Προς το περιεχόμενο

Με γυάλινη πλάτη, το OnePlus 6 έρχεται με οθόνη 6.3 ιντσών και τιμή από €519


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, ardi21 είπε

4. Καποια στιγμη θα πρεπει να συνεννοηθούν ολες οι εταιριες (εκτος apple, κλασσικα) και να ορισουν ενα προτυπο γρηφορης φορτισης. Η κατασταση εχει γινει γελοια, αφου ο καθενας εχει το δικο του. Θες ξεχωριστους φορτιστες για τις συσκευες σου. Π.χ εγω εχω εναν anker desktop charger με 5 συνολικα ports εκ των οποιων οι 2 ειναι QC 3.0. Ε μου ειναι αχρηστες στην ουσια... Tα κινητα που υποστηριζουν QC ειναι ελαχιστα παρολο που εχουν Qualcomm chipset.

Αυτό υπάρχει και ονομάζεται USB PD (Power delivery). Απλά ο καθένας υποστηρίζει την δική του τεχνολογία.

Εκτός από την Apple βέβαια, που χρησιμοποιεί το PD στα νέα iPhone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αν θυμαμαι καλα ειχαν πει οτι δεν ειχαν την τεχνογνωσια να κυκλοφορησουν τοσο συντομα κινητο με μικρα bezels(οταν βγηκε το 5ρι δηλαδη),οπως εκανε και η HTC που πρωτα εβγαλε το U11 και μετα το U11+(βεβαια η Htc ειναι χειροτερη γιατι υποτιθεται οτι εχει και μια παραπανω εμπειρια στον χωρο των κινητων απο πιο παλια).

Εδω και η Huawei πρωτα εβγαλε το P10 και τελος του χρονου στο Mate 10 ειναι που ειχε μικρα bezels.

Ναι ακριβώς! είχαν πει ότι δεν την έχουν...Την απέκτησαν δλδ σε 4 μήνες; Νομίζω ότι οι εταιρίες όταν βγαίνει μία συσκευή λίγο πολύ έχουν ήδη σχεδιάσει την επόμενη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, madtheo είπε

Ναι ακριβώς! είχαν πει ότι δεν την έχουν...Την απέκτησαν δλδ σε 4 μήνες; Νομίζω ότι οι εταιρίες όταν βγαίνει μία συσκευή λίγο πολύ έχουν ήδη σχεδιάσει την επόμενη..

Δεν ξερω αλλα οπως ανεφερα τα ιδια κανενα και μεγαλυτερες απο αυτην εταιρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Jimmy08 είπε

Αυτό υπάρχει και ονομάζεται USB PD (Power delivery). Απλά ο καθένας υποστηρίζει την δική του τεχνολογία.

Εκτός από την Apple βέβαια, που χρησιμοποιεί το PD στα νέα iPhone...

USB PD υποστηριζουν αρκετες συσκευες που υποστηριζουν και quickcharge.

Ενδεικτικα, usb pd υποστηριζει σιγουρα το s8 και το s9.

Απλα με διαφορα πρωτοκολλα τυπου quickcharge, επιτυγχανονται ακομα ταχυτερες φορτισεις απο οτι με το usb pd, οπως τουλαχιστον εχει υλοποιηθει μεχρι στιγμςη σε κινητα. Πχ το iphone 8 χρειαζεται εξτρα φορτιστη και καλωδιο των 60€ για να φορτισει με 14w με usb pd, ενω αλλα κινητα φορτιζουν με το μαμισιο φορτιστη στα 18w με quickcharge(και μερικα πιο καινουρια στα 27w).

Ειναι ενας τομεας που ανεκαθεν υστερουσε η apple και δεν φθανει την "premium εμπειρια χρησης"(που θα ελεγε και ενας συμφορουμιτης) που προσφερει ο ανταγωνισμος.

 

Tελος, το quichcharge 4 ειναι πληρως συμβατο με το usb pd.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jimandri9000 είπε

Δυστυχώς για τους φουκαράδες τους καταναλωτές όλα αυτά τα νούμερα είναι απλά νούμερα και απέχουν ΠΟΛΥΥΥΥΥ από την πραγματικότητα. Ειδικά οι συσκευές samsung με το άπειρο lag και υπέρβαρο λογισμικό μια λάθος αναβάθμιση firmware και χαιρετάς την μπαταρία μετά το μεσημέρι...

Υπάρχει λογική. Γιατί αν το χρησιμοποιείς το ασύρματο μόνο για βράδυ γιατί να υπάρχει στην συσκευή. Και πίστεψε με ... η ζωή της μπαταρίας είναι σημαντική για πολλούς που θέλουν να κρατήσουν μια συσκευή για πολύ καιρό.

Και όπως και να έχει ότι συζητάμε είναι περιττό. Η Oneplus τα έσπασε όλα και τους έχει κρεμάσει όλους να την χαζεύουν για μια φορά ακόμη. Πολύ σύντομα θα χαρούμε με το 6Τ και πάει λέγοντας. Μακάρι να κρατήσει και αυτή και η Xiaomi την ίδια πολιτική.

Με γεια τον "νέο" λογαριασμό!

Επεξ/σία από gnsX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Jimmy08 είπε

Αυτό υπάρχει και ονομάζεται USB PD (Power delivery). Απλά ο καθένας υποστηρίζει την δική του τεχνολογία.

Εκτός από την Apple βέβαια, που χρησιμοποιεί το PD στα νέα iPhone...

Aυτο εννοω. Να γινει μια συφωνια να χρησιμοποιουν αυτο το προτυπο και ενδεχομενως να το εξελιξουν. Ουτοπικο αλλα θα ηταν πολυ βολικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Aυτο εννοω. Να γινει μια συφωνια να χρησιμοποιουν αυτο το προτυπο και ενδεχομενως να το εξελιξουν. Ουτοπικο αλλα θα ηταν πολυ βολικο.

 Το quickcharge 4 ειναι πληρως συμβατο με το usb pd.

Γενικοτερα, με ενα σχετικα καινουριο φορτιστη κινητου, φορτιζεις σχεδον οποιοδηποτε αλλο κινητο με fast charging. Εξαιρεση αποτελουν το iphone και το oneplus, που δυστυχως δεν φορτιζουν τοσο γρηγορα με εναν φορτιστη που πχ θα ζητησετε απο εναν φιλο σε ξενο σπιτι ή στο γραφειο ή στην καφετερια ή με ενα powerbank ή με καινουριο φορτιστη αυτοκινητου κλπ.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, haHa είπε

 Το quickcharge 4 ειναι πληρως συμβατο με το usb pd.

Γενικοτερα, με ενα σχετικα καινουριο φορτιστη κινητου, φορτιζεις σχεδον οποιοδηποτε αλλο κινητα με fast charging. Εξαιρεση αποτελουν το iphone και το oneplus, που δυστυχως δεν φορτιζουν τοσο γρηγορα με εναν φορτιστη που πχ θα ζητησετε απο εναν φιλο σε ξενο σπιτι, στην καφετερια κλπ.

Αυτο το γνωριζω αλλα βρες μου εναν φορτιστη που υποστηριζει QC 4. Νομιζω υπαρχουν κανα 2 στο εμποριο. Και κανενας desktop charger με πολλα ports. Οποτε οποιος θελει να παρει ενα πολυφορτιστη εχει προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Αυτο το γνωριζω αλλα βρες μου εναν φορτιστη που υποστηριζει QC 4. Νομιζω υπαρχουν κανα 2 στο εμποριο. Και κανενας desktop charger με πολλα ports. Οποτε οποιος θελει να παρει ενα πολυφορτιστη εχει προβλημα.

Για αυτο λεω οτι ακομα και να μην εχεις φορτιστη που υποστηριζει qc4, αλλα καποιον των τελευταιων 2-3 ετων απο οποιοδηποτε κινητο ναυαρχιδα(εκτος απο apple, oneplus), τοτε κατα πασα πιθανοτητα υποστηριζει qc 2 και μπορεις να φορτισεις οποιοδηποτε αλλο κινητο με ~18w.

 

Ετσι, οταν θα ζητησετε απο εναν φιλο σε ξενο σπιτι ή στο γραφειο ή στην καφετερια ή με ενα powerbank ή με καινουριο φορτιστη αυτοκινητου κλπ να φορτισετε το κινητο σας, τοτε θα φορτισει με fast charging εκτος αν ειναι iphone ή oneplus που θα φορτισει πιο αργα.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, haHa είπε

USB PD υποστηριζουν αρκετες συσκευες που υποστηριζουν και quickcharge.

Tελος, το quichcharge 4 ειναι πληρως συμβατο με το usb pd.

Αυτά τα δύο κρατάω από την απάντησή σου.

Τα υπόλοιπα είναι ξεκάθαρες απόπειρες λαϊκισμού στις οποίες δε θα συμμετάσχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Jimmy08 είπε

Αυτά τα δύο κρατάω από την απάντησή σου.

Τα υπόλοιπα είναι ξεκάθαρες απόπειρες λαϊκισμού στις οποίες δε θα συμμετάσχω.

Θα προσπερασω το παραπανω γιατι καταλαβαινω οτι προσπαθεις να καλυψεις τις ανακριβειες λες και εγινε κατι αν γραψεις (ή γραψω) κατι λαθος:

44 λεπτά πριν, Jimmy08 είπε

Αυτό υπάρχει και ονομάζεται USB PD (Power delivery). Απλά ο καθένας υποστηρίζει την δική του τεχνολογία.

Εκτός από την Apple βέβαια, που χρησιμοποιεί το PD στα νέα iPhone...

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, haHa είπε

Για αυτο λεω οτι ακομα και να μην εχεις φορτιστη που υποστηριζει qc4, αλλα καποιον των τελευταιων 2-3 ετων απο κινητο ναυαρχιδα(εκτος απο apple, oneplus), τοτε υποστηριζει qc 2 και μπορεις να φορτισεις οποιοδηποτε αλλο κινητο με 18w.

Eγω εχω αυτον -> https://www.anker.com/products/variant/powerport-speed-5-ports/A2054111

Αν παρω ενα κινητο εκτος apple-oneplus (π.χ Samsung-Pixel-Xiaomi-Huawei) και το βαλω σε μια QC 3.0 θυρα θα φορτισει με fast charging mode σαν να το φορτιζα με τον δικο του? Πως θα γινει αυτο στο Pixel π.χ αφου το QC 3 δεν υποστηριζει το USB PD? Αλλα φυσικα ουτε και οι απλες θυρες το υποστηριζουν. Εγω θα ηθελα να αξιοποιησω βεβαια τις QC θυρες διοτι οταν βαζεις μια απλη συσκευη που δεν υποστηριζει γρηγορη φορτιση σε μια QC θυρα η συσκευη φορτιζει ακομα πιο αργα απο το να την βαλεις σε απλη. Το εχω μετρησει...

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Eγω εχω αυτον -> https://www.anker.com/products/variant/powerport-speed-5-ports/A2054111

Αν παρω ενα κινητο εκτος apple-oneplus (π.χ Samsung-Pixel-Xiaomi-Huawei) και το βαλω σε μια QC 3.0 θυρα θα φορτισει με fast charging mode σαν να το φορτιζα μα τον δικο του? Πως θα γινει αυτο στο Pixel π.χ αφου το QC 3 δεν υποστηριζει το USB PD?

Ναι, θα φορτισει με fast charging, αυτο ειναι το θετικο οταν τα κινητα υποστηριζουν quickcharge: φορτιζουν γρηγορα με οποιοδηποτε φορτιστη ειναι quickcharge.

Και για αυτο στην πραξη το dash charge της oneplus δεν ειναι συνηθως πλεονεκτημα. Γιατι οταν πραγματικα χρειαζεσαι το fast charging (σε φιλο σε ξενο σπιτι ή στο γραφειο ή στην καφετερια ή με ενα powerbank ή με καινουριο φορτιστη αυτοκινητου) δεν θα φορτισει το ιδιο γρηγορα που θα φορτιζαν τα υπολοιπα κινητα με quickcharge χωρις να σε νοιαζει η μαρκα φορτιστη.

----------------------------------------

Για την τελευταια ερωτηση περι qc3 και usb pd: Μονο το qc4 ειναι πληρως συμβατο με usb pd. Αυτο σημαινει οτι αν υποστηριζει qc4, θα υποστηριζει υποχρεωτικα και usb pd.

Για τις προηγουμενες εκδοσεις, δεν ειναι υποχρεωτικο, αλλα πρεπει να εχει φροντισει ο κατασκευαστης. Δηλαδη μπορει να υποστηριζει qc 3 και ΙΣΩΣ να υποστηριζει και usb pd.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ardi21 είπε

4. Καποια στιγμη θα πρεπει να συνεννοηθούν ολες οι εταιριες (εκτος apple, κλασσικα) και να ορισουν ενα προτυπο γρηφορης φορτισης. Η κατασταση εχει γινει γελοια, αφου ο καθενας εχει το δικο του. Θες ξεχωριστους φορτιστες για τις συσκευες σου. Π.χ εγω εχω εναν anker desktop charger με 5 συνολικα ports εκ των οποιων οι 2 ειναι QC 3.0. Ε μου ειναι αχρηστες στην ουσια... Tα κινητα που υποστηριζουν QC ειναι ελαχιστα παρολο που εχουν Qualcomm chipset.

 

48 λεπτά πριν, Jimmy08 είπε

Αυτό υπάρχει και ονομάζεται USB PD (Power delivery). Απλά ο καθένας υποστηρίζει την δική του τεχνολογία.

Εκτός από την Apple βέβαια, που χρησιμοποιεί το PD στα νέα iPhone...

 

7 λεπτά πριν, Jimmy08 είπε

Αυτά τα δύο κρατάω από την απάντησή σου.

Τα υπόλοιπα είναι ξεκάθαρες απόπειρες λαϊκισμού στις οποίες δε θα συμμετάσχω.

 

5 λεπτά πριν, haHa είπε

Θα προσπερασω το παραπανω γιατι καταλαβαινω οτι προσπαθεις να καλυψεις τις ανακριβειες λες και εγινε κατι αν γραψεις (ή γραψω) κατι λαθος:

Προσπέρασε τα και μάθε να διαβάζεις πιο προσεκτικά τα σχόλια.

Η επισήμανση που έκανα στο πρώτο σχόλιο (ότι η Apple χρησιμοποιεί PD στα νέα iPhone) είναι απάντηση στο μήνυμα του φίλου (που αναφέρει "όλοι εκτος Apple"). Στα έχω κάνει και bold για να τα κατανοήσεις πιο εύκολα.

Τα υπόλοιπα που ανέφερες (περί επιπλέον κόστους και με πόσο ρεύμα έχει επιλέξει η Apple να φορτίζουν οι συσκευές της), είναι τελείως άσχετα με το θέμα και σκοπό έχουν μόνο να προκαλέσουν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...