Προς το περιεχόμενο

Οξύτητα φακών.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το θέμα για να γίνει στην πράξη μέσα από φώτο με το ίδιο θέμα σύγκριση διαφόρων συστημάτων στο θέμα της οξύτητας. Κυρίως δε για να αντιμετωπιστεί η παρανόηση ότι τα κινητά δεν έχουν οξείς φακούς (επειδή οι φακοί τους είναι μικροί, πλαστικοί και λοιπές μέντολες).

Πάμε λοιπόν να δούμε μια 5DSR των 50MP με τον Canon EF 24mm f/2.8 IS που  παίρνει πολύ καλή βαθμολογία στο DXO, απέναντι στο Huawei P20Pro με τον 40MP 1/1.7 αισθητήρα με f/1.8 και 27mm ισοδύναμο φακό.

Η διαφορά των mm των φακών προς όφελος του κινητού γίνεται λόγω της διαφοράς των MP ώστε οι full crop εικόνες να φαίνονται όσο γίνεται όμοιες.

Η αρχική φώτο από το κινητό είναι η ακόλουθη.

IMG_20180420_114642-768x576.jpg

Η κροπ από την 5DSR ακολουθεί

Screen-Shot-2018-04-20-at-13.55.26.png

Η κροπ από το κινητό χωρίς επεξεργασία 

Screen-Shot-2018-04-20-at-13.54.34.png

και η ίδια φώτο από το κινητό με λίγη επεξεργασία στο Lightroom

Screen-Shot-2018-04-20-at-14.01.05.png

 

Σαφώς δεν έχουν όλα τα κινητά το ίδιο οξείς φακούς, αλλά δε νομίζω ότι τα καλά κινητά έχουν κάτι να ζηλέψουν από τα κιτ σώματα. Προσωπικά θυμάμαι χαρακτηριστικά την εντύπωση που είχα ότι το Galaxy Nexus I9250 με τον 5MP αισθητήρα του δεν είχε και πολλά να ζηλέψει σε οξύτητα από την D3100, και μάλιστα χωρίς την παραμόρφωση του κιτ φακού της τελευταίας... (αμφότερα μοντέλα 2011).

Την πλήρη σύγκριση που παραθέτω μπορείτε να τη δείτε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι ελεύθερος να βάλεις ότι crop θέλεις. Για αυτό άλλωστε άνοιξα το θέμα.

Βγάζει color fringing το κινητό το οποίο όμως διορθώνεται, για αυτό διάλεξα το συγκεκριμένο κροπ όπου δείχνει πως με λίγη επεξεργασία αντιμετωπίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν θελεις να ανοιξεις τετοιο θεμα (ευχαριστως) να ανοιχτει και να συζητηθεί με δικες μας (και φυσικα δικες σου) φωτογραφιες. Μονο ετσι εχει αξια. Αλλιως τις βρισκουμε και μονοι μας στο internet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Χωρίς metadata νομίζω ότι είναι εντελώς αναξιόπιστα όλα όσα γράφονται από τον αρθρογράφο. 

2. Διαθέτει (υποτίθεται) ένα σώμα των 3.000 ευρώ και της φοράει ένα φακό των 500 ευρώ που είναι ούτως ή άλλως "μαλακός"

3. Και κάνει φωτογράφιση στο Ρ;

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;;;  

Στρατευμένη δημοσιογραφία θα λεγόταν αυτό κάποτε .... 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, nickolas είπε

Ανοίγω αυτό το θέμα για να γίνει στην πράξη μέσα από φώτο με το ίδιο θέμα σύγκριση διαφόρων συστημάτων στο θέμα της οξύτητας. Κυρίως δε για να αντιμετωπιστεί η παρανόηση ότι τα κινητά δεν έχουν οξείς φακούς (επειδή οι φακοί τους είναι μικροί, πλαστικοί και λοιπές μέντολες).

Πάμε λοιπόν να δούμε μια 5DSR των 50MP με τον Canon EF 24mm f/2.8 IS που  παίρνει πολύ καλή βαθμολογία στο DXO, απέναντι στο Huawei P20Pro με τον 40MP 1/1.7 αισθητήρα με f/1.8 και 27mm ισοδύναμο φακό.

Η διαφορά των mm των φακών προς όφελος του κινητού γίνεται λόγω της διαφοράς των MP ώστε οι full crop εικόνες να φαίνονται όσο γίνεται όμοιες.

Η αρχική φώτο από το κινητό είναι η ακόλουθη.

IMG_20180420_114642-768x576.jpg

Η κροπ από την 5DSR ακολουθεί

Screen-Shot-2018-04-20-at-13.55.26.png

Η κροπ από το κινητό χωρίς επεξεργασία 

Screen-Shot-2018-04-20-at-13.54.34.png

και η ίδια φώτο από το κινητό με λίγη επεξεργασία στο Lightroom

Screen-Shot-2018-04-20-at-14.01.05.png

Σαφώς δεν έχουν όλα τα κινητά το ίδιο οξείς φακούς, αλλά δε νομίζω ότι τα καλά κινητά έχουν κάτι να ζηλέψουν από τα κιτ σώματα. Προσωπικά θυμάμαι χαρακτηριστικά την εντύπωση που είχα ότι το Galaxy Nexus I9250 με τον 5MP αισθητήρα του δεν είχε και πολλά να ζηλέψει σε οξύτητα από την D3100, και μάλιστα χωρίς την παραμόρφωση του κιτ φακού της τελευταίας... (αμφότερα μοντέλα 2011).

Την πλήρη σύγκριση που παραθέτω μπορείτε να τη δείτε εδώ.

Oh my God... not again... Please help us God Lord!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νικόλα με αυτές τις συγκρίσεις κινδυνεύεις να γίνεις πιο γραφικός και από υποψήφιο στο κόμα του Καμένου. 

Πλέον κανένας δεν ασχολείται με τις οξύτητες των φακών γιατί πολύ απλά υπάρχουν τεχνικές επεξεργασίας που σου κάνουν παπάδες. Κι επειδή δεν νοείται ψηφιακή φωτογραφία χωρίς ψηφιακή επεξεργασία, θέλεις να μιλήσουμε για κάτι πιο ουσιαστικό όπως την ΕΛΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ενός αρχείου από κινητό και ενός από μια dslr για να δούμε στην τελική φωτό μέχρι πού μπορει να φτάσει το καθένα?

Επεξ/σία από VampireKiSS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, VampireKiSS είπε

Νικόλα με αυτές τις συγκρίσεις κινδυνεύεις να γίνεις πιο γραφικός και από υποψήφιο στο κόμα του Καμένου. 

Πλέον κανένας δεν ασχολείται με τις οξύτητες των φακών γιατί πολύ απλά υπάρχουν τεχνικές επεξεργασίας που σου κάνουν παπάδες. Κι επειδή δεν νοείται ψηφιακή φωτογραφία χωρίς ψηφιακή επεξεργασία, θέλεις να μιλήσουμε για κάτι πιο ουσιαστικό όπως την ΕΛΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ενός αρχείου από κινητό και ενός από μια dslr για να δούμε στην τελική φωτό μέχρι πού μπορει να φτάσει το καθένα?

Εντάξει, δεν συμφωνώ 100% με αυτό που λες, ότι δεν ασχολούμαστε με τις οξύτητες των φακών, αντιθέτως πάντα είναι στα συν να έχεις εξ αρχής οπτική οξύτητα.

Απλά θέλω να προσθέσω ότι, αυτό που δεν μπορεί με τίποτα να αντιληφθεί ο Νικόλας, είναι ότι άλλο η οξύτητα που σου βγάζει η DSLR στο jpg αρχείο της, και άλλο το αρχείο Raw. Η οξύτητα στα jpg αρχεία ρυθμίζεται από τις ρυθμίσεις της ίδιας της μηχανής, αλλά το αρχείο Raw δεν έχει καμία τέτοια ρύθμιση. Αυτήν την κάνεις εσύ μετά, κατά την επεξεργασία/εξαγωγή του αρχείου και την φτιάχνεις όπως θες.

Δεν υπάρχει γελοιότερη συζήτηση από την σύγκριση κινητών με DSLR. Όπως έχω ξαναπεί, όποιος το κάνει, είτε δεν ξέρει την τύφλα του, είτε είναι απατεώνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Εντάξει, δεν συμφωνώ 100% με αυτό που λες, ότι δεν ασχολούμαστε με τις οξύτητες των φακών, αντιθέτως πάντα είναι στα συν να έχεις εξ αρχής οπτική οξύτητα.

Ούτε εγώ συμφωνώ έτσι όπως το άφησα να εννοηθεί. Στο επαγγελματικό επίπεδο της canon που αναφέρει και με τους φακούς που τη δουλεύει κάθε νοήμων φωτογράφος δεν υφίσταται θέμα οξύτητας. 

Αλλά κακώς και οι ερασιτέχνες εστιάζουν τόσο πολύ σε αυτό. Μπορούν με επεξεργασία να διορθώσουν ως έναν βαθμό έναν μαλακό φακό και ετοιμάζω παράδειγμα

Nikon D90 με nikon 18-200. Μηχανή του 2008 και φακός μακράν ο χειρότερος nikon που έχω πιάσει στα χέρια μου.

 

100% crop από raw που  έγιναν βασικές ρυθμίσεις φωτεινότητας. Η πρώτη χωρίς action οξύτητας με την μέθοδο 1,666 και η δεύτερη με εφαρμογή του action.

 

volos τίτλο.jpg

volos2 τίτλο.jpg

Επεξ/σία από VampireKiSS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

images.jpg.831fa74a7c74b8e43f63e196c659f396.jpg

Τι συγκρίνουμε εδώ; Jpeg κάμερας με Jpeg κινητού; Και μάλιστα τη φωτό του κινητού την έχει περάσει και Lightroom; Σε ποιο f τραβήχτηκε η φωτό με την κάμερα; (μήπως το πήγε f/22; )

Παρέθεσε τα δύο raw αρχεία και απο εκεί και πέρα μπορούμε να ξεκινήσουμε τη συζήτηση. Οτιδήποτε άλλο θεωρείται επιλεκτική παράθεση στοιχείων με σκοπό να καταλήξεις στο συμπέρασμα που εσύ θέλεις

 

Επίσης να κάνω μία πρόταση; Το Huawei P20Pro  το έχεις στα χέρια σου; Αν ναι ψήνεσαι να βρω κάποιον με τη DSLR και τον 24mm να πάμε για ένα συγκριτικό τεστ το ΣΚ; Τραβάμε φωτό, πίνουμε καφεδάκι και δημοσιεύουμε τα αρχεία στο φόρουμ. Όσοι θέλουν από εδώ μέσα έρχονται να βγάλουν τα συμπεράσματά τους.

Επεξ/σία από Skopelos_Island
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VampireKiSS είπε

Nikon D90

Θεωρώ ότι δεν υπάρχει καλύτερο value for money αυτή τη στιγμή αν πάρει κανείς ένα μτχ σώμα με κάτω από 50.000 κλικ . Πολύ καλή ποιότητα, ατελείωτη ποικιλία φακών , ζωή για πολλά χρόνια ακόμη. Και αυτά με κάπου 180 ευρώ. Θεωρώ τραγωδία ότι πολλοί δίνουν 5πλασια για ... mirrorless και κόμπακτ .........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα το πω του φίλου μου που πήρε τον Sigma Art 35 f/1.4 στην 750. Τον χαζό αντί να πάρει το Ρ20 θα γλύτωνε 2000€

Επεξ/σία από AggelosTz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2018 στις 2:08 ΜΜ, Dr_73 είπε

Θεωρώ ότι δεν υπάρχει καλύτερο value for money αυτή τη στιγμή αν πάρει κανείς ένα μτχ σώμα με κάτω από 50.000 κλικ . Πολύ καλή ποιότητα, ατελείωτη ποικιλία φακών , ζωή για πολλά χρόνια ακόμη. Και αυτά με κάπου 180 ευρώ. Θεωρώ τραγωδία ότι πολλοί δίνουν 5πλασια για ... mirrorless και κόμπακτ .........

Κι εγώ πιστεύω ότι κάπου σε εκείνη τη χρονιά σταμάτησαν τα άλματα προόδου για τη nikon, τόσο σε dx όσο και σε ff. Από εκεί και μετά οι διαφορές στα σώματα είναι μεν υπαρκτές αλλά δυσανάλογες της αξίας κάθε μοντέλου. Προσωπική άποψη αυτή σύμφωνα με τις ανάγκες μου ως ερασιτέχνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/21/2018 στις 8:40 ΜΜ, VampireKiSS είπε

Κι εγώ πιστεύω ότι κάπου σε εκείνη τη χρονιά σταμάτησαν τα άλματα προόδου για τη nikon, τόσο σε dx όσο και σε ff. Από εκεί και μετά οι διαφορές στα σώματα είναι μεν υπαρκτές αλλά δυσανάλογες της αξίας κάθε μοντέλου. Προσωπική άποψη αυτή σύμφωνα με τις ανάγκες μου ως ερασιτέχνη. 

Η επομενη,η D7000 ειχε αρκετα καλυτερο αισθητηρα.

οι  καλυτερες dslr της νικον ηταν η D700/D3 και τωρα η D850

και απο crop οι D5100/D7000 και τωρα η D500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...