Προς το περιεχόμενο

πρόστιμα για ανασφάλιστα οχήματα


The Lord K.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγά σιγά το βρίσκουμε...

Τα θελήματα των ασφαλιστικών....εδώ είναι το πρόστιμο. Ξαναγράφω:όχημα που ειναι σε κίνηση να είναι ασφαλισμένο. Δεν υπάρχει λόγος για πρόστιμο...δουλεύω, κινώ τη μηχανή 6 μήνες το χρόνο...εεεξι μήνες να πληρώνω ασφάλεια. Αν με πιάσουν να το κινώ ανασφάλιστο ας βάλουν το πρόστιμο όσο ψηλά θέλουν.

Μπορώ να κάνω μεικτή σε παλιό αυτοκίνητο? Μπορώ να κάνω ασφάλεια κλοπής...π.χ στο παπάκι μου?

Οι ασφαλιστικές ζητάνε και η πολιτεία τους κάνει θελήματα...Η πίεση και η γκρίνια τους οδηγούν εκεί. Δεν υπάρχει τίποτε, καμία μελέτη, καμία έρευνα που να δείχνει ότι προβληματίζουν τα ανασφάλιστα ως προς τα ατυχήματα. Θέλουν απλά να μαζέψουν λεφτά...λιγόστεψε η μάσα τους. Περισσότερα ήταν τα ανασφάλιστα προ κρίσης. Βγήκαν προγράμματα πιο φτηνά. Εμφανίστηκαν ασφάλειες χωρίς την προμήθεια των αντιπροσώπων πολύ φτηνότερες. Παρέδωσε και τόσος κόσμος πινακίδες. Λιγόστεψαν τα έσοδα και τρέχει η πολιτεία να βρει πελάτες στις ασφαλιστικές...

Θα νομοθετήσουν ότι θέλουν. Σε λίγο θα σου πουν ότι υποχρεωτικά θα εχεις/πληρώνεις οδική βοήθεια...για παράδειγμα ή ότι άλλο θέλουν ή κρίνουν απαραίτητο για να μαζέψουν χρήμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο δικο μοντέλο 1998,μέχρι να το κάνω πέρυσι,2017,με ελληνικές πινακίδες, το είχα Γερμανία με μεικτή ασφάλεια, 680 ευρώ το χρονο.

Μια φορά κάπου το 2010,είχα χτυπήσει μονος μου λογω του ότι μπήκα απότομα σε στροφή και με δρόμο ολισθηρό και χτύπησα στις μπάρες, μπροστά και πίσω.Ηταν Δευτερα,το πήγα στην επίσημη αντιπροσωπεία,πήρα τηλ την ασφάλεια μου,τους έστειλα ενα χαρτί οτι δεν ήμουν πιωμένος ή απο ναρκωτικά την ωρα του ατυχήματος, αυτό μόνος μου το έγραψα,αστυνομία δεν μπλέχτηκε πουθενά,και την παρασκευή πήγα πήρα το αμάξι,σαν καινουριο.Δεν εκατσαν να στοκαρουν ή να επισκευάσουν κάτι,τα έβαλαν όλα πανω καινούρια, πόρτα,καπό,προφυλακτήρες, φανάρια,τα πάντα. Κόστος 7.300 ευρώ.Πλήρωσα 300 ευρώ συμμετοχή και πήρα ενα αμάξι καινούριο.

Αυτό κύριοι λέγεται ασφάλεια σοβαρού κράτους.

Όταν πήγα πέρυσι να ασφαλισω το αμάξι,μου λέει ο ασφαλιστής μέχρι 10αετιας γίνεται μεικτή.Είπαμε, εδώ Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας γνωστός μου δεν το κουνούσε το αμαξι και δεν το είχε ασφαλισμένο. Ωστόσο υπήρχαν μέρες που το κινούσε το αμάξι κανονικά. Του λέγαμε ότι είναι ασυνείδητο εκ μέρους του αυτό που κάνει. Τελικά τον τρακάρανε. Αλλά αυτός ήταν με ανασφάλιστο όχημα. Ευτυχώς όχι μεγάλη ζημιά αλλά μπλέξιμο και τρέξιμο μεγαλο. Μετά πήγε στην anytime κι εκείνος. Φθηνά.Το ασφάλισε και ας το έχει πλέον πραγματικά ακίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Isminouta είπε

Ένας γνωστός μου δεν το κουνούσε το αμαξι και δεν το είχε ασφαλισμένο. Ωστόσο υπήρχαν μέρες που το κινούσε το αμάξι κανονικά. Του λέγαμε ότι είναι ασυνείδητο εκ μέρους του αυτό που κάνει. Τελικά τον τρακάρανε. Αλλά αυτός ήταν με ανασφάλιστο όχημα. Ευτυχώς όχι μεγάλη ζημιά αλλά μπλέξιμο και τρέξιμο μεγαλο. Μετά πήγε στην anytime κι εκείνος. Φθηνά.Το ασφάλισε και ας το έχει πλέον πραγματικά ακίνητο.

Δεν έχει σχέση που το ασφάλισε μετά το τρακάρισμα,δεν καλύπτεται.Ο άλλος για να πληρωθεί θα πρέπει να έχει στην ασφάλεια κάλυψη απο ανασφάλιστο όχημα μήπως πληρωθεί απο τύπους σαν τον φίλο σου.

Αν υπήρχε ατύχημα με άνθρωπο θα το εμπέδωνε καλά.Για αυτό καλά κάνει το κράτος και ξεκίνησε τα πρόστιμα.

Πως το ασφάλισε μετά,δεν του πήραν δίπλωμα πινακίδες και άδεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα κανουν οπως και να εχει,γιατι ειχε ξεφυγει το θεμα με τα ανασφαλιστα.
Φτασαμε το 1/3 των οχηματων να ειναι ανασφαλιστα,να σε κοπανανε και να φευγουν επειδη δεν εχουν ασφαλεια.

Οχι οτι δεν μας το εχουν κανει και ασφαλισμενοι,αλλα εκει ειναι αλλη ιστορια.
Το ανασφαλιστο θα εξαφανιστει χωρις συζητηση.

Το οτι παιρνει η μπαλα καποιους που δε φταινε ειναι λογικο και επομενο,αλλα τι να κανεις..

Στις 14/5/2018 στις 10:00 ΜΜ, AntiCambeR είπε

Φαίνεται οτι έχετε κόντρα-αντιπάθεια με τον @YourTrueLegend και να θέλετε διαμάχη γράφοντας απο 2α και 3α accounts...

Μη σου κανει εντυπωση,εχει δωσει δικαιωματα γενικα,ασχετως που συμφωνω τωρα μαζι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, talibanakos είπε

Καλα κανουν οπως και να εχει,γιατι ειχε ξεφυγει το θεμα με τα ανασφαλιστα.
Φτασαμε το 1/3 των οχηματων να ειναι ανασφαλιστα,να σε κοπανανε και να φευγουν επειδη δεν εχουν ασφαλεια.

Οχι οτι δεν μας το εχουν κανει και ασφαλισμενοι,αλλα εκει ειναι αλλη ιστορια.
Το ανασφαλιστο θα εξαφανιστει χωρις συζητηση.

Το οτι παιρνει η μπαλα καποιους που δε φταινε ειναι λογικο και επομενο,αλλα τι να κανεις..

Μη σου κανει εντυπωση,εχει δωσει δικαιωματα γενικα,ασχετως που συμφωνω τωρα μαζι του.

Θα συμφωνήσω...

Οσο για την τελευταία παράγραφο τα γνωρίζω,τα έχω διαβάσει.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2018 στις 12:36 ΠΜ, pptsmps είπε

Σιγά σιγά το βρίσκουμε...

Τα θελήματα των ασφαλιστικών....εδώ είναι το πρόστιμο. Ξαναγράφω:όχημα που ειναι σε κίνηση να είναι ασφαλισμένο. Δεν υπάρχει λόγος για πρόστιμο...δουλεύω, κινώ τη μηχανή 6 μήνες το χρόνο...εεεξι μήνες να πληρώνω ασφάλεια. Αν με πιάσουν να το κινώ ανασφάλιστο ας βάλουν το πρόστιμο όσο ψηλά θέλουν.

Μπορώ να κάνω μεικτή σε παλιό αυτοκίνητο? Μπορώ να κάνω ασφάλεια κλοπής...π.χ στο παπάκι μου?

Οι ασφαλιστικές ζητάνε και η πολιτεία τους κάνει θελήματα...Η πίεση και η γκρίνια τους οδηγούν εκεί. Δεν υπάρχει τίποτε, καμία μελέτη, καμία έρευνα που να δείχνει ότι προβληματίζουν τα ανασφάλιστα ως προς τα ατυχήματα. Θέλουν απλά να μαζέψουν λεφτά...λιγόστεψε η μάσα τους. Περισσότερα ήταν τα ανασφάλιστα προ κρίσης. Βγήκαν προγράμματα πιο φτηνά. Εμφανίστηκαν ασφάλειες χωρίς την προμήθεια των αντιπροσώπων πολύ φτηνότερες. Παρέδωσε και τόσος κόσμος πινακίδες. Λιγόστεψαν τα έσοδα και τρέχει η πολιτεία να βρει πελάτες στις ασφαλιστικές...

Θα νομοθετήσουν ότι θέλουν. Σε λίγο θα σου πουν ότι υποχρεωτικά θα εχεις/πληρώνεις οδική βοήθεια...για παράδειγμα ή ότι άλλο θέλουν ή κρίνουν απαραίτητο για να μαζέψουν χρήμα.

απο πότε το να ασφαλίζεις την περιουσία σου και να είσαι υπευθυνος απέναντι στο κοινωνικό σύνολο είναι θέλημα των ασφαλιστικών ?

Στις 14/5/2018 στις 4:38 ΜΜ, pptsmps είπε

Ο νόμος / οι νόμοι είναι γραμμένοι για να εξυπηρετούν τις ασφαλιστικές....

Ότι γουστάρουν το κάνουν και νόμο.

Καμία απόδειξη...κσμία στατιστική δεν μας δείχνει ότι μας φταίνε τα ανασφάλιστα. Ούτε αυξήθηκαν τα ατυχήματα με ανασφάλιστα. 

Απλά λιγόστεψαν τα έσοδά τους...και η πολιτεία τους κάνει τα θελήματα.

που να ξερες ποσοι φουκαράδες τράκαραν με ανασφάλιστα οχήματα και τώρα τρέχουν να βρουν τα δίκια τους! το να μην εχεις ασφάλεια και να κυκλοφορείς είναι απλά ανευθυνότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις στο πατερα ενος φιλο μου που του ειχε παρει το αμαξι ο δημος σαν εγκατελημμενο πριν 2 χρονια του εστειλαν προστιμο....

Εχει το χαρτι του δημου που εστειλε ο δημος ... Αυτο τους αρκει για να το σβησουν ή θα αρχισει το τρεξιμο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς πρώτα πρέπει να μπλέξεις για να μάθεις! να πώ οτι κοστίζουν και πολλά οι ασφάλειες, πάλι καλά ξεκινησανε τα πρόστιμα μπας και ξυπνήσουν μερικοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, A.Andrew είπε

δυστυχώς πρώτα πρέπει να μπλέξεις για να μάθεις! να πώ οτι κοστίζουν και πολλά οι ασφάλειες, πάλι καλά ξεκινησανε τα πρόστιμα μπας και ξυπνήσουν μερικοί

Βασικα δεν αξίζει το πρόστιμο έναντι του να εισαι ασφαλισμένος... εκανα 6μηνη Hellasdirect σε φιλο με 1600 15ετίας, που ηταν (ανεργος) ανασφαλιστος και τον κραζαμε χρόνια που με τα εκπτωτικά κουπονια που εχω κ μοιράζω του βγήκε 69€ το εξάμηνο, όταν δίνει 130-150€ το μήνα για τσιγάρα... σιγα το εξοδο πια,τα 10€ το μήνα...! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2018 στις 6:14 ΜΜ, YourTrueLegend είπε

Ναι Ελληναρα μου εσυ, την βρηκες παλι τη θεωρια συνομωσιας που μας κρυβουν....Να διαδωσουμε τωρα ή μετα;

Και για πες, αν ο νομος δεν σε αναγκαζε να ασφαλισεις το καρο σου, ποιος θα αποζημιωνε τον φουκαρα που θα τρακαρες με δικη σου υπαιτιοτητα;

δυστυχώς αυτη την νοοτροπία την έχουν πολλοί. φαντάζονται οτι τους κυνηγανε οι ασφαλιστηκές και το κακό κράτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2018 στις 4:00 ΜΜ, paylidis είπε

Βασικα δεν αξίζει το πρόστιμο έναντι του να εισαι ασφαλισμένος... εκανα 6μηνη Hellasdirect σε φιλο με 1600 15ετίας, που ηταν (ανεργος) ανασφαλιστος και τον κραζαμε χρόνια που με τα εκπτωτικά κουπονια που εχω κ μοιράζω του βγήκε 69€ το εξάμηνο, όταν δίνει 130-150€ το μήνα για τσιγάρα... σιγα το εξοδο πια,τα 10€ το μήνα...! 

αν τα ασφάλιστρα ,σήματα, βενζίνες ήταν ανάλογα του μισθού των 500 ευρώ όλοι θα τα είχαμε στην ώρα τους...

προφανώς και δεν λέω βγες ανασφάλιστος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 15/5/2018 στις 4:05 ΜΜ, Joshua21 είπε

Sorry αλλά δεν φταίει το κράτος αν ο πατέρας σου έκανε μόνο τη μισή δουλειά,  με τη βεβαίωση κλοπής από την αστυνομία(το χαρτί που δεν βρίσκετε) έπρεπε να ενημερώσει και τη διεύθυνση συγκοινωνιών και την εφορία.

Κατανοητό το ότι δεν έκανε στην σωστή διαδικασία.

Θα έπρεπε να γίνει κάποια στιγμή διασύνδεση των υπηρεσιών. Δεν είναι και το ιδανικό να χρειάζεται να μιλάς με 3 υπηρεσίες για το ίδιο ζήτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...