Προς το περιεχόμενο

Φόρτιση κάμερας μέσω usb


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Η κάμερά μου παίρνει το εξής καλώδιο, το οποίο δυστυχώς χάθηκε.

https://www.digi-quick.co.uk/samsung-hmx-t10-power-adapter

Μπορεί να μου πει κάποιος τι διαφορά θα έχει σε χρόνο με μία φόρτιση μέσω usb; Προφανώς πρέπει να γίνει υπολογισμός ρεύματος, το οποίο δεν κατέχω. Θέλω να δω αν αξίζει το 20ευρο για χρήση 1-2 φορές το χρόνο...

Ευχαριστώ πολύ για κάθε βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Fotia είπε

Πρέπει να γράφουν οι οδηγίες .

To usb βγάζει 5V 500μΑ και το καλώδιο 5V 1.5Α. H σχέση είναι ανάλογη, θα πάρει 3πλάσιο χρόνο, αυτό ρωτάω.

Τι να λένε οι οδηγίες δηλαδή ρε φίλε, δεν καταλαβαίνω την απάντηση. Κάποιος που να μπορεί να μετρήσει τις ποσότητες ρεύματος χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σχέση της παροχής ρεύματος είναι ανάλογη, όπως το είπες, δηλαδή τριπλάσια αμπέρ = τριπλάσιο ρεύμα, αφού είμαστε στα ίδια βολτ. Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει ότι η μπαταρία σου θα φορτίσει ακριβώς στο 1/3 του χρόνου, αυτό εξαρτάται από την εσωτερική ικανότητα των στοιχείων της μπαταρίας να "απορροφήσουν" το ρεύμα. 

Πιστεύω όμως ότι θα είναι πολύ κοντά η σχέση αυτή χρόνου φόρτισης, αφού μιλάμε για φορτιστή με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή της κάμερας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Δεν ειναι usb αυτο

πρεπει να βρεις εναν φορτιστη 5v και τουλαχιστον 1.5Ampere για να φορτισει οπως φορτιζε πριν

Δεν κατάλαβες τι ρώτησα. Και με 5V και 0,5 Α θα φορτίσει, αλλά σε 3πλάσιο περίπου χρόνο, όπως λέει και ο @RTW4ever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Δεν κατάλαβες τι ρώτησα. Και με 5V και 0,5 Α θα φορτίσει, αλλά σε 3πλάσιο περίπου χρόνο, όπως λέει και ο @RTW4ever

Α δεν το δα καλα. Τοτε ναι, θα κανει 3πλασιο χρονο, θεωρητικα τουλαχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2018 στις 1:55 ΜΜ, Lanike71 είπε

Τελικά ήταν παραπάνω. Περίπου 12 ώρες χρειάστηκε, ενώ με το καλώδιο ήθελε περίπου 3.

Γιατί δεν συνδέεις το USB καλώδιο σε φορτιστή κινητού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, @topos είπε

Γιατί δεν συνδέεις το USB καλώδιο σε φορτιστή κινητού?

Έχεις ένα δίκιο, κάποιοι φορτιστές βγάζουν 1Α, άρα θα χρειαστεί λιγότερο χρόνο. Το καλώδιο usb όμως μπορεί να διοχετεύσει όλο το ρεύμα; Ξαναλέω, δεν είμαι σχετικός με ηλεκτρολογικά κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω πολυφορτιστή κινητού που βγάζει μέχρι και 2Α σε μία usb, άρα δεν υπάρχει πρόβλημα με το καλώδιο, εκτός αν είναι τίποτα λεπτό της πλάκας (έχω δει τέτοια στο παρελθόν, αλλά όχι σε κινητά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0,7-1,0A αντεχουν ακομη και τα κινεζικα. Για 2+Α θελεις απλα πιο χοντρο καλωδιο αλλιως υπερθερμαινονται (οι κολλησεις του συνηθως που ειναι της πλακας) και κοβεται. Ολα ομως εξαρτωνται απο το συστημα φορτισης της καμερας και ποσο ειναι σχεδιασμενο να τραβαει. Εαν τραβαει 0,5Α τοτε και 5Α να του δωσεις 0,5Α θα τραβηξει. 

Οπως βλεπω απο τον φορτιστη που εβαλες στην αρχη ειναι 5V/1.5A. Πιθανα ομως το κυκλωμα USB της καμερας να τραβαει μονο 0.5Α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

0,7-1,0A αντεχουν ακομη και τα κινεζικα. Για 2+Α θελεις απλα πιο χοντρο καλωδιο αλλιως υπερθερμαινονται (οι κολλησεις του συνηθως που ειναι της πλακας) και κοβεται. Ολα ομως εξαρτωνται απο το συστημα φορτισης της καμερας και ποσο ειναι σχεδιασμενο να τραβαει. Εαν τραβαει 0,5Α τοτε και 5Α να του δωσεις 0,5Α θα τραβηξει. 

Οπως βλεπω απο τον φορτιστη που εβαλες στην αρχη ειναι 5V/1.5A. Πιθανα ομως το κυκλωμα USB της καμερας να τραβαει μονο 0.5Α.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το εξακριβωσω αυτό που λες ( εκτός από τη χρονομέτρηση, που μάλλον δεν είναι κάτι που να μπορείς να πεις με σιγουριά ) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...