Προς το περιεχόμενο

Το «Amazon της Ελλάδας» φιλοδοξεί να δημιουργήσει το Public με το δικό του Marketplace


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Rzarector είπε

Γιατί είναι το καρκίνωμα? Δεν πωλούν νόμιμα και δεν αποδίδουν φορολογία? Το καρκίνωμα του εμπορίου είναι η υψηλή φορολόγηση και άπειρες εισφορές, όχι αυτοί που έχουν χαμηλές τιμές. Έχετε χάσει πλέον κάθε επαφή με την πραγματικότητα. Σε λίγο θα λέτε ότι το καρκίνωμα του Ελληνικού εμπορίου είναι οι καταναλωτές που μπαίνουν στα μαγαζιά και δεν αγοράζουν, όχι η άθλια οικονομική κατάσταση στην οποία έχουμε περιέλθει όλοι. Αν οι έμπορες θέλετε να είστε ανταγωνιστικοί σε παγκόσμιο επίπεδο (αφού η αγορά έτσι είναι πλέον), να απαιτήσετε αλλαγή φορολογικού καθεστώτος. Αντ' αυτού, τόσα χρόνια απλά αποφεύγατε την κανονική φορολόγηση και τώρα που έσφιξε το πράγμα βλέπετε καρκινώματα παντού εκτός από εκεί που είναι. Τέλος, σε ένα κράτος όπου δεν υπάρχει ανταποδοτικότητα της φορολογίας, μην περιμένετε κανέναν πολίτη ή καταναλωτή να τον νοιάξει αν κάποιος κάνει ξέπλυμα, αν θα πάρει απόδειξη, και αν το κράτος έχει έσοδα. Όσα έσοδα και να έχει το κράτος, οι παροχές βαίνουν σταθερώς μειούμενες, το χρέος σταθερά αυξανόμενο, και οι θέσεις εργασίας με κανονικό μισθό και δικαιώματα είδος προς εξαφάνιση. Ο βασικός είναι 580 τον μήνα. Εσείς με αυτά αγοράστε από τα Public ούτως ώστε σε βάθος 50ετίας να ανέβει ο βασικός σας σε 620! 

Θέλει και ρώτημα γιατί το ξέπλυμα μαύρου χρήματος είναι καρκίνωμα? Και δεν είμαι έμπορος btw...

Επεξ/σία από VChris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 134
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, VChris είπε

Θέλει και ρώτημα γιατί το ξέπλυμα μαύρου χρήματος είναι καρκίνωμα? Και δεν είμαι έμπορος btw...

Από όλα αυτά που έγραψα κράτησες το εισαγωγικό ερώτημα? Τι να πω ρε παιδιά... πάτε σε κάνα μπαρ να ακούσετε Παντελίδη να τελειώνουμε. Έλεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, Rzarector είπε

Από όλα αυτά που έγραψα κράτησες το εισαγωγικό ερώτημα? Τι να πω ρε παιδιά... πάτε σε κάνα μπαρ να ακούσετε Παντελίδη να τελειώνουμε. Έλεος

Ρώτησες γιατί το θεωρώ καρκίνωμα και σου απάντησα ακριβώς σε αυτό. Δεν επιτρέπεται? Πρέπει να σχολιάσω ότι επιθυμείς εσύ?

Και βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί είσαι εκ των προτέρων σίγουρος για το τί είμαι, πόσα λεφτά παίρνω και τί μουσική ακούω. Ούτε έμπορος είμαι, ούτε 620ε παίρνω, ούτε Παντελίδη ακούω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rzarector είπε

Τέλος, σε ένα κράτος όπου δεν υπάρχει ανταποδοτικότητα της φορολογίας, μην περιμένετε κανέναν πολίτη ή καταναλωτή να τον νοιάξει αν κάποιος κάνει ξέπλυμα, αν θα πάρει απόδειξη, και αν το κράτος έχει έσοδα.

Σωστά τι να μας νοιάζει, εμάς μας νοιάζει να πηγαίνουμε μπουζούκια, όχι ότι του πληρώνεις παραπάνω για να τα δώσει στο κράτος (σωστό ή λάθος) κ αυτός τα κρατάει επειδή τον συμπαθησες και τον βρήκες πολύ ομορφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, VChris είπε

Ρώτησες γιατί το θεωρώ καρκίνωμα και σου απάντησα ακριβώς σε αυτό. Δεν επιτρέπεται? Πρέπει να σχολιάσω ότι επιθυμείς εσύ?

Και βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί είσαι εκ των προτέρων σίγουρος για το τί είμαι, πόσα λεφτά παίρνω και τί μουσική ακούω. Ούτε έμπορος είμαι, ούτε 620ε παίρνω, ούτε Παντελίδη ακούω.

Εντάξει, μόνο τον Παντελίδη υπέθεσα από αυτό που απάντησες, και έπεσα έξω :) 
Τα υπόλοιπα δεν τα απεύθυνα σε σένα συγκεκριμένα, σαν παράδειγμα τα έβαλα. Σου λέω πως σκέφτεται ο κόσμος γενικά, και σου δικαιολογώ το γιατί. 

Και τέλος για να πάμε στην ουσία, όταν απαντάς σε κάτι απαντάς ολοκληρωμένα στην σκέψη του άλλου στο σύνολο. Όχι σε μια λέξη, γιατί έτσι δεν λες κάτι. Σου έγραψα ολόκληρη επιχειρηματολογία, και η απάντησή σου ήταν ότι δεν χρειάζεται να μου πεις το αυτονόητο. Μα το ξέρω το αυτονόητο και χωρίς να το γράψεις ούτε αρχικά σου απάντησα εγώ στην ανάπτυξη της σκέψης σου. Φαντάσου δηλαδή σε πόσο διαφορετικό επίπεδο "συνομιλούμε". 

21 λεπτά πριν, Tamtiriri είπε

Σωστά τι να μας νοιάζει, εμάς μας νοιάζει να πηγαίνουμε μπουζούκια, όχι ότι του πληρώνεις παραπάνω για να τα δώσει στο κράτος (σωστό ή λάθος) κ αυτός τα κρατάει επειδή τον συμπαθησες και τον βρήκες πολύ ομορφο.

Εγώ πάντως από όποιον έχω πάρει κάτι φθηνά από Skroutz μου ήρθε κανονικά η απόδειξη αγοράς, και άρα αποδίδει κανονικά το ΦΠΑ του. Από εκεί και πέρα, αν κάνει ξέπλυμα χρήματος όπως λένε άλλοι εδώ με τόση σιγουριά, ούτε το ξέρω, ούτε εγώ είμαι υπεύθυνος να το ερευνήσω, και ούτε που το πιστεύω στην τελική. Το κράτος έχει ελεγκτικούς μηχανισμούς, ας τους πιάσουν. Εγώ πάλι τον φθηνότερο θα ψάχνω γιατί εφόσον τίποτα δεν αλλάζει για εμένα προς το καλύτερο πάλι ελάχιστα λεφτά για πέταμα θα έχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
26 λεπτά πριν, Rzarector είπε

Εντάξει, μόνο τον Παντελίδη υπέθεσα από αυτό που απάντησες, και έπεσα έξω :) 
Τα υπόλοιπα δεν τα απεύθυνα σε σένα συγκεκριμένα, σαν παράδειγμα τα έβαλα. Σου λέω πως σκέφτεται ο κόσμος γενικά, και σου δικαιολογώ το γιατί. 

Και τέλος για να πάμε στην ουσία, όταν απαντάς σε κάτι απαντάς ολοκληρωμένα στην σκέψη του άλλου στο σύνολο. Όχι σε μια λέξη, γιατί έτσι δεν λες κάτι. Σου έγραψα ολόκληρη επιχειρηματολογία, και η απάντησή σου ήταν ότι δεν χρειάζεται να μου πεις το αυτονόητο. Μα το ξέρω το αυτονόητο και χωρίς να το γράψεις ούτε αρχικά σου απάντησα εγώ στην ανάπτυξη της σκέψης σου. Φαντάσου δηλαδή σε πόσο διαφορετικό επίπεδο "συνομιλούμε". 

Πρακτικά, το είπα πριν από το post σου. Περιέγραψες κάτι που οφείλεται στην οικονομική κρίση και το είχα αναφέρει ήδη.

7 ώρες πριν, VChris είπε

Δυστυχώς, λόγω οικονομικής κρίσης θέλω να πιστεύω, τον κόσμο δεν τον ενδιαφέρει αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωσανε τελικα και τη 2% επιβαρυνση υπερ λαοφιλους κυβερνησης ; μια χαρα ταμπλετες υποθετα θα πουλανε edit :+ 6% πλέον ΦΠΑ θα κλείσουν όλα ......

Επεξ/σία από Damachi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
19 λεπτά πριν, VChris είπε

Πρακτικά, το είπα πριν από το post σου. Περιέγραψες κάτι που οφείλεται στην οικονομική κρίση και το είχα αναφέρει ήδη.

 

 

Κοίτα τώρα που κάνεις λάθος. Δεν οφείλεται στην οικονομική κρίση αλλά στο γεγονός ότι a.) Η φορολογία είναι πολύ υψηλή, b.) Πλέον οι μαγαζάτορες δεν μπορούν να αποφύγουν τους φορολογικούς ελέγχους και να πουλήσουν μαύρα, c.) Η αγορά έχει γίνει παγκόσμια και ο κόσμος αγοράζει σε καλύτερες τιμές απ' έξω, d.) Δεν υπάρχει ανταποδοτικότητα στην φορολογία και άρα ο κόσμος δεν ενδιαφέρεται για το αν κάποιος κλέβει ή όχι. Η μόνη διαφορά αν δεν είχαμε οικονομική κρίση θα ήταν ότι περισσότερος κόσμος θα είχε περισσότερα λεφτά, και άρα τα Public και τα κάθε Public (Γερμανός, Media Markt) θα είχαν ακόμη περισσότερο κόσμο. Οι υπόλοιποι, είτε έχουν λεφτά είτε όχι, πάλι θα αγόραζαν απ' έξω ή στην χαμηλότερη τιμή της αγοράς τέλος πάντων, και οι μεγάλες αλυσίδες που έχουν τιμές "κλοπή" θα συνέχιζαν να είχαν τις ίδιες τιμές και ίσως και ακόμη χειρότερες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Rzarector είπε

Γιατί είναι το καρκίνωμα? Δεν πωλούν νόμιμα και δεν αποδίδουν φορολογία? Το καρκίνωμα του εμπορίου είναι η υψηλή φορολόγηση και άπειρες εισφορές, όχι αυτοί που έχουν χαμηλές τιμές. Έχετε χάσει πλέον κάθε επαφή με την πραγματικότητα. Σε λίγο θα λέτε ότι το καρκίνωμα του Ελληνικού εμπορίου είναι οι καταναλωτές που μπαίνουν στα μαγαζιά και δεν αγοράζουν, όχι η άθλια οικονομική κατάσταση στην οποία έχουμε περιέλθει όλοι. Αν οι έμπορες θέλετε να είστε ανταγωνιστικοί σε παγκόσμιο επίπεδο (αφού η αγορά έτσι είναι πλέον), να απαιτήσετε αλλαγή φορολογικού καθεστώτος. Αντ' αυτού, τόσα χρόνια απλά αποφεύγατε την κανονική φορολόγηση και τώρα που έσφιξε το πράγμα βλέπετε καρκινώματα παντού εκτός από εκεί που είναι. Τέλος, σε ένα κράτος όπου δεν υπάρχει ανταποδοτικότητα της φορολογίας, μην περιμένετε κανέναν πολίτη ή καταναλωτή να τον νοιάξει αν κάποιος κάνει ξέπλυμα, αν θα πάρει απόδειξη, και αν το κράτος έχει έσοδα. Όσα έσοδα και να έχει το κράτος, οι παροχές βαίνουν σταθερώς μειούμενες, το χρέος σταθερά αυξανόμενο, και οι θέσεις εργασίας με κανονικό μισθό και δικαιώματα είδος προς εξαφάνιση. Ο βασικός είναι 580 τον μήνα. Εσείς με αυτά αγοράστε από τα Public ούτως ώστε σε βάθος 50ετίας να ανέβει ο βασικός σας σε 620! 

Άστο αγόρι μου, ψάξε λίγο για σχετικές ειδήσεις και το κύκλωμα και μετά έλα να απαντήσεις πολιτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
27 λεπτά πριν, dali13gr είπε

Άστο αγόρι μου, ψάξε λίγο για σχετικές ειδήσεις και το κύκλωμα και μετά έλα να απαντήσεις πολιτικά.

Δώσε λινκ από έγκυρες ειδήσεις να διαβάσουμε και μετά το συζητάμε. Αγόρι μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις 20% του τζιρου γινεται απο το site ... Ετσι εξηγ. ισως ο σταρχιδισμος στο υφος των υπαληλων να σου φερουν απλως το δεμα ταμειο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικό γεγονός.

Αγορά εισιτηρίων απο το public,

5*15= 76 :huh:

Το ευρώ όπως μου εξήγησε η υπαλλήλους είναι η προμήθεια τούς.:lol:

Τους χαιρέτησα και αυτούς όπως και τον Γερμανό χρόνια τώρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...