Προς το περιεχόμενο

πρόστιμα για ανασφάλιστα οχήματα


The Lord K.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε

Προαιρετικο συστημα ασφαλισης για αυτοκινητα ειπες; Ωραια, απαντησε μας λοιπον σε αυτο το μοντελο, ετσι οπως το σκεφτεσαι:

Α. Ποιο κοροιδο θα ασφαλιζει το οχημα του ;

Β. Ποιος ανασφαλιστος θα πληρωσει τη ζημια που προκαλεσε σε καποιον φουκαρα;

 

11 λεπτά πριν, csontheline είπε

ΑΠΑΙΤΩ από το κράτος να κινήσει κάθε νόμιμη διαδικασία για να αποζημιωθώ χρηματικά και ηθικά, αφού θες να μην είναι υποχρεωτική η ασφάλιση από ιδιωτικές εταιρείες.

Α. Κατά τη γνώμη σου να σου απαντήσω: κορόιδο θα ήταν αυτός που δεν το ασφαλίζει.

Β. Ο ανασφάλιστος έχει ποινικές και αστικές ευθύνες ανεξαρτήτως ασφάλισης αυτοκινήτου. Η ασφάλιση αυτοκινήτου αναλαμβάνει το αστικό κομμάτι και μόνο εξ ονόματος του υπαιτίου.

.

Προαιρετικο συστημα ασφαλισης κατοικιών είναι αυτό που απολαμβάνεις σήμερα.

Για ποιό λόγο να μην είναι κι αυτό υποχρεωτικό, όταν το σπίτι σου πέσει και σκοτώσει διερχόμενους και ενοίκους;

Κάποια στιγμή ας έχουμε μια ευρύτητα σκέψης, και ας αντιλαμβανόμαστε ότι δεν είναι μονοδιάστατα τα πράγματα όπως τα έχουμε κατά  νου.

 

Η έννοια της ασφάλισης κινδυνων δεν περιορίζεται στο χώρο του αυτοκινήτου.

 

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, KoreanW said:

Α. Κατά τη γνώμη σου, κορόιδο θα ήταν αυτός που δεν το ασφαλίζει.

Β. Ο ανασφάλιστος έχει ποινικές και αστικές ευθύνες ανεξαρτήτως ασφάλισης αυτοκινήτου. Η ασφάλιση αυτοκινήτου αναλαμβάνει το αστικό κομμάτι και μόνο εξ ονόματος του υπαιτίου.

.

Προαιρετικο συστημα ασφαλισης κατοικιών είναι αυτό που απολαμβάνεις σήμερα.

Για ποιό λόγο να μην είναι υποχρεωτικό, όταν το σπίτι σου πέσει και σκοτώσει διερχόμενους και ενοίκους;

Κάποια στιγμή ας έχουμε μια ευρύτητα σκέψης, και ας αντιλαμβανόμαστε ότι δεν είναι μονοδιάστατα τα πράγματα όπως τα έχουμε κατά  νου.

Στο Α συνεχιζεις και δεν απαντας. Η απαντηση ειναι οτι κανεις δεν θα το ασφαλιζει και η αποδειξη συνισταται στις χιλιαδες ανασφαλιστων ακομα και τωρα που ειναι υποχρεωτικο δια νομου. Σκεψου να μην ηταν.

Στο Β, εφοσον η ασφαλιση θα ειναι προεραιτικη οπως επιθυμεις, απο που θα προκυπτουν ποινικες και αστικες ευθυνες για τον ανασφαλιστο; Ρωταω ξανα λοιπον: Με τρακαρει ανασφαλιστος. Ποιος με αποζημιωνει; Απλη ειναι η ερωτηση, απαντησε μας λοιπον πώς το φανταζεσαι με βαση το μοντελο προαιρετικης ασφαλισης που εχεις σκεφτει.

Οι κατοικιες τι σχεση εχουν; Ιδιες ειναι οι πιθανοτητες να πεσει το σπιτι μου και να σκοτωσει ενα διερχομενο απο ΔΙΚΗ ΜΟΥ υπαιτιοτητα; Αν ωστοσο πεφταν καθε μερα 30 σπιτια και σκοτωναν διερχομενους, να εισαι βεβαιος πως κι εκει θα υπηρχε υποχρεωτικη ασφαλιση.

ΥΓ. Υποδειξεις για τροπο σκεψης θα κανεις μολις απαντησεις στα ερωτηματα που σου τιθενται, χωρις υπεκφυγες. Και μολις καταφερεις να μη συγκρινεις ντοματες με πατατες (πχ καταρρευση στατικων κτιριων με συγκρουση κινουμενων οχηματων...). Διοτι αυτο δεν λεγεται "ευρυτητα σκεψης". Αλλιως λεγεται...

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε

Στο Α συνεχιζεις και δεν απαντας. Η απαντηση ειναι οτι κανεις δεν θα το ασφαλιζει και η αποδειξη συνισταται στις χιλιαδες ανασφαλιστων ακομα και τωρα που ειναι υποχρεωτικο δια νομου. Σκεψου να μην ηταν.

Και γιατί να είναι μονόδρομος η ασφάλιση; Ξεκινάς από λάθος βάση. Ο καθένας είναι ατομικά υπεύθυνος για τις επιλογές του και έχει την ελευθερία να τις κάνει.

11 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε

Στο Β, εφοσον η ασφαλιση θα ειναι προεραιτικη οπως επιθυμεις, απο που θα προκυπτουν ποινικες και αστικες ευθυνες για τον ανασφαλιστο;

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις ή δεν γνωρίζεις ότι οι αστικές και ποινικές ευθύνες δεν αίρονται από την ύπαρξη ασφαλιστηρίου, δεν είναι ο ρόλος της ασφάλισης να αίρει ποινικές και αστικές ευθύνες.

Το ερώτημα παραμένει:

- μια ασφάλιση μπορεί να είναι δημόσια ή ιδιωτική, κερδοσκοπική ή μη, όταν υπηρετεί δημόσιο συμφέρον;

- μια ασφάλιση μπορεί να είναι υποχρεωτική ή μη;

- μια ασφάλιση μπορεί να εμπίπτει σε διαφορετικά σταθμά όταν πρόκειται για το χώρο του αυτοκινήτου από το πεδίο της υγείας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ασφάλεια στα αυτοκίνητα πρεπει να είναι υποχρεωτική,μην λέμε χαζα.

Η μεγαλύτερη ληστεία γίνεται στα ασφαλιστικά ταμεία.Εκεί πρέπει να είναι προαιρετική η ασφάλεια. Μου λέει το ΤΕΒΕ χρωστάς το ταδε ποσό. Από και ως που ρε αλήτες σας χρωστάω;;;Μου δανεισατε λεφτά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε

Οι κατοικιες τι σχεση εχουν; Ιδιες ειναι οι πιθανοτητες να πεσει το σπιτι μου και να σκοτωσει ενα διερχομενο απο ΔΙΚΗ ΜΟΥ υπαιτιοτητα; Αν ωστοσο πεφταν καθε μερα 30 σπιτια και σκοτωναν διερχομενους, να εισαι βεβαιος πως κι εκει θα υπηρχε υποχρεωτικη ασφαλιση.

Τα αυτοκίνητα τι σχεση εχουν; Ιδιες ειναι οι πιθανοτητες να πεσει το αμάξι μου και να σκοτωσει ενα διερχομενο απο ΔΙΚΗ ΜΟΥ υπαιτιοτητα;

27 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε

Υποδειξεις για τροπο σκεψης θα κανεις μολις απαντησεις στα ερωτηματα που σου τιθενται, χωρις υπεκφυγες. Και μολις καταφερεις να μη συγκρινεις ντοματες με πατατες (πχ καταρρευση στατικων κτιριων με συγκρουση κινουμενων οχηματων...). Διοτι αυτο δεν λεγεται "ευρυτητα σκεψης". Αλλιως λεγεται...

Το αυτό σου προτείνω κι εγώ. Εδώ δεν ξέρεις ότι η ασφάλεια δεν αίρει το ποινικό κομμάτι (και δεν αίρει ούτε το αστικό). Άντε γεια από μένα σε αυτό το ύφος και τη συλλογιστική.

 

11 λεπτά πριν, jmmys είπε

Η ασφάλεια στα αυτοκίνητα πρεπει να είναι υποχρεωτική,μην λέμε χαζα.

Η μεγαλύτερη ληστεία γίνεται στα ασφαλιστικά ταμεία.Εκεί πρέπει να είναι προαιρετική η ασφάλεια. Μου λέει το ΤΕΒΕ χρωστάς το ταδε ποσό. Από και ως που ρε αλήτες σας χρωστάω;;;Μου δανεισατε λεφτά;

Πάντως και ασφαλισμένο το αυτοκίνητο, πάλι σκοτώνει. Δεν είναι αερόσακος το ασφαλιστήριο, αποζημιώσεις μοιράζει και μόνο. Και ούτε φέρνει πίσω νεκρούς.

Και για το ΤΕΒΕ άλλος μπορεί να έχει άποψη πως πρέπει να είναι υποχρεωτικό και να μη λέμε χαζά. Αν αρρωστήσεις ή γεράσεις, πρέπει να έχεις κάλυψη λέει η προβοκατόρικη λογική.

Τώρα περί ιδιωτικής ή δημόσιας ασφάλισης, άλλη κουβέντα κι αυτή.

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, YourTrueLegend είπε

Ναι Ελληναρα μου εσυ, την βρηκες παλι τη θεωρια συνομωσιας που μας κρυβουν....Να διαδωσουμε τωρα ή μετα;

Και για πες, αν ο νομος δεν σε αναγκαζε να ασφαλισεις το καρο σου, ποιος θα αποζημιωνε τον φουκαρα που θα τρακαρες με δικη σου υπαιτιοτητα;

Χαρακτήρισε ότι θες...διέδωσε ότι κι όποτε θες. Δεν μπορείς να καταλάβεις 5 αράδες...

Θα πληρώνει όποιος κάνει τη ζημιά. 
Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Προφανώς δεν μπορείς να το κατανοήσεις. Καλή συνέχεια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, pptsmps said:

Χαρακτήρισε ότι θες...διέδωσε ότι κι όποτε θες. Δεν μπορείς να καταλάβεις 5 αράδες...

Θα πληρώνει όποιος κάνει τη ζημιά. 
Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Προφανώς δεν μπορείς να το κατανοήσεις. Καλή συνέχεια

Θα πληρωνει οποιος κανει τη ζημια λεει ο ημιθεος... Αυτος δηλαδη που δεν πληρωνει 150 ευρω το χρονο για υποχρεωτικη ασφαλεια , θα πληρωσει 50.000 ευρω για την επισκευη ενος , ας πουμε, cayenne του οποιου εφαγε ολο το μπροστινο μερος παρεα με τον αξονα...

Αρες, μαρες, κουκουναρες...

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, YourTrueLegend είπε

Θα πληρωνει οποιος κανει τη ζημια λεει ο ημιθεος... Αυτος δηλαδη που δεν πληρωνει 150 ευρω το χρονο για υποχρεωτικη ασφαλεια , θα πληρωσει 50.000 ευρω για την επισκευη ενος , ας πουμε, cayenne του οποιου εφαγε ολο το μπροστινο μερος παρεα με τον αξονα...

Αρες, μαρες, κουκουναρες...

καλή συνέχεια είπαμε.

Δεν μπορείς να κατανοήσεις 5 αράδες θες να κάνει κι ερωτήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, pptsmps said:

καλή συνέχεια είπαμε.

Δεν μπορείς να κατανοήσεις 5 αράδες θες να κάνει κι ερωτήματα...

Δεν ειπαμε. Ειπες. Στο καλο λοιπον.

Το τι κατανοω εγω ή οχι δεν θα το κρινει η δημιουργικη ασαφεια του καθε κουμουνοπληκτου που νομιζει οτι η ασφαλιση ειναι υποχρεωτικη για να εξυπηρετηθει το κεφαλαιο, και παραλληλα δεν απανταει σε συγκεκριμενα παραδειγματα σαν το παραπανω που προφανως φερνουν τον φανταστικο του κοσμο σε λιγο δυσκολη θεση...

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, YourTrueLegend είπε

Δεν ειπαμε. Ειπες. Στο καλο λοιπον.

Το τι κατανοω εγω ή οχι δεν θα το κρινει η δημιουργικη ασαφεια του καθε κουμουνοπληκτου που νομιζει οτι η ασφαλιση ειναι υποχρεωτικη για να εξυπηρετηθει το κεφαλαιο, και παραλληλα δεν απανταει σε συγκεκριμενα παραδειγματα σαν το παραπανω.

Αντε ..μια φορά ακόμη: Δεν κατανοείς απλά πράγματα.
Για παράδειγμα βρες σε αυτό το νήμα κάποιον που να γράφει ότι δεν πρέπει να ασφαλίζονται τα οχήματα. 

Επίσης αυτό με το καγιεν δεν το είχα σκεφτεί...Τρομερό παράδειγμα και δύσκολο ερώτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 minutes ago, KoreanW said:

Και γιατί να είναι μονόδρομος η ασφάλιση; Ξεκινάς από λάθος βάση. Ο καθένας είναι ατομικά υπεύθυνος για τις επιλογές του και έχει την ελευθερία να τις κάνει.

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις ή δεν γνωρίζεις ότι οι αστικές και ποινικές ευθύνες δεν αίρονται από την ύπαρξη ασφαλιστηρίου, δεν είναι ο ρόλος της ασφάλισης να αίρει ποινικές και αστικές ευθύνες.

Το ερώτημα παραμένει:

- μια ασφάλιση μπορεί να είναι δημόσια ή ιδιωτική, κερδοσκοπική ή μη, όταν υπηρετεί δημόσιο συμφέρον;

- μια ασφάλιση μπορεί να είναι υποχρεωτική ή μη;

- μια ασφάλιση μπορεί να εμπίπτει σε διαφορετικά σταθμά όταν πρόκειται για το χώρο του αυτοκινήτου από το πεδίο της υγείας;

Οτι ειπα παραπανω με το παραδειγμα του cayenne. Τι ποινικες και αστικες ευθυνες θα ζητησεις σε εναν ανεργο που εκανε ζημια 50.000 ευρω σε ενα cayenne και δεν εχει να δωσει ουτε 100 ευρω; Να του κατασχεσει το σπιτι ο οδηγος του cayenne ας πουμε; Για προχωρα λιγο το συλλογισμο σου, εχει μεγαλο ενδιαφερον...

1 minute ago, pptsmps said:

Αντε ..μια φορά ακόμη: Δεν κατανοείς απλά πράγματα.
Για παράδειγμα βρες σε αυτό το νήμα κάποιον που να γράφει ότι δεν πρέπει να ασφαλίζονται τα οχήματα. 

Επίσης αυτό με το καγιεν δεν το είχα σκεφτεί...Τρομερό παράδειγμα και δύσκολο ερώτημα.

Εχεις πει 3 φορες καλη συνεχεια και ακομα εδω εισαι. Δεν θα ειχα προβλημα αν απανταγες και τιποτα ουσιωδες. Αναλωνεσαι σε ανουσιες ειρωνειες και bold ομως. Αναμενομενο σαφως.

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για παράδειγμα βρες σε αυτό το νήμα κάποιον που να γράφει ότι δεν πρέπει να ασφαλίζονται τα οχήματα. 

Ερωτήματα δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να απαντά με τον τρόπο που καταλαβαίνεις εσύ.

Επειδή κάποιοι θέτουν καίρια ερωτήματα...
Με την ίδια λογική να θέσω κι εγώ ένα - χωρίς να είναι υποχρεωμένος να απαντήσει κανείς.

Έχω ασφαλισμένο ένα σκληροτράχηλο όχημα [βάλτε με το μυαλό σας ότι θέλετε]  βγαίνω στο δρόμο και τρακάρω ότι καγιεν [σε ακινησία] βρω μπροστά μου .
Τι συνέπειες θα έχω;

Επεξ/σία από pptsmps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, pptsmps είπε

Επειδή κάποιο θέτουν καίρια ερωτήματα...

Με την ίδια λογική να θέσω κι εγώ ένα - χωρίς να είναι υποχρεωμένος να απαντήσει κανείς.

Έχω ασφαλισμένο ένα σκληροτράχηλο όχημα [βάλτε με το μυαλό σας ότι θέλετε]  βγαίνω στο δρόμο και τρακάρω ότι καγιεν [σε ακινησία] βρω μπροστά μου .
Τι συνέπειες θα έχω;

Μιλάς με γρίφους, γέροντα (πλάκα κάνω, φυσικά, μην παρεξηγηθούμε). Ωστόσο, επειδή ειλικρινά με ενδιαφέρει το σκεπτικό, θα μπορούσες να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω; Συγκεκριμένα, πώς σχετίζεται το παράδειγμα/ερώτηση με την προαιρετικοτητα ή τον δημόσιο/ιδιωτικό χαρακτήρα της ασφάλισης αυτοκινήτου.

Επεξ/σία από dtzgr
Διευκρίνιση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, pptsmps είπε

Για παράδειγμα βρες σε αυτό το νήμα κάποιον που να γράφει ότι δεν πρέπει να ασφαλίζονται τα οχήματα. 

Ερωτήματα δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να απαντά με τον τρόπο που καταλαβαίνεις εσύ.

Επειδή κάποιοι θέτουν καίρια ερωτήματα...
Με την ίδια λογική να θέσω κι εγώ ένα - χωρίς να είναι υποχρεωμένος να απαντήσει κανείς.

Έχω ασφαλισμένο ένα σκληροτράχηλο όχημα [βάλτε με το μυαλό σας ότι θέλετε]  βγαίνω στο δρόμο και τρακάρω ότι καγιεν [σε ακινησία] βρω μπροστά μου .
Τι συνέπειες θα έχω;

Μια ερώτηση αν επιτρεπεις.Έχεις αυτοκίνητο στο όνομα σου και αν ναι τι ακριβως αυτοκίνητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...