Προς το περιεχόμενο

πρόστιμα για ανασφάλιστα οχήματα


The Lord K.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

άκουσα ότι το υπουργείο στέλνει εκ νέου πρόστιμα σε ιδιοκτήτες ανασφάλιστων οχημάτων, ξέρουμε αν ισχύει ή αν είναι απλά εκφοβιστικό μέτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

ισχύει, αλλά είναι και τραγικό εν έτη 2018 να υπάρχουν ανασφάλιστα αυτοκίνητα. αν δεν θες το αυτοκίνητο σου πας και παραδίδεις τις πινακίδες σου και γλυτώνεις την ταλαιπωρία. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια φορα εγινε η διασταυρωση και ολοκληρωθηκε στις 31 Απριλιου, και οποιον πηρε η μπαλα. Ο επομενος ελεγχος λενε θα ειναι κρυφος.

Επεξ/σία από stefa_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως εγώ που μίλησα με την ασφαλιστική μου ( anytime ) και τους ρώτησα για το συγκεκριμένο θέμα, μου είπαν ότι περιμένουν νέο κύμα προστίμων σε ανασφάλιστα οχήματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αυτοκίνητο το θέλει.Χρήματα δεν θα έχει.  

Ημουν άνεργος και χρεώθηκα-δανείστηκα χρήματα για 3μηνη ασφάλεια.

Απ'ότι είχα διαβάσει γίνεται έλεγχος και αν το έχεις ανασφάλιστο σου έρχεται πρόστιμο 200€.Αν δεν το ασφαλίσεις παίρνουν άδεια και πινακίδες συν υψηλότερο πρόστιμο.Ομως η αρχική ειδοποίηση είναι πρόστιμο και όχι χρονικό περιθώριο για να το ασφαλίσεις.

Ο νοικάρης θέλει τα χρήματα  1η του μήνα,η ασφάλεια με το που λήξει.Οι λογαριασμοί "τρέχουν" και γίνεται διακοπή.

Αλλά οι περισσότεροι πληρωνόμαστε με 15-30 ημέρες καθυστέρηση.Γ@@ώ το ανάπηρο κράτος που ζούμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mikeron είπε

πάντως εγώ που μίλησα με την ασφαλιστική μου ( anytime ) και τους ρώτησα για το συγκεκριμένο θέμα, μου είπαν ότι περιμένουν νέο κύμα προστίμων σε ανασφάλιστα οχήματα 

Εννοειται αυτο θα σου ελεγαν για να μην σε χασουν απο πελατη. Δε λεω μην πας να ασφαλισεις το οχημα σου, αλλα δεδομενου οτι η διαδικασια διασταυρωσης εγινε μια φορα περυσι και κατεληξε σε γκαφα, και φετος τους πηρε 2-3 μηνες, δε νομιζω οτι η επομενη διασταυρωση θα γινει αυριο. Εν ετη 2018 πιστευες οτι συστημα θα εντοπιζει τα ανασφαλιστα αυτοματα, αλλα για να καταλαβεις η διαδικασια γινεται χειροκινητα, στελνει η καθε ασφαλιστικη μια λιστα με ολα της τα ασφαλισμενα αυτοκινητα, το κρατος τα συγκρινει με οσα κυκλοφορουν και προκυπτουν τα ασφαλισμενα και μη. Συστημα ελεγχου απαρχαιωμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν βγάζει κανείς το αυτοκίνητο του έστω και για 1 λεπτό στον δρόμο πρέπει να το έχει ασφαλισμένο! και δυστυχώς οι ασυνείδητοι οδηγοί που παραμελούν κάτι τόσο σημαντικό είναι αρκετοί στην Ελλάδα. 

6 λεπτά πριν, stefa_1 είπε

Εννοειται αυτο θα σου ελεγαν για να μην σε χασουν απο πελατη. Δε λεω μην πας να ασφαλισεις το οχημα σου, αλλα δεδομενου οτι η διαδικασια διασταυρωσης εγινε μια φορα περυσι και κατεληξε σε γκαφα, και φετος τους πηρε 2-3 μηνες, δε νομιζω οτι η επομενη διασταυρωση θα γινει αυριο. Εν ετη 2018 πιστευες οτι συστημα θα εντοπιζει τα ανασφαλιστα αυτοματα, αλλα για να καταλαβεις η διαδικασια γινεται χειροκινητα, στελνει η καθε ασφαλιστικη μια λιστα με ολα της τα ασφαλισμενα αυτοκινητα, το κρατος τα συγκρινει με οσα κυκλοφορουν και προκυπτουν τα ασφαλισμενα και μη. Συστημα ελεγχου απαρχαιωμενο.

το θέμα είναι οτι δεν ρώτησα για μένα ( ήμουν ήδη ασφαλισμένος ),  ενημερωτικά πήραμε για ένα φίλο που έχει πρόβλημα με το αυτοκίνητο του 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχεις δικιο τελικα, το εψαξα τα τελευταια 15' και οντως το κρατος ζητησε νεα στοιχεια μεχρι τις 7 Μαιου. Το εχω ανασφαλιστο εδω και 2 βδομαδες το αυτοκινητο περιμενοντας να πληρωθω απο τη δουλεια μου που με εχει στο περιμενε, τα μισα λεφτα απο το μισθο μου μαλλον θα πανε στο προστιμο.

 

Edit : Σε αρθρο που διαβασα στις 7 Μαιου λεει :

" Μέσα στο επόμενο διήμερο η ΑΑΔΕ θα ανανεώσει τα στοιχεία κι όσοι πρόλαβαν να ασφαλίσουν τα οχήματα τους έως τις 7 Μαΐου, δεν θα χρεωθούν "

 

Δηλαδη εμενα που εληξε η Ασφαλεια 30 ή 31 Απριλιου και ηταν 3μηνης διαρκειας θα φαω και γω το προστιμο ? Ακομα στο taxis δεν βλεπω να μου εχει ερθει κανα προστιμο.

Επεξ/σία από stefa_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stefa_1 είπε

Εχεις δικιο τελικα, το εψαξα τα τελευταια 15' και οντως το κρατος ζητησε νεα στοιχεια μεχρι τις 7 Μαιου. Το εχω ανασφαλιστο εδω και 2 βδομαδες το αυτοκινητο περιμενοντας να πληρωθω απο τη δουλεια μου που με εχει στο περιμενε, τα μισα λεφτα απο το μισθο μου μαλλον θα πανε στο προστιμο.

πάντως φίλε να αποφεύγεις να κυκλοφορείς και με την πρώτη ευκαιρία να κάνεις ασφάλεια! υπάρχουν αρκετά καλές προσφορές να βρεις όπως η anytime που λεει και το παιδί απο πάνω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε δεν το κυκλοφορω το αυτοκινητο, παραμενει μονιμα παρκαρισμενο εξω απο το σπιτι, περιμενω ποτε θα πληρωθω να παω να κανω συμβολαιο. Το τελευταιο που θα ηθελα θα ηταν να εμπλακω σε ατυχημα και να βρω τον μπελα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 2 ενδεχόμενα όμως: 1)Εχεις ανασφάλιστο το αμάξι για 1-2 ημέρες η παραπάνω μέχρι να βρείς χρήματα και πρέπει να το μετακινήσεις γιατί είναι μπροστά σε είσοδο πολυκατοικίας και κάποιος θέλει να μετακομίσει,μου έχει τύχει με τους από πάνω 2ο και 3ο όροφο 4-5 φορές τουλάχιστον.Δεν το είχα ανασφάλιστο,θα μπορούσα όμως.Αν την ώρα που το μετακινούσα γίνει κάτι;

2Π)Πέφτει κάποιος μ@@@@ας πάνω στο δικό σου η ακόμα πιθανότερη περίπτωση που μου έχει τύχει να παρκάρει μπροστά στο δικό μου,έκανε πίσω με κοτσαδόρο και μου έβαλε μέσα τον προφυλακτήρα.Μπροστά δεν είχε άλλο αμάξι είχε αρκετό χώρο να παρκάρει και νταλίκα.

Αν λοιπόν τύχει 1 απο τα 2 και έρθει αστυνομία η φροντίδα ατυχήματος θα καταγραφεί το ανασφάλιστο όχημα.Εκεί τι γίνεται,δεν μπλέκεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρωτον δεν μενω σε πολη. Μενω σε χωριο, σε καινουργια περιοχη εκτος χωριου. Ο μονος που εχει σπιτι στη γειτονια ειμαι εγω, τα αλλα ειναι αδεια οικοπεδα και χωραφια. Τωρα ειναι σαν να υπολογιζεις τις πιθανοτητες να πεσει το κομματι του ρωσικου δορυφορου που διαλυθηκε στο σπιτι σου.

Επεξ/σία από stefa_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stefa_1 είπε

Πρωτον δεν μενω σε πολη. Μενω σε χωριο, σε καινουργια περιοχη εκτος χωριου. Ο μονος που εχει σπιτι στη γειτονια ειμαι εγω, τα αλλα ειναι αδεια οικοπεδα και χωραφια. Τωρα ειναι σαν να υπολογιζεις τις πιθανοτητες να πεσει το κομματι του ρωσικου δορυφορου που διαλυθηκε στο σπιτι σου.

προφανώς λέμε για τις χιλιάδες περιπτώσεις ανθρώπων στις πόλεις που δεν σκέφτονται τους γύρω τους, αφήνουν ανασφάλιστα τα οχηματα τους και βάζουν σε περιπέτειες τους συμπολίτες τους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε σε αυτό το θέμα 2 ενδεχομένων που έγραψα δεν έχεις πρόβλημα.Που είδες πότε έγινε έλεγχος,ρώτησες ασφάλιστή;Η τελευταία 3μηνη ασφάλεια που έκανα ήταν online (1η φορά που την έκανα online) αλλά επειδή το ασφαλιστήριο χρειάζεται κάπου 36 ώρες για να είναι έγκυρο(Δεν το γνώριζα),το αμάξι μου ήταν ανασφάλιστο αυτές τις ώρες.Φαντάζεσαι να γινόταν έλεγχος και να είχα πρόστιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, A.Andrew είπε

προφανώς λέμε για τις χιλιάδες περιπτώσεις ανθρώπων στις πόλεις που δεν σκέφτονται τους γύρω τους, αφήνουν ανασφάλιστα τα οχηματα τους και βάζουν σε περιπέτειες τους συμπολίτες τους 

Προφανως στην πολη ναι, εδω που μενω ειναι σα να μενω σε καποιο απομονωμενο μοναστηρι.

5 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Οπότε σε αυτό το θέμα 2 ενδεχομένων που έγραψα δεν έχεις πρόβλημα.Που είδες πότε έγινε έλεγχος,ρώτησες ασφάλιστή;Η τελευταία 3μηνη ασφάλεια που έκανα ήταν online (1η φορά που την έκανα online) αλλά επειδή το ασφαλιστήριο χρειάζεται κάπου 36 ώρες για να είναι έγκυρο(Δεν το γνώριζα),το αμάξι μου ήταν ανασφάλιστο αυτές τις ώρες.Φαντάζεσαι να γινόταν έλεγχος και να είχα πρόστιμο;

Στα περισσοτερα site ειδησεων γραφει οτι ο ελεγχος ολοκληρωθηκε στις 31 Απριλιου googlαρε και θα δεις. Σε νεοτερο αρθρο γραφει πως εγινε και νεος ελεγχος και αυτοι που ασφαλισαν το αυτοκινητο στο διαστημα 31 Απριλιου με 7 Μαιου θα βγουνε απο τη Μαυρη λιστα των προστιμων.  Οποτε δεν μπορω να καταλαβω αν στο νεο ελεγχο θα ελεγξουν και αυτους πχ οπως εμενα που η ασφαλεια εληξε μετα το περας της διασταυρωσης, γιατι προφανως ο νεος ελεγχος ηταν για να τη χαρισουν στους ξεχασιαρηδες που ασφαλιστηκαν μετα τις 22 Μαρτιου που υποτιθεται ηταν η τελευταια μερα προθεσμιας για ασφαλιση. Στο taxis μου δεν εχω καποιο μυνημα για το προστιμο, αλλα δεν ξερω ποτε θα ολοκληρωθει βεβαια η αναρτηση των προστιμων.

Επεξ/σία από stefa_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...