έφταιγε και τότε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά τα τελευταία χρονια είτε είμαστε η τίνουμε να γίνουμε πρώτοι σε αρκετά αρνητικά ρεκόρ.

Οι περισσότεροι νομίζουν πως είναι το ίδιο ομως η Οθόνη έχει αρκετή διαφορά απο το βιβλίο και το πως περνάει μέσα στο μυαλό μας η πληροφορία,στο ένα μέσο είναι πραγματικά φυσικά "γραμμένο" αυτό που βλέπεις και έχει μια Α δυναμική στο να το δέχεται ο άνθρωπος,ενώ στό άλλο υπάρχει μια διαφορετική δυναμική και τρόπος,είναι απλοποιημένα αυτά που λέω όμως στήν οθόνη,είναι περισσότερο μια σύνθεση καταστάσεων του πλήν και σύν (απο το περνάει δεν περνάει ρεύμα κατάστασης)της οθόνης και δεν είναι το ίδιο φυσικό για τον εγκέφαλο με το να διαβάζεις κάτι γραμμένο σε ένα βιβλίο η να το γράφεις,έχουν διαφορετική "ερμηνεία" και δύναμη κατανόησης απο τον εγκέφαλο και γιαυτό είναι και πιο εύκολο να μάθεις και να θυμηθείς πράγματα που είναι γραμμένα η τα γράφεις εσυ σε χαρτί.

Κάποιοι θα πούνε πως είναι συνήθεια και αυτό ισχύει ως πρός ένα ποσοστό,είναι αρκετά δύσκολό να το εξηγήσει κανείς αυτό που αναφέρω και το λέω  υπεραπλοποιημένο Οπότε ίσως φαίνεται και λίγο χαζό και περίεργο όμως φαίνεται να ισχύει τουλάχιστον ως ένα βαθμό,είπα λοιπόν να το πετάξω ως πληροφορία και πιθανώς και ως τροφή για σκέψη ^_^

Επεξ/σία από ELMastas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσοι ζήσαμε εποχές πριν καν βγούν τα smartphones,μπορούμε να αντιληφθούμε την διαφορά σε σχέση με σήμερα και να συγκρίνουμε.Οι πιο νεότεροι οχι.Υπήρχαν χρόνια  που λέτε που ο κόσμος ήταν "εκτός οθόνης".  :)

Ομως ακολουθούμε την εξέλιξη της τεχνολογίας αναγκαστικά,αλλά και γιατί μας διευκολύνει.Οταν όλα λειτουργούν online δεν γίνεται να "είμαστε με το *χαρτί" και όπου γίνεται δεν βολεύει.Είναι πλέον τρόπος ζωής που έχει αλλάξει σταδιακά χωρίς να το αντιληφθούμε ως κάποια απότομη αλλαγή που θα μας προβλημάτιζε,θα μας έκανε εντύπωση και θα είμαστε επιφυλακτικοί.  

Υπάρχουν ώρες στην ζωή μας που δεν θα θέλαμε,δεν θα μπορούσαμε να μην χρησιμοποιούμε την τεχνολογία,κυρίως το Internet και μετά για διάφορες χρήσεις που σχετίζονται με την τεχνολογία μέσω Smartphones,Tablets,PC κλπ.

Το πόσο χρόνο θα ασχοληθεί κάποιος με την τεχνολογία εξαρτάται απο το πόσο ελεύθερο χρόνο διαθέτει εκτός αλλά και εντός εργασίας γιατί πολλοί μπορούν και κατά την διάρκεια της εργασίας.Πόσο μάλλον όταν το αντικείμενο που εργάζεσαι γίνεται μέσω 1 PC.Οι άνεργοι έχουν όλο το 24ωρο ελεύθερο.Θα μπούν online και για εύρεση εργασίας.Προτιμότερο απο τις εφημερίδες(Βλέπε *χαρτί πιο πάνω).

Οταν έκανα χειρωνακτική δουλειά κάπνιζα πιο λίγο,ασκούσα το σώμα μου και το μυαλό μου ήταν απασχολημένο.Σε καθιστική δουλειά που είμαι τώρα ολομόναχος,αν δεν είχα internet δεν ξέρω αν θα άντεχα,θα μου φαινόταν αιώνας.Εκτός αν δεν γνώριζα ποτέ το internet.Τουλάχιστον εχω κάπως την επιλογή να γυμναστώ μετά την δουλειά.

ΥΓ1:Δεν φταίω εγώ που το κινητό μου έχει και γ@@ώ τις αυτονομίες και υπάρχει ρεύμα παντού.  :P

ΥΓ2:Δεν είμαι πολύ μεγάλος(1981)Λογικά στους πιο μεγάλους οι διαφορές να είναι μεγαλύτερες και η εξοικίωση με την τεχνολογία να είναι δύσκολη έως ακατανόητη και να την βλέπουν μόνο αρνητικά.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερευνα με 96 ατομα?? ούτε άσκηση 1ου έτους προπτυχιακού επιπέδου... Ντροπή της στατιστικής είναι αυτή η δημοσίευση. Αν είναι δυνατόν. Και κάποιος πληρώθηκε για να τη κάνει. Για εμένα αυτο είναι το τρελό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...