Προς το περιεχόμενο

πρόστιμα για ανασφάλιστα οχήματα


The Lord K.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Οπότε σε αυτό το θέμα 2 ενδεχομένων που έγραψα δεν έχεις πρόβλημα.Που είδες πότε έγινε έλεγχος,ρώτησες ασφάλιστή;Η τελευταία 3μηνη ασφάλεια που έκανα ήταν online (1η φορά που την έκανα online) αλλά επειδή το ασφαλιστήριο χρειάζεται κάπου 36 ώρες για να είναι έγκυρο(Δεν το γνώριζα),το αμάξι μου ήταν ανασφάλιστο αυτές τις ώρες.Φαντάζεσαι να γινόταν έλεγχος και να είχα πρόστιμο;

λογικά σε αυτή την περίπτωση φαίνεται πότε έχεις κάνει την αίτηση! δεν νομίζω οτι κινδυνεύεις αλλά καλού κακού ρώτα και την ασφάλεια σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, A.Andrew είπε

λογικά σε αυτή την περίπτωση φαίνεται πότε έχεις κάνει την αίτηση! δεν νομίζω οτι κινδυνεύεις αλλά καλού κακού ρώτα και την ασφάλεια σου 

Εξαρταται πως θα δει την αιτηση το συστημα, αν θελει δηλαδη να δει αν μεχρι την 1η περιοδο που ειχε οριστει ηταν ασφαλισμενο, ή αν εγινε επιτηδες για να δει ποιοι το ασφαλισαν προσωρινα για να μην τους παρει η μπαλα. Εδω το σχετικο αρθρο, που λεει για πιστοποιηση ανασφαλιστων που θα γινει αυριο και μεθαυριο, οποτε ειμαι 50-50 για το προστιμο :

http://www.newsbomb.gr/oikonomia/story/882890/anasfalista-oximata-teleytaia-eykairia-gia-xiliades-idioktites-poia-einai-ta-prostima

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, stefa_1 είπε

Προφανως στην πολη ναι, εδω που μενω ειναι σα να μενω σε καποιο απομονωμενο μοναστηρι.

Στα περισσοτερα site ειδησεων γραφει οτι ο ελεγχος ολοκληρωθηκε στις 31 Απριλιου googlαρε και θα δεις. Σε νεοτερο αρθρο γραφει πως εγινε και νεος ελεγχος και αυτοι που ασφαλισαν το αυτοκινητο στο διαστημα 31 Απριλιου με 7 Μαιου θα βγουνε απο τη Μαυρη λιστα των προστιμων.  Οποτε δεν μπορω να καταλαβω αν στο νεο ελεγχο θα ελεγξουν και αυτους πχ οπως εμενα που η ασφαλεια εληξε μετα το περας της διασταυρωσης, γιατι προφανως ο νεος ελεγχος ηταν για να τη χαρισουν στους ξεχασιαρηδες που ασφαλιστηκαν μετα τις 22 Μαρτιου που υποτιθεται ηταν η τελευταια μερα προθεσμιας για ασφαλιση. Στο taxis μου δεν εχω καποιο μυνημα για το προστιμο, αλλα δεν ξερω ποτε θα ολοκληρωθει βεβαια η αναρτηση των προστιμων.

Εμένα η ασφάλεια έληγε στις 22/04 απόγευμα και έμεινε ανασφάλιστο για 36 ώρες μέχρι να είναι έγκυρο το online ασφαλιστήριο.Ισως και για λιγότερες ώρες,δεν θυμάμαι ακριβώς πόσες ώρες πριν πλήρωσα το online,θα πρέπει να το τσεκάρω.Σκάσε πλάκα να μου έρθει πρόστιμο,θα βρίζω μόνος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Εμένα η ασφάλεια έληγε στις 22/04 απόγευμα και έμεινε ανασφάλιστο για 36 ώρες μέχρι να είναι έγκυρο το online ασφαλιστήριο.Ισως και για λιγότερες ώρες,δεν θυμάμαι ακριβώς πόσες ώρες πριν πλήρωσα το online,θα πρέπει να το τσεκάρω.Σκάσε πλάκα να μου έρθει πρόστιμο,θα βρίζω μόνος μου.

Δε νομιζω οτι θα εχεις προβλημα, πιστευω οτι η λιστα σταλθηκε μια φορα, απο κει και περα ολος ο χρονος ηταν να βρουνε απ αυτη τη λιστα ποιοι ασφαλισαν και ποιοι οχι. Εγω με το νεο ελεγχο πιθανοτατα θα την πληρωσω τη νυφη, θα δειξει αυριο ή μεθαυριο.

Επεξ/σία από stefa_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefa_1 είπε

Εχεις δικιο τελικα, το εψαξα τα τελευταια 15' και οντως το κρατος ζητησε νεα στοιχεια μεχρι τις 7 Μαιου. Το εχω ανασφαλιστο εδω και 2 βδομαδες το αυτοκινητο περιμενοντας να πληρωθω απο τη δουλεια μου που με εχει στο περιμενε, τα μισα λεφτα απο το μισθο μου μαλλον θα πανε στο προστιμο.

Edit : Σε αρθρο που διαβασα στις 7 Μαιου λεει :

" Μέσα στο επόμενο διήμερο η ΑΑΔΕ θα ανανεώσει τα στοιχεία κι όσοι πρόλαβαν να ασφαλίσουν τα οχήματα τους έως τις 7 Μαΐου, δεν θα χρεωθούν "

Δηλαδη εμενα που εληξε η Ασφαλεια 30 ή 31 Απριλιου και ηταν 3μηνης διαρκειας θα φαω και γω το προστιμο ? Ακομα στο taxis δεν βλεπω να μου εχει ερθει κανα προστιμο.

Αν συμβει κατι σκεφτηκες τις συνεπειες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν συμβει κατι σκεφτηκες τις συνεπειες ?

Μάλλον δεν διάβασες τα προηγούμενα post.Διάβασέ τα και κάνε edit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

Μάλλον δεν διάβασες τα προηγούμενα post.Διάβασέ τα και κάνε edit.

Δεν απαντησα σε σενα αλλα στον stefa_1 που λεει :

 

Το εχω ανασφαλιστο εδω και 2 βδομαδες το αυτοκινητο περιμενοντας να πληρωθω απο τη δουλεια μου που με εχει στο περιμενε, τα μισα λεφτα απο το μισθο μου μαλλον θα πανε στο προστιμο

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Δεν απαντησα σε σενα αλλα στον stefa_1 που λεει :

Το εχω ανασφαλιστο εδω και 2 βδομαδες το αυτοκινητο περιμενοντας να πληρωθω απο τη δουλεια μου που με εχει στο περιμενε, τα μισα λεφτα απο το μισθο μου μαλλον θα πανε στο προστιμο

Το ξέρω οτι δεν απάντησες σε εμένα.Αφού απάντησες σε δικό του post.

Για πες...τι μπορεί να συμβεί στο αμάξι του που είναι ακινητοποιημένο στην ερημιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή πρέπει η νομοθεσία να ακολουθεί τους νόμους των πιθανοτήτων;

Εγώ δεν εχω τρακάρει ποτέ στην πόλη. Μια φορά μόνο έτυχε και έκανα μια γρατζουνιά σε άλλο αυτοκίνητο και έτυχε να είναι σε χωριό.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, GenesisX είπε

Δηλαδή πρέπει η νομοθεσία να ακολουθεί τους νόμους των πιθανοτήτων;

Εγώ δεν εχω τρακάρει ποτέ στην πόλη. Μια φορά μόνο έτυχε και έκανα μια γρατζουνιά σε άλλο αυτοκίνητο και έτυχε να είναι σε χωριό.

Η συζητηση θα καταληξει σε κωμωδια απ οτι φαινεται για τους νομους των πιθανοτητων. Οπως ειπα και σε αλλο μυνημα, μενω εκτος χωριου. Το σπιτι ειναι σε χαλικοδρομο που καταληγει σε αδιεξοδο. Δεν εχω δει αυτοκινητο να μπαινει στο δρομο μου εκτος αν προκειται για φιλο ή συγγενη που ηρθε για επισκεψη. Εσυ δηλαδη οταν γρατσουνισες το αυτοκινητο στο χωριο μπηκες στην εφαρμογη του επικουρικου κεφαλαιου να δεις αν το εχει ανασφαλιστο να βγαλεις κανα ευρω ? Οτι επαθε αυτος την επαθε αν το ειχε ανασφαλιστο.

Εαν μπει καποιος και με χτυπησει ε τοτε θα πρεπε να φωναξω παπα για εξορκισμο και να κανω αιτηση για μια θεση στο γκινες. Ειπαμε οτι ολα τα αυτοκινητα πρεπει να ειναι ασφαλισμενα, ε μην το παραχ..... κιολας. Δηλαδη αν ειχα γκαραζ στο υπογειο θα επρεπε να το ασφαλισω ζητωντας δανεικα γιατι δεν πληρωθηκα απο τη δουλεια, μην τυχον ντελαπαρει καμια νταλικα και βρεθει να μου διαλυσει το αυτοκινητο μεσα σε κλειστο υπογειο γκαραζ ? Ειπαμε...

Επεξ/σία από stefa_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, stefa_1 είπε

 Δηλαδη αν ειχα γκαραζ στο υπογειο θα επρεπε να το ασφαλισω ζητωντας δανεικα γιατι δεν πληρωθηκα απο τη δουλεια, μην τυχον ντελαπαρει καμια νταλικα και βρεθει να μου διαλυσει το αυτοκινητο μεσα σε κλειστο υπογειο γκαραζ ? Ειπαμε...

Όχι. Θα έπρεπε να κάνεις τη διαδικασία ακινησίας (κατάθεση πινακίδων κλπ) όσο δεν το κινείς. Όσο δεν το κάνεις, το αυτοκίνητο είναι δυνητικά σε χρήση και επομένως πιθανό να προκαλέσει ατύχημα. Το αν το κινείς ή όχι, επαφίεται αποκλειστικά στην καλή σου θέληση και αγωγή, για την οποία δεν αμφιβάλλω, όμως δεν είναι δεδομένη για όλους τους συμπολίτες. Υπό αυτή την έννοια, ο κανόνας δεν μπορεί να είναι: "εντάξει, μην το ασφαλίσεις, αλλά μην το κινείς": όταν κάποιος το κινήσει υπό αυτές τις συνθήκες και προκαλέσει ατύχημα, θα την πληρώσει ο άτυχος φουκαράς που θα βρεθεί στο δρόμο μαζί με τον ασυνείδητο. Όπως βλέπεις, λοιπόν, υπάρχουν και άλλες συνηθισμένες περιπτώσεις που είναι πολύ διαφορετικές από τη δική σου. Από την άλλη, ο κανόνας πρέπει να είναι κοινός για όλους και να προστατεύει το σύνολο -- δεν μπορεί να είναι κομμένος και ραμμένος στα μέτρα του καθενός.

Επεξ/σία από dtzgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δίκιο σου το έχεις, απλά ο νόμος είναι σαφής:

Εφόσον το όχημα έχει πινακίδες, πρέπει να είναι ασφαλισμένο

Είτε το κυκλοφορείς, είτε το έχεις παρκαρισμένο στο σαλόνι σου... 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Το δίκιο σου το έχεις, απλά ο νόμος είναι σαφής:

Εφόσον το όχημα έχει πινακίδες, πρέπει να είναι ασφαλισμένο

Είτε το κυκλοφορείς, είτε το έχεις παρκαρισμένο στο σαλόνι σου... 

Χαιρω πολυ, ευτυχως που μου το ειπες γιατι δεν το γνωριζα.

27 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Όχι. Θα έπρεπε να κάνεις τη διαδικασία ακινησίας (κατάθεση πινακίδων κλπ) όσο δεν το κινείς. Όσο δεν το κάνεις, το αυτοκίνητο είναι δυνητικά σε χρήση και επομένως πιθανό να προκαλέσει ατύχημα. Το αν το κινείς ή όχι, επαφίεται αποκλειστικά στην καλή σου θέληση και αγωγή, για την οποία δεν αμφιβάλλω, όμως δεν είναι δεδομένη για όλους τους συμπολίτες. Υπό αυτή την έννοια, ο κανόνας δεν μπορεί να είναι: "εντάξει, μην το ασφαλίσεις, αλλά μην το κινείς": όταν κάποιος το κινήσει υπό αυτές τις συνθήκες και προκαλέσει ατύχημα, θα την πληρώσει ο άτυχος φουκαράς που θα βρεθεί στο δρόμο μαζί με τον ασυνείδητο. Όπως βλέπεις, λοιπόν, υπάρχουν και άλλες συνηθισμένες περιπτώσεις που είναι πολύ διαφορετικές από τη δική σου. Από την άλλη, ο κανόνας πρέπει να είναι κοινός για όλους και να προστατεύει το σύνολο -- δεν μπορεί να είναι κομμένος και ραμμένος στα μέτρα του καθενός.

Δηλαδη κατα τη γνωμη σου αν εχω το αυτοκινητο παρκαρισμενο μεσα στον κηπο μου μπορει να προκαλεσει ατυχημα ? Ας πουμε να προσκολληθει καποιο πνευμα σαυτο και να αρχισει να το οδηγει ? 100 φορες εγραψα πριν σε προηγουμενο μυνημα οτι το αυτοκινητο δεν το κινω, ειναι σε ερημικη περιοχη διπλα σε λοφο που μονο ζωα περνανε εξω απο το δρομο, ειναι παρκαρισμενο στον τεραστιο χαλικοχωματοδρομο που καταληγει σε αδιεξοδο σε λοφο και δεν περναει ποτε κανενα αυτοκινητο. Πως στην ευχη θα μπορουσε να προκαλεσει ατυχημα ? Διαβαζεις αυτα που γραφτηκαν πριν ή απλα σχολιαζεις νυσταγμενος και μενεις μεσα στη φασαρια της Αθηνας και σου ειναι δυσκολο να το επεξεργαστεις? Ε συγνωμη κιολας δεν θα παω σημερα να καταθεσω πινακιδες για ενα οχημα που βρισκεται στη μεση του πουθενα οταν παω αυριο στη δουλεια και μου πει θα σε πληρωσω σημερα.

Επεξ/σία από stefa_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι δεν το κινείς, το λες εσύ. Δεν σε αμφισβητώ, αλλά είναι ο λόγος σου εναντίον του δικού μου.

Νομικά (που είναι και το μόνο που μετράει), αν δεν το κινείς, πρέπει να καταθέσεις πινακίδες. Δεν είναι δυνατό να προσαρμοστεί η νομοθεσία στις ατομικές ανάγκες του καθενός.

Τα υπόλοιπα περί νύστας και δυνατότητας για επεξεργασία από το κατώτερο και φτωχό μου -- πλην ταλαιπωρημένο λόγω Αθήνας και φασαρίας -- μυαλό, πιστεύω ότι θα τα αναθεωρήσεις όταν σε τρακάρει ανασφάλιστος που απλά πήρε το αμάξι για να πάει για τσιγάρα κάτω στο χωριό, μιας και ήταν νύχτα και έβρεχε και γι' αυτό δεν μπορούσε να πάει με τα πόδια όπως ορκίζεται ότι θα έκανε κανονικά, αφού το αμάξι δεν ήταν ασφαλισμένο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, stefa_1 είπε

Χαιρω πολυ, ευτυχως που μου το ειπες γιατι δεν το γνωριζα.

1 ώρα πριν, dtzgr είπε

Παρακαλώ, δε κάνει τίποτα 

Όταν καταλάβεις ότι οι νόμοι πρέπει να τηρούνται, ασχέτως αν μας βολεύουν, αν είναι άδικοι ή και παράλογοι, έλα να το πάρουμε πάλι από την αρχή... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...