Προς το περιεχόμενο

Με γυάλινη πλάτη, το OnePlus 6 έρχεται με οθόνη 6.3 ιντσών και τιμή από €519


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, haHa είπε

Παμε ξανα:

τα χρωματα των οθονων των galaxy δεν ειναι ψευτικα και υπερκορεσμενα(αφου δεν σου αρεσει ο ορος καρτουνιστικα), ειναι εδω και 4+ χρονια οι πιο πιστες χρωματικα οθονες της αγορας.

Που το γραφει το display mate :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, paparovic είπε

Είμαι ΟΥΚας και απογοητεύτηκα πολύ με την έλλειψη των παραπάνω. Samsung και ξερό ψωμί στην βραχονησίδα. Κρίμα.

Δλδ θες να μα πεις ότι μονο σε ΟΥΚΑΔΕΣ τους πέφτει το κινητο από χαμηλο υψος , και ότι μονο σε ΟΥΚΑΔΕΣ  πέφτει νερο πανω στο κινητο , η εκει που πίνουν καφε από τα λιομενα παγακια στο τραπεζι παει νερο στο κινητο  , η στην παράλια δεν πιάνεις το κινητο με βρεμένα χερια , Η όταν βαζεις τον φορτιστή και εχει υγρασία και οξειδώνεται η πλακέτα μονο σε ΟΥΚΑΔΕΣ τυγχάνουν αυτά .  

Πολύ λογικο….. ναι ξερω είναι ποιο χρήσιμο να εχει καμερουλα selfie  τουμπανο . και επεξεργαστη  ελαχιστα ποιο γρηγορο από την προηγουμενη γενια . Ουαο ….  Είναι απαραδεκτο κατά την γμωμη μου κινητα να μην εχουν τα βασικα  να είναι σχετικα αδιαβροχο και ανθεκτικο σε ένα μικρο πεσιμο είναι απολυτα αναγκαίο.  

Οκ θα μου πεις δεν πειραζει ας μην είναι όλα αυτά , θα παρω σακουλα να το βαζω μεσα για την παραλια όπως βλεπω αρκετους … α ναι και μια Θηκη που είναι φτιαγμενη από μπετο και κανει το κινητο κουμουτσα … ναι σιγουρα αυτό μου ακούγεται πολύ λογικο .

Και αν υποθέσουμε ότι κανενας δεν ενδιαφέρεται για αδιαβροχοποίηση και για μια βασικη τουμπα από χαμηλο υψος … Γιατι ολοι βαζουν θηκες , ζελατίνες , και όταν είναι σε τραπεζι καφετεριας εχουν το κινητο κρυμμένο μην τυχον και αρπαξει νερο από το τραπεζακι ?   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Agony είπε

Δλδ θες να μα πεις ότι μονο σε ΟΥΚΑΔΕΣ τους πέφτει το κινητο από χαμηλο υψος , και ότι μονο σε ΟΥΚΑΔΕΣ  πέφτει νερο πανω στο κινητο , η εκει που πίνουν καφε από τα λιομενα παγακια στο τραπεζι παει νερο στο κινητο  , η στην παράλια δεν πιάνεις το κινητο με βρεμένα χερια , Η όταν βαζεις τον φορτιστή και εχει υγρασία και οξειδώνεται η πλακέτα μονο σε ΟΥΚΑΔΕΣ τυγχάνουν αυτά .  

Πολύ λογικο….. ναι ξερω είναι ποιο χρήσιμο να εχει καμερουλα selfie  τουμπανο . και επεξεργαστη  ελαχιστα ποιο γρηγορο από την προηγουμενη γενια . Ουαο ….  Είναι απαραδεκτο κατά την γμωμη μου κινητα να μην εχουν τα βασικα  να είναι σχετικα αδιαβροχο και ανθεκτικο σε ένα μικρο πεσιμο είναι απολυτα αναγκαίο.  

Οκ θα μου πεις δεν πειραζει ας μην είναι όλα αυτά , θα παρω σακουλα να το βαζω μεσα για την παραλια όπως βλεπω αρκετους … α ναι και μια Θηκη που είναι φτιαγμενη από μπετο και κανει το κινητο κουμουτσα … ναι σιγουρα αυτό μου ακούγεται πολύ λογικο .

Και αν υποθέσουμε ότι κανενας δεν ενδιαφέρεται για αδιαβροχοποίηση και για μια βασικη τουμπα από χαμηλο υψος … Γιατι ολοι βαζουν θηκες , ζελατίνες , και όταν είναι σε τραπεζι καφετεριας εχουν το κινητο κρυμμένο μην τυχον και αρπαξει νερο από το τραπεζακι ?   

Δεν λεω οτι δεν ειναι απαραιτητη η αδιαβροχοποιηση. Και εγω θα την ηθελα.

Αλλα γιατι ειναι απαραιτητο το κινητο να ειναι πανω στο τραπεζακι της καφετεριας; Για να κανεις εντυπωση στο γκομενακι στο απεναντι τραπεζι με το Galaxy S9+, Iphone X, Note 8;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Agony είπε

Δλδ θες να μα πεις ότι μονο σε ΟΥΚΑΔΕΣ τους πέφτει το κινητο από χαμηλο υψος , και ότι μονο σε ΟΥΚΑΔΕΣ  πέφτει νερο πανω στο κινητο , η εκει που πίνουν καφε από τα λιομενα παγακια στο τραπεζι παει νερο στο κινητο  , η στην παράλια δεν πιάνεις το κινητο με βρεμένα χερια , Η όταν βαζεις τον φορτιστή και εχει υγρασία και οξειδώνεται η πλακέτα μονο σε ΟΥΚΑΔΕΣ τυγχάνουν αυτά .  

Δεν ξέρω ψηλέ, εγώ ΟΥΚας σε βραχονησίδα είμαι, που να ξέρω για τους άμπαλους με τους καφέδες. :D

Σε πιο σοβαρό ύφος βέβαια, που κολλάει η αδιαβροχοποίηση με το "πέφτει το κινητό από χαμηλό ύψος"; Έχω το 5 και μου έχει πέσει πολλές φορές. Ποτέ σε λίμνη βέβαια :D Όσο για το νερό από τα λιωμένα παγάκια, τι να πω, υπάρχουν κινητά που καταστρέφονται έτσι; Ούτε καν το είχα υποψιαστεί, από ζάχαρη είναι; Όταν λέμε ότι δεν είναι αδιάβροχο το κινητό εννοούμε ότι δεν έχει πιστοποίηση για συγκεκριμένο επίπεδο ασφάλειας, όχι ότι είναι χαρτοπετσέτα. Όσο για την παραλία, δεν κρατάω κινητό γιατί βουτάω βαθιά και δεν θέλω το άγχος "θα το βρω όταν γυρίσω;". Αλλά και πάλι, σιγά μην πάθει τίποτε άμα το πιάσεις με βρεγμένα χέρια. Αν αυτό είναι το πρόβλημά σου, πες μου, θα πλύνω τα χέρια μου και θα παίξω με το κινητό χωρίς να τα σκουπίσω και θα σε ενημερώσω :D

Επεξ/σία από paparovic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, baiosss είπε

Δεν λεω οτι δεν ειναι απαραιτητη η αδιαβροχοποιηση. Και εγω θα την ηθελα.

Αλλα γιατι ειναι απαραιτητο το κινητο να ειναι πανω στο τραπεζακι της καφετεριας; Για να κανεις εντυπωση στο γκομενακι στο απεναντι τραπεζι με το Galaxy S9+, Iphone X, Note 8;

Προσωπικά το εχω πανω μου , απλα διαπιστώσεις κανω από τον κοσμο που βλεπω σε καφετεριες , από την άλλη θα  μου πεις γιιατι είναι απαραιτητο ένα κινητο να είναι σε κονταρι στην παραλια σχεδόν μεσα στην θαλασσα και να βγαζουν ένα εκατομυριο SELFIE ? και εμενα δεν μου ακούγεται λογικο, παρολα αυτά συμβαίνει στην παραλια το 50% είναι με ένα κινητο και Selfie πανω στα FLAMINGO …. οποτε σιγουρα θα ηταν ότι καλυτερο να είναι αδιαβροχο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Agony είπε

Προσωπικά το εχω πανω μου , απλα διαπιστώσεις κανω από τον κοσμο που βλεπω σε καφετεριες , από την άλλη θα  μου πεις γιιατι είναι απαραιτητο ένα κινητο να είναι σε κονταρι στην παραλια σχεδόν μεσα στην θαλασσα και να βγαζουν ένα εκατομυριο SELFIE ? και εμενα δεν μου ακούγεται λογικο, παρολα αυτά συμβαίνει στην παραλια το 50% είναι με ένα κινητο και Selfie πανω στα FLAMINGO …. οποτε σιγουρα θα ηταν ότι καλυτερο να είναι αδιαβροχο . 

Και το 90% του πληθυσμου της χωρας ειναι ηλιθιοι. Και ομως ψηφιζουν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, baiosss είπε

Ναι λειπει η σοβαρη αδιαβροχοποιηση, κατι που δεν ειναι ομως αναγκαιο για ολους. Εκτος αν καποιος γνωστος μας δουλευει σε υγρα περιβαλλοντα και θεωρουμε οτι ειναι αναγκαιο για ολους απαραιτητα και ασυζητητι!

 

Δεν θα μπω στη διαδικασία αντιπαράθεσης S9 Vs OP6, γιατί κατά τη γνώμη μου απευθύνονται σε διαφορετικό κενό και τα πλεονεκτήματα του ενός είναι αδιάφορα για το καταναλωτικό κοινό του άλλου, ωστόσο, θα διαφωνήσω στο θέμα αδιαβροχοποίησης. Βεβαίως και αφορά όλους και είναι αναγκαίο σε όλους!

Το ποτήρι με το νερό που θα χυθεί δεν κάνει διακρίσεις σε ποιο κινητό θα πέσει.

edit:

ναι, βεβαίως και έχουμε τα κινητά μας επάνω στα τραπεζάκια. Η εναλλακτική είναι να τα κρατάμε σαν τους χαζούς στο χέρι.

 

Επεξ/σία από VChris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, VChris είπε

Δεν θα μπω στη διαδικασία αντιπαράθεσης S9 Vs OP6, γιατί κατά τη γνώμη μου απευθύνονται σε διαφορετικό κενό και τα πλεονεκτήματα του ενός είναι αδιάφορα για το καταναλωτικό κοινό του άλλου, ωστόσο, θα διαφωνήσω στο θέμα αδιαβροχοποίησης. Βεβαίως και αφορά όλους και είναι αναγκαίο σε όλους!

Το ποτήρι με το νερό που θα χυθεί δεν κάνει διακρίσεις σε ποιο κινητό θα πέσει.

Σαφως και ειναι απαραιτητη, δεν αντιλεγω. Κυριως για βροχες ομως και για οσους εχουν το συνηθειο να τους πεφτει στην τουαλετα:D  Ακομα ομως και ενα μη αδιαβροχο κινητο, αν πεσει νερο πανω του στο τραπεζι της καφετεριας, δεν παθαινει τιποτα.

Ειναι τοσο στιγμιαια και μηχανικη η στιγμη που θα το βγαλεις απο τα νερα, που δεν θα προλαβει να παθει κατι. Τουλαχιστον στο μεγαλυτερο ποσοστο των περιπτωσεων.

Αν το αφησεις με τις ωρες μεσα στα νερα ομως, πιθανοτατα να κανει ζημια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε νταξ, όλα τα ποστ υπέρ του OP είναι στυλ "ναι είναι χειρότερο αλλά...".

Πάντως εγώ είδα βιντεάκια στο γιου το του οπου το 5Τ άνοιξε 20φευγα εφαρμογές τη μία μετά την άλλη σε 41 δευτερόλεπτα ενώ το S9+ σε 48. Καπάκια να ουμς τα τρέχει δεύτερη φορά και κάνει 54 δευτερόλεπτα ενώ το άλλο 1:04!!!!

Χαλάλι ρε τα αδιάβροχα και τα ανθεκτικά, καλά για αυτόν που είναι ΟΥΚ μονάχα, χαλάλι και η οθόνη,λες κι ένα αντικείμενο που αποτελείται από οθόνη κατα 90+% μας νοιάζει να την έχει... καλή. Χαλάλι και η κάμερα, χαλάλι.

Γενικά iphonιζεται λίγο οι του OnePlus,λιιιιιιγο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paparovic είπε

Δεν ξέρω ψηλέ, εγώ ΟΥΚας σε βραχονησίδα είμαι, που να ξέρω για τους άμπαλους με τους καφέδες. :D

Σε πιο σοβαρό ύφος βέβαια, που κολλάει η αδιαβροχοποίηση με το "πέφτει το κινητό από χαμηλό ύψος"; Έχω το 5 και μου έχει πέσει πολλές φορές. Ποτέ σε λίμνη βέβαια :D Όσο για το νερό από τα λιωμένα παγάκια, τι να πω, υπάρχουν κινητά που καταστρέφονται έτσι; Ούτε καν το είχα υποψιαστεί, από ζάχαρη είναι; Όταν λέμε ότι δεν είναι αδιάβροχο το κινητό εννοούμε ότι δεν έχει πιστοποίηση για συγκεκριμένο επίπεδο ασφάλειας, όχι ότι είναι χαρτοπετσέτα. Όσο για την παραλία, δεν κρατάω κινητό γιατί βουτάω βαθιά και δεν θέλω το άγχος "θα το βρω όταν γυρίσω;". Αλλά και πάλι, σιγά μην πάθει τίποτε άμα το πιάσεις με βρεγμένα χέρια. Αν αυτό είναι το πρόβλημά σου, πες μου, θα πλύνω τα χέρια μου και θα παίξω με το κινητό χωρίς να τα σκουπίσω και θα σε ενημερώσω :D

Υπαρχει μια πιστοποίηση που ορισμενα κινητα περνανε για να αντεχουν χωρις θηκη από μικρο πεσιμο δλδ 50 εκατοστα χωρια να παθει κατι εσωτερικα το κινητο καποιο ραγισμα η καποια μετατόπιση στο hardware . Δεν μιλαω για CATERPILLAR , είναι πολύ πιο νορμαλ .

Προσωπικα θα πω ότι σε Samsung J5 επαθε οξείδωση η πλακετα και μου ειπαν ότι είναι από υγρασια , Μετα το ιδιο επαθα σε Lenovo ,Μετα το ιδιο επαθα σε S6 edge που υποτίθεται ηταν αδιαβροχο σχετικα… και ενας φιλος μου εδωσε ένα xiaomi note 4 το οποιο καταλαθος επεσε μεσα στο νεροχυτη και δεν επαθε τιποτα. Οκ προφανος και καποια κινητα είναι ποιο ανθεκτικα , όμως γενικοτερα θα ηθελα να ειχα γραπτα σε εγγυηση ότι καλύπτει το νερο .   

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
39 λεπτά πριν, Agony είπε

Οκ προφανος και καποια κινητα είναι ποιο ανθεκτικα , όμως γενικοτερα θα ηθελα να ειχα γραπτα σε εγγυηση ότι καλύπτει το νερο .   

Αυτό δεν θα υπάρξει ποτέ. Δεν μπορεί να καλυφθεί με εγγύηση από νερό ένα smartphone. Θα τα πετούσαμε στη θάλασσα στα 50 μέτρα δεμένα με πετονιά λίγο πριν λήξει η εγγύηση τους, για να πάρουμε καινούριο:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, VChris είπε

Αυτό δεν θα υπάρξει ποτέ. Δεν μπορεί να καλυφθεί με εγγύηση από νερό ένα smartphone. Θα τα πετούσαμε στη θάλασσα στα 50 μέτρα δεμένα με πετονιά λίγο πριν λήξει η εγγύηση τους, για να πάρουμε καινούριο:P

Κι ομως, τα παλιοτερα sony ειχαν εγγυηση για νερο και η samsung συνηθως καλυπτει τα αδιαβροχα κινητα της αν παρουσιασουν προβλημα απο νερο(ακομα και αν δεν το γραφει η εγγυηση), αρκει να μην ειναι χτυπημενα και να μην βρεθουν αλατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ναι ΟΚ, off the record προφανώς όμως ε?

Ας πούμε δηλαδή ότι δείχνουν μια κάποια ελαστικότητα ως προς την εγγύηση με την αιτιολογία ότι η αδιαβροχοποίηση -ας πούμε- ήταν εκτός προδιαγραφών.

Το πρόβλημα τους, στο να δώσουν γραπτή εγγύηση, είναι ότι δεν μπορούν να αποδείξουν στα πόσα μέτρα βυθίστηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Nikolo1991 είπε

Oneplus 5T: 156.1 x 75 x 7.3 mm 

Oneplus 6: 155.7 x 75.4 x 7.75 mm

Το λες και μικροτερο :P

Η γυαλινη πλάτη είναι για να επιτρεπει στο νεο 4G modem να αγγιζει (όπου ειναι διαθεσιμο) ταχύτητα 1Gbit. Η μεταλλική πλάτη θα έκοβε καποιες εκατονταδες Mbps.

Τζαμπα ασχολησε, haters ειναι απλα, για αυτους αξιζουν τα 400€ παραπανω για wireless charging (αχρηστο) και ουτε ξερω γιατι αλλο θα σκαρφιστουνε να μας πουνε. Εγω το παιρνω δευτερα πρωι πρωι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...