Προς το περιεχόμενο

Με γυάλινη πλάτη, το OnePlus 6 έρχεται με οθόνη 6.3 ιντσών και τιμή από €519


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ότι όλοι κράζουν τις συσκευές των 1000€ που έχουν τις κορυφαίες οθόνες, IP68, στερεοφωνικά ηχεία, τις κορυφαίες κάμερες, κορυφαίο support (κάποιες), ασύρματη φόρτιση αλλά όταν πρόκειται για την "never settle" One+ που τους πουλάει διαφορετικότητα και επανάσταση στα 520€, το λες και διπολικότητα.

 

Από τη μια εξυμνούμε τη Xiaomi που υποτίθεται πουλάει με 5% κέρδος για να προσφέρει καλές τιμές, αλλά την One+ τη δικαιολογούμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VChris είπε

Ναι ΟΚ, off the record προφανώς όμως ε?

Ας πούμε δηλαδή ότι δείχνουν μια κάποια ελαστικότητα ως προς την εγγύηση με την αιτιολογία ότι η αδιαβροχοποίηση -ας πούμε- ήταν εκτός προδιαγραφών.

Το πρόβλημα τους, στο να δώσουν γραπτή εγγύηση, είναι ότι δεν μπορούν να αποδείξουν στα πόσα μέτρα βυθίστηκε.

Τα sony παλιοτερα εδιναν και γραπτη εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, baiosss είπε

Σε γενικες γραμμες δεν διαφωνω μαζι σου, αλλα η συγκριση OnePlus 6 και Galaxy S9+ ειναι και λιγο ακυρη. Σαφως και θα προτιμησουν ολοι το S9+ διοτι το βρισκεις παντου. Μια βολτα σε συνοικιακο μαγαζι, 10 λεπτα απο το σπιτι σου και το εχεις στα χερια σου!  Εδω ομως ειμαστε υποτιθεται τεχνολογικο forum και πολλα απο τα μελη του forum αυτου, ειναι ειτε οι λεγομενοι geeks της τεχνολογιας που τα αγοραζουν ολα και καταληγουν στο τελος οπου θελουν η σε οποια συσκευη θελουν ειτε καποιοι που απλα τους αρεσει να δοκιμαζουν και κατι νεο η ξεχωριστο. Δευτερον επειδη ειμαστε παλι σε τεχνολογικο forum, την OP δεν την ξερει "η κουτση Μαρια", οπως ξερει την Samsung. Οποτε η OnePlus δεν απευθυνεται ακομα σε ολους.

Εμενα αλλου ειναι η απορια μου και την εχω ρωτησει πολλες φορες και εδω και αλλου, χωρις να παρω μια σοβαρη και απολυτη απαντηση που θα με ταπωσει μια για παντα :P

Ναι η Samsung εχει τις καλυτερες οθονες. Και λοιπον; Τι λιγοτερο θα κανω σε μια FHD αναλυσης οθονη που θα κανω σε μια με πολυ μεγαλυτερη αναλυσης σε 5,5 και 6 ιντσες; Τι περισσοτερο θα δω σε μια οθονη της Samsung που δεν θα το δουν τα ματακια μου σε μια FHD; Και οταν λεμε οτι οι οθονες της OnePlus ειναι χειροτερες, τι εννοεις ακριβως; Οτι δεν βλεπεις την τυφλα σου σε αυτες; Οτι δεν εχεις καλη ορατοτητα κατω απο τον ηλιο; Γιατι εγω περυσι στην παραλια με polarized γυαλια ηλιου και με το OnePlus 5, δεν αντιμετωπισα κανενα θεμα. Η μηπως ειναι οθονες επιπεδου Ζερβουδακη;  Μη μου πεις για VR, γιατι προφανως και δεν ζουμε σε καποια φουτουριστικη κοινωνια που ολοι κυκλοφορουμε στους δρομους με μασκες VR:D Σαφως βεβαια η Samsung δε θα δωσει τελευταιας τεχνολογιας οθονες σε ανταγωνιστες της οπως σιγουρα αν εβαζε τετοιες οθονες η OP στις συσκευες της, η βασικη εκδοση θα ξεκινουσε απο τα 600+. Με λιγα λογια θελω να πω, το "χειροτερες" μηπως απλα να το αντικαθιστουσες με καποια αλλη λεξη;

 

Στα της καμερας τωρα. Ναι η OnePlus ισως χωλαινει λιγο στις βραδυνες φωτο. Σε καμια περιπτωση ομως δεν ειναι μετριες οι καμερες της και δεν προκειται για καμερες σαν αυτες που εβαζε καποτε στο μακρινο μελλον η Xiaomi στις ναυαρχιδες της, χωρις software δουλεια απο πισω.

Οταν ομως συγκρινουμε φωτογραφιες διαφορετικων συσκευων, το κανουμε στην ιδια οθονη η στις οθονες των κινητων μας; Γιατι αν συγκρινουμε φωτογραφιες τουλαχιστον ημερισιες μεταξυ των δυο παραπανω συσκευων στις οθονες τους, σαφως και στο Galaxy θα φαινονται πιο εντυπωσιακες, λογω καρτουνιστικων χρωματων, λογω υψηλου exposure κλπ κλπ. Σε μια οθονη υπολογιστη ομως, οι διαφορες θα ειναι αμελητεες! Επισης λιγο πολυ απο αυτα που εχω διαβασει απο εδω και απο κει σχετικα με την φωτογραφια, εχω καταλαβει οτι εστω και λιγος θορυβος σε αυτες ειναι για να εχεις ενα αποτελεσμα με περισσοτερη λεπτομερεια. Το να εχεις κατι overexposured και εντελως καθαρο, δεν ειναι απλα η πραγματικοτητα. Βλεπεις κατι ψευτικο που ειναι σαν να εχει δεχτει επεξεργασια. Αν κανω λαθος, με διορθωνει καποιος πραγματικος γνωστης στο κομματι αυτο. Το θεμα ειναι ομως αυτο που αναφερω επανω. Να συγκρινουμε απο την ιδια οθονη και οχι απο την οθονη του εκαστοτε Galaxy.

 

Αυτες ειναι οι αποριες μου. Απο εκει και περα, σε θεμα software δεν θα αναφερθω καν. Νομιζω οτι εχει ξακαθαρα πολυ ανωτερο software η OnePlus και απο Sammy και απο Huawei, οπου και η Huawei δεν κανει κανενα σοβαρο optimization και παρατηρεις κατα καιρους κατι περιεργες πτωσεις της αυτονομιας, η κατι αλλα κουλα.

Ναι λειπει η σοβαρη αδιαβροχοποιηση, κατι που δεν ειναι ομως αναγκαιο για ολους. Εκτος αν καποιος γνωστος μας δουλευει σε υγρα περιβαλλοντα και θεωρουμε οτι ειναι αναγκαιο για ολους απαραιτητα και ασυζητητι!

Κακο επισης που δεν εχει εστω stereo ηχειακια. Βεβαια και αυτα τωρα που τα εβαλε η Samsung στο S9 μας αρεσαν. Γιατι λιγο παλιοτερα θυμαμαι ολους τους fans της να λενε, "τι να τα κανω τα stereo ηχεια, να ακουω μουσικη χωρις ακουστικα στον δρομο οταν περπαταω";

Κακιστο ολων που δεν εχει θυρες usb της προκοπης και αντι για usb 3.1 σου δινει ακομα Usb 2.

 

Κατα τ'αλλα εγω θα προσπερασω το OnePlus 6, οχι για τους παραπανω λογους.

Πρωτον η γυαλινη κατασκευη οσο ομορφη και αν δειχνει, απο την στιγμη που θα μπει σε θηκη, δεν εχει κανενα νοημα. Συν οτι με το περασμα του καιρου θα αρχισουν οι μικρογρατζουνιες σαν τριχουλες απο την αμμο της παραλιας αλλα και απο αλλους παραγοντες. Συν τις δαχτυλιες, συν τα σπασιματα απο ενδεχομενη πτωση. Αναγκαστικα δηλαδη η θηκη η dbrand skin απο την πρωτη μερα κιολας.

Δευτερον. Fingerprint στην πλατη, προσωπικα για εμενα ειναι οτι πιο αντιεργονομικο υπαρχει. Θα μου πεις υπαρχει και το face unlock, αλλα σιγα την ασφαλεια που σου προσφερει. Ειδικα οταν χρησιμοποιει απλα την μπροστινη καμερα.

Τριτον, οι νεες αναλογιες οθονων δεν μου αρεσουν καθολου. Ειδικα αν θες να φτασεις τον αντιχειρα σου στις πανω γωνιες μιας τετοιας συσκευης, πρεπει αναγκαστικα να του κανεις προεκταση. Δυστυχως υπαρχουν ακομα εφαρμογες που εχουν back buttons στις πανω γωνιες.

Τεταρτον ειναι το notch. Δεν θα ελεγα οτι με ενοχλει αλλα δε θα ελεγα οτι μου αρεσει κιολας. Και απο την στιγμη που οι περισσοτεροι κατασκευαστες σου δινουν την επιλογη να το κρυβεις, μαλλον εχουν καταλαβει οτι προκειται για μια ακομα χαζομαρα της εποχης για δηθεν παραπανω οθονη.

Βασικα ειμαι τοσο ικανοποιημενος εδω και εναν χρονο περιπου με το 5αρι μου, που δεν με συγκινει τιποτα απο ολα αυτα. Σε updates απο τους πρωτους, σε ξεκλειδωματα και root για οποιον ασχολειται, κανενα προβλημα χωρις να χανεις εγγυηση, ταχυτατο παντου και σε οτι του κανεις, και γενικα το πιο νευρικο smartphone που εχω πιασει ποτε στα χερια μου μετα το 3T. Τελος, δεν θελουμε ολοι Samsung ρε παιδια!

Αυτα και συγγνωμη για το σεντονι, αλλα δε νομιζω να μπορουσα να τα γραψω με λιγοτερες λεξεις:lol:

 

Web browsing , παιχνιδια , ταινίες, βίντεο, φωτο και γενικά ότι άλλο περιέχει χρώμα ανάλυση και κινηση .. αυτα θα δεις καλύτερα στην " νεκρη" και " ψευτικη" οθονη της samsung. Στον υπολογιστή βλεπω τις φωτο και τα βίντεο που τραβάω από την κάμερα Όχι από το κινητό..  και με την λογικη σου μην πάρεις 4κ tv της samsung. Θα σου φανεί ψεύτικη σαν πίνακας ζωγραφικής. Είπαμε haters αλλά όχι και ετσi. Όταν η oneplus βγάλει του χρόνου κντ με 2κ η 4κ ανάλυση όλοι θα κάνετε στροφή 180 μοιρών στις δηλώσεις περί χρωμάτων κτλπ. Ωραίο κινητό value for money αρκετά αλλά κάτοχοι 5 t δεν αξίζει για εμένα η αλλαγή. Βάζω και εμένα μέσα με s7 edge.θα περιμένω 6t μαλλον.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, gnsX είπε

Με γεια τον "νέο" λογαριασμό!

Φίλου μου είναι. Δεν νομίζω να είναι και αυτό παράνομο. Έχεις τρελό πάθος με μένα τελικά. Τι να σε κάνω δεν ξέρω εσένα :D

17 ώρες πριν, kirileman είπε

Από Samsung;

Ειδικά από Samsung. Αλλά και από οποιοδήποτε άλλο κινητό.  Με το gcam mod σε νυχτερινή φωτογραφία και με την δική του στην τελευταία έκδοση. 

Επεξ/σία από jimandri9000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mtgnikolas είπε

Web browsing , παιχνιδια , ταινίες, βίντεο, φωτο και γενικά ότι άλλο περιέχει χρώμα ανάλυση και κινηση .. αυτα θα δεις καλύτερα στην " νεκρη" και " ψευτικη" οθονη της samsung. Στον υπολογιστή βλεπω τις φωτο και τα βίντεο που τραβάω από την κάμερα Όχι από το κινητό..  και με την λογικη σου μην πάρεις 4κ tv της samsung. Θα σου φανεί ψεύτικη σαν πίνακας ζωγραφικής. Είπαμε haters αλλά όχι και ετσi. Όταν η oneplus βγάλει του χρόνου κντ με 2κ η 4κ ανάλυση όλοι θα κάνετε στροφή 180 μοιρών στις δηλώσεις περί χρωμάτων κτλπ. Ωραίο κινητό value for money αρκετά αλλά κάτοχοι 5 t δεν αξίζει για εμένα η αλλαγή. Βάζω και εμένα μέσα με s7 edge.θα περιμένω 6t μαλλον.

 

 

Άρα δεν μου προσφέρουν τίποτα αυτές οι αναλύσεις σε snartphones των 6 ιντσών, αν δεν έχω 4K οθόνη της samssung.

Και όχι προσωπικά δεν θα έκανα καμία κωλοτουμπα αν η OnePlus μου έδινε τέτοια οθόνη. Όσο με ικανοποιεί και βολεύει η FHD ανάλυση στα κινητά και μια καλή amoled οθόνη, δεν θα πάω εκεί. Συν τα μειονεκτήματα της διαχείρισης ενέργειας που αυτό το αλλάζεις ρίχνοντας την ανάλυση από τις ρυθμίσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η fhd θα  παραμείνει για πάντα οπότε εσυ και 8 χρόνια αργότερα που θα υπάρχει 8 10 40κ εσυ θα παραμένεις σε fhd Αφού κάνεις την δουλειά σου. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το κντ αλλά δεν μπορώ να ακούω ότι μια από τις καλύτερες αν όχι η καλύτερη οθόνη που έχουν τα κντ της samsung είναι ψεύτικη περιττή τρώει μπαταρία κτλπ κτλπ. Να μου πεις για το service δεκτό. Αλλά και στην τλκ ότι βολεύει τον καθένα . ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mtgnikolas είπε

Η fhd θα  παραμείνει για πάντα οπότε εσυ και 8 χρόνια αργότερα που θα υπάρχει 8 10 40κ εσυ θα παραμένεις σε fhd Αφού κάνεις την δουλειά σου. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το κντ αλλά δεν μπορώ να ακούω ότι μια από τις καλύτερες αν όχι η καλύτερη οθόνη που έχουν τα κντ της samsung είναι ψεύτικη περιττή τρώει μπαταρία κτλπ κτλπ. Να μου πεις για το service δεκτό. Αλλά και στην τλκ ότι βολεύει τον καθένα . ..

Φυσικά! Τι να τα κάνω τα 8k σε 6"; Τρολαρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mtgnikolas είπε

Δεν λέω μόνο στις 6 ίντσες ρε τρελε γενικά μιλαω ..οσο και να μην το θέλουμε η τεχνολογία προχωρά.. 

Ρε ναι προχωρα αλλα ακομα και τα 4K ειναι υπερβολη σε τετοιες οθονες. Αν εισαι τοσο πορωμενος και εχεις στο σπιτι σου ολα τα Gadgets για να αξιοποιησεις ολα αυτα στο επακρο, με γεια σου με χαρα σου. Δεν σημαινει οτι πρεπει να το κανουν ολοι. Οπως φυσικα δεν θελουμε ολοι Samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάω μόνο για samsung αλλά γενικά για τεχνολογία . . Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον να έχει δοκιμάσει 2κ οθονη είτε αυτή είναι amoled LCD η οτιδήποτε και να παραμένει στην fhd επειδή την έχει δεχθεί χρόνια την έχει συνηθίσει και τον βολεύει . ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/5/2018 στις 1:38 ΠΜ, whoever81 είπε

Meh...Δεν με εντυπωσιάζει. Προτιμώ Mi Mix 2s που είναι φτηνότερο και notch-free.

Και να προσθέσω με κεραμικό υλικό, όχι...γυαλί! Μπροστά απ'όλους με διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/5/2018 στις 12:19 ΜΜ, haHa είπε

Δυστυχως η τιμη εφθασε σχεδον τις ακριβες ναυαρχιδες.

Αρχες Ιουνιου που θα μπορει καποιος να εχει στα χερια του το OP6, το galaxy s9+ θα κοστιζει ~700€ (τωρα ειναι στα 750€) και το Oneplus 6 θα κοστιζει 520€ + 10€ για ακουστικά, αρα 530€.

Εξοικονομείς 170€(η διαφορα όλα θα μειωνεται οσο περνάει ο καιρος), αλλά υστερει σε:

1) οθόνη (λογικα δεν θα εχει ουτε καν υποστηριξη για HDR10)

2) κάμερα (ας δουμε βεβαια και τα πρωτα reviews)

3) μικροτερη μπαταρια 

4) απουσια IP68

5) απουσια ασυρματης φορτισης

6) απουσια stereo ηχειων

7) χειροτερο service

Μην ξεχναμε οτι τα 3 πρωτα ειναι απο τους βασικους λογους που ο κοσμος αλλαζει κινητο και παει σε καινουρια μοντελα και το OP6 εχει οθονη χειροτερη απο το προηγουμενης γενιας s8 και το ιδιο ισως να ισχυει για την καμερα, δηλαδη να μην ξεπερασει προηγουμενης γενιας ναυαρχιδες(ας δουμε ομως  τα reviews).

Επιβεβαιωθηκε πραγματι οτι η διαφορα αρχες Ιουνιου μεταξυ galaxy s9+(κοστιζει 699€) και OP6 ειναι 170€, με την διαφορα μαλιστα να μειωνεται οσο περναει ο καιρος.

 

Το OP6 υστερει στα παρακατω:

1) οθόνη 

2) κάμερα

3) μικροτερη μπαταρια 

4) απουσια IP68

5) απουσια ασυρματης φορτισης

6) απουσια stereo ηχειων

7) χειροτερο service

Μην ξεχναμε οτι τα 3 πρωτα ειναι απο τους βασικους λογους που ο κοσμος αλλαζει κινητο και παει σε καινουρια μοντελα και το OP6 εχει οθονη χειροτερη απο το προηγουμενης γενιας s8 και το ιδιο ισχυει για την καμερα, δηλαδη δεν ξεπερναει προηγουμενης γενιας ναυαρχιδες.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...